EkonomiTaşeronlarla ilgili çalışma, hükümet seviyesinde verilen bir sözdür

'Taşeronlarla ilgili çalışma, hükümet seviyesinde verilen bir sözdür'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Biz yapamayacağımız şeyin sözünü vermiyoruz. Taşeronlarla ilgili çalışma, hükümet seviyesinde verilen bir sözdür, çalışmalar devam ediyor" dedi.

Haber MerkeziAA
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,Türk TelekomGenel Müdürlüğünde, kurum ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasındaki 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza törenine katıldı.

Bakan Arslan, buradaki konuşmasında, Türk Telekom'un 177 yıllık geçmişine işaret ederek, şirketin Türkiye'yi başarılı bir şekilde temsil ettiğini söyledi.

  • Toplu sözleşme görüşmelerinde, sınırlı imkanlarla sınırsız ihtiyaçların değerlendirildiğini anımsatan Arslan, bir yerde buluşularak sözleşmenin imzalandığını kaydetti.

Türk Telekom'un 1840'lardan bugüne ülkenin iletişim ve haberleşme altyapısının oluşturulması ve geleceğe taşınması konusunda çok ciddi görevler ifa ettiğini anlatan Arslan, "Kurum kültürü dediğimiz de bu olsa gerek" dedi.

Arslan, Türk Telekom'un serbestleşme sürecinde kamuoyunda yaşanan tartışmalarla karamsar tablolar oluşturulmaya çalışıldığını anımsatarak, kurumun küçüleceğini, batacağını söyleyenlere inat, Türk Telekom'un 2005'ten beri ülkenin güzide kuruluşlarından olduğunu, uluslararası arenada çok daha etkili bir aktör konumuna geldiğini ve Türkiye'ye hizmet yolunda 27 milyar liralık yatırım yaptığını dile getirdi.

  • Türk Telekom'un, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesinde önemli katkıları olduğunu vurgulayan Arslan, "Bunu her kademedeki çalışanı, organizasyon yapısı ve operasyon gücüyle sağlayarak, ülkemizin dünyada bu sektörde de başarılı bir şekilde temsil edilmesi noktasında yüzümüzü ağartan bir kuruluş oldu" diye konuştu.

Milletin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında bin yıllık birlik ve kardeşlik ruhuyla istiklali, istikbali ve ülkesinin bekası söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan meydanlara inerek, şehadet şerbetini içmeye gönüllü gittiğini bir kez daha gösterdiğini belirten Arslan, şöyle devam etti:

  • "Bu özelliğimizi unuttuğumuzu zannedenler vardı. O gece milletimiz, millet olma şuuruyla dinine, diline, mezhebine bakmadan, hep beraber meydanlara indi, geleceğine sahip çıktı. Geleceğine sahip çıkarken de idare yetkisi verdiği, omuzlarına sorumluluk yüklediği başta sayın Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere Başbakan'ımıza, hükümetimize de aynı oranda sahip çıktı."

"Taşeronla ilgili sözün gereği yerine getirilecek"

Arslan, 15 Temmuz gecesi iletişimin ve yayınların kesilmemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının vatandaşa doğru iletilmesi ve kirli bilgilere izin verilmemesinin çok önemli olduğunu anlatarak, bunun da Türk Telekom çalışanlarınca sağlandığını söyledi.

Taşeronlarla ilgili çalışmanın hükümet seviyesinde devam ettiğini dile getiren Arslan, "Biz yapamayacağımız şeyin sözünü vermiyoruz. Eğer bir şeyin sözünü verdiysek de kesinlikle gereğini yerine getiriyoruz" diye konuştu.

  • Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi çalışmanın çok daha hızlandırılarak sonuca eriştirilmesi konusunda olağanüstü bir çaba harcandığına işaret ederek, "Bu çalışma sonuçlandığında taşeronda çalışan arkadaşlarımız yine milletimize ve memleketimize hizmet edecekler ama çok daha farklı mecrada, farklı bir heyecanla hizmetlerini sürdürecekler. O süreçle ilgili sözün gereği yerine getirilecek. Bu konuda hiçbir tereddüde mahal yok." değerlendirmesinde bulundu.

"Sektördeki tek sendikalı operatörüz"

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany de toplu iş sözleşmesinin önemine dikkati çekerek, "Motive çalışanlar demek, başarılı şirket demektir. Başarılı şirket, güçlü ekonomi demektir. Türk Telekom, Türkiye'nin dijital altyapısına 27 milyar lira yatırım yaptı. Bu altyapıyı ayakta tutmak, interneti ülkenin her yerine götürmek çok önemli. En büyük yatırımı çalışanlarımıza yapıyoruz. Sektördeki tek sendikalı operatörüz." dedi.

  • Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu da Haber-İş Sendikası ile 12 bin çalışanı kapsayan sözleşmenin 1 Mart 2017-28 Şubat 2019 tarihlerinde yürürlükte olacağını söyledi.

Çalışanlar arasında ücret adaletini sağlayan bir sistem benimsediklerini ifade eden Kutlu, "Sendikalı çalışanlarımızın ücretlerine, birinci yıl altı aylık dönemde seyyanen 325 lira, ikinci altı aylık dönemde 125 lira, üçüncü ve dördüncü altı ayda yüzde 4 ücret zammı yapılacak. Bu zammın enflasyonun altında kalması halinde enflasyon farkı ödenecek." ifadelerini kullandı.

"O görüşmenin altyapısını Telekom sağladı"

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da Türkiye'deki 15 milyon çalışandan 2 milyonunun örgütlü olduğunu, Almanya ve İngiltere'deki dev firmaların, Türkiye'ye gelince sendika istemediğini dile getirdi.

  • Haber-İş Sendikası Başkanı Veli Solak ise hakkında çıkan haberlere rağmen Türk Telekomun dimdik ayakta olduğunu ve millete hizmete sonuna kadar devam edeceğini söyledi. 15 Temmuz 2016 gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı meydanlara çağıran telefon görüşmesini anımsatan Solak, "Cumhurbaşkanı'mız 'Meydanlar sizin' dedi. O telefon konuşması hepimizin kaderini değiştirdi. O telefon bizim altyapımızla sağlandı. 15 Temmuz'da Türkiye'nin kaderini değiştiren bu gazi iş yerinin gazi çalışanlarıdır" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Arslan'ın şahitliğinde Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany, Türkiye Haber İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu tarafından 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Hükümetin taşeron açıklaması işçiyi umutlandırdı
EKONOMİ
Hükümetin taşeron açıklaması işçiyi umutlandırdı

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.