EkonomiDönüşümde tabela kurnazlığı

Dönüşümde tabela kurnazlığı

Kentsel dönüşümle birçok yeni kazanç kapısı türedi. Bunlardan biri de tabeladan para kazanma. Evini dönüştürmek isteyenlere yeni gelir kapısı olan bu kurnazlık, müteahhitlerin talebiyle birleşince ciddi paraların döndüğü bir sektör haline geldi. Bu model çantacıların da iştahını kabartıyor.

Emine AçarYeni Şafak
Türkiye genelinde 6,5 milyon bağımsız yapının yenilenmesi gerekiyor.
Türkiye genelinde 6,5 milyon bağımsız yapının yenilenmesi gerekiyor.

Türkiye genelinde 6,5 milyon bağımsız yapının yenilenmesi gerekiyor. Bu yenileme işlemi gayrimenkul sektöründe irili ufaklı paraların döndüğü bir çok gelir kapısı oluşturdu. Büyük kentlerde yoğunlaşan dönüşümle birlikte tanıştığımız birçok iş modeli ve sektör türedi. Bu sektörlerden ilk aklımıza gelenler yıkım, ayrıştırma, atık toplama olarak sıralanabilir. Ancak, pek dikkat çekmeyen bir durum var ki o da dönüşüm alanlarına asılan tabelalarda gizli.

Sıkı pazarlıklar var

Evi veya binası daha dönüşmeden para kazanmaya başlayanlar var. Çantacıların da büyük ilgi duyduğu kazanç sisteminde hak sahipleriyle önden anlaşıp sonra müteahhitlerin kapısı çalınıyor. Dönüşüm nimetleri arasından öne çıkan bu iş modeli müteahhitlerin kazanma isteğiyle birleşince büyük paraların döndüğü bir sektör oluştu. Son dönemlerde sıkca gördüğümüz “Bu bina bu firma tarafından dönüşecek proje alanıdır” gibi yazıları taşıyan dev tabela ve afişlerin sayısı gittikçe artıyor.

Kentsel dönüşüme uygun olan bölgelerde sıkça rastladığımız bu tabela kurnazlığı dönüşümü gerçekleşecek olan bina sakinlerine yeni gelir kapısı olurken müteahhitler de bu tabelalarla dönüşüm yapmak istedikleri yerleri uzun vadeli rezerve etmiş oluyor. Henüz kentsel dönüşümün başlamadığı yerlerde müteahhitler tabelalarını asarak o bölgede hakimiyet sağlıyor. Tabela başına istenen rakamlar 25-30 bin liradan başlayıp 50-60 bin liraya kadar çıkıyor. Bina ve daire sayısı ile arsa büyüklüğü pazarlıkta etkili oluyor. Uzmanlar bu modelin çantacıların da iştahını kabarttığını belirtiyor. Uzmanlar, "Ben senin yerine müteahhide pazarlarım ama komisyonumu alırım" diyen kişi ve firmalara karşı dikkatli olunmasını istiyor.

  • Parayı mahalle müteahhiti veriyor
  • Dönüşüm kurnazlarının yeni gelir kapısında daha çok "mahalle mütteahhidi" olarak tabir edilen küçük yapsatçıların kapısı çalınıyor. Çünkü markalı konut projesi üreten müteahhitlerin birçoğu bu tür bir yaklaşımda projeden vazgeçiyor. Görüşlerine başvurduğumuz markalı konut üreticileri böyle bir taleple karşılaştıklarında tavırlarının net olduğunu belirterek, “Hangi birine para vereceksiniz. Bizler tabelalarımızı yüzde yüze yakın anlaşma sağladığımız binalara asıyoruz. Ancak arsa payının büyüklüğü karşısında bazı markalı firmalar da bu yaklaşımla tabela asmış olabilir Ama bu sürdürülebilir bir iş modeli değil. Dönüşümün önü tıkanır” şeklinde konuştu. Kapısını çaldığımız mahalle müteahhitleri ise birçok binada bu tür bir anlaşma yaptıklarını aktardı.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.