POLİTİKA

Devletin İnternete müdahalesi azalıyor

BTK Başkanı Tayfun Acaer, internet yayınlarına yönelik tedbirde devlet kurumları yerine sivil inisiyatif ve özel sektörün etkin olacağını söyledi

Ayfer Mallı Yeni Şafak
Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi hususunda TİB Başkanı, istisnai olarak gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda URL bazında doğrudan erişim engellemesi yapabilecek. TİB Başkanı''nın müdahalesi ancak, özel hayatın gizliliği ile ilgili bir durumda, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ve sadece söz konusu içeriğe ilişkin URL bazında olacak. Yeni oluşturulan Erişim Sağlayıcılar Birliği tamamen sivil bir kuruluş, bu organizasyonda kamu kuruluşlarının temsilcisi olmayacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acaer, 5651 sayılı kanunda yapılan değişikliklere ilişkin Yeni Şafak''a konuştu.

Mevcut kanunun uygulanması sırasında karşılaşılan sorunlar nelerdi?

5651 sayılı Kanun''da, sorumluluğunu yerine getirmeyen ''Erişim ve İçerik Sağlayıcılara'' hapis cezası öngörülmekteydi. Kanunda yer alan hapis cezasına ilişkin bu düzenlemenin internet özgürlüğünü kısıtladığı belirtiliyordu ve uluslararası şirketler bu nedenle Türkiye''de temsilcilik açmak istemiyordu. İnternet ortamında kişilik haklarının ve özel hayatın ihlaline ilişkin suçların giderek daha yaygın bir şekilde işlenmesine ve çok sayıda insanın bundan şikâyetçi olmasına rağmen içeriğin çıkartılması süreci uzun sürmekteydi ve genellikle sonuç alınamıyordu.

BEŞ ÖNEMLİ BAŞLIK

Bu sorunların çözülmesi amacıyla yeni kanunla getirilen değişiklikler nelerdir?

Yeni kanunla getirilen değişiklikleri genel olarak beş başlık altında toplayabiliriz. Bunlar, Erişim Sağlayıcılar Birliği''nin kurulması, kişilik haklarının ihlali durumunda yapılacaklar, özel hayatın gizliliğinin korunması süreci, internet trafik bilgilerinin saklanması ve hapis cezalarının kaldırılması şeklinde özetlenebilir. İnternet yayınlarına ilişkin tedbir kararlarının uygulanması süreçlerinde devlet kurumları yerine özel sektör temsilcileri ve sivil inisiyatif daha etkin bir rol oynayacak.

Özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği iddialarıyla ilgili yeni düzenleme nasıl bir işleyiş öngörüyor?

Başvuru ardından, TİB, müracaat eden kişinin kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra, bu talebi ''Erişim Sağlayıcılar Birliği''ne'' iletecek, Birlik de 4 saat içinde bu URL adresine erişimi engelleyecek. Başvuru sahibi; en geç 24 saat içinde ''Sulh Ceza Mahkemesi''ne'' başvurmak zorunda. Hâkim; haklı görürse, erişiminin'' engellenmesine karar verecek. Karar hâkim tarafından Birliğe gönderilecek ve URL adresine erişimin engellenecek.

Kişisel hak ihlalinde izlenecek yöntem

Bir kişi, şikâyetçi olduğu içeriğin yayından çıkarılması için ''İçerik veya Yer Sağlayıcısı''na'' başvuracağı gibi, doğrudan Sulh Ceza Mahkemesi''ne de başvurabilecek. Kişi eğer Sulh Ceza Mahkemesi''ne müracaat etmişse, hâkim 24 saat içinde karar verecek. Hâkim; kişinin müracaatını haklı bulursa, ''kişilik ihlalinin'' gerçekleştiği yayının ''URL Adresine Erişiminin Engellenmesine'' ilişkin karar verecek ve doğrudan ''Erişim Sağlayıcılar Birliği''ne'' gönderilecek.

AB kriterleri dikkate alındı

Eleştirilen konulardan biri de kişilerin internetteki trafik bilgilerinin saklanması. Buna neden ihtiyaç duyuldu?

Kanunda yapılan değişiklikle, yer sağlayıcıların internet trafik bilgilerini bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar saklamakla yükümlü oldukları yönünde bir düzenleme yapıldı. Aynı zamanda yer sağlayıcıların bu bilgilerin gizliliğini de sağlamakla yükümlü olduklarını özellikle belirtmek istiyorum. Trafik bilgisi TİB tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebilecek. Bu düzenleme Avrupa Birliği (AB) mevzuatı dikkate alınarak yapıldı.

Bu kanun değişikliğiyle internet özgürlüğünün kısıtlandığı, sansür yapılacağı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle internetle ilgili yeni bir kanun yapmadığımızın mevcut kanunun uygulanmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi ve mağduriyetlerin engellenmesi amacıyla bazı değişiklikler yapıldığının bilinmesi lazım. Bu kanun değişikliğiyle internet özgürlüğüne karşı sansür gibi hiçbir kısıtlama yapılmadığı gibi aksine internete devletin müdahalesi azaltılıyor. İnternet özgürlüğü açısından eleştiri konusu olan Erişim ve İçerik Sağlayıcılara yönelik hapis cezası uygulaması kaldırılarak yerine adli para cezası uygulaması getiriliyor.

Endişeler giderilecek

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, TBMM''den geçerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün onayına sunulan internet düzenlemesine ilişkin, ''Trafik bilgilerinin ne şekilde tutulacağı ve talep halinde ne şekilde verileceğine ilişkin ikincil düzenlemeler, yönetmelikler ile Erişim Sağlayıcıları Birliği tüzüğünün oluşturulmasının kaygıları ortadan kaldıracağına inanıyorum'' dedi. Özeren, yaptığı açıklamada, 5651 sayılı ''İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun''un mevcut uygulamalarında bazı zorluklarla karşılaşılabildiğini, bu durumun da kişilerin ciddi mağduriyetler yaşamasına neden olduğunu ifade etti.

''Keyfi uygulama yok''

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni internet düzenlemesi ile ilgili yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını söyledi. Bakan Elvan, açıklamasında, kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini, mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğin belirtti. Elvan, bilgilerin TİB tarafından, ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini söyledi.

MEVZUAT HAZIRLANACAK

Bakan Elvan, bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemelerle ortaya konulacağını ifade etti. Elvan, çalışmalara BTK ile birlikte bütün içerik, ve servis sağlayıcıların da katılacağını belirti.

Yorum

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

1

Bakırköy'de gasp suçundan aranan şüpheli, bir kadını silahla rehin aldı.

Alkışları hazmedemedi

Alkışları hazmedemedi

2

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kırşehir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını alkışlayan yüksek yargı mensuplarını hedef alarak, "O Yargıtay Başkan..

PKK’nın IŞİD’ten farkı yok

PKK’nın IŞİD’ten farkı yok

3

Terör örgütü, Mardin’de yine sivilleri hedef aldı. PKK’lılar, önceki gün aracıyla evinden ayrılan Bahçebaşı Mahallesi Muhtarı Mehmet Acu’yu yol üzerin..

Erdoğan'dan '2053' tweeti

Erdoğan'dan '2053' tweeti

4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563'üncü yıl törenleri için Yenikapı'ya gelen vatandaşlara Twitter'dan teşekkür etti. Erdoğan'ın paylaşım ..

İstanbul'da yolcu pilotla tartıştı

İstanbul'da yolcu pilotla tartıştı

5

Libya Havayolları'na ait İstanbul-Trablus seferini yapmaya hazırlanan tarifeli uçak, bir yolcunun pilotlarla tartışması nedeniyle 5 saat gecikmeli har..

Anıtkabir'de nöbet tutan asker bayıldı

Anıtkabir'de nöbet tutan asker bayıldı

6

Meclis'te güven oyu alan Hükümetin üyeleri Anıtkabir'e gitti. Ziyaret sırasında nöbetçi askerlerden biri baygınlık geçirdi. Askere ilk müdahaleyi dokt..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

7

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

TSK ve koalisyon güçleri DAEŞ'i vurdu: 40 terörist öldürüldü

TSK ve koalisyon güçleri DAEŞ'i vurdu: 40 terörist öldürüldü

8

TSK ve koalisyon güçleri dün Suriye'de DAEŞ hedeflerini vurdu. Operasyonda 40 terörist öldürüldü, katyuşa mevzisi, 4 araç, 2 zırhlı personel taşıyıcı..

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

9

Anadolu Gençlik Derneği’nin, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında binlerce kişi Ayasofya Camisi önün..

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

10

Nusaybin'de önceki gün teslim olan ve "sivil olduğunu, eylemlere katılmadığını" iddia eden Erkan Benli'nin, gençlere, terör örgütüne üye olmaları için..

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

11

İzmir'de, hayırsever iş adamı Tarık Almış, 80 yaşında hayatını kaybetti.

Aysel Tuğluk'a terör soruşturması

Aysel Tuğluk'a terör soruşturması

12

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşel Tuğluk hakkında, görevde olduğu dönemde Meclis'in aracıyla yaralı terörist taşıdığı iddiası üzerine soruşturma ba..

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

13

Terör operasyonlarının sürdüğü Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağına kısmi düzenleme getirildi. Buna göre, ilçede yasak yarın sabah 06..

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

14

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinden biri Gaziantep Havalimanı Lojmanlarının bahçesine, diğeri ise boş araziye düştü. Korku ve paniğe neden olan ..

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

15

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

PKK'nın korkunç planını korucular engelledi

PKK'nın korkunç planını korucular engelledi

16

Diyarbakır Kulp'taki Jandarma Karakolu'na 1 kilometre kala kurulan güvenlik noktasındaki korucular şüphelendikleri aracı durdurdu. Teröristler yaya ol..

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

17

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

18

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

Yozgat'ta yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 25 yaralı

Yozgat'ta yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 25 yaralı

19

Yozgat'ta yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

Mersinli iş adamı kırmızı ışıkta öldürüldü

Mersinli iş adamı kırmızı ışıkta öldürüldü

20

Otomobiliyle kırmızı ışıkta beklerken silahlı saldırıya uğrayan nakliye firması sahibi Lokman Kazan yaşamını yitirdi. Polis ekipleri, kaçan zanlıların..

+