Ekonomi"Yerli otomobilde modeller belli oldu" iddiası

Yerli otomobilde SUV ve spor modeller üretilecek

"Yerli otomobilde modeller belli oldu" iddiası

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding; Turkcell ve Zorlu Holding yerli otomobil için imzaları attı. İlk prototipi 2019'da tamamlanacak yerli otomobilde modellerin belli olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre aileler için SUV model, gençler için spor modeller üretilecek.

Haber MerkeziDiğer
Yerli otomobilde aileler için SUV model üretileceği iddia ediliyor.
Yerli otomobilde aileler için SUV model üretileceği iddia ediliyor.

Yerli otomobillerin, hem Türkiye piyasası hem de uluslararası piyasaya hızlı girmesi için birkaç modelde üretim yapılması iddia ediliyor. İddiaya göre aileler için SUVmodel, gençler için spor modeller üretilecek. Sabah'ta yer alan habere göre, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding; Turkcell ve Zorlu Holding'den oluşan firmalar önceki gün Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde düzenlenen törenle imzaları attı.

SUV, SPOR VE MAKAM ARACI MODELLERİ

  • Yerli otomobillerin ilk prototipi 2019'da tamamlanacak, 2021'de ise ticari satışına başlanacak. İlk yerli otomobili ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan alacak. Yerli otomobiller için önce dizayn çalışması yapılacak. Otomobiller, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda ilgiyi daha çok çekebilmek için değişik modellerde üretilecek. İddiaya göre, bunun için ailelere göre bagajı büyük SUV modeller, gençlere yönelik spor modeller, ayrıca kamuda makam aracı olarak kullanılacak modeller üretilecek. Yerli otomobilde Türkiye'nin hedefi ise Almanya, Kore, Japonya, Fransız otomobillerinde olduğu gibi dünya çapında bir marka yaratma olacak.

SUV otomobil nedir?
EKONOMİ
SUV otomobil nedir?

Belediyelerde yerli otomobil hamlesi
EKONOMİ
Belediyelerde yerli otomobil hamlesi

KİM HANGİ GÖREVİ ÜSTLENECEK

Yine bir iddiaya göre, Karsan, 'tasarım ve üst yapı', Vestel 'elektronik aksam ve pil teknolojisi', Turkcell 'elektronik beyin üniteleri ve yazılım' Anadolu Grubu 'pazarlama-satış', BMC 'otomobilin üretimi' konularında görev üstlenecek.

REKLAM

Yerli otomobile sipariş yağıyor
EKONOMİ
Yerli otomobile sipariş yağıyor

Ancak yukarıda belirtilen iddiaBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla çürütüldü. Bakanlık, Türkiye'nin Otomobili Projesi'nin ortak girişim grubunun müşterek sorumluğunda olduğu, bu konuda görev paylaşımı yapılmadığını açıkladı.