POLİTİKA

YSK kararları, Resmi Gazete'de

ANKARA (A. A) Yeni Şafak
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayıları, 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimine girecek siyasi partiler ile seçim döneminde radyo ve televizyon kuruluşlarının yayınlarına ilişkin ilkelere ilişkin kararları, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

YSK'nın, illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayıları İstanbul'da 70, Ankara'da 29 ve İzmir'de ise 24 milletvekili olarak belirlendi.

İllerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayıları, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan 22 Ekim 2000 tarihindeki son genel nüfus sayımına göre tespit edildi.

MİLLETVEKİLLERİNİN İLLERE GÖRE DAĞILIMI

Milletvekillerinin illere göre dağılımı şöyle:

"Adana: 14, Adıyaman: 5, Afyon: 7, Ağrı: 5, Amasya: 3,Ankara: 29, Antalya: 13, Artvin: 2, Aydın: 8, Balıkesir: 8, Bilecik: 2, Bingöl: 3, Bitlis: 4, Bolu: 3, Burdur: 3, Bursa: 16, Çanakkale: 4, Çankırı: 3, Çorum: 5, Denizli: 7, Diyarbakır: 10, Edirne: 4, Elazığ: 5, Erzincan: 3, Erzurum: 7, Eskişehir: 6, Gaziantep: 10, Giresun: 5, Gümüşhane 2, Hakkari: 3, Hatay 10, Isparta: 5, Mersin: 12, İstanbul: 70, İzmir: 24, Kars: 3, Kastamonu: 4, Kayseri: 8, Kırklareli: 3, Kırşehir: 3, Kocaeli: 9, Konya: 16, Kütahya: 6, Malatya: 7, Manisa: 10, Kahramanmaraş: 8, Mardin: 6, Muğla: 6, Muş: 4, Nevşehir: 3, Niğde: 3, Ordu: 7, Rize: 3, Sakarya: 6, Samsun: 9, Siirt: 3, Sinop: 3, Sivas: 6, Tekirdağ 5, Tokat: 7, Trabzon: 8, Tunceli: 2, Şanlıurfa: 11, Uşak: 3, Van: 7, Yozgat: 6, Zonguldak: 5, Aksaray: 4, Bayburt: 2, Karaman: 3, Kırıkkale: 4, Batman: 4, Şırnak: 3, Bartın: 2, Ardahan: 2, Iğdır: 2, Yalova: 2, Karabük: 3, Kilis: 2, Osmaniye: 4, Düzce: 3. "

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DEKİ SEÇİM ÇEVRELERİ

Milletvekili sayısı 18'e kadar olan iller bir, 19 ile 35 arasında olan iller iki, 36 ve daha fazla olan iller üç seçim çevresine bölündü.

Seçimde 70 milletvekili çıkaracak İstanbul 3, 29 milletvekili çıkaracak Ankara 2, 24 milletvekili çıkaracak İzmir 2 seçim çevresine sahip olacak.

Bir milletvekiline 144 bin 880 kişinin düştüğü İstanbul'un birinci seçim çevresi Adalar, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar'dan oluşuyor. 3 milyon 477 bin 142 yaşadığı bu bölgeden 24 milletvekili seçilecek.

İstanbul'da ikinci seçim çevresi ise Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Eminönü, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer ve Şişli. İkinci seçim bölgesinin toplam 2 milyon 994 bin 619 kişilik nüfusuna göre 21 milletvekili seçilecek. Bu çevrede de bir milletvekiline 142 bin 600 seçmen düşüyor.

İstanbul'da bir milletvekiline 141 bin 878 kişinin düştüğü üçüncü seçim çevresinde ise Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Güngören ve Küçükçekmece bulunuyor. Toplam 3 milyon 546 bin 974 kişilik nüfusa sahip üçüncü seçim çevresi 25 milletvekili çıkaracak.

Ankara'da ise birinci seçim çevresi Bala, Çankaya, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Sincan ve Şereflikoçhisar'dan oluşuyor.

Nüfusu 2 milyon 42 bin 485 olarak hesaplanan Ankara birinci seçim çevresi 15 milletvekili çıkaracak ve bir milletvekiline 136 bin 165 kişi düşecek.

Ankara'nın ikinci seçim çevresi ise Akyurt, Altındağ, Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Nallıhan ve Yehimahalle. İkinci bölgenin toplam nüfusu 1 milyon 965 bin 375 kişi olarak, çıkaracağı milletvekili sayısı ise 14 olarak belirlendi. Burada da bir milletvekiline 140 bin 383 kişi düşüyor.

İzmir birinci seçim çevresi Balçova, Buca, Çeşme, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla olarak belirlendi. Toplam nüfusu 1 milyon 732 bin 085 olan İzmir birinci çevreden 12 milletvekili seçilecek. Bu seçim çevresinde de bir milletvekiline düşen nüfus 144 bin 340.

Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Çiğli, Dikili, Foça, Karşıyaka, Kınık, Kiraz, Menemen, Ödemiş ve Tire'den oluşan İzmir ikinci seçim çevresi, 1 milyon 638 bin 781 kişilik nüfusu barındırıyor. Bir milletvekiline 136 bin 565 kişinin düştüğü İzmir ikinci seçim çevresi 12 milletvekili çıkaracak.

GENEL SEÇİME 21 SİYASİ PARTİ KATILACAK

YSK'nın 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimine girecek siyasi partilere ilişkin kararıyla da seçime katılma koşullarını taşıyan 21 siyasi parti belirlendi.

Buna göre, genel seçime katılacak partiler şunlar:

"1- Adalet ve Kalkınma Partisi, 2- Anavatan Partisi, 3- Aydınlık Türkiye Partisi, 4- Bağımsız Türkiye Partisi, 5- Büyük Birlik Partisi, 6- Cumhuriyet Halk Partisi, 7- Demokratik Sol Parti, 8-Demokratik Toplum Partisi, 9-Doğru Yol Partisi, 10- Emek Partisi, 11- Genç Parti, 12- Hak ve Özgürlükler Partisi, 13- Halkın Yükselişi Partisi, 14- Hürriyet ve Değişim Partisi, 15- İşçi Partisi, 16- Liberal Demokrat Parti, 17- Milliyetçi Hareket Partisi, 18- Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 19- Saadet Partisi, 20- Sosyaldemokrat Halk Partisi, 21- Türkiye Komünist Partisi. "

SEÇİM DÖNEMİNDE RADYO TELEVİZYON YAYINLARI

Seçim Döneminde Özel Radyo ve Televizyon Kuruluşlarının Yayın İlkeleri İle İlgili YSK kararına göre, ilgili yasa hükümleri uyarınca, seçimlerde oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasi bir partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulmasına izin verilmeyecek. Bu yasaklara uymayanlar yayın ilkelerini ihlal etmiş sayılacak.

SİYASİ PARTİ REKLAMLARI

Kararda, 2954 sayılı TRT Kanunu'nun 5. maddesi ve 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 4. maddesinde radyo ve televizyon kuruluşlarının uymakla yükümlü oldukları yayın ilkelerinin ayrıntılı biçimde saptandığı belirtildi.

Söz konusu yayın ilkelerinin, seçim hukukunun temel ilkeleri olan eşitlik, serbestlik, dürüstlük ilkelerini de kapsadığı, titizlikle uygulanmaları halinde, radyo ve televizyon yayınlarının demokratik seçim ortamını olumsuz biçimde etkilemesini engelleyecek nitelikte bulunmadığı ifade edildi. Ancak, siyasi parti reklamları konusunun ayrıca değerlendirilmesinin de zorunlu görüldüğü kaydedildi.

Kararda şöyle denildi:

"3984 sayılı yasayla radyo ve televizyon yayınlarıyla ilgili girişim özgürlüğünün sınırlandırılması karşısında, siyasi parti reklamlarının yayınlanması konusunun radyo ve televizyon kuruluşlarının kamu hizmeti anlayışıyla yerine getirmeleri gereken işlevleri, tarafsızlık, fırsat eşitliğini sağlama yükümlülükleri göz ardı edilerek, salt girişim özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceği; böyle bir değerlendirmenin demokratik toplum düzenini zedeleyeceği ortadadır.

Dolayısıyla siyasi parti reklamlarının yayınlanması konusunun yasayla düzenlenmesi; siyasi parti reklam yayınlarında radyo ve televizyon kuruluşlarının işlevlerini ve yükümlülüklerini yerine getirmelerini güvence altına alan, ayrıntılı bir yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.

298 sayılı Yasanın siyasi partilerin radyo ve televizyonla doğrudan propaganda yapması konusunu düzenleyen 52. maddesi ise, getirdiği düzenleme dışında bir propaganda türü olduğunda kuşku bulunmayan siyasi parti reklamlarının yayınına olanak tanımamaktadır. "

Karara göre, radyo ve televizyon kuruluşları, oy verme gününden önceki 24 saat dışındaki seçim döneminde 2954 ve 3984 sayılı yasalarla belirlenen ilkelere titizlikle uymak suretiyle yayınlarını sürdürecek.

Ayrıca, YSK tarafından seçim döneminin belirtilen bölümüyle ilgili olarak bu dönemin özellikleri göz önüne alınmak suretiyle bazı yazılı, ilgili yasal düzenlemelerde yer alan bazı kural ve ilkelerin radyo ve televizyon kuruluşlarına duyurulması gerekli görüldü. Bu kural ve ilkeler ise şöyle:

-Radyo ve televizyon kuruluşları, tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacak. Bu kuruluşlar yayınlarında demokratik kurallar çerçevesinde, kamunun siyasal beklentilerine cevap verecek şekilde siyasi partiler arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olacaklar.

-Yayınlarında adalet ve tarafsızlığa, yasalara uygun davranmakla yükümlü olan kuruluşlar, ırk, cinsiyet, sosyal sınıf veya dini inançları esas alarak yayın yapamayacak.

-Sözü edilen kuruluşlar, 298 sayılı yasanın 52. maddesi hükmü çerçevesinde siyasi parti propaganda konuşmaları dışında, propagandaya ilişkin yayın yapamayacak.

-Radyo ve Televizyon Kuruluşları, seçim döneminde siyasi parti ve adayların reklamlarını yayınlayamayacak.

-Radyo ve televizyon yayınları yönünden oy verme gününden önceki yirmidört saat içinde ise ilgili yasanın, "Seçimlerde oy verme gününden önceki yirmidört saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla siyasî bir partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulmasına izin verilemez. Bu yasaklara uymayanlar yayın ilkelerini ihlâl etmiş sayılırlar" kuralı uygulanacak.

TEK YÖNLÜ, TARAFLI YAYIN YASAK

Kararda, seçim döneminde yayın kuruluşlarının, tek yönlü, taraflı yayın yapamayacaklarının, yayınlarında siyasi partiler arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda oldukları kaydedildi.

Kuruluşların, adalet ve tarafsızlığa uygun, yasalara saygılı biçimde yürütülecek yayınlarda, ırk, cinsiyet, sosyal sınıf veya dini inançları esas alarak, siyasi parti propaganda konuşmaları dışında, yalnızca bir siyasi partinin propagandasına yönelik yayın yapamayacağı, siyasi parti ve adayların reklamlarının yayınlanamayacağı da belirtildi.

Yorum

Çifte mesai

Çifte mesai

1

AK Parti’nin bugün Meclis gündemi yoğun. 65. hükümet programı görüşmelerinin yanısıra AK Parti Grubu, grup başkanvekili seçimini gerçekleştirecek. İki..

"Beni öldürün başka çocuk alın"

"Beni öldürün başka çocuk alın"

2

Bir lokantada 3 yaşındaki Y.K'ye asitli madde atan Cihan Araçman hakkında 24.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Çocuğu..

MHP'de "3'te 2" formülü

MHP'de "3'te 2" formülü

3

Bahçeli yönetimi delegelerin 3’te 2’sinin desteği olmazsa tüzüğün değişemeyeceğini hesaplıyor. Bin 200 dolayında delegenin 800'ü oy vermezse, tüzük de..

İnce’den nabız turları

İnce’den nabız turları

4

CHP’de olası bir olağanüstü kurultayda genel başkan adayı olması beklenen Yalova Milletvekili Muharrem İnce, nabız yoklamaya devam ediyor. İnce ve eki..

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

Bahçeli: Kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz

5

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Oyunu bozacak, sahte kahramanların, kripto paralelcilerin maskesini indireceğiz. Ülkü kervanı Allah'ın izniyle Türk..

Bakanın kurduğu şirketi soyan zanlı yakalandı

Bakanın kurduğu şirketi soyan zanlı yakalandı

6

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 1994 yılında kurduğu bir tekstil fabrikasını soyan zanlı, 1 ay sonra Aydın'ın Nazilli ilçesinde yakalandı. Türkiye'n..

Bakan Bozdağ AYM'ye başvuruları eleştirdi

Bakan Bozdağ AYM'ye başvuruları eleştirdi

7

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dokunulmazlıklar konusunda CHP'nin tavrını eleştirerek, "CHP Genel Başkanı ve milletvekillerinin kafası, dokunulmazlıkları..

FETÖ operasyonunda 8 gözaltı

FETÖ operasyonunda 8 gözaltı

8

Zonguldak'ta "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik operasyon kapsamında serbest bırakılan 11 kişiden 8'i tekrar g..

MEB yatılı öğrencileri gezmeye götürüyor

MEB yatılı öğrencileri gezmeye götürüyor

9

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, yatılı okullarda okuyan ilköğretim ve ortaöğretim kademesindeki engelli öğrencilere yöneli..

Terör kadını etkisizleştiriyor

Terör kadını etkisizleştiriyor

10

Albayrak Grubu'nun sponsorluğunda, Dünya Müslüman Hayırseverler Konseyi (WCMP) tarafından iki yılda bir düzenlenen “Dünya Hayırseverler Forumu” sona e..

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

Nusaybin'de 8 terörist daha teslim oldu

11

Terör örgütü PKK'da çözülmeler devam ediyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinde biri kadın 8 terörist daha teslim oldu. Teslim olan teröristlerden 2'sinin M..

Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

12

Rus Ordusu Karadeniz Filosu'na bağlı 127 borda numaralı Ropuchka sınıfı çıkarma gemisi "Minsk" Karadeniz'nden İstanbul Boğazı'na girerek güneye doğru ..

Paralel örgüt mağdurlarına maaş müjdesi

Paralel örgüt mağdurlarına maaş müjdesi

13

Zonguldak'ta paralel yapının mağdur ettiği işçilere, kayyumdan müjdeli haber geldi.

Şimdi de tarih kaosu

Şimdi de tarih kaosu

14

MHP lideri Bahçeli kurultay tarihini 10 Temmuz olarak açıkladı. Ancak Çağrı Heyeti, kurultay için kendi tarihini açıklayacak. Çağrı Heyeti’nin de fark..

Şüpheli kağıda tekrar sınav

Şüpheli kağıda tekrar sınav

15

2010 KPSS'de yaşanan kopya vakası ve benzeri durumlarda adaylar arası eşitlik için ÖSYM yeni bir uygulamaya gidiyor. Tüm sınavlar sonrası elektronik k..

Akyürek, suikast hazırlığını gizledi

Akyürek, suikast hazırlığını gizledi

16

Dink cinayeti davasında savunma yapan dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, “Akyürek tarafından devam eden operasyonlar hakkında bana yazılı ve ..

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

17

Sınır karakollarında konuşlu bulunan Fırtına obüsleri ve ateş destek vasıtalarıyla Suriye'deki DAEŞ mevzileri vuruldu. Öte yandan DAEŞ saldırısında ya..

Davutoğlu: Menderes'in şehadeti unutulmayacak

Davutoğlu: Menderes'in şehadeti unutulmayacak

18

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, 27 Mayıs darbesinde idam edilen Adnan Menderes'in şehadetinin unutulmayacağını söyledi. Davutoğlu, "Rahme..

Ortak Kızılay’ın ilk zirvesi Ekim ayında

Ortak Kızılay’ın ilk zirvesi Ekim ayında

19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında İslam ülkelerinde Ortak Kızılay kurulması önerisinin temelleri, Dünya İ..

+