EkonomiMTV zammı iştah kaçırır

MTV zammı iştah kaçırır

Torba Yasa ile 2018’de yürürlüğe girecek % 40 MTV zammı vatandaşın yanı sıra sektör temsilcilerinin de tepkisini çekti. 1 milyonluk satışa giden Türk otomotiv iç pazarının iştahını kaybedeceğini belirten S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak, “Bu zam 2. el piyasasına kaymalara yol açacak” dedi.

Şuayip AlabayYeni Şafak
S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak
S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak

Yüzde 40 zam ile tarihinin en yüksek oranına ulaşan MTV düzenlemesine tepki dinmiyor. Torba Yasa ile 2018’de yürürlüğe girecek MTV zammıyla birlikte en düşük vergi diliminde yer alan 1,3 litre motorlar 904 liraya ulaşırken, 4 litre ve üstü motorlarda ise 39 bin lirayı bulacak. Düzenlemeyi yorumlayan S&S Motors Genel Müdürü Ferhat Albayrak, sektörün iştahının kaçacağını söyledi.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINA YARAR

Mevcut düzenlemenin otomotiv sektörünü temsil eden kuruluşlar ile daha fazla istişare edilmesi gerektiğinin altını çizen Albayrak, “Bu şekilde bir düzenlemeyi bir inşaat sektöründe ya da tekstil sektöründe görmemiz sizce mümkün olabilir miydi? Sektörün ‘0 km’ iştahını bu kadar yüksek oranda zamların kaçıracağına şüphe yok, bu da ikinci el piyasasına talebin daha da kaymasına yol açacaktır. S&S Motors gibi işi kurumsal yapan firmalar için bir fırsat olduğunu düşünüyorum, ancak ikinci el sektöründe S&S Motors gibi firmaların azınlıkta olması, satışlarda vergi kaybının daha artmasına yol açmakta” şeklinde konuştu.

REKLAM

EMİSYONA GÖRE ZAM BEKLENİYORDU

Otomotiv sektörü olarak MTV’yi emisyona göre düzenleneceğini düşündüklerini belirten Ferhat Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Son düzenlemede gene güncel olmayan bir yaklaşım güdülmüş. Araçların değerlerine, yılına ya da motor hacmine göre değil, çevreyi kirletme faktörüne göre MTV’ler, yeni basit anlamıyla yıllık kullanım vergisinin düzenlenmesi çok daha adil olacaktı. Çünkü güncel teknoloji ile üretilen araçların zaten emisyonları düşük çıkıyor, Türkiye’de üretilen/satılan araçların yüzde 96’sı 1.6 litre altı olduğundan emisyonları en düşük seviyede, böylece olası emisyona dayalı bir düzenlemede en alt kategoride kalırdı. 2000 model bir spor otomobilin mevcut düzenleme ile vergisi en düşük dilimlerden birinde kalırken, 2017 model 1.6 litre bir Hatchback’ın vergisi neredeyse bu spor otomobil ile aynı kalıyor. Hangisinin çevreyi daha çok kirlettiğini tartışmamıza gerek yok. Avrupa ve Amerika’da bu düzenlemeler yıllardır yer alıyor. Tek tesellimiz hala elektrik motorlu otomobillerden MTV alınmaması, ancak mevcut düzenleme ile hibrit araçlar da cezalandırılmış oluyor.”

REKLAM
  • Galerici de isyan etti
  • Kayseri’de galericilik yapan Ahmet Yurtlu, yapılan zam ile vatandaşların otomobil alırken çekineceğini ifade etti. Yurtlu, zammın vicdanlara sığmadığını kaydetti. Zammın sadece hususi otomobillere getirildiğini belirten Ahmet Yurtlu, “Gelen zammın çok fahiş bir zam olduğunun altını çizmek istiyoruz. Beklenilen rakamların çok üzerinde bir rakamdır. Otomotiv sektöründe yapılan bu zam vicdanlara sığmadı. Alınan kararların öncelikle kamuoyu vicdanında bir karşılığı olması gerekiyor” diye konuştu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.