EkonomiEvde GDO testi

Evde GDO testi

Bakanlık desteği ile geliştirilen yeni bir gen cihazı gıda denetimlerinde çığır açacak. Yakında piyasada olacak ürünle, GDO’dan salmonella ve karışık ete kadar birçok testi vatandaş kendisi yapacak

Haber MerkeziDiger
Evde GDO testi yapılabilecek.
Evde GDO testi yapılabilecek.

Gıda güvenliğinde çığır açacak bir uygulama yakın zamanda Türkiye'de hayata geçiyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İTÜ ARI Teknokent'te faaliyet gösteren yerli teknoloji firmalarından Sentromer DNA Teknolojileri, sahada gıda denetiminin yapılabileceği bir test platformu geliştirmeyi başardı. Böylelikle GDO'dan salmonella riskine, karışık etten son kullanım tarihlerine kadar birçok testi vatandaş ya da toplu tüketim ve satış yerleri de yapabilecek. Birçok alanda hayatı kolaylaştırması beklenen icat sayesinde restoranlar, marketler ve gıda müfettişleri de anında ölçüm yapabilecek. Böylece günler süren işlemler dakikalar içinde çözülürken, gıda güvenliğindeki bürokrasi de önemli ölçüde azalacak.

ETTEKİ TARTIŞMAYA ÇÖZÜM

Geliştirilen biyosensör cihazı sayesinde özellikle et ürünleriyle ilgili olarak yaşanan tartışmalar da son bulacak. Ürünlerin içindeki hayvan türlerini belirlemeye yarayan kitler sayesinde etin domuz, eşek, at, keçi, koyun ya da hindi olup olmadığı anında ortaya çıkacak.

REKLAM

Sabah'ın haberine göre, Dr. Pınar Akalın projenin teknik olarak başarıyla tamamlandığını ve patent başvurusunda bulunulduğunu söyledi. Yasal izinler konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile de irtibatta olduklarını söyleyen ve kitlerin yakın zaman içinde piyasaya sürüleceğini belirten Akalın, "Türkiye'nin ilk geniş çapta yapay DNA üreten şirketiyiz. 1 milyon baz hedefimizi mart ayında geçtik. DNA ürünlerimize güveniyoruz. Buradaki projemizde sentezlediğimiz DNA'ları cep telefonu büyüklüğünde bir biyosensöre yükledik. Marketten sucuk aldığınız da bu cihaz sayesinde içinde hangi hayvan türü veya bakteri olduğunu öğrenebileceksiniz" dedi.