POLİTİKA

Bahçesinden petrol çıktı

Bosna Hersek'in Tuzla kenti yakınlarında bulunan Pojarnitsa köyünde yaşayan Hayrudin Bilaliç'in, evinin bahçesinde çıkan ham petrol, yıllardır kedisi ve komşuları tarafından yakacak olarak kullanılıyor.

Aa Yeni Şafak
Pojarnitsa köyünde ailesiyle birlikte yaşayan Hayrudin Bilaliç, 1996 yılında satın aldığı evin bahçesinden bir gün petrol çıkacağını hiç hayal etmemişti. Bilaliç, evi satın aldıktan 2 yıl sonra bahçesini temizlediği sırada bir anda sıvı şeklinde farklı bir maddeyle karşılaştı. Bu maddenin ne olduğunu komşularıyla birlikte araştıran Bilaliç, bahçesinde çıkanın ham petrol olduğunu öğrendi. Yaklaşık 15 yıldır evinin bahçesinden çıkan ham petrolü, komşularıyla birlikte yakacak olarak kullanan Bilaliç, konuyla ilgili çok sayıda yabancı firma yetkililerin köye gelip araştırma yaptığını bildirdi.

Bilaliç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, evinin bahçesinde ilk petrolü bulduğu anda, kendisini "Arap şeyhleri gibi hissettiğini" belirterek, ancak aradan geçen yıllara rağmen bu doğal zenginliğin değerlendirilememesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını kaydetti.

Evinin bahçesinde petrolü bulmasının üzerinden 15 yıl geçtiğini anlatan Bilaliç, "Hala toprak yüzeyine petrol çıkıyor. Yaz ya da kış fark etmiyor, her dönemde aynı tempoda çıkmaya devam ediyor'' dedi.

Bilaliç, köyde petrol bulunduğuna dair haberlerin yayılması üzerine bazı yabancı heyetlerin köye geldiğini ve çeşitli incelemeler yaptıklarını belirterek, ilgili bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin de köye gelerek örnekler aldığını ve konu üzerine araştırma yaptığını kaydetti.

''Yapılan tüm bu araştırmalar sonucunda burada doğalgaz ve petrol olduğu ortaya çıktı'' diyen Bilaliç, yakın zamanda Hollandalı bir şirketin Pojarnitsa'ya yatırım yapacağını ve buradaki enerji kaynaklarının çıkarılması aşamasında çalışmalara başlayacağını bildirdi.

Bilaliç, ''Bu, bir daha elimize geçmeyecek bir fırsat. Neden bunu ülkemiz değerlendirmiyor? Elimizde petrol var, ama biz bunun toprağa akmasına izin veriyoruz. Şu anda bu doğal zenginliği ben ve komşularım yakacak olarak değerlendiriyoruz. Civar bölgelerden de insanlar gelip bidonlarla buradan petrol alıyor ve yakacak olarak kullanıyorlar'' dedi.

Bilaliç'in bahçesi ülkedeki tek petrol yatağı değil

Bu arada. Bona Hersek'te ham petrol, Hayrudin Bilaliç'i evinin bahçesinin yanı sıra farklı noktalarda da çıkıyor. Ülkenin bu doğal zenginliğini değerlendirmek amacıyla, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki ''Jadran-Naftagas'' ile Sırbistan Petrol Endüstrisi (NIS), 2011 yılında imzaladıkları anlaşma ile Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS) petrol ve doğalgaz aramaya başladı.

Araştırmaların henüz ilk yılında, petrol kaynakları tespit edilmesine rağmen, bulunan petrol kaynakları ticari amaçlar için kullanılmaya yeterli olmadı.

Buna rağmen, araştırmalarına devam eden ''Jadran-Naftagas'' firması, geçtiğimiz Mayıs ayında, ülkenin kuzeyindeki Bosanski Şamats yakınlarında bulunan Obudovats'ta ilk petrol kuyusunu açtı.

RS'de, bugüne kadar yapılan araştırmalar için 32,5 milyon dolar harcanırken, 2014 yılı içerisinde bu harcamaların 40,7 milyon dolara ulaşması planlanıyor.

Dünyanın en büyül petrol şirketlerinden biri olan ''Shell'' yetkilileri de geçtiğimiz günlerde, Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) yetkilileriyle görüşerek Dinarida bölgesinde araştırma yapmak için müzakerelere başladı. FBIH yetkilileri söz konusu şirketle, 2014 yılı sonuna kadar, araştırmalara başlanması için sözleşme imzalanabileceğini ve ilk petrol kuyusunun açılabileceğini bildirdi.

Yorum

Meclis takımı da tamam

Meclis takımı da tamam

1

AK Parti'de Meclis kurmayları da belirlendi. AK Parti grup başkanvekilliklerine, Bülent Turan, Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Mustafa Elitaş ve Mehmet ..

Sakarya'da işçilerin kaldığı çadıra ateş açıldı: 1 yaralı

Sakarya'da işçilerin kaldığı çadıra ateş açıldı: 1 yaralı

2

Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde yüksek gerilim hattının kurulumunda çalışan işçilerin kaldığı çadıra ateş açıldı, 25 yaşındaki Beytullah Özdemir bacağın..

IŞiD arması da taksınlar!

IŞiD arması da taksınlar!

3

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD askerlerini terör örgütü 'PYD/YPG' simgeli üniformayla gösteren fotoğraflara ilişkin, “Terörle mücadelede çok i..

Edirne'de 31 sığınmacı ve kaçak yakalandı

Edirne'de 31 sığınmacı ve kaçak yakalandı

4

Kaçak ve sığınmacılardan oluşan 31 kişi Edirne'de yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalandı. Avrupa'ya yasa dışı yollardan çıkmaya ..

Hücre hastanesi

Hücre hastanesi

5

Şırnak’ta güvenlik güçleri, Yeni Mahallede bulunan binalarda arama yaptı. Bu evlerden birinin PKK’lılar tarafından hastaneye çevrildiği, sedye ve malz..

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

FETÖ/PDY operasyonunda 7 tutuklama

6

Niğde merkezli 4 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında 7 kişi tutuklandı. Tutuklanan 7 zanlı, Niğde E Tipi Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Yağışlı hava devam ediyor

Yağışlı hava devam ediyor

7

Son günlerde tüm yurdu etkisi altına alan yağışlı hava birçok bölgede devam ediyor. Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve G..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

8

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

KPSS heyecanı yarın devam edecek

KPSS heyecanı yarın devam edecek

9

Kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen KPSS "Alan Bilgisi" sınavları yarın gerçekleştirilecek. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekl..

Kaçırılan işadamı çekyatın içinden çıktı

Kaçırılan işadamı çekyatın içinden çıktı

10

Fatih'te Irak uyruklu 66 yaşındaki iş adamını kaçırarak 2 gün boyunca elleri ve ayaklarını bağlayarak çekyatın altında sakladıkları iddia edilen 2 kiş..

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

11

Anadolu Gençlik Derneği’nin, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında binlerce kişi Ayasofya Camisi önün..

Kaçakçılara suçüstü

Kaçakçılara suçüstü

12

PKK’ya kaçak sigara, uyuşturucu ve akaryakıt üzerinden aktarılan finans kaynaklarına, polis operasyonlarıyla ağır darbe vuruldu. Son 5 ay içerisinde V..

Oyunu bozacağız

Oyunu bozacağız

13

Parti içindeki muhalif isimlere seslenen MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Biz bu davamıza sımsıkı bağlıyız ve sadığız. Bir kez daha vurgulayayım ki: Oyunu ..

Eskişehir’de 'huzur operasyonu'

Eskişehir’de 'huzur operasyonu'

14

Eskişehir'de, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından 'huzur operasyonu' gerçekleştirildi. Terör ve kaçakçılık olaylarıyla ilgili meydana gel..

"Kimse bizden ayrılık beklemesin"

"Kimse bizden ayrılık beklemesin"

15

MHP eski milletvekili Oğan, "Hiç kimse bizden bir ayrılık beklemesin. Asla buna müsaade etmeyeceğiz. Biz ülkücüyüz ve ülkücü ülkücünün öz kardeşidir" ..

Tatilde hem spor hem dua

Tatilde hem spor hem dua

16

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz tatilinde 12-16 yaş grubundaki öğrencilerin güzel vakit geçirerek tatil havasında dini değerleri öğrenmeleri ve boş vak..

İHH Ramazan'a hazır

İHH Ramazan'a hazır

17

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Merkezi tarafından Adıyaman'a 800 koli Ramazan kumanyası gönderildi. 6 Haziran Pazartesi gün..

Etik istifa

Etik istifa

18

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Kaybolan tarih öğretmeninin cesedi bulundu

Kaybolan tarih öğretmeninin cesedi bulundu

19

Tuzla'da öğle saatlerinde küçük kızını okuldan almak için evden ayrılan 2 çocuk annesi tarih öğretmeni Fatma Kayıkci'den (40) haber alınamıyordu. Kayı..

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

20

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1915 olaylarını sözde Ermeni Soykırımı olarak nitelendiren karar tasarısının 2 Haziran 2016 tarihinde Alman Federal Pa..

+