EkonomiAvrupa pazarına Sofuoğluhızıyla dalış

Avrupa pazarına Sofuoğlu hızıyla dalış

Deri ve ayakkabı sektörünün dünya çapındaki yeni tanıtım yüzü milli gururumuz Kenan Sofuoğlu olacak. Avrupa’da moda podyumlarının tozunu attıracak bu tanıtım için Sofuoğlu’nun tekliflerini kabul ettiğini paylaşan TASD Başkanı Süleyman Gürsoy, “Motosiklet üzerinde takım elbiseyle rugan, köseli ayakkabı giydirmek istiyoruz” dedi.

Mesude DemirhanYeni Şafak
Avrupa pazarına Sofuoğlu hızıyla dalış
Avrupa pazarına Sofuoğlu hızıyla dalış

Deri ve ayakkabı sektörünün yurt dışındaki yeni yüzü Supersport Dünya Şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun olacak. Geçen yıl Arda Turan’ın tanıtım yüzü olduğu sektör, bu yıl Kenan Sofuoğlu ile Avrupa modasında podyumların tozunu attıracak. Yeni Şafak’a özel açıklamalarda bulunan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Süleyman Gürsoy, “Geçen yıl yurt dışında tanıtımı Arda Turan ile yapmıştık. Bu yıl da İtalya’da Kenan Sofuoğlu ile yapmak istiyoruz. Şu an kaza geçirdiği için iyileşince seneye planlıyoruz. Kenan Sofuoğlu’na teklif ettik. ‘Seve seve kabul ederim’ dedi. Motosiklet üzerinde takım elbiseyle rugan, köseli ayakkabı giydirmek istiyoruz. Kendisinin İtalya’da bilinirliği yüksek, buradaki fuara davet ettik. İtalyan basınını da çağırıp lansman yapacak bir projemiz var” diye konuştu.

RUSYA DA ÇİP İSTİYOR

Rus pazarında kayıtdışı oranın fazla olduğunu ancak düzene girmeye başladığını, belirten Gürsoy, “Rusya; ürüne fatura, belge, garanti istiyor. Ayakkabılara çip takmayı düşünüyorlar. Biz de üretirken o çipleri ayakkabıya takıyoruz. Bu yeni bir uygulama. Ürünlerin hem kayıt altına alınmasını sağlayacak. Merdivenaltı olayı azalacak” bilgisini paylaştı.

ÇİNLİ ÇORUM’U ÜS HALİNE GETİRDİ

“Bizim en çok yapmak istediğimiz şey ihracat. 135 milyar dolarlık ayakkabı ticaretinde sektörümüz 800 milyon dolar ihracat yapıyor” diyen Gürsoy, rakamın çok düşük olduğundan yakındı. Endüstriyel üretim yapmak için çok büyük adetler üret en fabrikaların kurulmasını öneren Gürsoy, şöyle konuştu: “Çinli bir marka Çorum’da ayakkabı fabrikası kurdu. Burası Çinliler için üs bölge haline gelecek. Şu anda çok ortalıkta görünmeseler de üretim yapıyorlar. Çorum’da ayakkabı alt yapısı güçlü olduğu için orayı tercih ediyorlar. Dünya ayakkabı pazarının yüzde 60’ını elinde tutuyor. Rekabet etmeyi düşünmek yerine güçlü olduğumuz yerlere odaklanıp üretim yapmak istiyoruz.”

Süleyman Gürsoy

Sektörün, 500 milyon çift ayakkabı üretim kapasitesi olduğunu ancak bunun 350 milyonunu kullanabildiklerini paylaşan Gürsoy, “Hali hazırda elimizde kullanamadığımız üretim kapasitesi varken yeni yatırımlar yapmaya gerek yok. Eldeki yatırımları çalışır hale getirdikten sonra eğer hala talep varsa o zaman yeni yatırımlara ihtiyaç olur” ifadelerini kullandı.

Alman yatırımcılar ile ticaret aynen devam

Almanya ile yaşanan sıkıntıların sektörü etkilemediğini söyleyen Gürsoy, “Ticaretin siyasetle hiç alakası yok. Biz müşterilerle bunları konuşmuyoruz bile. Herkes ticaretine bakıyor” diye konuştu. Gürsoy, 20 milyon dolar verip bir tane otomotiv fabrikası kurup 2 bin kişi çalıştırmak yerine aynı parayla 20 tane ayakkabı fabrikasıyla 20 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Sektörün, 280 bin çalışanı ile 1 milyona yakın insanı ilgilendirdiğini kaydeden Gürsoy, şunları söylüyor: “Yan sanayiyi saymıyorum bile. Kötü tarafı ayakkabı sektörü ne yazıkki bazı sektörlerin altında kalmış. Dünyada 135 milyar dolar olan çok büyük bir pazarın kendi başına temsil etmeli. Ama şu andaki ortamda hep başka sektörlerle hareket etmek zorunda kalıyor.”


Avrupa’nın ikinci büyük, Türkiye’nin en büyük ayakkabı fuarı 58. Uluslararası AYMOD CNR EXPO Yeşilköy’de kapılarını açtı. Fuar, 80 ülkeden 600 alım heyetine ev sahipliği yapıyor. CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şener, 20 bin profösyenel ziyaretçi bekliyoruz. Bunun en az yüzde 20'si yabancı ülkelerden gelecek misafirlerimiz olacak. Sektör ihracatının çok büyük bir kısmı burada yapılıyor" diye konuştu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.