EkonomiHerkes kaçarken o yatırım yapmayı tercih etti

Herkes kaçarken o yatırım yapmayı tercih etti

Diyarbakırlı iş adamı Engin Yeşil, kentte bir dönem çıkan çatışmalı ortama inat 12 milyon dolarlık fabrika kurdu. Bünyesinde 163 personel bulunduran fabrika, huzur ortamının sağlanması ile siparişlere yetişemez duruma geldi.

Haber MerkeziIHA
Diyarbakırlı girişimci, huzur ortamının sağlanması ile siparişlere yetişemez duruma geldi.
IHA
Diyarbakırlı girişimci, huzur ortamının sağlanması ile siparişlere yetişemez duruma geldi.
Diyarbakırlı girişimci, huzur ortamının sağlanması ile siparişlere yetişemez duruma geldi.
IHA
Diyarbakırlı girişimci, huzur ortamının sağlanması ile siparişlere yetişemez duruma geldi.

Diyarbakırlı iş adamı Engin Yeşil, kentteki çatışmalı ortam nedeni ile yatırım yapmayan ve şehri terk eden yatırımcıya inat 2016 yılında fabrikasında üretim yapmaya başladı. Bir süre zorluk çeken Yeşil, huzur ortamının sağlanması ile birlikte adeta dünyaya ambalaj ihraç etmeye başladı.

  • 12 milyon dolara mal olması planlanan ve 10 milyon dolarlık yatırımı tamamlanan fabrikada istihdam edilen 163 personel, taleplere yetişmek için 3 vardiyalı çalışmaya başladı. Yaptığı yatırım ile kentteki işsizliğe bir nebze de olsa katkı sağlayan Yeşil, şu anda doğu illerin tamamı ile Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Ankara gibi iller ile Kuzey Irak, Gürcistan ve Cezayir’e ihracat yapmaya başladı. Yıllık 50 milyon lira ciroya ulaşan Yeşil’in en büyük hedefi çalışma ortamını genişletip daha fazla kişiye istihdam imkanı sağlamak.

Yıllık 50 bin ton üretim

Çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Engin Yeşil, fabrikalarının 2016 yılında üretim yapmaya başladığını söyledi. Yıllık 50 bin tona yakın bir üretim gerçekleştirdiklerini kaydeden Yeşil, “Şu anda 163 personel bünyemizde çalışıyor. Bizim aylık 400 bin dolar Kuzey Irak’a ihracatımız var. Kuzey Irak dışında biz şu an Gürcistan ile Cezayir ve başka ülkelerde de çalışma yapıyoruz. Toplam 24 bin metrekare üzerinde 13 bin metrekare kapalı alanımız mevcut. Bizim toplam yatırım tutarımız 12 milyon dolar. Şu anda gerçekleşen 10 milyon dolar mevcut, 2 milyon dolar da önümüzdeki aylarda gerçekleşerek fabrikamızı tam kapasite ile çalıştırmaya başlayacağız” dedi.

“Kuzey Irak’ı riskli görüp Gürcistan’a yöneldik”

Yıllık 50 milyon lira dolayında cirolarının olduğunu kaydeden Yeşil, şöyle devam etti:

  • “Burada ürettiğimiz malların yüzde 33’ünü ihracat yapıyoruz, yüzde 67’lik kısmını da iç pazara sunuyoruz. İç pazara, doğu şehirlerimizin neredeyse tamamına ayrıca, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Ankara gibi illere gönderiyoruz. Dış pazarda, şu an Kuzey Irak ve Gürcistan’a mal gönderiyoruz. Gürcistan’a ihracatımız çok yeni. Son günlerde Kuzey Irak’ı riskli bir bölge olarak görmeye başladık. Bu nedenle başka arayışlar içine girmeye başladık. Bu nedenle Gürcistan’a yöneldik ve bu ülkeye ilk sevkiyatımızı da yaptık. Bundan sonra da ağırlığımızı oraya vermeyi planlıyoruz.”

“Kapı kapanırsa hem bölge hem ülke, ekonomik olarak etkilenir”

Halihazırda Kuzey Irak’a aylık 400 bin dolar ihracat yaptıklarını aktaran Yeşil, şu ifadeleri kullandı:

“Kapı kapanırsa hem ülke olsun hem bölge olsun ekonomi yönünde çok olumsuz etkilenir. Türkiye’nin Kuzey Irak’a yıllık ihracatı 8 milyar dolar civarında. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke de Irak. İster istemez hepimiz çok etkileneceğiz, hem ülke olarak hem bölge olarak. Çatışmalı süreçten sonra hem kapasitemiz arttı hem üretimimiz arttı savaşın olduğu yerde yatırım olmaz, korku olur. Ama şu anda bölge çok rahat, bu nedenle rahat rahat çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Firmaları, iş adamlarını biz Diyarbakır’a davet ediyoruz. Burada yatırım yapmalarına engel hiçbir durum söz konusu değil.”

Zeybekci'den kanatlı sektörüne Japonya müjdesi
EKONOMİ
Zeybekci'den kanatlı sektörüne Japonya müjdesi

Siyah altından yılda 60 bin lira kazanıyor
EKONOMİ
Siyah altından yılda 60 bin lira kazanıyor

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.