https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Ekonomi Esnafa yüksek maaş

Esnafa yüksek maaş

Bağ-Kur’lular dikkat! Esnaflık yaparken, bir işyerinde çalışıp, daha erken ve yüksek maaşla emekli olmanız mümkün.

Haber Merkezi Diger
 5510 sayılı Yasa'daki değişiklik sayesinde, Bağ-Kur'lu iken bir işyerinde çalışan kişi, artık SSK'lı olarak kabul ediliyor.
5510 sayılı Yasa'daki değişiklik sayesinde, Bağ-Kur'lu iken bir işyerinde çalışan kişi, artık SSK'lı olarak kabul ediliyor.

Ülkemizde SSK'dan emeklilik, Bağ- Kur'a göre daha avantajlı. Hem daha az primle emekli olma imkanı var hem de daha yüksek emekli maaşı alınabiliyor. Bu durum SSK'dan emekli olma isteğini artırıyor. 5519 sayılı Yasa sayesinde Bağ-Kur'lular da SSK'dan emekli olabiliyor. Sosyal güvenlik yasalarına göre 1 Mart 2011'den önce esnaflık yapanlar sadece kendisi için Bağ-Kur'a prim ödeyebiliyordu. Yani bakkal dükkanı olan bir kişi, fabrikada SSK'lı olarak işe başladığında Bağ-Kur kapsamından çıkmak durumundaydı. Ama bu şart değişti. 5510 sayılı Yasa'daki değişiklik sayesinde, Bağ-Kur'lu iken bir işyerinde çalışan kişi, artık SSK'lı olarak kabul ediliyor. Takvim'in haberine göre, esnaflık yapmaya devam etseler bile Bağ-Kur'a değil de SSK'ya prim ödeyip emekli olabiliyorlar. Böylece daha kısa sürede (9 bin yerine 7 bin 200 gün prim ödeyerek) ve yüksek maaşla emekli olabiliyorlar. Tek şart SSK'lı çalışılan işyerinin kendisine ait olmaması..

REKLAM