EkonomiMilli sisteme dünya talip

Milli sisteme dünya talip

Türk Telekom iştiraki Argela’nın yazılım tanımlı ağ teknolojisi telekom devlerinin radarına girdi. Dünyada ilk olan yazılımla, kamu veya özel kuruluşlar tek baz istasyonundan özel iletişim dilimi alabilecek. Afetler ve ülke güvenliğinde kesintisiz iletişim sağlayacak milli sisteme, ABD ve İspanya'dan üç operatör talip.

Erdi YılmazYeni Şafak
​Türk Telekom iştiraki Argela’nın yazılım tanımlı ağ teknolojisi telekom devlerinin radarına girdi.
​Türk Telekom iştiraki Argela’nın yazılım tanımlı ağ teknolojisi telekom devlerinin radarına girdi.

Türk Telekom’un teknoloji iştiraki Argela’nın SDN (yazılım tanımlı ağ) denilen yeni nesil ağ teknolojisindeki açık kaynaklı yazılımları dünya devlerinin radarına girdi. RAN Slicing olarak tanımlanan sistem, sektörde oyunu değiştirici bir etki oluşturması bekleniyor. Tüm dünyada bu teknolojiyi ilk geliştiren ve uygulamaya en yakın noktaya getiren firma Argela olurken, Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, sözkonusu iştiraklerinin başarısını gazetecilere değerlendirdi. Doğan, “Test aşamasındaki bu teknolojiyi, ikisi ABD biri de İspanyol operatör şirketi satın almak için İstanbul, Ankara ve Madrid’de sistemi denemeye başladı. Bakanlık da bize bu konuda son derece yardımcı oldu, deneme sürecinde her türlü desteği verdi” açıklamalarında bulundu.

REKLAM

TÜRK TELEKOM ABD’DEKİ YÖNETİME DAHİL OLDU

Bu başarı sonrası Türk Telekom, kâr amacı gütmeyen, dünyada 5G ve yeni teknolojilere katkı sağlamayı ve bunların standartlarını belirlemeyi hedefleyen açık kod tabanlı platformlardan ABD merkezli ONF’nin (Open Networking Foundation) de yönetimine girdi. Google, AT&T, Deutsche Telekom, Verizon, Samsung gibi dünya devleri yanında artık Türk Telekom da, bu açık platformun yönetim kurulunda yer alacak, projelere yön verecek ve başta Türkiye olmaz üzere haberleşme ekosisteminin yapısını değiştirmeye katkı sunacak.

SİLİKON VADİSİ'NDE BÜYÜYOR

Türk Telekom’un iştiraki Argela’nın başta SDN konusunda olmak üzere 28 patent başvurusu bulunduğunu belirten Doğan, şöyle devam etti: “Argela’nın ABD’deki yapılanması Netsia, 2010 yılından bu yana ONF’de ‘innovator’ statüsü ile yer alıyor. Türkiye’nin savunma sanayiine yönelik önemli projelerinden Milat’ın önemli bir kısmı Argela’nın ONF’deki çalışmalarıyla gerçekleştirildi. Yakında Silikon Vadisinde Türk Telekom olarak Netsia şirketine komşu olarak yeni bir ofis de açacağız.”

REKLAM

İLETİŞİMİ ARTTIRARAK CARİ AÇIĞI DÜŞÜRECEK

Geliştirdikleri bu çözümün Türkiye’nin cari açığının azaltılmasından, sokaktaki vatandaşın iletişim kalitesinin artmasına kadar çok çeşitli alanlarda büyük faydaları da olacağını söyleyen Doğan, “Türkiye’de en büyük altyapı yatırımını yapan Türk Telekom; maliyetlerini düşürme, hizmet kalitesini artırma, milli teknolojileri daha fazla kullanmak amacıyla bu son teknolojileri takip ediyor. Bunun sonucunda Türk Telekom, sektördeki tüm iş yapış biçimini değiştirecek yepyeni bir trendi en başından yakaladı. Şu anda SDN & NFV tabanlı ağ çalışmaları ile Türkiye’nin iletişim altyapısını da 5G teknolojisine hazırlıyoruz” diye konuştu.

Cengiz Doğan

REKLAM

AFETLERDE KESİNTİSİZ İRTİBAT

Argela’nın portföyünde programlanabilir radyo erişim ağları, yazılım tanımlı ağlar, 4,5G makro baz istasyonları ve sabit-mobil yakınsaması gibi çözümler yer alıyor. Argela’nın RAN Slicing olarak tanımlanan yeni sistem ise özetle şöyle işliyor:

RAN Slicing sistemi ile tek baz istasyonundan eğer istenirse kamuya özel bir iletişim dilimi verilebilir. Kamu buradan afet gibi acil durumlar ya da ülke güvenliğinde kilit kurumların biribiri ile iletişimi için kesintisiz ve yüksek kalitede hizmet alabilir. Bu süreçte vatandaşın haberleşmesi de kısıtlanmaz. RAN Slicing sistemini isterse bir belediye, hatta bir holding, küçük bir şirket bile alabilecek. Hatta operatörler de isterse tek baz istasyonundan tüm hizmetlerini verebilecek.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...
Sokak köpeğiydi üniversiteye 'bekçi' oldu
Sokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar'a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.
Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!
Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler...
Minikler asker ağabeylerini unutmadı
Hatay'da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli'de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.UFO merakı yüzünden NASA'yı hackleyen Gary Mckinnon
Dünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.