EkonomiEkonomi Bakanlığından ihracatçıya destek

Ekonomi Bakanlığından ihracatçıya destek

İhracatçının desteklenmesi kapsamında Bakanlık koordinasyonu ve desteğiyle "Hindistan Hazır Giyim Sektörel Ticaret Heyeti", "İsrail Mobilya Sektörel Ticaret Heyeti" ve ""İstanbul Moda Haftası Hazır Giyim Alım Heyeti" etkinlikleri gerçekleştirildi.

Haber MerkeziAA
Arşiv: İhracatçıya destek.
Arşiv: İhracatçıya destek.

İhracatçının desteklenmesi kapsamında Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve desteğiyle "Hindistan Hazır Giyim Sektörel Ticaret Heyeti", "İsrail Mobilya Sektörel Ticaret Heyeti" ve ""İstanbul Moda Haftası Hazır Giyim Alım Heyeti" etkinlikleri düzenlendi.

  • Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hazır giyim sektöründe dünya çapında bilinen markalara ev sahipliği yapması nedeniyle önemli bir alternatif pazar olarak görülen Hindistan'ın, küresel ekonomideki ve siyasi konjonktürdeki gelişmeler çerçevesinde Bakanlıkça 2016-2017 dönemi için belirlenen 15 hedef ülkeden biri olduğu ifade edildi. Bu bağlamda Türkiye hazır giyim sektörünün önemli merkezlerinden İstanbul’da yerleşik 9 firmanın katılımıyla, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliğinin (İHKİB) organizasyonunda Hindistan'ın Mumbai şehrinde “Hindistan Hazır Giyim Sektörel Ticaret Heyeti” düzenlendiği bildirildi.

Hindistan’da operasyonlarını geliştirmek isteyen perakendeci-ihracatçı firmaların Hintli firmalar ile ticari ilişkilerini geliştirerek Hindistan’a yönelik ihracatın artırılmasının "Hindistan Hazır Giyim Sektörel Ticaret Heyeti" programının temel amacı olduğuna işaret edilen açıklamada, bu amaç doğrultusunda tanıtım ve organizasyon giderleri ile katılımcı firmaların ulaşım ve konaklama giderlerinin Bakanlıkça verilen yüzde 10 ilave destekle toplam yüzde 60 oranında desteklendiği anımsatıldı. Sektörel ticaret heyeti kapsamında 9 katılımcı firmanın Hindistan’da yerleşik 23 ithalatçı firmayla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdiği, ayrıca Mumbai’de hazır giyim sektörünün yoğun olduğu önemli iş merkezlerine ziyaretlerde bulundukları kaydedildi.

Bakanlıkça ayrıca Adana Sanayi Odasınca (ADASO), Adana’nın mobilya sektöründeki potansiyelini, yakın bir pazar olan İsrail’de değerlendirmek ve Türkiye'nin pazardaki payını artırmak için Bakanlıkça yürütülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği (UR-GE) kapsamında 11 firma ile İsrail’e ticaret heyeti gittiği aktarıldı.

Etkinlik kapsamında firmalarca ikili iş görüşmelerinin yanı sıra İsrail pazarına olan ihracatı gerek mobilya sektörü gerekse diğer sektörlerde artırmak amacıyla ADASO yetkilileriyle İsrail Ticaret Odaları Federasyonu, Kudüs Ticaret Odası temsilcileri ve Hebron Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri arasında görüşmeler yapıldığı, bu görüşmelerde özellikle iki ülkenin coğrafi yakınlığı nedeniyle İsrail’e olan ihracatın oldukça yüksek bir potansiyel arz ettiğinin belirlendiği ifade edildi. İkili iş görüşmesi yapılan firmaların 3 - 8 Ekim tarihlerinde Adana’da düzenlenecek Çukurova Mobilya Fuarı'na davet edildiği vurgulandı.

Öte yandan “Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul” ile eş zamanlı olarak Bakanlık koordinasyonunda ve İHKİB organizasyonunda "İstanbul Moda Haftası Hazır Giyim Alım Heyeti" programı düzenlendiği belirtildi. Tanıtım ve organizasyon giderleri ile katılımcı yabancı alıcıların ulaşım ve konaklama giderlerinin yüzde 50'si Bakanlıkça desteklenen etkinlik kapsamında İtalya, Fransa, Yunanistan, Danimarka, Hollanda, Almanya, Portekiz, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Lübnan, İsrail, Rusya ve Azerbaycan’dan yaklaşık 140 yabancı alıcının Türkiye'de ağırlandığı aktarıldı.

Çin'e ihracattan gelen 3 dolardan 1'i doğal taştan
EKONOMİ
Çin'e ihracattan gelen 3 dolardan 1'i doğal taştan

Enflasyon tek haneye inecek
EKONOMİ
Enflasyon tek haneye inecek

İhracat potansiyeli yüksek
EKONOMİ
İhracat potansiyeli yüksek

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...