EkonomiHer ziyaret dahafazla ticaret demek

Her ziyaret daha fazla ticaret demek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ve Sırbistan ziyaretleri, iş adamlarına yeni ticaret kapılarını açtı. Her iki ülkeyle yapılan anlaşmaların ikili ticareti arttırması bekleniyor. Ukrayna’da savunma, müteahhitlik, yeşil enerji ve tekstil-hazır giyim ve otomotiv ticareti öne çıkıyor. Sırbistan’da ise daha çok tarım, finans, lojistik ve alt yapı alanlarında işbirliği yapıldı.

Mesude DemirhanYeni Şafak
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde iki ülke ticaretini 20 milyar dolara taşıyacak önemli anlaşmalar imzalandı.
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde iki ülke ticaretini 20 milyar dolara taşıyacak önemli anlaşmalar imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde iki ülke ticaretini 20 milyar dolara taşıyacak önemli anlaşmalar imzalandı. Savunma ve enerji işbirliği başta olmak üzere birçok konuda adım atıldı. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin ele alındığı ziyareti Yeni Şafak’a değerlendiren Türkiye Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin; havacılık, uzay sanayi, enerji gibi alanlarda imzalanan anlaşmaların etkisinin önümüzdeki yıllarda görüleceğini ifade etti.

MÜTEAHHİTLİK VE YEŞİL ENERJİ YATIRIMLARI

Ukrayna'nın nükleer enerjide derin bir bilgi ve tecrübeye sahip olduğuna dikkat çeken Ruşen Çetin, “Yeşil enerji ve müteahhitlik inşaat işlerinde de ciddi yatırımları oluyor. Lojistik ve konteyner yatırımında ilerledik. Özellikle Odessa Limanı ve etrafında önemli yatırımlar ve işbirlikleri gelişti. Turizm ile ilgili de çok yol alındı. Kimlikle giriş çıkış yapıldığı için böyle bir rahatlıktan dolayı her iki ülkeden gelen giden sayısı çoğaldı. Gerek turizm gerek işle ilgili olarak problemsiz şekilde giriş çıkış yapılması memnuniyetle karşılanıyor” dedi.

TİCARETİMİZ YÜZDE 20 ARTTI

Bu yılın ilk altı ayında İki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 20 arttığını belirten Çetin, karşılıklı ticaretin 20 milyara çıkmasının hedeflendiğini aktardı. “Bu kolay bir hedef değil” diyen Çetin, en yüksek ticaret hacminin Ukrayna’daki olaylar olmadan önce ortaya çıktığını belirtti. Çetin, “2013-2014 yıllarında 7-8 milyar dolara çıktı Ukrayna ile ticaretimiz. Daha sonra hem dünyadaki ekonomik kriz hem de Ukrayna-Türkiye ilişkileri Rusya ile olan problemlerden dolayı geriledi. Ancak ikili ticaretimiz toparlanma sürecine girmiş durumda” diye konuştu. Ukrayna’dan tahıl, buğday, arpa, mısır, ay çekirdeği, ham yağ, hurda demir, demir çelik ürünleri, orman ürünleri ve birtakım kimyevi maddeler ithal ettiğimizin bilgisini veren Çetin, Türkiye’nin de bu ülkeye makina ve aksamları, tekstil, hazır giyim kumaş, plastik malzeme, araba ve yedek parçalarıyla yüklü miktarda narenciye ihracat ettiğini belirtti.

Prekazi ve Simoviç ile açılış

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sırbıstan ziyareti kapsamında Halkbank’ın Belgrad’daki yeni genel müdaürlük binasının açılışı da yapıldı. Açılışı; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ile z efsane eski futbolcuları Cevat Prekazi ve Zoran Simoviç birlikte yaptı. İki yıl önce Cacaskabank’ın yüzde 76’sını alarak Sırbistan pazarına giren Halkbankası, balkan ülkelerinin ekonomilerine ciddi finansal destekler sunuyor. Cacaskabank’ın Sırbistan’da 11 kentte 20’nin üzerinde şubesi bulunuyor.

TÜRKİYE’DEN MEMNUNLAR

Ukrayna’da görüşmelere devam ettiklerini dile getiren Çetin, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yapılan anlaşmaları pozitif karşılıyorlar. Her zaman Türkiye’den memnunlar. İlişkiler her ziyaretle daha da pekişiyor. Ukrayna’ya gidiş geliş kolay. Coğrafi olarak hiçbir engel yok. İnsanlar birbirlerine çok benziyor. Orada oturan Türkler de var. Karadeniz’e sınırı olan bir ülke olduğu için bizim de Karadeniz’de büyük uzun bir sınırımızın olması, hem Karadeniz’in güvenliği anlamında hem de karşılıklı ticareti geliştirilmesi için önemli bir ülke.” 

TÜİK verilerine göre Türkiye'nin Sırbistan ve Ukrayna ile arasında son 10 yılda gerçekleşen ticarete ilişkin veriler şöyle:

  • 12 anlaşmaya imza
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic tarafından “Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin Tesis Edilmesine İlişkin Ortak Bildiri” imzalandı. Ayrıca Türkiye-Sırbistan arasında ilgili bakanlar da ekonomi, gıda, eğitim, kültür, restorasyon, orman ve su alanlarında 11 anlaşma daha imza altına alındı. Buna göre; Yenilenmiş Serbest Ticaret Anlaşması, Golubac Türk Hamamı Resterasyonu Hakkında İş Birliği Anlaşması, ormancılık ve su alanında iş birliği anlaşmaları, turizm konusunda mutabakat zaptı, ulaştırma alanlarında iyi niyet mektubu, eğitim alanında iş birliği protokolü, Bayraklı Camisi’nin restorasyonu, Belgrad Osmanlı Vakıf Hamamı’nın restorasyonu hakkında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı ve enerji alanında da iş birliği anlaşmalarına varıldı.

Sırbistan'la yeni sayfa

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki heyetin gerçekleştireceği Sırbistan ziyaretinin, iki ülke arasındaki dış ticarete yeni bir ivme kazandırması ve yatırımların artırılması için yeni bir safha açılması anlamı taşıyor. Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Aleksandar Medjedovic, “Bölgesinde, en yüksek miktarda yabancı doğrudan yatırım çeken Sırbistan, üretim açısından da oldukça verimli koşullar sağlamakta” dedi. Sırbistan’da 2010’a kadar neredeyse hiç Türk yatırımının olmadığını hatırlatan Medjedovic, söz konusunu tarihte bir Türk tekstil şirketinin yaptığı yatırımın ‘dönüm noktası’ haline geldiğini ve bunun ülkenin Türk şirketleri için iyi bir üretim üssü görevi görebileceğini gösterdiğini aktardı.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.