https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Ekonomi MTVde zam oranı düştü

MTV'de zam oranı düştü

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) yüzde 40 artırılmasını öngören tasarıdan vazgeçiliyor. Verilen önerge ile MTV artışı yüzde 25 olarak uygulanacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
MTV'de yüzde 40 olarak öngörülen zam oranı yüzde 25'e çekildi.
MTV'de yüzde 40 olarak öngörülen zam oranı yüzde 25'e çekildi.

Tasarı, yeni yıldan itibaren tüm araçların MTV oranlarında yüzde 40'lık bir artış öngörüyordu. Ancak tasarıya gelen itirazlar, oranının düşürüleceği beklentisini de beraberinde getirmişti.

  • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının görüşmeleri devam ederken verilen bir önerge ile MTV'deki artış yüzde 25'le sınırlandırıldı. 1300 cc'nin altındaki araçlarda ise MTV artışı yüzde 15 olacak.

Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda MTV zammı konusu da ele alınmıştı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da yaptığı açıklamada, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni tasarıdakinden daha iyi bir noktaya getirecek iyileştirme yapılması kararı çıktığını açıklamıştı. Konu ile ilgili olarak "Bu yüzde 40’lık artış aşağı çekilecek. Bu daha iyi bir noktaya getirilecek" açıklamasında bulunmuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise "Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığına aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var ya daha çok borçlanacağız biz bir tercih yaptık kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik" ifadelerini kullanmıştı.

REKLAM

Asgari ücretliye yılın son 4 ayı ilave AGİ
EKONOMİ
Asgari ücretliye yılın son 4 ayı ilave AGİ