POLİTİKA

Birçok ülkeden iyi bir büyüme oranımız var

Ekonomi Bakanı Çağlayan, bu yılki büyümenin %3,5 civarında olabileceğini belirterek "Dış konjonktürdeki gelişmeler 3. çeyrekten itibaren büyümemizi etkileyebilir" dedi.

Aa Yeni Şafak
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 4,4 büyüdüğünü hatırlattı.

Küresel krizden en hızlı çıkan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirten Çağlayan, 2009'un son çeyreğinden itibaren, 15 çeyrektir kesintisiz bir büyüme gerçekleştiğini ifade etti.

Çağlayan, 2011 sonunda başlayan yavaşlamadan çıkışın "yavaş ilerlediğine" işaret ederek, bu yıl, geçen yıl gerçekleşen yüzde 2,2'lik büyümeden daha yüksek bir hızda büyüme kaydedileceğini belirtti. Buna karşın mevcut Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin altında kalan bir oran görüleceğini ifade eden Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak yüzde 3,5 civarında bir büyüme beklentilerinin bulunduğunu bildirdi.

Dış konjonktürdeki gelişmeler büyümemizi etkileyebilir

"Dış konjonktürde yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen son gelişmelerin 3. çeyrekten itibaren büyümeyi etkilemeye başlayacağına" dikkati çeken Çağlayan, "Bu etkilerin çok derin olmasını beklemiyoruz. Ancak 2013''ün 2. yarısı ve belki 2014''ün başlarında bu etkilere maruz kalacağız" değerlendirmesinde bulundu.

"AB'deki toparlanma, ihracat kanalından büyümemizi pozitif etkileyecek"

2012''de büyümeye 4,1 puan katkı veren net ihracatın, bu yılın ilk çeyreğinde büyümeye katkı sağlamadığını hatırlatan Çağlayan,"Bugünkü veriler, 2. çeyrekte katkının negatif olduğunu gösteriyor. Yılın kalanında ihracatın katkısı anlamında bugünkünden daha iyi rakamlar göreceğimizi söyleyebilirim. AB'deki toparlanma, ihracat kanalından büyümemizi pozitif etkileyecek.

Hala krizden çıkamamış AB ekonomisi

Hala krizden çıkamamış AB ekonomisi, 2. çeyrekte yerinde saydı. OECD genelindeki büyüme ise binde 9 oldu. 2. çeyrekte AB ve OECD içinde en hızlı büyüyen ekonomiyiz. Birçok ülkeden iyi bir büyüme oranımız var. Fakat kendi ortalamamızın altında seyrediyoruz. Bu bir süre daha devam edecek."

Şimşek: "Büyüme trendi yadsınamayacak derecede önemli bir başarıdır"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, yılın 2. çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.Türkiye ekonomisinin, iç talebin katkısıyla yılın 2. çeyreğinde yüzde 4,4, yılın ilk yarısında ise yüzde 3,7 büyüdüğünü ifade eden Şimşek,"Yılın ikinci çeyreğine baktığımızda ekonominin ivme kazandığını ve iç talebin büyümeye katkısının artmaya devam ettiğini görmekteyiz. Ancak gerek küresel ekonomideki büyümenin zayıf seyretmesi gerek finansal piyasalarda risk algısının yükselmesi gerekse artan jeopolitik gerginliklerin etkisiyle büyümenin bu yıl OVP''de hedeflenen yüzde 4''ün altında kalması muhtemeldir.

Nitekim, yıl başından bu yana gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyüme tahminleri aşağı yönlü revize edilmiştir. Küresel ve bölgesel tüm bu olumsuzluklara rağmen yakaladığımız büyüme trendi yadsınamayacak derecede önemli bir başarıdır."

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da bu gelişmeler sonucunda 2013'ün ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre GSYH reel olarak yüzde 3,7 büyüme kaydettiğini vurgulayarak,"2013 yılı ilk yarısında toplam iç talep reel olarak yüzde 5,4 seviyesinde güçlü bir artış gösterirken, dış talebin zayıf seyri büyümeyi sınırlandırmıştır. Yılın ilk yarısında toplam nihai yurtiçi talep büyümeye 4,3 yüzde puan katkı yaparken; net dış talep negatif 1,8 yüzde puan katkı yapmıştır. Bu gelişmede özellikle 2012 yılındaki altın ihracatının yüksek baz etkisi ve 2013 yılı ilk yarısında yapılan altın ithalatındaki artış etkili olmuştur. Yılın ikinci yarısında özellikle Avrupa Birliği''ndeki görece toparlanmanın etkisiyle altın hariç ihracatımızın büyümeye yaptığı pozitif katkıyı arttırması beklenmektedir.

On beş çeyrektir aralıksız büyüyen Türkiye ekonomisinde, 2013 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 848 bin kişi ilave istihdam oluşturulmuştur. Böylece 2009'dan itibaren oluşturulan ilave istihdam 4 milyon 635 bin kişiye ulaşmıştır. 2013'ün ikinci çeyreğinde, işgücüne katılım oranındaki artışa rağmen işsizlik oranı yüzde 8,8 seviyesinde gerçekleşmiştir."

Babacan, küresel ve bölgesel olumsuz konjonktüre rağmen GSYH, sanayi üretimi ve istihdamda sağlanan bu büyüme oranlarının, son 11 yıllık dönemde gerçekleştirdikleri reformlar sonucunda Türkiye ekonomisinin kazanmış olduğu dayanıklılık, esneklik ve dinamizmi ortaya koyduğunu belirtti.

Yorum

Saldırı emri IŞİD emirinden

Saldırı emri IŞİD emirinden

1

Sultanahmet'te 12 Alman vatandaşının öldüğü canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma tamamlandı. İddianamede eylem emrini halen Irak’ta bulunan IŞİD..

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

Çakmakla tüp kontrolü canından etti

2

Antalya'da evinin mutfağında değiştirdiği tüpü çakmakla kontrol etmek isterken, tüpün alev almasıyla ağır yaralanan 86 yaşındaki İbrahim Acar hayatını..

İzmir'de keleşli çatışma: 2 ölü 6 yaralı

İzmir'de keleşli çatışma: 2 ölü 6 yaralı

3

İzmir'in Çeşme ilçesinde, iddiaya göre iş adamı M.A.Y'ın adamları, M.A.Y'ın inşaat halindeki otelinin yanındaki eğlence mekanını bastı. Kavgada silah ..

Bahçeli: CHP ile HDP aynı hizaya geldi

Bahçeli: CHP ile HDP aynı hizaya geldi

4

MHP lideri Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Dokunulmazlık teklifinin kabul edilmesini değerlendiren Bahçeli, CHP'nin HDP ile aynı çizgiy..

Erzincan'da 3 terörist öldürüldü

Erzincan'da 3 terörist öldürüldü

5

Erzincan'ın Kemah ilçesi kırsalında güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyonda, 3 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Eğitimde yeni dönem

Eğitimde yeni dönem

6

Meclis'e gönderilen yeni MEB tasarısı yasalaştığında, öğrenci yurdu açma ruhsatı artık doğrudan Bakanlık’tan alınacak. Tasarıyla terörle ilişkili akad..

Başbakan Davutoğlu'nun son imzası Maarif Vakfı'na

Başbakan Davutoğlu'nun son imzası Maarif Vakfı'na

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan devraldığı Başbakanlık görevinde yaklaşık 21 ay kalan Davutoğlu döneminde önemli siyasi gelişmeler yaşandı. Davutoğlu'nun so..

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki zirveye katılan heyet başkanları onuruna yemek verdi. Yemekte Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Filistin Devlet..

İlk Bakanlar Kurulu Toplantısı yarın Beştepe'de

İlk Bakanlar Kurulu Toplantısı yarın Beştepe'de

9

65. Hükümet ilk Bakanlar Kurulu Toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yarın saat 14'de Beştepe'de yapacak.

Muhaliflere karşı Sürpriz hamle

Muhaliflere karşı Sürpriz hamle

10

MHP’de gözler kongre konusundaki temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay 18. Daire’ye çevrilmişken, Genel Merkez’den sürpriz bir hamle geldi. Parti avukat..

Veysel Eroğlu 5'inci kez kabinede

Veysel Eroğlu 5'inci kez kabinede

11

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. Hükümet'i açıkladı. Yeni kabinede Orman ve Su İşleri Bakanı olan AK Parti Afyonkarah..

Şoföre yumruk atan polise 10 yıl hapis istemi

Şoföre yumruk atan polise 10 yıl hapis istemi

12

Mecidiyeköy'deki otobüs durağında ücretsiz paso yüzünden tartıştığı şoförü yumruklayan ve beylik silahıyla tehdit eden polis memuru hakkında 10 yıl ha..

15 askeri şehit etmek istediler

15 askeri şehit etmek istediler

13

Hatay’da filikada meydana gelen patlamanın terör saldırısı olduğu anlaşıldı. Hatay Valisi Ercan Topaca, “Botun içine iki ölmüş insanı koymuşlar. Amaç..

HDP’nin umudu CHP

HDP’nin umudu CHP

14

Dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesini hazmedemeyen HDP Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak için imza ka..

Ana omurga istinaf olacak

Ana omurga istinaf olacak

15

İstinaf Temel Eğitim Programı’nda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Türk yargısının bundan sonraki dönemde ana omurgası istinaf olacaktır” dedi. Bo..

Recep Akdağ yeniden kabinede

Recep Akdağ yeniden kabinede

16

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı 65. hükümeti açıkladı. Yeni kabine listesinde, 2002'den başlayarak 11 yıl boyunca Sağlık..

3 kamyon çöpü evine istiflemiş

3 kamyon çöpü evine istiflemiş

17

Samsun'un Terme İlçesi'nde Adnan U.'ya ait ev ve bahçesinden belediye ekipleri tarafından 3 kamyon dolusu çöp çıkarıldı. Çöpler, kepçeyle kamyona yükl..

Defolun gidin

Defolun gidin

18

PKK’nın büyük bir tahribata yol açtığı Sur’u ziyaret etmek isteyen HDP heyeti ummadığı bir tepkiyle karşılaştı. Aralarında HDP Grup Başkanvekili İdris..

FSM'de trafiği kilitleyen intihar girişimi

FSM'de trafiği kilitleyen intihar girişimi

19

İstanbul'da iki köprüde de trafik yoğunluğu yaşanıyor. Köprülerde yaşanan yoğunluğun, FSM Köprüsündeki intihar girişiminden kaynaklandığı belirtiliyor..

Yeni Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

Yeni Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

20

Başbakan Binali Yıldırım'ın 64. hükümette yerine getirdiği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan get..

+