POLİTİKA

Kredi kartına taksit freni

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ithalatı körükleyen dayalı otomobil ve elektronik ürünlerinde kredi kartı taksit sayısını sınırlamaya hazırlandıklarını bildirdi. Babacan, fabrikasında ve konutunda ısı yalıtımı yapanın ise taksit sayısını artıracaklarını, ayrıca kredi maliyetinin bir kısmını da devletin ödeyeceğini söyledi.

Yakup Kocaman Yeni Şafak
G20 Ekonomi Bakanları toplantısı için Washington'a gidişi öncesinde gazete ve televizyon kanallarının ekonomi müdürleriyle biraraya gelen Babacan, ithalatı artıran ürün kalemleri başta olmak üzere azami taksit sayılarının belirlenmesi için BDDK'nın bir çalışma yaptığını belirterek, 'Gıda ve akaryakıtta taksitin önünü kapatmıştık. Şimdi bunu genişletiyoruz. Otomobil, beyaz eşya, cep telefonu, elektronik eşya, mobilya ve giyimde maksimum kredi kartı taksit limitleri ne olabilir inceliyoruz. BDDK çalışmayı tamamladıktan sonra 10 günlüğüne görüşe açacak' dedi.

KARTLARA AYLIK GELİR AYARLAMASI

Babacan, 'Aylık gelir ile kredi kartı limitinin yanısıra kredi kartlarında taksit miktarıyla aylık maaş arasında da bağ kurabiliriz.' dedi. Bankaların kredi büyümesinin 2011'de yüzde 35'e çıkması üzerine her türlü krediye sınırlama getirerek 2013 başında yüzde 15'e indirdiklerini dile getiren Babacan, bu önlem sayesinde Haziran'daki FED kaynaklı dalgalanmada Türkiye ekonomisinin daha az zarar gördüğünü ifade etti.

YALITIMDA KREDİYE DEVLET DESTEĞİ

Devlet, konutlarda ve fabrikalarda enerji verimliliğini artırmak amacıyla yatırım yapanların banka kredisinin bir kısmını ödemeyi planlıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üzerinde çalıştıkları yeni düzenleme ile fabrikalarda ve konutlarda enerji verimliliğini artıracak yatırımlarda taksit sayısını artıracaklarını, ayrıca kredi maliyetlerinin bir kısmını da devletin karşılayacağını ifade etti.

ZORLU DÖNEME GİRİYORUZ

Dünya ekonomisinin gelecek 3-4 yılda çok zorlu bir dönemece gireceğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, 2014-2016 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı (OVP) bu gerçekler ışığında temkinli bir yaklaşımla hazırladıklarını söyledi. Ekonomi gazetecileri ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD'nin parasal genişlemeyi önümüzdeki 3-4 yıllık sürede bitirecek olması nedeniyle birçok ülkede faiz oranlarının yükselmeye başlayacağı bir döneme girildiğine dikkat çekti.

MEGA BANK YOLDA

Babacan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın birer katılım bankası kurmak üzere hazırlık yaptıklarını belirtti. Babacan ayrıca, halen üzerinde çalıştıkları 10 milyar dolar büyüklüğündeki Mega İslam Bankası'nın Türkiye'deki ve dünyadaki tüm katılım bankalarının kısa vadeli likidite ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacağını kaydetti.

Obama 'keşke bizde de olsa' der

ABD hükümetinin kepenk indirme sorununun arka planında Obamacare olarak bilinen sosyal güvenlik reformu olduğunun altını çizen Babacan, 'Sayın Obama annesini sağlık sigortası olmadığı için kaybetmiş biri olarak bizdeki sağlık sistemi için, 'Keşke bizde de olsa' der. Orada çok materyalist bir bakış açısı var. Obama'ya 'sağlık reformunu geri çek borçlanma tavanını artıralım' diyorlar' diye konuştu.

Babacan: Janet Yellen'i iyi biliriz

Obama'nın FED Başkan adayı olarak ismi resmileşen FED Başkan Yardımcısı için ilk defa değerlendirmede bulunan Ali Babacan şunu kaydetti, 'Kendi aramızda FED Başkanı olması iyi olur dediğimiz adaydı. Saygı duyduğumuz, sevdiğimiz biri. Günlük rüzgarlara kapılmadan doğruları yapabilecek birisi. Merkez Bankası Başkanımız Erdem Başçı ile de iyi ilişkileri bulunuyor.'

Yorum

Büyük çözülme

Büyük çözülme

1

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küfredecek kadar alçaldılar

2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin TBMM grup toplantısında hakaret içeren sloganlara ilişkin "Cumhurbaşkanına ve milletvekillerine küfredecek kadar alçald..

Kaseti getireni hatırlayamadı

Kaseti getireni hatırlayamadı

3

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi. CHP lideri, videonun kim t..

Emniyet'ten 'PKK Plakalı Ferrari' açıklaması

Emniyet'ten 'PKK Plakalı Ferrari' açıklaması

4

İstanbul Emniyet'i internet siteleri ve sosyal medyada yer alan 'İstanbul'da PKK plakalı Ferrari' başlıklı haberlere açıklık getirerek, böyle bir plak..

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

5

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

İstanbul'da helikopter destekli terör operasyonu

6

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde terör örgütüne yönelik helikopter destekli operasyon düzenlendi. Polis ekipleri, bir apartmanın 4. katında bulunan ve..

25 askerin şehit olduğu bölge temizlenecek

25 askerin şehit olduğu bölge temizlenecek

7

2012 yılında 25 askerin şehit olduğu Afyon'daki 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı'nın, yaz aylarında çıkabilecek ot yangınlarına karşı temizlenmesi taleb..

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

Şırnak'ın yüzde 90'ı tamam

8

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, ​Şırnak il merkezinin yüzde 90'ının, Nusaybin'in ise yüzde 80'inin teröristlerden temizlendiğini bildir..

Kemal'in çapulcuları

Kemal'in çapulcuları

9

CHP’nin önceki günkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partililere küfür eden gruptakilerden 3’ü belirlendi. Bu üç kişinin bizzat Kemal ..

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

Kılıçdaroğlu'nun tavsiyesi HDP'yi harekete geçirdi

10

Dokunulmazlık sürecinde HDP'lilere bireysel başvuru tavsiyesinde bulunan Kılıçdaroğlu'na HDP'den olumlu yanıt geldi.

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

11

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

Sivil oldukları iddia edilen teröristlere 'Swap' testi

12

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı teröristlerin, 'sivil' oldukları iddialarına ilişkin açıklama yapıldı. Kimlik tespiti tamamlanan 67 PK..

İstanbul'da asansör faciası: 1 ölü

İstanbul'da asansör faciası: 1 ölü

13

İstanbul Bahçelievler'de 5 katlı binanın dış cephesindeki asansörünün düşmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

14

Mardin'in Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçelerinin kırsalında yer alan 13 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi​.​ Yasağın saat 10'dan itibaren geçe..

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

Öğrenci servisi kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

15

Aydın'ın İncirliova ilçesi Kızılcaköy mevkiinde, Aydın-İzmir karayolunda bir otomobil ile öğrenci servisi midibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen ..

Rus gemisi Boğaz'dan kadın askerleri ile geçti

Rus gemisi Boğaz'dan kadın askerleri ile geçti

16

Rus savaş gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek Marmara Denizi'ne açıldı. Geçişi esnasında yoğun güvenlik önlemi alınan geminin geminin güvertesindeki ..

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

92 terörist öldürüldü 17 terörist yakalandı

17

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 3, Şırnak'ta 9 terörist daha öldürüldüğünü açıkladı. Kuzey Irak'a düzenlenen ha..

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

18

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün teslim olan 42 teröristin yapılan sağlık kontrollerinden sonra ifadeleri alınmaya başlandı. Teröristler, Nusaybin ilç..

Dürümlü'de Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırlığı

Dürümlü'de Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırlığı

19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın 28 Mayıs günü Diyarbakır'da yapmaları beklenen ziyaret sırasında PKK'lıların bomba y..

KOSGEB’e FETÖ baskını

KOSGEB’e FETÖ baskını

20

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün KOSGEB’de yaptığı usulsüzlüklerle ilgili düğmeye bastı. Daire Başkanı ve KOBİ uzmanlarının da aralarında bulu..

+