EkonomiBüyüme rüzgarı Telekomu uçurdu

Büyüme rüzgarı Telekom’u uçurdu

Türkiye’nin beklentilerin üzerinde büyüdüğü 2017 yılı, Türk Telekom için de başarılı geçti. Şirketin CEO’su Paul Doany, “Çift haneli büyüdüğümüz 2017’nin ilk 9 ayında 1,25 milyar TL net kâr elde ettik” dedi. Türk Telekom’un, Türkiye’nin geleceğine güvenerek hazırladığı 5 yıllık stratejik planı da anlatan Doany, yüksek katma değerli dijital dönüşüme liderlik edeceklerini söyledi.

Erdi YılmazYeni Şafak
Türkiye’deki internet penetrasyonu %48 gibi düşük bir düzeyde seyrediyor; hedeflenen ise %72’lere ulaşabilmek. Hedefin gerçekleşmesi halinde 2023’e kadar milli gelire 130 milyar dolarlık katkı sağlanacağını belirten Paul Doany, yeni dönemde bunun için çalışacaklarını söyledi.
Türkiye’deki internet penetrasyonu %48 gibi düşük bir düzeyde seyrediyor; hedeflenen ise %72’lere ulaşabilmek. Hedefin gerçekleşmesi halinde 2023’e kadar milli gelire 130 milyar dolarlık katkı sağlanacağını belirten Paul Doany, yeni dönemde bunun için çalışacaklarını söyledi.

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, 2017 yılı boyunca Türkiye ekonosiminin beklentilerin üzerinde süren büyümesinin Türk Telekom’un performansına da katkı sağladığını belirtti. Doany, ülkenin geleceğine duydukları güvenle hazırladıkları 5 yıllık stratejik plan sayesinde Türkiye’yi yüksek katma değerli dijital dönüşümüyle geleceğe bağlayacaklarını söyledi. Paul Doany, şirketin güçlenen mali performansına da dikkat çekerek, şunları söyledi: “Çift haneli büyümeyi sürdürdüğümüz 2017’nin ilk 9 ayında 1,25 milyar TL net kâr elde ettik, büyüme öngörümüzü ve yatırım miktarımızı yukarı yönlü yeniledik. Eylül 2016-Eylül 2017 dönemini kapsayan 12 aylık süreçte halka azdan bu yana rekor yıllık 2 milyon net abone kazanımı ile 40,5 milyon aboneye ulaştık.”

DİJİTAL DÖNÜŞÜM ATAĞI

Eylül 2016’da ikinci kez Türk Telekom’un CEO koltuğuna oturan Doany, ilk yılını anlattığı basın toplantısında Türk Telekom’un kendisine ve ülkesine duyduğu güvenle 5 yıllık bir stratejik plan hazırladığını kaydetti. Doany, şöyle devam etti: “Türkiye’nin, sektörün ve Türk Telekom’un koşullarına uygun, sürdürülebilir ve gerçekçi hedefler koyduğumuz 5 yıllık stratejik plan kapsamında şirketimiz iki önemli alana odaklanacak. Bir yandan ülkemizdeki her bireyin günlük hayatına dokunan yeni ürün ve hizmetlerimizle pazarda kârlı büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Bir yandan da geleceğin teknolojilerine yaptığımız yatırımlarla geliştirdiğimiz katma değeri yüksek çözümlerimizle Türkiye’nin en iyi şirketlerinin dijital dönüşümüne liderlik etmek.”

SAĞLIK VE ENERJİ AÇILIMI

CEO Paul Doany, Türk Telekom’un yeni dönemde daha fazla kurumsal girişim sermayesi çalışmaları olacağını bu kapsamda sağlık, mobil aplikasyonlar, internet kullanımını artırmak için elektrik dağıtım şirketleriyle iş birlikleri ve ekosistemi geliştiren teknoloji fikirlerine yatırım yapacaklarını aktardı. Türk Telekom’da hem Argela gibi iştiraklerin, hem de girişim sermayesi yatırımı şirketlerin büyütülüp borsada halka arzları için çalışmalar da başlatıldı. Türk Telekom verimli bir şekilde borçlanan bir şirket olduğuna da değinen Doany, “Net borç/FAVÖK oranımız 1,96 oldu. Türk Telekom fazla borçlanan bir şirket değil. Net borç/FAVÖK oranının 2’nin altında olması bunu gösteriyor. En büyük zorluğumuz kur” ifadesini kullandı.

  • Fiberdeki ortaklığa gerek yok
  • Türk Telekom CEO'su Paul Doany, fiber ortaklık için Turkcell’in, Telkoder’in, Turksat’ın, Telekom’un ve diğerlerinin alt yapısının bir arada kullanılmasının teoride kulağa iyi gelse de uygulamada pek mümkün olmadığını söyledi. Doany, “Türk Telekom’un imtiyazı var. Bu imtiyaz süresinin sonunda bu altyapı devlete geri dönecek. Turkcell ile Vodafone’un altyapısı ise imtiyazın dışında. Türksat da Türk Telekom’un hatlarını kullanan kablonun sahibi. Bunun sahibi de hükümet. Neyi paylaşacaklar? Bir şeyi paylaşmak istiyorsanız, uygulanabilir bir fikir ortaya sürmeniz gerek” dedi.

En iyi çözüm 2005’e dönüş

Turkcell ile Vodafone’un Türk Telekom'un fiber altyapı hizmetini alımdaki durumlarına da değinen Doany, şunları dile getirdi: “Onlara kendi tesisleri için kullanabilecekleri çok yüksek oranda indirim içeren toplam teklifler sunduk; ve en iyi çözümün ne olduğu ile ilgili benim fikrimi soracak olursanız, yasal olması ve herhangi bir engelin bulunmaması gerek. Aslında 2005 yılında hükümetin planladığı şeye dönmek en iyisi... Gerçek rekabet yalnızca tesis bazlı, şebeke üzerinden olacak.”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...