POLİTİKA

Füze lobisi

Türkiye''nin savunma füzesi ihalesini teknoloji transferi yapmayı kabul eden Çinli şirkete vermesi ABD''yi rahatsız ederken, Gezi olaylarına destek veren uluslararası haber ajansları yaptırım kampanyası başlattı.

Ekonomi Servisi Yeni Şafak
Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesinin, uzun menzilli füze ihalesinde Çinli firmayı seçmesi üzerine ABD füze lobisi harekete geçti. Çinli CPMIEC şirketinin kazanmasında 4 milyar dolar yerine 3,5 milyar dolarlık teklifi etkili oldu. Ayrıca, şirketin teknoloji transferi ve yüzde 30 yerli katkıyı da kabul etmesi de belirleyiciydi. Savunma ve Havacılık Sanayii bu yılın ilk 6 ayındaki ihracatının geçen yıla göre yüzde 9 artışla 781 milyon doları aşması düşünüldüğünde bu karar aynı zamanda yerli sanayinin gelişmesini de amaçlıyor.

SİYASİ ANALİZLER

İhaleyi alamayan ABD'li şirket yetkililerinin uyarıları ise yabancı basında yer aldı. İhale sonucunda alınan karara, ABD ve yabancı basından yaptırım kokan haberler yapılmaya devam ediyor. Uzun yıllar boyunca hava savunma sistemlerinde ABD'ye bağımlı olmasına rağmen herhangi bir teknoloji transferi yapılmayan Türkiye bu kararı ile 'Savunma sanayii yatırımlarında artık ben de varım' mesajı veriyor. Washington yönetiminin ambargo uyguladığı Çinli şirketin ihaleyi kazanması üzerine özellikle Batı medyası konunun siyasi yönlerini ön plana çıkardı.

TELAŞ MI VAR?

Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterindeki füze sistemlerinin neredeyse tümünün tedarikçisi Raytheon Sözcüsü Michael Doble, 'NATO uzun zamandır Patriot sistemini destekliyor ve beş NATO üyesi ülkede bu sistemi konuşlandırdı. Bu güçlü performans düşünüldüğünde bu karar hakkında daha fazla şey öğrenme fırsatına sahip olmayı umuyoruz' demişti.

BBC: Politik sonuçlar da olabilir

BBC, ihale sonucunu ABD'nin yaptırım uyguladığı bir şirketin kazanması üzerinden değerlendirirken, ABD Dışişleri Bakanlığından ismini gizleyen bir yetkilinin görüşlerine yer verdi. Haberde 'Bu tercihin siyasi sonuçları olacaktır' diyen ABD'li yetkili, 'Türk yetkililer bu sistemi NATO'nun kurulu gücüne entegre edemezler' yorumu da yer aldı. BBC, hükümetin aldığı kararı ise 'Tartışılması gereken bir karar' olarak değerlendirirken Washington yönetiminin rahatsızlığı ve Türkiye'nin NATO üyeliği üzerinden süreci değerlendirildi.

Reuters: İlişkiler hatırlatıldı

Reuters haber ajansı ise ABD'nin tepkisine dikkat çekerek, Türkiye ile stratejik ortaklıklarını gözden geçirme noktasına geldiğini yazdı. Haberde Soğuk Savaş'tan bu yana Türk ordusu için ABD'nin önemi hatırlatılırken 'Ankara ve Washington arasındaki ekonomik, siyasi ve askeri işbirliği hala önemli olmasına rağmen, artık daha az merkezi bir rol oynuyor. Bu durum, tedarik politikalarında da kendini gösteriyor olabilir' bilgisine yer verildi. Al Arabiya ise füze ihalesini, NATO'nun Patriot füze sistemleri üzerinden değerlendirdi. İlgili haberde, Çinli şirketin ihaleyi kazanması sonrasında, ABD'nin bir dizi yaptırımlar ya da yeni savunma sistemi alımlarında kongreden onay çıkmayacağı şeklinde tahlile yer verildi.

Yorum

Erdoğan Suriye'deki kritik noktayı açıkladı

Erdoğan Suriye'deki kritik noktayı açıkladı

1

Suriye'deki 4 kritik noktayı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bölgeler konusunda Türkiye'nin kendi göbeğini kendisi kesmek durumunda kalabileceğini..

Irak ordusu Felluce için harekete geçti

Irak ordusu Felluce için harekete geçti

2

Irak ordusu DAEŞ'in elindeki Felluce'nin tamamını geri almak için operasyon başlattı. Felluce 2014 yılı başında DAEŞ militanlarının eline geçen ilk Ir..

Yol ortasında 'org' paniği

Yol ortasında 'org' paniği

3

Bursa-İzmir yolunun ortasında bulunan org görenleri şaşkına çevirdi. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis ekipleri, müzik aletini emniyete götürdü..

3. Köprü'ye gizlice tırmanmışlardı: Bu kez düştü

3. Köprü'ye gizlice tırmanmışlardı: Bu kez düştü

4

Boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kulesine tırmanarak 350 metre yükseklikte özçekim yapan iki gençten Pavel Smirnov, bu kez baltayı ta..

MHP'de Çağrı Heyeti kurultay tarihini açıkladı

MHP'de Çağrı Heyeti kurultay tarihini açıkladı

5

Çağrı Heyeti, MHP olağanüstü büyük kurultayının, 19 Haziran 2016 Pazar günü saat 10.00'da Ankara Büyük Anadolu Otel'de toplanacağını açıkladı.

İstanbul'un 9 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 9 ilçesinde elektrik kesintisi

6

İstanbul'un Ataşehir, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinin bazı mahallelerine 1 Haziran'da elektrik ve..

Dilek Doğan davasında 8 gözaltı

Dilek Doğan davasında 8 gözaltı

7

İstanbul Sarıyer'de terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyon sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın ölümüne ..

İstanbul sensiz tarih yazılmaz

İstanbul sensiz tarih yazılmaz

8

İstanbul’un fetih yıldönümü yine eşsiz görüntülere sahne oldu. Çağ açıp çağ kapatan zaferin 563. yıldönümünü kutlamak için Yenikapı’ya akın eden 1 mil..

Altıoklar'dan İstanbul'un fethi için çirkin sözler

Altıoklar'dan İstanbul'un fethi için çirkin sözler

9

İstanbul'un fethinin 563. yılı dün Yenikapı'da düzenlenen törenle kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tarihi kutlamaya bazı kesimlerden küst..

Erdoğan'dan Putin'e yanıt: Biz istemedik

Erdoğan'dan Putin'e yanıt: Biz istemedik

10

Diyarbakır ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Putin'in Türkiye hakkında yaptığı olumlu açıklamal..

Küfürbaz CHP için Erdoğan'dan öneri

Küfürbaz CHP için Erdoğan'dan öneri

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM Grup Toplantısı'nda, kendisine hakaret içeren sloganlara ilişkin ilk kez konuştu. İçtüzüğün değişmesi gerektiğini ..

Asker kaçış yollarını tuttu: PKK'lılar teslim oluyor

Asker kaçış yollarını tuttu: PKK'lılar teslim oluyor

12

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, teröristlerin telsiz konuşmalarından köşeye sıkıştıkları ve kaçma planları yaptıkları ortaya çıktı. Sıkışan teröristleri..

CHP'den Almanya parlamentosuna çağrı

CHP'den Almanya parlamentosuna çağrı

13

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, "Almanya parlamentosunu vazifesi olmayan bir konuda Türkiye'yi tarih önünde yargılamaya kalkacak tasarıdan vazgeçm..

Acımızı paylaştılar

Acımızı paylaştılar

14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’da Tanışık Köyü’nü ziyaret etti. Taziye evinde Erdoğan'ın Kur'an okuduğunu ..

Otomobil uçurumdan ırmağa uçtu

Otomobil uçurumdan ırmağa uçtu

15

Samsun'da yoldan çıkan otomobil, sürücüsünün hakimiyetini kaybetmesi sonucu 30 metrelik uçurumdan ırmağa yuvarlandı. Kazada 1'i ağır 2 kişi yaralandı.

Figen Yüksekdağ hastaneye kaldırıldı

Figen Yüksekdağ hastaneye kaldırıldı

16

Bazı ziyaretler için sabah saatlerinde Van’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ferit Melen Havaalanında aniden rahatsızlanınca hastaneye kal..

3 ilde FETÖ operasyonu: 33 gözaltı

3 ilde FETÖ operasyonu: 33 gözaltı

17

İstanbul merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonda FETÖ'ye finansman desteği sağladıkları öne sürülen 33 kişi gözaltına alındı. MASAK raporlarında..

3 ilde 11 terörist daha öldürüldü

3 ilde 11 terörist daha öldürüldü

18

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 8, Hakkari'de 1 terörist öldürüldü.

MHP'li muhaliflerden 'ikili kurultay' iddiası

MHP'li muhaliflerden 'ikili kurultay' iddiası

19

Olağanüstü kurultayın seçim gündemiyle toplanamayacağını ileri süren MHP'li muhalifler, 19 Haziran'da tüzük kurultayı çağrısı yapmaya hazırlanıyor.

Akademisyenlerin çoğu 30 puan sınırını aşamadı

Akademisyenlerin çoğu 30 puan sınırını aşamadı

20

Akademisyenlerin proje, araştırma, yayın, patent gibi faaliyetlerini desteklemek amacıyla uygulanan akademik teşviklerde, geçen yılın performansına gö..

+