EkonomiDestekler açığı arttırdı

Destekler açığı arttırdı

Merkezi yönetim bütçesi yılın ilk altı ayında 25 milyar lira açık verdi. Beklenenin 3-4 puan üzerinde gerçekleşen açıkta piyasaları canlı tutmak için verilen destek ve teşvikler etkili oldu. Desteklerin 2017 bütçesine 11,9 milyar liralık maliyeti olduğunu belirten Maliye Bakanı Ağbal, "Bütçe dengesi kontrol altında" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Naci Ağbal
Naci Ağbal

Maliye Bakanlığı, haziran ayı ile ocak-haziran dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, merkezi yönetim bütçesi; haziranda bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre binde 3 azalarak 43,9 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 11 yükselerek 57,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bütçe gelirleri ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,8 artışla 299,2 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 18,5 yükselişle 324,4 milyar lira oldu. Böylece merkezi yönetim bütçesi haziranda 13,7 milyar lira, ocak-haziran döneminde de 25,2 milyar lira açık verdi. Rakamlarını dün Ankara’da düzenlediği bir basın toplantısıyla değerlendiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017’ye ilişkin bütçe açık hedefinin 46,9 milyar lira olduğunu hatırlattı.

REKLAM

HEDEF 3,9 PUAN AŞILDI

Ağbal, “İlk 6 ayda gerçekleşen 25,2 milyar liralık bütçe açığı, yılın başında hedeflenen bütçe açığının yüzde 53,9’u oranındadır. Hedeflenen bütçe açığı 46,9 milyar lira” dedi. Ağbal altı aylık faiz giderlerinin ise 27 milyar lira olduğunu ifade etti. Ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin 2017 bütçesine 11,9 milyar liralık maliyeti olduğunu belirten Ağbal, “Bu maliyet önümüzdeki yıllarda azalacak” diye konuştu.

96 MİLYARLIK ALACAĞI YAPILANDIRDIK

Ağbal, yaptıkları iki düzenleme kapsamında toplamda 96,2 milyar liralık kamu alacağını yapılandırdıklarını belirtti. Kamu maliyesinde meydana gelen genişlemelerin kontrollü seyrettiğini de ifade eden Ağbal, “Bu gelişmeler geçicidir, seçicidir ve ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda her zaman için değiştirilebilir noktadadır” dedi.

REKLAM

Revizyon ekimde

Ağbal, toplantını soru cevap bölümünde 2018-2020 dönemini kapsayan OVP dokümanını en geç ekim ayının başında yayımlayacaklarını belirtti. Ağbal, “Orada bu yıla ilişkin hükümet olarak revize büyüme tahminimizi kamuoyuyla paylaşacağız ama bugünden beklentilerin olumlu bir revize olduğunu söyleyebilirim” dedi. Ağbal, spor camiasında mali sürdürülebilirliğin olduğu yeni bir sistemi süratle yapmak istediklerini de açıkladı.