Ekonomi23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı geliyor

Türkiye Finans Forumu başladı

23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı geliyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı geleceğini açıkladı.

Haber MerkeziAA
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamada bulundu.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamada bulundu.

Finans ve iş dünyasını bir araya getiren Türkiye Finans Forumu başladı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın ve içinden geçilen dönemin önemine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Şoklara dayanıklılık önemli. 2000'li yılların başında yapılan reformlarla temeller epey sağlamlaşmış ama şu an enflasyon, işsizlik, cari açık gibi temel sorunların olduğu, bütün bunlara rağmen uzun vadeli geleceği parlak olduğu bir ekonomiden bahsediyoruz. Yapısal reformlarla şoklara karşı dayanıklılığı çok daha artırabileceğimiz dönemdeyiz. Türkiye'de piyasalar strese, şoklara tepki veriyor.

Son 15 yılda birçok dış şok yaşadı ülkemiz. Küresel finans krizi herkesi etkiledi, etkileri hala kısmen devam ediyor denilebilir. Euro Bölgesi borç krizi bizi Brezilya'dan, Çin'den, Endonezya'dan çok daha fazla etkiledi çünkü AB bizim en büyük ticaret ortağımız. Ortadoğu'daki jeopolitik gerginlikler, ki etkileri hala devam ediyor, Türkiye'yi aşağı çeken bir faktör. Özellikle DEAŞ gibi barbar bir terör örgütünün yükselişi, hem yakın coğrafyayı, hem Türkiye'yi doğrudan, dolaylı önemli ölçüde etkiledi."

REKLAM

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye'nin Rusya ile yaşadığı krizin piyasalara yansımasını hatırlatarak, şu an son 1-1,5 yıldır Batı ile bazı gerginlikler olduğunu anımsattı.

  • "Batı perspektifi ile, 'Türkiye hukuk devletinden uzaklaşıyor.' algısının yansımaları var. Türkiye'nin ise 'Batı bizi anlamıyor, yeterince dayanışma göstermiyor, bizim terör tehdidine yönelik kaygılarımızı paylaşmıyor, işbirliği yapmıyor, çifte standart uyguluyor.' diye bir perspektifi var." diyen Şimşek, tüm bunların algıyı ve gerçekliği şekillendirdiğini anlattı.

Mehmet Şimşek, konuşmasında ABD'de devam eden ilişkin de "Bugün itibarıyla bir bankamız hariç hiçbir banka hakkında ABD Hazinesi'nin başlattığı bir bilgi talebi dahi yok. Sadece bir bankamızla ilgili ki o konuda da açıklama yapıldı, bir bilgi talebi var. Davanın bir parçası olarak soruşturmaya dönüşebilir. Bugün itibarıyla bilinen kamu bankası dışında talep yok. Bankacılık sektörü ülkemiz için çok kritik. Bu yaşanacak belirsizliğin etkisi bankaların kendi basiretsizliklerinden kaynaklanmıyor. Sistem normal işini yapıyor. Bu belirsizlik etkilerse biz gereken desteği mevcut yasal çerçevede sağlarız" ifadelerini kullandı.

REKLAM

"Çok yakında makro ihtiyati çerçeve anlamında önemli bir yapısal reform yapacağız"

Toplantı kapsamında çok yakında makro ihtiyati çerçeve anlamında önemli bir yapısal reform yapacaklarını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

  • "25 bin şirketimizin döviz yükümlülüğü var. Bu 25 bin şirketimizin 23 bininin döviz yükümlülüğü 15 milyon dolar ve altında. Bunlar nispeten küçük, kısmen orta ölçekli şirketler. 23 bin şirketin açık pozisyondaki payı yüzde 16 civarı. 2 bin büyük firmanın ise payı yüzde 84 civarı. Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız. Bu küçük ve kısmen orta ölçeklilere biz doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz.

Niyetimiz şu; hane halkına aldığımız tedbire benzer bir tedbir alacağız. Birkaç istisna olacak. Örneğin; makine teçhizat ithalatı için istisna olacak. Kamu özel sektör iş birliği ile yapılan bir takım projeleri var, orada bir takım istisnalar olacak ama genel anlamda biz hane halkında olduğu gibi ciddi bir sınırlamaya gideceğiz."

"Şimdi hem algıyı hem gerçekliği değiştirmek için reform dönemi"

Şimşek, reformları yapmak için, zamanlama, kaynak, irade gerekliliğinin yanı sıra iç ve dış şok ve gerilimle enerjinin harcanmasının reformlarda güçlü ivme kazanmaya engel olabildiğini belirterek, son yıllarda Türkiye'nin başına gelen olayları hatırlattı.

REKLAM

Geçen sene gerçekleşen hain darbe girişiminin zirve olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Türkiye dünyada terörden en çok etkilenen 7'inci ülke. Dolayısıyla Türkiye'deki OHAL durumu, dünyadaki algısı, Türkiye'nin verdiği tepkiler başına gelenlerle yakından ilgili. Durup dururken bu noktalara gelinmedi. Burada algı son dönemde bozuldu. Bu da gerçekliği kısmen etkiliyor. Bizim gerçekliğimiz algımız kadar kötü değil arzuladığımız kadar da iyi değil. Şimdi hem algıyı hem gerçekliği değiştirmek için reform dönemi." değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek: Sermaye kısıtlaması yok
EKONOMİ
Şimşek: Sermaye kısıtlaması yok

Mehmet Şimşek, özellikle bu yılın 8-9 ayında KGF etkisiyle büyük bir kredi genişlemesi olduğunu aktararak, "Şimdi hızla normalleşiyor hatta yakın dönem ortalamasının da altına inmiş durumda. Dolayısıyla 'aşırı ısınma olacak mı?' sorusuna bu bir cevap. Bankacılık sektörünün en önemli sorunu kredi mevduat oranının çok yüksek olması. Kamu harcamalarının vergilerle finanse ettiğiniz ölçüde geleceğe daha emin adımlarla yürüyorsunuz ya, bankacılık sektörü de önemli ölçüde kredileri mevduatla finanse ediyorsa nispeten risk algısı daha düşük olur." diye konuştu.

REKLAM

Bankacılık sektöründe sistemin, geçmişle karşılaştırılamayacak kadar asli fonksiyonlarına döndüğünü dile getiren Şimşek, bankacılık sisteminin kredi mevduat oranı ve kaynak anlamında bir miktar kısıtlı alanlara tabi olsa da diğer bütün alanlarda son derece sağlam ve sağlıklı bir temel üzerinde gittiğini belirtti.

  • Şimşek, bankacılık sektörünün bilanço dışı ve içi kalemler itibarıyla nötr bir döviz pozisyonuna sahip olduğunu kaydederek, "Dolaylı olarak kur etkisinin bankacılık bilançosunu bir miktar etkilemesini beklersiniz. Döviz kredilerinde, problemli kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 1 ama genel anlamda baktığınızda yüzde 3. 2013'ten bu yana bu kadar çok kur şoku, liradaki değer kaybına rağmen bankacılık sistemi bu portföyü iyi yönetmiştir." ifadelerini kullandı.

Reel sektörün çok ciddi bir döviz açığına sahip olduğuna işaret eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat bir yıl vadeye kadar baktığınızda, bir yıllık vadede reel sektörün döviz varlıkları döviz yükümlülüklerinden yaklaşık 7,3 milyar dolar daha fazla. Kısa vadede şu anlama gelmiyor; bazı şirketlerin yükümlülüğü, bazı şirketlerin varlığı var. Sistemin geneli açısından bakınca 1 yıllık bir perspektifle genel anlamda bilanço etkisinin sınırlı olduğu anlamına geliyor. Liradaki değer kaybı ve oynaklık reel sektör için önemli bir endişe kaynağı. Ondan dolayı zaman zaman bu oynaklığın reel sektör döviz talebi nedeniyle çok daha abartılı şekilde piyasalarımızda yaşandığını söyleyebilirim."

REKLAM

"Kamuyu performansa dayalı kurgulamalıyız"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şu andaki reform gündeminin TÜBİTAK'ın, Kalkınma Bankası'nın yeniden yapılandırılması olduğunu belirterek, iş gücü piyasasındaki en büyük sorunlarının düşük istihdam olduğunu dile getirdi.

Kadın istihdamının düşüklüğüne, işe alım ve işten çıkarışlardaki maliyetlere değinen Şimşek, OECD ülkeleri arasında en yüksek haftalık çalışma saatine sahip Türkiye'de işe almanın ve işten çıkartmanın maliyetinin düşük olması halinde girişimcilerin daha çok eleman çalıştırmayı tercih edebileceğini anlattı.

Şimşek, kadınların iş gücüne katılımının, ülkedeki istihdam oranının hızlı bir şekilde arttığını kaydederek, şu anda yarı zamanlı çalışmanın önündeki engelleri kaldırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Kontrollerindeki harcamaların giderek azaldığını aktaran Şimşek, burada da bir harcama reformu gerektiğini vurguladı.

REKLAM

Şimşek, hükümet sisteminin değiştiğini anımsatarak, "Burada da hakikaten bunu bir fırsat olarak bilip ciddi bir şekilde kamuyu performansa dayalı kültürle yeniden kurgulamamız gerekiyor." diye konuştu.

"En büyük sorun enflasyonun düşük haneye düşmemesi"

Mehmet Şimşek, her şeyin başının "makro ekonomik istikrar" olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

  • "Finans piyasaları açısından en önemli konu fiyat istikrarıdır. Şu anda bizim karşı karşıya olduğumuz en önemli sorun enflasyonun hala kalıcı bir şekilde düşük tek haneye, yüzde 5'in altını kastediyorum, düşmemesidir. Bu sizin yatırım tercihlerinizi, tasarruf tercihlerinizi, dolarizasyonu her şeyi etkiliyor. İşte bizim esas konumuz bu. Gerçekten Türkiye önümüzdeki dönemde sermaye piyasalarını derinleştirmek istiyorsa sadece hukuki düzenlemeler, beşeri sermaye... Yani bu tür konular, enstrümanlar değil. Esas bizim fiyat istikrarını ve makro finansal istikrarı önceliklendirmemiz gerekiyor."

Şimşek, bankacılık sektörünün sağlam olmasının iyi olduğunu ancak finans sektörünün gelişmesi gerektiğini söyledi.

Sermaye piyasalarının derinleştirilmesi için yapılan ve yapılacak çok şey olduğunu dile getiren Şimşek, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi kapsamında atılacak adımları atmaya devam edeceklerini anlattı.

"Türkiye'nin geleceği parlak"

Şimşek, verimliliğin, doğru yatırımlarla, makine, teçhizat, Ar-Ge, yazılım gibi yatırımlarla, kısmen de reformlarla ilgili olduğunu belirterek, rekabetin önemine işaret etti.

REKLAM

Rekabetin önünde engel varsa verimliliğin zor olduğunu dile getiren Şimşek, kayıt dışıyla mücadelenin öneminden bahsetti.

Verimlilik düzeyinin düşük olduğunu ancak son yıllarda bu alandaki artışın yüksek olduğunu dile getiren Şimşek, kurumsal kalite ve şeffaflık konusunda algının iyi olmadığını, bu yüzden reform yapacaklarını bildirdi.

Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kim ne derse desin, evet, iniş-çıkışlar, stresler, şoklar tartışmalar oluyor. Ancak Türkiye gibi ülkelerin geleceği parlak. Bakın basit bir rakam vereyim; 1995'te gelişmiş 7 ülke, Türkiye'nin de içerisinde olan gelişmekte olan 7 ülkenin 2 katıydı. 2015'te neredeyse eşit seviyeye gelindi dünya milli gelir içerisindeki payı. 2040 çok uzak değil, 2040'ta gelişmekte olan 7 ülke yani Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Rusya, Türkiye, Endonezya, bu ülkeler, G7'nin iki katına çıkacak.

REKLAM

Dolayısıyla dünyada kaynak bol, her dönemde bol olacak. Biz siyasi istikrarı korur, yapısal reform gündemini şartlar el verir de daha güçlü bir şekilde devreye sokarsak inanıyorum ki bu en kötü dönemin de geride kaldığı bir noktadayız. Ben inanıyorum ki Türkiye'nin algısı da gerçeği de iyileşir. Bugün Türkiye'nin çektiği doğrudan yatırımların rahat bir şekilde 2 katını, iyi bir senaryoda 2,5-3 katını çekebiliriz."

Şimşek, şoklara karşı hala dirençli olduklarını belirterek, reel sektörün bu işi başarıyla götürdüğünü, hükümetin de zamanında doğru tedbirleri devreye aldığını söyledi.

Mehmet Şimşek, makroihtiyati politikalar çerçevesinde, para politikasında daha sade, daha net bir duruş ve yapısal reformlarla sorunları yönetmeye devam edeceklerini, esasında ise bu sorunları köklü bir şekilde çözeceklerini sözlerine ekledi.

REKLAM

Hükümetten enflasyon açıklaması
EKONOMİ
Hükümetten enflasyon açıklaması

ÖNERİLEN VİDEOLAR
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.