POLİTİKA

Kredi kartına taksit freni

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ithalatı körükleyen dayalı otomobil ve elektronik ürünlerinde kredi kartı taksit sayısını sınırlamaya hazırlandıklarını bildirdi. Babacan, fabrikasında ve konutunda ısı yalıtımı yapanın ise taksit sayısını artıracaklarını, ayrıca kredi maliyetinin bir kısmını da devletin ödeyeceğini söyledi.

Yakup Kocaman Yeni Şafak
G20 Ekonomi Bakanları toplantısı için Washington'a gidişi öncesinde gazete ve televizyon kanallarının ekonomi müdürleriyle biraraya gelen Babacan, ithalatı artıran ürün kalemleri başta olmak üzere azami taksit sayılarının belirlenmesi için BDDK'nın bir çalışma yaptığını belirterek, 'Gıda ve akaryakıtta taksitin önünü kapatmıştık. Şimdi bunu genişletiyoruz. Otomobil, beyaz eşya, cep telefonu, elektronik eşya, mobilya ve giyimde maksimum kredi kartı taksit limitleri ne olabilir inceliyoruz. BDDK çalışmayı tamamladıktan sonra 10 günlüğüne görüşe açacak' dedi.

KARTLARA AYLIK GELİR AYARLAMASI

Babacan, 'Aylık gelir ile kredi kartı limitinin yanısıra kredi kartlarında taksit miktarıyla aylık maaş arasında da bağ kurabiliriz.' dedi. Bankaların kredi büyümesinin 2011'de yüzde 35'e çıkması üzerine her türlü krediye sınırlama getirerek 2013 başında yüzde 15'e indirdiklerini dile getiren Babacan, bu önlem sayesinde Haziran'daki FED kaynaklı dalgalanmada Türkiye ekonomisinin daha az zarar gördüğünü ifade etti.

YALITIMDA KREDİYE DEVLET DESTEĞİ

Devlet, konutlarda ve fabrikalarda enerji verimliliğini artırmak amacıyla yatırım yapanların banka kredisinin bir kısmını ödemeyi planlıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, üzerinde çalıştıkları yeni düzenleme ile fabrikalarda ve konutlarda enerji verimliliğini artıracak yatırımlarda taksit sayısını artıracaklarını, ayrıca kredi maliyetlerinin bir kısmını da devletin karşılayacağını ifade etti.

ZORLU DÖNEME GİRİYORUZ

Dünya ekonomisinin gelecek 3-4 yılda çok zorlu bir dönemece gireceğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, 2014-2016 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı (OVP) bu gerçekler ışığında temkinli bir yaklaşımla hazırladıklarını söyledi. Ekonomi gazetecileri ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD'nin parasal genişlemeyi önümüzdeki 3-4 yıllık sürede bitirecek olması nedeniyle birçok ülkede faiz oranlarının yükselmeye başlayacağı bir döneme girildiğine dikkat çekti.

MEGA BANK YOLDA

Babacan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın birer katılım bankası kurmak üzere hazırlık yaptıklarını belirtti. Babacan ayrıca, halen üzerinde çalıştıkları 10 milyar dolar büyüklüğündeki Mega İslam Bankası'nın Türkiye'deki ve dünyadaki tüm katılım bankalarının kısa vadeli likidite ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacağını kaydetti.

Obama 'keşke bizde de olsa' der

ABD hükümetinin kepenk indirme sorununun arka planında Obamacare olarak bilinen sosyal güvenlik reformu olduğunun altını çizen Babacan, 'Sayın Obama annesini sağlık sigortası olmadığı için kaybetmiş biri olarak bizdeki sağlık sistemi için, 'Keşke bizde de olsa' der. Orada çok materyalist bir bakış açısı var. Obama'ya 'sağlık reformunu geri çek borçlanma tavanını artıralım' diyorlar' diye konuştu.

Babacan: Janet Yellen'i iyi biliriz

Obama'nın FED Başkan adayı olarak ismi resmileşen FED Başkan Yardımcısı için ilk defa değerlendirmede bulunan Ali Babacan şunu kaydetti, 'Kendi aramızda FED Başkanı olması iyi olur dediğimiz adaydı. Saygı duyduğumuz, sevdiğimiz biri. Günlük rüzgarlara kapılmadan doğruları yapabilecek birisi. Merkez Bankası Başkanımız Erdem Başçı ile de iyi ilişkileri bulunuyor.'

Yorum

Ecdadın torunları İstanbul’da

Ecdadın torunları İstanbul’da

1

“Uluslararası Çanakkale Buluşması” projesi kapsamında, Çanakkale'de 101 yıl önce düşmana karşı savaşan Balkanlar'daki Osmanlı tebaasının çocukları ve ..

Şırnak'ta 2 terörist böyle vuruldu

Şırnak'ta 2 terörist böyle vuruldu

2

Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonda 2 teröristin etkisiz hale getirilişi ile sokağa yerleştirilen patlayıcının imha..

Mustafa Ataş: Bu ocaktan hiçbir fitneci güruha ekmek çıkmaz

Mustafa Ataş: Bu ocaktan hiçbir fitneci güruha ekmek çıkmaz

3

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, "Bu ocaktan hiçbir fitneci güruha ekmek çıkmaz. Bu ocak kardeşlik, fedakarlık ve özveri ile kavrulmuştu..

AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor

AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor

4

AK Parti, Mayıs ayında olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Kongre takvimi yarın Başbakan Davutoğlu'nun katılacağı MYK toplantısında belirlenecek.

AB vize kararını bugün açıklıyor

AB vize kararını bugün açıklıyor

5

AB Komisyonu’nun bugün Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılmasını öngören tavsiye kararını alması bekleniyor. Komisyonun kararı, AP ve AB Konseyi’ni..

SGK ilacıyla canlı bomba

SGK ilacıyla canlı bomba

6

Sahte reçete ve sağlık raporlarıyla aldıkları yüksek fiyatlı ilaçları terör örgütlerine gönderen çete çökertildi. Terör örgütleri PKK, PYD ve DAEŞ'in,..

Bordo berelilere sürpriz ziyaret

Bordo berelilere sürpriz ziyaret

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ziyaret etti. Yetkililerden bilgi alan Erdoğan, bordo berelilerin eğitimini izledi.

Ezanla geldik selayla gideriz

Ezanla geldik selayla gideriz

8

Şemdinli'de PKK saldırısında şehit olan askerler Ayhan Erdoğan ile Muttalip Soylu memleketlerinde toprağa verildi.

Derik'te karakola bombalı saldırı: 1 şehit

Derik'te karakola bombalı saldırı: 1 şehit

9

Mardin'in Derik ilçesinde terör örgütü PKK mensupları tarafından bombalı araçla düzenlenen saldırıda, 1 asker şehit oldu, biri ağır 9 asker ve 2 sivil..

Kilis'e yine roket mermisi atıldı

Kilis'e yine roket mermisi atıldı

10

Suriye tarafından atılan 2 roket mermisi Kilis kent merkezindeki boş araziye düştü. Kimsenin yaralanmadığı patlama bölgesine itfaiye ve polis ekipleri..

PKK'nın bombacısı İstanbul'da yakalandı

PKK'nın bombacısı İstanbul'da yakalandı

11

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yola döşenen ve biri özel harekat şube müdürü olmak üzere 3 polisin şehit düşmesi, 2 polisin de yaralanmasına yol açan ..

İniş takımları açılmadığı için Baluken düşüyor

İniş takımları açılmadığı için Baluken düşüyor

12

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Anasaya Komisyonu toplantısında yaşanan olayları değerlendirirken HDP Grup Başkanvekili Baluken'ın tavr..

Sosyal medya operasyonu

Sosyal medya operasyonu

13

Sosyal medya üzerinden bölücü terör örgütü PKK'nın propagandasını yaparak, devlet büyüklerine ve güvenlik güçlerine küfürler yağdıran 28 kişi İstanbul..

Şırnak ve Hakkari'de PKK hedefleri vuruldu

Şırnak ve Hakkari'de PKK hedefleri vuruldu

14

Şırnak ve Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde kırsalında PKK'ya yönelik hava harekatı düzenlendi. Tespit edilen hedefler vuruldu.

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

Lice'de 2'si üst düzey 10 terörist öldürüldü

15

Diyarbakır Lice kırsalındaki operasyonda Dicle ve Hani'deki karakollara bombalı araçla saldırı düzenledikleri değerlendirilen 2'si üst düzey 10'dan fa..

Hama’da katliam endişesi!

Hama’da katliam endişesi!

16

Suriye’nin Hama şehrindeki hapishanede Esed rejiminin siyasi tutukluları idamını kabul etmeyen mahkumlar isyan çıkardı. Binden fazla tutukludan haber ..

MHP iktidarın destekçisidir

MHP iktidarın destekçisidir

17

Terörle mücadelede hükümete açık destek veren Bahçeli, “Hükümet çekinmesin, terörizmle mücadele ettiği sürece MHP iktidarın destekçisidir” dedi. Cumhu..

Şehidin hamile eşi törene sedyeyle getirildi

Şehidin hamile eşi törene sedyeyle getirildi

18

Mardin'in Derik ilçesinde PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Numan Öksüz'ün cenazesi, düzenlenen törenin..

Varto'da çatışma: 1 şehit

Varto'da çatışma: 1 şehit

19

Muş'un Varto ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik yürüten operasyonda çatışma çıktı. Çatışmada yaralanan 2 askeriden biri kaldırıldığı hastan..

Çobanlar büyük bir faciayı önledi

Çobanlar büyük bir faciayı önledi

20

Van'ın Çaldıran-Muradiye karayolunda çobanların ihbarı sayesinde faciadan dönüldü. İhbar üzerine harekete geçen PKK'lı teröristler tarafından menfeze ..

+