POLİTİKA

Kredi kartına taksit sınırlaması geliyor

Kredi kartı borç stokunun 25 milyar YTL'ye ulaşması BDDK'yı harekete geçirdi. Kurum, kredi kartıyla taksitli alışverişe dayanıklı mallarda 12 ay, dayanaksız üründe 3-6 ay sınırlaması için çalışıyor

Ali Berat Meriç Yeni Şafak
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartıyla taksitli alışverişte gördüğü sorun üzerine vade sınırlamasına gitmeye hazırlanıyor. Yeni Şafak'a konuşan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Eylül 2007 itibariyle 25 milyar YTL'ye ulaşan kredi kartı borç stokunun 10 milyar YTL'sinin taksitli alışverişlerden kaynaklandığını söyledi. Bilgin, "kredi kartıyla taksitli alışverişte, dayanaklı mallar için vadeyi 12, dayanıksız mallar içinde 3 veya 6 ayla sınırlamayı planlıyoruz" dedi. BDDK, verilmesinde ve kullanımında ortaya çıkan yanlışlıklar ve takibe dönüşen kredi oranının yüzde 7'leri aşması üzerine, kredi kartı piyasasını mercek altına aldı.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, kredi kartı piyasasını yakından izlediklerini söyledi. Kredi kartı borç stokunun 2005'de 17 milyar YTL iken taksitli alışveriş tutarının 6, 2006'da stoğun 22 milyar YTL'ye taksitli alışveriş miktarının da 9 milyara çıktığını anlatan Bilgin, bu yılın Eylül ayı itibariyle kredi kartında kullanımın 25 milyar, taksitli alışveriş tutarının ise 10 milyar YTL'ye tırmandığını bildirdi.

KREDİ KARTINDA TAKİPTEKİ ALACAK ARTTI

Kredi kartı kullanımında, takipteki alacak oranının yüzde 3.6'dan yüzde 7-7.5'lara yükseldiğini vurgulayan Bilgin, bu sorunun özellikle taksitli alışverişte, vatandaşların rasyonellik hesaplamasını çok iyi yapamadığını gösterdiğini söyledi. Bu gelişme üzerine kredi kartlarındaki taksitli alışveriş vadelerini masaya yatırdıklarını anlatan Bilgin, şöyle konuştu:

"24 ay, 36 ay vade yapan kredi kartları var. Bu vatandaşların akılcı yaklaşımlarda bulunmasının önünde engel. Son aylarda, bu vade konusunu inceliyoruz, 'ideal vade nedir' belirlemeye çalışıyoruz. Bankacılık sisteminin temsilcileriyle görüşüp vatandaşların ihtiyaçlarıyla risk oluşturmadan örtüştürmeye çalışıyoruz. Amacımız, kredi kartı piyasasını sekteye uğratmadan, vatandaşı da ödeme güçlüğü içinde bırakmayacak bir vade yapısı ortaya koymak. Şu anda, dayanıklı mallarda taksitleri 12 ayla sınırlamayı düşünüyoruz. Raf ömrü kısa ve hızlı tüketilen ürünlerdeyse 3 veya 6 ay vade yeterli gibi görünüyor."

Dün bize karşı çıkanlar bugün bizimle hemfikir

Konunun yakında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda görüşülerek karara bağlanacağını belirten Bilgin, bankalarla yaptıkları görüşmelerin de kendilerinin kredi kartıyla taksitli alışverişteki vade yapısındaki kaygılarını haklı çıkardığını kaydetti. Bilgin "Daha önce sektöre çeki düzen veren Kredi Kartları Kanunu'nu çıkarıp yeni aile dramlarını önlerken, 'sistemi bombalıyorsunuz' diyen sektör temsilcileri, şimdi taksitlerin bankalar arası rekabette abartıldığı ve vade yapısına düzenleme getirilmesi gerektiği konusunda, bizimle hemfikir" dedi. Düzenleme konusunda, bankacılık sektörü kadar kamuoyunun desteğine de ihtiyaç duyulduğunu belirten Bilgin, amaçlarının kesinlikle "bankacılık sistemini baltalamak" olmadığının altını çizdi.

Yorum

Asma yapraklarındaki zehre dikkat

Asma yapraklarındaki zehre dikkat

1

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, asma yaprağı ticareti yapan üreticiler ile alım satımını yapan tüccarları asma yaprağında ilaç ..

Erdoğan’a genç başdanışman

Erdoğan’a genç başdanışman

2

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları eski Başkanı Zafer Çubukcu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni başdanışmanı oldu. Erdoğan, son olarak Meclis'teki kom..

KOSGEB’e FETÖ baskını

KOSGEB’e FETÖ baskını

3

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün KOSGEB’de yaptığı usulsüzlüklerle ilgili düğmeye bastı. Daire Başkanı ve KOBİ uzmanlarının da aralarında bulu..

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

PKK'nın katlettiği köylülerden geriye düğün görüntüleri kaldı

4

Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında terör örgütü PKK'nın son sivil katliamında hayatını kaybedenlerden geriye, bir ay önce bir akrabalarının düğününde çe..

Teslim olan 25 terörist emniyete götürüldü

Teslim olan 25 terörist emniyete götürüldü

5

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlere yönelik operasyon sürerken teslim olan 6'sı kadın 25 örgüt üyesi, emniyete sevk edildi.

Güçlü kabine

Güçlü kabine

6

Türkiye’nin 65. hükümeti kuruldu. Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından bakanlar kurulunu açıkladı. Kabineye 9 yeni isi..

"AB yegane seçenek değil"

"AB yegane seçenek değil"

7

Volkan Bozkır'dan görevi devralan AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin çok önemli olduğunu ancak yegane seçenek de olmadığını belirt..

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

Suriye sınırına obüs sevkiyatı yapıldı

8

Tekirdağ'dan demiryolu ile sevk edilen 16 Fırtına obüsü ile zırhlı araç, Gaziantep'in Suriye sınırındaki İslahiye ilçesine ulaştı.

Layıkını buldu

Layıkını buldu

9

Terör örgütü PKK’nın kamplarına 18 yaşından küçük 500 kız çocuğun kaçırılmasından sorumlu “Cahide” kod adlı terörist Latife Kaya Suriye’de öldürüldü. ..

İstanbul'un 25 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 25 ilçesinde elektrik kesintisi

10

İstanbul'un Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerini..

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

11

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı 25 terörist sağlık kontrolünden geçirildi. Teslim olan teröristler arasında bir süre önce vasiyetini y..

Dürümlü'de Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırlığı

Dürümlü'de Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırlığı

12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın 28 Mayıs günü Diyarbakır'da yapmaları beklenen ziyaret sırasında PKK'lıların bomba y..

ALES sonuçları açıklandı

ALES sonuçları açıklandı

13

8 Mayıs'ta birçok adayın katıldığı sınav ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yer alan sınav takvimine göre bugün açıklanması bekleniyordu. ÖSYM tarafınd..

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

MHP 26 Haziran’da kurultaya gidiyor

14

Yargıtay, MHP'de olağanüstü kongre tartışmalarıyla ilgili son noktayı koydu. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, olağanüstü tüzük kongresi yapılması için çağr..

Yıldırım'dan Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklama

Yıldırım'dan Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklama

15

Başbakan Yıldırım Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

İstanbul'da uyuşturucu tacirlerine baskın

İstanbul'da uyuşturucu tacirlerine baskın

16

Kağıthane'de sokak satıcılarına yönelik uyuşturucu operasyonu düzenlendi. Çok sayıda adrese operasyon gerçekleştiren polis ekipleri, aralarında kadınl..

İzmir'de silahlı kavga: 1 ölü

İzmir'de silahlı kavga: 1 ölü

17

İzmir'in Bornova ilçesinde kumarhane olarak kullanıldığı iddia edilen bir depoda kavga çıktı. Tabancayla vurulan 3 kişiden 1'i öldü.

Avrupa’ya rest

Avrupa’ya rest

18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanışında BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ile Har..

Bahçeli aday olacak mı?

Bahçeli aday olacak mı?

19

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Yargıtay’ın kararının ardından yapılacak olağanüstü kurultayda Devlet Bahçeli’nin genel başkanlığa yenid..

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

20

Mardin'in Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçelerinin kırsalında yer alan 13 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi​.​ Yasağın saat 10'dan itibaren geçe..

+