EkonomiSavunma anlaşmalarında yeni dönem Bilgi teknolojisi şartı

Savunma anlaşmalarında yeni dönem: Bilgi teknolojisi şartı

Savunma sanayii ürünlerinin üretim ve satın alınmasında belirlenen yeni kriterlere göre, bilgi teknolojisi (IT) haklarının Türkiye’de olması şartı koşuluyor ve teknoloji aktarımında kısıtlama asla kabul edilmiyor. Türk savunma sanayisinin cirosu 6 milyar dolara ihracatı ise 1.7 milyar dolara yükselirken, hedef olarak hafif, güçlü ve teknolojik motor yapmak ön plana çıkıyor.

Haber MerkeziDiger
Savunma anlaşmasında IT kısıtı kalkacak.
Savunma anlaşmasında IT kısıtı kalkacak.

Türkiye artık tedarik engelleriyle karşılaşmak istemiyor. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), Altay tankının motorunu geliştirmek üzere önemli çalışmalar yürütüyor. Hedef; hafif, güçlü ve teknolojik motor yapmak.

Türk savunma sanayii, son dönemde başlatılan projelerle ve atılan kararlı adımlarla TSK’nın ihtiyaçlarını yurtiçinden karşılama oranını yüzde 60 seviyesine yükseltti.

Türk savunma sanayiinin cirosu 6 milyar dolara ihracatı ise 1.7 milyar dolara yükseldi. Başlatılan yerli ve milli üretimlerin sonuçlarının alınmasıyla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren hız kazanacak yurtdışına satışlarla Türkiye’nin ihracatının 3’te 1’ini havacılık ve savunma sanayii ürünlerinin oluşturması hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük ve öne çıkan savunma sanayii şirketleri, ASELSAN, ROKETSAN ve TAI, yatırım-üretim kapasiteleri ve projeleri ile dünyanın en büyük 100 şirketi arasına girdi. Habertürk'ün haberine göre, yapılan yatırımlar ve yeni projelerle HAVELSAN’ın da en büyük 100 şirket arasına girmesi hedefleniyor.

REKLAM

Türkiye’nin son dönemde hayata geçirdiği, Atak, Altay, Hür-Kuş, İHA, SİHA, MİLGEM projeleri, önümüzdeki yıllarda yurt dışına satışlarla ekonomiye de büyük katkı sağlayacak. “Türk savunma sanayii şirketleri, TSK için bir ürün geliştirdiyse ve TSK bunu kullanıyorsa bu, sıradan bir ürün olmayacaktır ve dışarıdan da talep gelecektir” mantığı yerleşmiş durumda.

  • Yeni kriterler belirlendi
  • Başta ABD olmak üzere Almanya ve savunma sanayiinde öne çıkan Batı ülkeleri, Türkiye’ye silah, mühimmat ve ekipman satışında kısıtlamalara giderken, Türkiye, savunma sanayii ürünlerinin üretim ve satın alma anlaşmalarında, yabancı ortaklı projelerde yeni kriterler belirledi:-IT (Information Technology) Bilgi Teknolojisi haklarının Türkiye’de olması şartı koşuluyor.
  • Teknoloji aktarımında kısıtlama asla kabul edilmiyor. Bununla, üretimsatış ve kullanım süreçlerinden sonra yaşanabilecek aksaklıkların ve tedarik sıkıntılarının önüne geçilmesi hedefleniyor.
  • Dışarıdan tedariklerin ya da yabancı şirketlerle yürütülecek ortak projelerin, kavramsal tasarım anlaşması içermesi şartı koşuluyor. Kavramsal tasarım hakları Türk uzmanları ve mühendislerinde olacak.

Savunmada dışa bağımlılık azaldı

Savunmada dışa bağımlılık azaldı İngiltere’de bulunan Stratejik Savunma İstihbaratı Müşteri Yöneticisi Carla Knighton, Türkiye’nin savunma ihracatının 2012 yılında 144 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini ve 2016 yılında 277 milyon dolara çıktığını kümülatif değerinin ise 1.1 milyar dolar olduğunu kaydetti. Knighton, Türk savunma sanayiinin kısa süre önce silah sistemleri üretme özelliğini kurduğunu ve Türkiye’nin yabancı silahlı kuvvetlere bağımlılığının azaldığının altını çizdi.

REKLAM

Hedef: Motor ve güç sistemleri

Savunma ve havacılık sanayiinde Türkiye, eksik alanlardan biri olarak gördüğü motor ve güç sistemleri üretimine ağırlık vermiş durumda. Bu alandaki eksiklikler giderildiğinde sorunların önemli bir bölümü çözülmüş olacak.

  • 5. nesil milli muharip uçak TF-X’in motoruyla ilgili 5 firmadan oluşan konsorsiyum çalışıyor.

Türkiye artık tedarik engelleriyle karşılaşmak istemiyor. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), Altay tankının motorunu geliştirmek üzere önemli çalışmalar yürütüyor. Hedef, hafif, güçlü ve teknolojik motor yapmak.

Azerbaycan'dan büyük tatbikat
DÜNYA
Azerbaycan'dan büyük tatbikat

S-400’lere 1+1 modeli
GÜNDEM
S-400’lere 1+1 modeli

NATO’dan
S400 çarkı
DÜNYA
NATO’dan S400 çarkı