EkonomiBakan Zeybekci Gereği yapılacak

Bakan Zeybekci: Gereği yapılacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Petkim ve Ereğli Demir Çelik’in dolarla çalıştığının hatırlatılması üzerine TL'ye dönülmesi için çalışma yapacağı sözünü verdi. Zeybekci, "Gereğini yapacağım bundan emin olun" dedi.

Haber MerkeziAA
 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 'Muğla Ekonomi Buluşması'nda açıklamalarda bulundu.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 'Muğla Ekonomi Buluşması'nda açıklamalarda bulundu.
Muğla'nın Menteşe ilçesinde Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği "Muğla Ekonomi Buluşması" programında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlık olarak ihracatçıya ve turizmciye çok büyük destekler verdiklerini ama destekleri anlatmakta eksiklikleri olduğunu söyledi.

Zeybekçi, 2016'ya kadar her şeyin yolunda gittiğini belirterek, "15 Temmuz'u asla unutmayın. 15 Temmuz'u hissettirmedik, Cumhurbaşkanımız ve hükümet olarak. Ekonomik zararlarını hissettirmedik. Hemen çalışmalara başladık. Türkiye yoluna devam etti. 18 Temmuz Pazartesi günü Türk finans sistemi dünyanın bütün sistemleri ile entegre biçimde tıkır tıkır çalışıyordu. Borsa ve bankalar kapalı olacak, faizler yüzde 25 olacak, dolar 7 lira olacak tahminleri yaptılar. 15 Temmuz bir darbe girişimi değil işgal girişimiydi. Türkiye'nin bir bölümünün koparılıp başka bir yerlere bağlanması girişimiydi. Bu aziz millet demokrasi destanı yazdı." dedi.

  • "Petkim ve Ereğli Demir Çelik'e gereğini yapacağım"
  • Zeybekci, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş'un Petkim ve Ereğli Demir Çelik'in dolarla çalıştığını hatırlatması üzerine TL'ye dönülmesi için çalışma yapacağı sözünü verdi. Zeybekci, "Gereğini yapacağım bundan emin olun. Çünkü bakanlığın kararı yayımlandı. Serbest bölgeler yurt dışı sayılır. Serbest bölgelerdeki tüm faaliyetleri TL'ye çevirdik zorunlu olarak. Bunlara da mutlaka gereğini yapacağız." diye konuştu.
"Artık kurtaracak babalar falan yok"

Türkiye'nin büyümek zorunda olduğunu vurgulayan Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:

"65. hükümet olarak Türkiye'yi büyüteceğiz. Bunu da illaki illaki özel sektör eliyle büyüteceğiz. İhracata dayalı daha fazla üretimle Türkiye'yi büyüteceğiz. Başka formülü yok. Bunun başka mucizesi yok. Bir zamanlar kurtar baba vardı. Artık kurtaracak babalar falan yok. Bu millet kurtaracak. 100 liralık verginin 87 lirası faize gidiyordu. Şimdi 100 liralık verginin 10 lirası faize gidiyor. Başımıza ne geldiyse bundan geldi."

"Müslüman bir delikten iki defa ısırılmaz"

Zeybekci, eski sistemi Türkiye'ye dayatanların sürekli sopa attığını milletin cebinde ne var ne yok aldığını anlattı. Zeybekci, "Müslüman bir delikten iki defa ısırılmaz. Bizim ısırılmadık yerimiz kalmadı. Hem de aynı delikten. Bize kurgulanan sitem bu sistemin çıktıları belli. Türkiye'ye dayatılan sistem hep koalisyonlar çıkardı. Bu milletin geleceğiyle oynadılar. 30 yaşındaki genç kadınları 32 yaşındaki genç erkekleri emekli ettiler. 'Ben daha çok vereceğim' diyerek koalisyonları yarattılar. Bir gecede 46 milyar dolarlık batık bankaları milletin sırtına yüklediler." diye konuştu.

"Türkiye bu sistemden kurtulmalı"

  1. Türkiye bütçesinin en büyük açığının sosyal güvenlik olduğuna işaret eden Bakan Zeybekci, "Bütçe açığı yaklaşık 5 trilyon TL'dir. Sırf iktidara gelebilme hırsıyla millete yapılan haksızlık. Kıytırık bir koalisyon kuracağım diye bütün bunlar oldu. Türkiye'ye ne faydası oldu. Maalesef Türkiye kaybetti. Bunlar olmasaydı bugün dünyada 14. Avrupa'nın 4. büyük ekonomisiydik. Sistem yüzünden ödüyoruz bunları. Bu sistemin yaratıcıları, bölücü bir partiyi allem ettiler pulladılar 7 Haziran'da büyük bir bedel ödettiler. Türkiye bu sistemden kurtulmalı." ifadesini kullandı.
"Türkiye yüzde yüz tek başına iktidar üreten sisteme geçmek zorunda"

Zeybekci, mevcut sistemin getirdiği deliği Türkiye'nin mutlaka kapatması gerektiğini kaydetti. Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu sizin, bu bizim meselemiz, AK Parti, MHP, CHP'nin değil, partilerin meselesi değil, bu sizin de meseleniz. Türkiye kesintisiz olarak yoluna devam edecekse yüzde yüz tek başına iktidar üreten sisteme geçmek zorunda. Kayıplar yaşamadan yoluna devam edecekse bu sistemi değiştirmeli. Bir sistem değişikliği ve var bu sistem herkese adil."

"Aydın'da şaka gibi şeyler söylemiş"

Yeni getirilmek istenen sisteme itiraz edenlerin söyleyeceği makul hiçbir şeyin olmadığını dile getiren Zeybekci, isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aydın'da muhtarlıkların ve minibüsçülerin kapatılacağını söylediğini hatırlattı.

Zeybekci, "Hayır diyen ve milleti teşvik eden bir genel başkan oradaydı. Aydın'da söylediği çok önemli iki tane açıklama oldu. Hayır gerekçesini birini muhtarlara, birini de minibüsçülere söyledi. Şöyle demiş inanmadım bende. Görüntüleri izlettiler. 'Bu anayasa çıkarsa görürsünüz muhtarlıklarınız 16 Nisan'da kaldıracak' demiş. Şaka gibi. Şaka gibi şeyler söylemiş. 18 maddenin içinde böyle bir şey yok. Yeni sistemde Cumhurbaşkanına tek yetki veriliyor o da kararname çıkarma yetkisi. Hızını alamamış. Sonra minibüsçülere '16 Nisan'dan sonra ertesi sabah minibüsleriniz elinizden alınmış.' Siyaset bu kadar itibarsız olmamalı." dedi.

Bakan Zeybekçi'den gülümseten Kılıçdaroğlu anısı
OYNAT00:46
Bakan Zeybekçi'den gülümseten Kılıçdaroğlu anısı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aydın'da muhtarlıkların kapatılacağını söylediğini hatırlatınca programa katılanlar kendini tutamadı.


  • "16 Nisan CHP'ye çok iyi gelecek"
  • 16 Nisan'ın CHP'ye çok iyi geleceğini söyleyen Zeybekci, "Artık Türkiye'de siyasi partiler yüzde 50 hedefi olduğu için yüzde 70'e hitap etmek zorunda. Projelerini anlatmak zorunda. Aman benim yüzde 25'im şurada dursun diyemeyecek. Bu millet seçimlere yüreği ağzında gitmemeli. Seçime gidersen sadece şunu demeli. Cenabı Allah ne nasip ederse onu getirsin diye gitmeli. Bu sistem koalisyon üretmiyor. Onun için bu mesele sizin meseleniz. Türkiye'yi kurtarın." diye konuştu.

"Dünyada bir numarayız"

Zeybekci, mevcut sistemin milletin kanını emmeye devam etmemesi için değişime işaret ederek, "Durdurun bunu. Asgari ücretin yetmediğini ben de biliyorum ama şunu da biliyorum. Bu milli gelire göre asgari ücrete en fazla veren dünyada bir numarayız. Milli geliri yükselteceğiz, asgari ücret de yükselecek." ifadesini kullandı.

Bakan Zeybekci'ye günün anısına Milas Halısı hediye edildi.

İhracatçımızın yeni platformu e-ticaret
EKONOMİ
İhracatçımızın yeni platformu e-ticaret

'Türk siyasetçilere gösterilen tavır kabul edilemez'
EKONOMİ
'Türk siyasetçilere gösterilen tavır kabul edilemez'

Serbest bölgelere TL zorunluluğu
EKONOMİ
Serbest bölgelere TL zorunluluğu

Ekonomisini büyüten Türklere siyasi engel
EKONOMİ
Ekonomisini büyüten Türklere siyasi engel

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.