EkonomiKonut kredi faizleri düşmedi artıyor

Konut kredi faizleri düşmedi artıyor

Konut kredi faizlerinde maliyetler arttı. Böylece en düşük faiz yüzde 0,98'den yüzde 1,05’e çıktı. Bu da her 100 bin liralık krediyi 10 yıl vadede yaklaşık 6 bin lira pahalılaştırdı. Müteahhitler faizlerin daha yukarı çıkmasından endişe ediyor.

Emine AçarYeni Şafak
Konut kredi faizleri düşmedi artıyor
Konut kredi faizleri düşmedi artıyor

Konut kredi faizlerinde maliyetler arttı. Geçtiğimiz haftalarda faizleri yüzde 1’in altında tutan bankalar da faizleri yükseltti. Böylece en düşük faiz yüzde 1,05’e çıktı. Bu da her 100 bin liralık krediyi 10 yıl vadede yaklaşık 6 bin lira daha pahalı yaptı. Müteahhitler faizlerin daha da yukarı çıkmasından endişe ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın tepkisine rağmen bir türlü düşürülmeyen mevduat faizleri kredi faizlerini de yukarı çekmeye başladı. Büyümenin lokomotifi inşaat sektörünü olumsuz etkileyen bu durum sektörde de endişeye neden oldu. Konut kredi faizlerini yüzde 0,98’ler seviyesinde tutan sayılı birkaç banka da geçtiğimiz haftalarda faizleri ufak çaplı yukarıya taşıdı.Son durumda konut kredisi kullanmak isteyenlerin bankalarda karşılaştığı aylık en düşük faiz oranı yüzde 1,05 olarak gözlendi. Söz konusu artış 0,06 puan oldu.

FARK 6 BİN LİRA

Konut kredi faizleri her 100 bin lirada 10 yıl vadede yaklaşık 6 bin lira arttı. Bu da iki hafta öncesine göre konut kredisi kullanan vatandaşlara göre yeni kredi kullanacak olan kişilerin cebinden aylık her 100 bin lira için fazladan 50 lira ödeme olarak hesaplandı. Miktar küçük olmasına karşın faiz artışının kredi kullanıcılarını doğrudan etkileyeceği, bunun da satışları azaltacağı yorumları yapıldı.

YÜKSELİŞİN SÜRMESİ ENDİŞELENDİRİYOR

Sektör geçtiğimiz hafta da Knight Frank küresel konut fiyat endeksinde geçtiğimiz yıla kadar en yüksek getiriyi sunan Türkiye konut piyasasının, 2017’de Türk bankalarının faiz getirisinin altında kalmasıyla demoralize olmuştu. Faizlerin yıllık yüzde 12-13’leri bulması sonrası konut getirisi uzun aradan sonra ilk kez faiz gelirinin altında kaldı.

YÜKSEK FAİZ ZARAR VERİR

Yüzde 15’lere varan faizler nedeniyle vatandaşın paradan para kazanma yolunu seçmeye başladığını anlatan sektör temsilcileri, bu durumun önümüzdeki dönemde ekonomiye zarar vereceğini vurguladı.

Sektörün önde gelen işadamları, “Yurtdışında paradan para kazanmak diye Bir şey yok. Bankalara para yatıranlar ana paralarından dahi kayıp yaşayabiliyor. Konut kredisi kullanacaklar ise çoğu ülkede satın alacağı konutun aylık kira gelirinin yüzde 30’unu geçmeyecek şekilde aylık kredi taksidi ödüyor. Kredi faizi yok denecek kadar düşük seyrediyor. Bizde ise ekonomiye sürekli faizle baskı kurulmaya ve ket vurulmaya çalışılıyor. Gündem faiz olmamalı” değerlendirmesi yapıldı.

3 KREDİDEN BİRİ RED

Son dönemde konut kredisi kullanan kişilerden de şikayetlerin arttığı gözlendi. Kredi başvurusunda birçok bankanın farklı gerekçelerle konut kredi talebini red ettiği söylendi. Benzer şikayetler konut geliştiren inşaat firmalarının temsilcileri tarafından da dile getirildi. Görüşlerine başvurduğumuz müteahhitler konut kredilerinin üçte 1’inin reddedildiğini aktardı. Bankaların yarışa girmeden faizleri geri çekmesi gerektiğini belirten müteahhitler, ticari krediler ve diğer tüketici kredilerinin konut kredisi faizlerine göre daha yüksek olması nedeniyle birçok kişinin farklı yollardan konut almasa da nakit ihtiyacını konut kredisi kullanarak karşıladığını bunun da konut sektörünü olumsuz etkilediğini vurguladı. İkinci el konutlarda kredisi red edilen kişilerden 350-500 lira arasında ekspertiz ücreti talep edilmesi de dikkat çekti.

Murat nKurum

Konutta fedakarlık kârları azalttı

Gayrimenkulde birlik vakti, diyen ve birbirinden farklı kampanyalara imza atan Emlak Konut’un yaptığı fedakarlık rakamlara da yansıdı. 20 yıl vadeli konut satışlarını başlatarak rekor bir gelire imza atan Emlak Konut GYO, ikinci çeyrekte hanesine kar yazamadı. Şirketin ikinci çeyrekte net kârı yüzde 33 düşüş kaydetti. KAP’a bildirilen finansal sonuçlara göre, ikinci çeyrek hasılatı ise yüzde 53 düşüşle 533.4 milyon lira olarak gerçekleşti.

SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum daha önce yaptığı açıklamalarda kar düşüşünün sinyalini vermişti. Kurum, sene başında başlattıkları konut kredilerinde 20 yıl kampanyasının tanıtımında şöyle konuşmuştu: “Ülkemiz bir ekonomik savaş içinde. Döviz arttı, maliyetler arttı, faiz arttı, not düşürülmesine rağmen bankalar vadesini 240 aya çıkarıyor faizini de aşağı çekiyor. Bu gerçekten büyük bir fedakarlık ve güçbirliği. Yükleniciler ve bankalar taşın altına elini koydular. Amacımız sektörümüz hareketli olsun, ülkemiz için yatırıma devam edelim, bu ülke güçlü bir ülke. İlk ve ikinci çeyrekte belki biraz ekonomik sıkıntılar yaşayacağız. Ama ülkemiz için fedakarlık şart.”

  • Yılsonundan umutlu
  • İlk ve ikinci çeyrekte kar düşüşlerinin sinyalini sene başında veren ve bunu gögüsleyeceklerini belirten Murat Kurum, yılın geri kalan kısımlarından ise umutlu olduğunu söylemişti. Kurum o günlerde yaptığı konuşmada, “Ama ikinci çeyrekten sonra tüm sıkıntıları aşacağız. Bugün hiçbir şantiyenin durmaması ve faaliyetlerini yavaşlatmaması için biz şu mesajı veriyoruz: Biz Emlak Konut olarak, ülkemizin 20 yılına güveniyoruz ve güç birliği yaptık, kampanyamızın özü de budur” ifadelerini kullandı.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.