https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Ekonomi Siyah altından yılda 60 bin lira kazanıyor

Siyah altından yılda 60 bin lira kazanıyor

Kahramanmaraşlı girişimci, 30 milyon solucanla yılda yaklaşık 180 ton organik gübre üreterek 60 bin lira gelir elde ediyor.

Haber Merkezi IHA
Kahramanmaraşlı girişimci, solucanlardan organik gübre üretiyor.
Kahramanmaraşlı girişimci, solucanlardan organik gübre üretiyor.

Dulkadiroğlu ilçesi Dereköy Mahallesi’nde bin metrekare alana kurduğu tesisinde "siyah altın" olarak adlandırılan organik gübre üretimine 2 ton solucanla başlayan Harun Sular, 1 yılda 30 milyon solucana ulaştı.

Organik gübreye özellikle Karadeniz Bölgesi’ndeki üreticilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Sular, organik gübrelerin başında bulunan solucan gübresinin, hem toprağın hem de elde edilen ürünün kalitesini arttırdığını söyledi.

  • Yılda ortalama 60 bin lira kazanan Harun Sular, gübrenin kilosunun 2 lira olduğunu ve gübreleri hem şehir içi hem de şehir dışına gönderdiğini belirtti.

Sular, "Tesisimizi kurduk yaklaşık 2 milyon solucanla başladık. Fikir gayri ihtiyari başladı, arkadaşımız küçük bir alım yapmış, ben de gittim yerine baktım. Hoşuma gitti araştırmaya başladım ve 3 gün içinde karar verip 5 gün için de tesisimizi kurduk. 2 milyon solucanla başladım, şu anda 30 milyon solucanımız var. 30 milyon solucanla aylık 15 ton organik gübre üretiyoruz. Bu gübre yüzde 40 daha verim sağlıyor. Topraktaki dayanıklılık oranı bitkinin daha dayanıklı hale gelmesini sağlıyor. Solucanlarımızın yaşama ortamını daha güzel sağlarsak, ortalama 25 derece içerinin sıcaklığını sağlarsak, yılda 16 kat daha gübre veriyor" dedi.

REKLAM

Solucandan 60 bin lira kazandı
FOTOĞRAF 4
Title
Kahramanmaraşlı girişimci Harun Sular, Dulkadiroğlu ilçesi Dereköy Mahallesi'nde bin metrekare alana kurduğu tesisinde 30 milyon solucanla yılda yaklaşık 180 ton organik gübre üreterek 60 bin lira gelir elde ediyor..
Title
Siyah altın olarak nitelendirilen organik gübre üretimine 2 ton solucanla başlayan ve 1 yılda 30 milyon solucana ulaşan Sular, Karadeniz Bölgesi'ndeki üreticilerin organik gübreye yoğun ilgi gösterdiklerini, organik gübrelerin başında bulunan solucan gübresinin, hem toprağın hem de elde edilen ürünün kalitesini arttırdığını belirtti.
Title
Bir arkadaşının fikrinden yola çıkarak tesisi kurduğunu söyleyen girişimci, 3 gün içinde karar verip 5 gün içinde tesisi kurduğunu söyledi.
Title
Solucandan 60 bin lira kazandı
Solucandan 60 bin lira kazandı
Kahramanmaraşlı Harun Sular, 30 milyon solucan ve ürettiği organik gübre ile yılda 60 bin lira kazanıyor. Kendi kurduğu işletmesinde 2 milyon solucandan başlayan Sular, 1 yılda 30 milyon solucana ulaştı.


Müdürlüğü bıraktı solucan gübresi işine girdi
EKONOMİ
Müdürlüğü bıraktı solucan gübresi işine girdi

Ev hanımlığından solucan gübresi tesisi patronluğuna
EKONOMİ
Ev hanımlığından solucan gübresi tesisi patronluğuna