POLİTİKA

Bahçesinden petrol çıktı

Bosna Hersek'in Tuzla kenti yakınlarında bulunan Pojarnitsa köyünde yaşayan Hayrudin Bilaliç'in, evinin bahçesinde çıkan ham petrol, yıllardır kedisi ve komşuları tarafından yakacak olarak kullanılıyor.

Aa Yeni Şafak
Pojarnitsa köyünde ailesiyle birlikte yaşayan Hayrudin Bilaliç, 1996 yılında satın aldığı evin bahçesinden bir gün petrol çıkacağını hiç hayal etmemişti. Bilaliç, evi satın aldıktan 2 yıl sonra bahçesini temizlediği sırada bir anda sıvı şeklinde farklı bir maddeyle karşılaştı. Bu maddenin ne olduğunu komşularıyla birlikte araştıran Bilaliç, bahçesinde çıkanın ham petrol olduğunu öğrendi. Yaklaşık 15 yıldır evinin bahçesinden çıkan ham petrolü, komşularıyla birlikte yakacak olarak kullanan Bilaliç, konuyla ilgili çok sayıda yabancı firma yetkililerin köye gelip araştırma yaptığını bildirdi.

Bilaliç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, evinin bahçesinde ilk petrolü bulduğu anda, kendisini "Arap şeyhleri gibi hissettiğini" belirterek, ancak aradan geçen yıllara rağmen bu doğal zenginliğin değerlendirilememesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını kaydetti.

Evinin bahçesinde petrolü bulmasının üzerinden 15 yıl geçtiğini anlatan Bilaliç, "Hala toprak yüzeyine petrol çıkıyor. Yaz ya da kış fark etmiyor, her dönemde aynı tempoda çıkmaya devam ediyor'' dedi.

Bilaliç, köyde petrol bulunduğuna dair haberlerin yayılması üzerine bazı yabancı heyetlerin köye geldiğini ve çeşitli incelemeler yaptıklarını belirterek, ilgili bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin de köye gelerek örnekler aldığını ve konu üzerine araştırma yaptığını kaydetti.

''Yapılan tüm bu araştırmalar sonucunda burada doğalgaz ve petrol olduğu ortaya çıktı'' diyen Bilaliç, yakın zamanda Hollandalı bir şirketin Pojarnitsa'ya yatırım yapacağını ve buradaki enerji kaynaklarının çıkarılması aşamasında çalışmalara başlayacağını bildirdi.

Bilaliç, ''Bu, bir daha elimize geçmeyecek bir fırsat. Neden bunu ülkemiz değerlendirmiyor? Elimizde petrol var, ama biz bunun toprağa akmasına izin veriyoruz. Şu anda bu doğal zenginliği ben ve komşularım yakacak olarak değerlendiriyoruz. Civar bölgelerden de insanlar gelip bidonlarla buradan petrol alıyor ve yakacak olarak kullanıyorlar'' dedi.

Bilaliç'in bahçesi ülkedeki tek petrol yatağı değil

Bu arada. Bona Hersek'te ham petrol, Hayrudin Bilaliç'i evinin bahçesinin yanı sıra farklı noktalarda da çıkıyor. Ülkenin bu doğal zenginliğini değerlendirmek amacıyla, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki ''Jadran-Naftagas'' ile Sırbistan Petrol Endüstrisi (NIS), 2011 yılında imzaladıkları anlaşma ile Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS) petrol ve doğalgaz aramaya başladı.

Araştırmaların henüz ilk yılında, petrol kaynakları tespit edilmesine rağmen, bulunan petrol kaynakları ticari amaçlar için kullanılmaya yeterli olmadı.

Buna rağmen, araştırmalarına devam eden ''Jadran-Naftagas'' firması, geçtiğimiz Mayıs ayında, ülkenin kuzeyindeki Bosanski Şamats yakınlarında bulunan Obudovats'ta ilk petrol kuyusunu açtı.

RS'de, bugüne kadar yapılan araştırmalar için 32,5 milyon dolar harcanırken, 2014 yılı içerisinde bu harcamaların 40,7 milyon dolara ulaşması planlanıyor.

Dünyanın en büyül petrol şirketlerinden biri olan ''Shell'' yetkilileri de geçtiğimiz günlerde, Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) yetkilileriyle görüşerek Dinarida bölgesinde araştırma yapmak için müzakerelere başladı. FBIH yetkilileri söz konusu şirketle, 2014 yılı sonuna kadar, araştırmalara başlanması için sözleşme imzalanabileceğini ve ilk petrol kuyusunun açılabileceğini bildirdi.

Yorum

Kuzey Irak'a hava harekatı

Kuzey Irak'a hava harekatı

1

Kuzey Irak'taki Kandil-Hakkurk ve Avaşin'de tespit edilen hedeflere 4 F-16 ve 14 F-4 2020 savaş uçaklarınının katılımıyla hava harekatı düzenlendi. Şı..

Bomba düzeneği İstanbul’dan gelmiş

Bomba düzeneği İstanbul’dan gelmiş

2

Bursa’da 13 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı canlı bombanın üzerinden kimlikleri çıkan Sultan Y. ile Emine K. gözaltına alındı. Sal..

Emniyetin yanında şüpheli araç

Emniyetin yanında şüpheli araç

3

Tekirdağ'da polisin kontrol noktasında kaçarak, İl Emniyet Müdürlüğü'nün arkasına bırakılan otomobil, kentte paniğe neden oldu. Araçtan çıkan iki kişi..

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

Kavgacı danışmanlar Meclis’ten atılacak

4

Meclis Başkanlığı, Anayasa Komisyonu’ndaki kavgaya karışan ve milletvekillerini tekme ve yumruklarla darp eden HDP milletvekillerinin danışmanları içi..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

5

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tuzla Sedef Tersanesi'nde "Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu'nun İnşa Başlangıç Töreni"nde konuştu. Konuşmas..

Cumhurbaşkanı'na teşekkür etmek için bisikletle yola çıktılar

Cumhurbaşkanı'na teşekkür etmek için bisikletle yola çıktılar

6

Suriye'deki savaştan kaçarak birkaç sen önce Mardin'e sığınan Said ailesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a minnettarlıklarını göstermek için Anka..

Kum saati değil tavuk yumurtası

Kum saati değil tavuk yumurtası

7

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde kum saati şeklini andıran tavuk yumurtası görenleri şaşkınlığa uğrattı. Her sabah olduğu gibi yumurtalarını toplamak iç..

HDP'li milletvekili terörist cenazesinde

HDP'li milletvekili terörist cenazesinde

8

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Kars'ın Kağızman ilçesinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen PKK'lı teröristin..

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

Tunceli Ovacık'ta zihinsel engelli kıza tecavüz skandalı

9

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki bir lisede kaynaştırma öğrencisi olan 19 Yaşındaki N.İ. isimli zihinsel engelli kızın karnının büyümesinden şüphelenen ..

8 km’den vurdu

8 km’den vurdu

10

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

Niğde Belediye Başkanı fırçayla sokakları temizledi

Niğde Belediye Başkanı fırçayla sokakları temizledi

11

Niğde Belediyesi'nin başlattığı 'Mahalleni Temiz Tut' projesi kapsamında Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, eline aldığı fırçayla sokakları temizle..

Bin 636 dershane özel okula dönüştü

Bin 636 dershane özel okula dönüştü

12

Milli Eğitim Bakanı Avcı, MHP Milletvekili Faruk Aksu'nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta 2014-2015 arasında kapanan dershane sayısının 2 bin 6..

2010 öncesi belirsiz

2010 öncesi belirsiz

13

Cumhuriyet tarihinin en büyük soru hırsızlığı olarak gösterilen 2010 KPSS'ye ilişkin görülen davada tutuksuz yargılanan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, h..

Tedbiren durdular

Tedbiren durdular

14

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, olağanüstü kongre sürecinin mahkeme kararıyla tedbiren durdurulduğunu açıkladı. Muhalifler karara itiraz ede..

Ortak zafer

Ortak zafer

15

277'si subay, 13 bin kişilik İngiliz kuvvetinin Osmanlı askerlerince esir alındığı Kut'ül Amare Zaferi, 100'üncü yılında hem Türkiye'de hem de savaşın..

Şehit ailesi yeni evlerine kavuşuyor

Şehit ailesi yeni evlerine kavuşuyor

16

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 3 Ocak'ta PKK'lılara karşı yürütülen operasyonda şehit düşen ve geçen günlerde eşi doğum yapan 26 yaşındaki Uzman Çavuş Nu..

Şikede medya ayağı sende!

Şikede medya ayağı sende!

17

Tahşiye kumpasının mimarı Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın, şike kumpasında imzası olduğu belirlendi. Şike soruşturmasından önce Şerif..

Meteorolojiden sağanak ve dolu uyarısı

Meteorolojiden sağanak ve dolu uyarısı

18

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'da sağanak ve dolu bekleniyor. Açıkla..

O müdüre yakalama

O müdüre yakalama

19

Erzincan’daki “Ergenekon” davası sürecinde CHP İstanbul Milletvekili Cihaner’i gözaltına alan dönemin Erzincan TEM Şube Müdürü olan Murat Günbeyi hakk..

Afetlerin ev sahibi

Afetlerin ev sahibi

20

Çamlıca Camii'nin inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin beton döküm işlemine başlandı. 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami, he..

+