EkonomiYerli otomobilde hedef küresel başarı

Yerli otomobilde hedef 'küresel başarı'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobile ilişkin,"Küresel başarıyı hedefliyoruz, dünya otomobili yapılacak" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Yerli otomobil için çalışmalar devam ediyor.
Yerli otomobil için çalışmalar devam ediyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ntv'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Prototip ortaya çıktıktan sonra biz de sipariş alacağız" diyen Özlü, "Küresel başarı hedefliyoruz, dünya otomobili yapılacak. Otomotiv sanayiindeki dönüşüm Türkiye için şans. Marka ismi için henüz erken, tasarımı yapalım piyasaya bir performans gösterelim. İsimlendirme konusunda en güzel isim bulunacaktır" açıklamalarında bulundu.

  • Özlü, elimizdeki tüm imkanların ortak girişim grubumuzun hizmetine sunulacağını ifade etti.

"Dünya elektrikliye doğru gidiyor"

Elektrikli otomobil henüz tam oturmadı diyen bir görüş var. Elon Musk Türkiye'ye geldi. Musk'ın da ifade ettiği ben bir proje yürütüyorum ama henüz kendi fabrikalarımdaki sistemi tam oturtamadım. Ürettiğim otomobiller büyük markaların yüzde 1'i kadardır. Şeklinde ifadesi oldu. Bütün dünya elektrikliye gidiyor hibrit geçiş modeli. Analiz sonucu bu netleşecek. Bu kararı ortak girişim grubuna bırakıyoruz.

REKLAM

Toplumsal sahiplenme var. Piyasalar bunu satın aldı. Prototip ortaya çıktıktan sonra biz de sipariş alacağız. İkinci fazın başından itibaren talep toplayacağız.

Türk otomobilinin kısa tarihi

Türkiye'nin yarım asırlık hayali gerçek oluyor. Türk otomobil sanayisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Kasım'da açıkladığı 'Babayiğit'lerle yeni bir döneme girdi. Türkiye'nin ilk yerli otomobilinin yapımını üstlenecek ortak girişim grubunun açıklamasıyla gözler yerli otomobilin özellikleri ve üreticilerine çevrildi.

Kış lastiğinin avantajları nelerdir
EKONOMİ
Kış lastiğinin avantajları nelerdir
Beş bölgeye mega endüstri
EKONOMİ
Beş bölgeye mega endüstri
Otomotivin yüzde 80’i ihraç
EKONOMİ
Otomotivin yüzde 80’i ihraç
Alman otomotiv devinden Türkiye açıklaması
EKONOMİ
Alman otomotiv devinden Türkiye açıklaması