• Tarihe göre sırala

Madagaskar'ın tehlikeli geleneği: Savika

Madagaskar'ın Fianarantsoa eyaletindeki Ambositra bölgesinde, Betsileo etnik grubuna mensup erkekler, gelenekselleşen ''savika'' adındaki rodeo tarzı ile birbirlerine meydan okuyorlar.

Maher Zain Türk Kızılayı ile Somali'de

Türk Kızılayı, Maher Zain ve One Family Global ile birlikte Somali'de Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere umut olmaya devam ediyor.

Asya'dan Afrika'ya uzanan milyar dolarlık saç pazarı

Afrikalı kadınların düz ve ince telli saçlara sahip olma tutkusu milyarlarca dolarlık büyük bir pazarın oluşmasını sağladı.

Afrika'da yaban hayatı

Ruanda'nın Tanzanya sınırındaki Akagera Milli Parkı, dünyanın dört bir yanından vahşi yaşam meraklılarını ağırlıyor. İsmini Ihema Gölü'nü de besleyen Akagera Nehri'nden alan mili park, birbirinden ilginç yabani hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Sömürgeciliğin tarihi Darüsselam Müzesi'nde

İnsanlığın en eski yerleşim alanlarından olan Tanzanya toprakları, asırlardır farklı güçlerin egemenlik mücadelesine sahne oldu. Darüsselam Ulusal Müzesi, hem Tanzanya topraklarındaki insanlık geçmişini hem de sömürgecilik döneminin izlerini gözler önüne seriyor.

Nesli tükenmekte olan beyaz gergedanlar koruma altında

Dünya üzerinde sadece 3 tane kalan beyaz gergedanlar, Kenya'nın Laikipia bölgesinde bulunan Ol Pejeta Vahşi Yaşam Parkı'nda yaşıyor. Afrika'daki kaçak avlanmalar nedeniyle nesli yok olmanın eşiğine gelen beyaz gergedanlardan türünün son erkek örneği Sudan, Najin ve Fatu ismindeki iki dişi gergedanla birlikte gözetim altında tutuluyor.

Diyanet'ten Eritreli mültecilere yardım

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Etiyopya'nın Afar Eyaleti'ndeki Aysaita kentine yaşayan Eritreli mültecilere 2500 yardım paketi dağıttı.

Somali'nin melekleri

Somali'de yaşanan kuraklık sonucu ölüm kalım savaşı veren mağdurların imdadına başkent Mogadişu'daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli yetişti. Hastanede görev yapan 74 Türk sağlık personeli, kendi aralarında topladıkları parayla her gün 1000 kişiye yemek dağıtmaya başladı.

Yeni Şafak, Somali'deki dramı fotoğrafladı

Uluslararası haber ajanslarının gündemine dahi girmekte güçlük çeken Afrika'nın kara bahtlı ülkesi Somali'de insanlık dramı yaşanıyor. 12 Milyon insanın yaşadığı ülkede nüfusun yarısı kuraklık ve açlıktan dolayı ölüm tehlikesiyle karşı karşıyayken Birleşmiş Milletler'in hazırladığı rapor ile Somali'de yaşanan felaketi ne kadar hafife aldığı ortaya çıktı.

THY, Somali'ye yardım elini uzattı

Somali'deki gıda ihtiyacı için sosyal medyada başlatılan kampanyada toplanan yardımlarla hazırlanan 65 ton bebek maması, Türk Hava Yolları'nın Fırat adlı kargo uçağıyla Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı'na getirildi.

Kuraklık Somali'de yaşamı tehdit ediyor

Somali'nin orta ve güney kesimlerinde yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle çok sayıda insan açlık ve salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Ekmeklerini taştan çıkartıyorlar

Mısır'ın Feyyum kentindeki ilkel bir tuğla atölyesinde kavurucu güneşin altında, zor şartlarda çalışan işçiler, ekmeklerini adeta taştan çıkarıyor.

Kuraklık Somali'de hayatı tehdit ediyor

Somali'nin orta ve güney kesimlerinde yaşanan aşırı kuraklık nedeniyle çok sayıda insan açlık ve salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Ülkede yaşanan çatışma ve terör olayları nedeniyle Somali'nin Bay eyaletindeki kamplara gelmek için yüzlerce kilometre yol yürüyen Somalililer, Bay Bölgesel Hastanesi'nde kolera ve ishal gibi hastalıklarla mücadele ediyor.

II. Ramses'e ait olduğu tahmin edilen bir heykel bulundu

Mısır'ın başkenti Kahire'nin Al-Matareya bölgesinde Mısır Antik Eserler Bakanlığı ve Mısır-Alman arkeologların iş birliği ile gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar kapsamında, eski Heliopolis'teki Kral II. Ramses'e ait olduğu tahmin edilen heykel parçaları bulundu.

Akdeniz'de yine facia

Akdeniz'de alabora olan tekneden 74 göçmenin cesedi, Libya'nın Zawiya şehrinde sahile vurdu.

Güney Afrika Parlamentosunda arbede

Güney Afrika Parlamentosunda konuşan Devlet Başkanı Zuma'ya tepki gösteren muhalefet partisi EFF milletvekilleri ile onları dışarı çıkarmaya çalışan meclis güvenlik güçleri arasında arbede ve yumruklaşmalar yaşandı.

Emine Erdoğan Tanzanya'da TİKA ofisinin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'dan oluşan Afrika ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan, Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) ofisinin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanzanya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Tanzanya'da Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanzanya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, özel uçak "TUR" ile Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'a geldi.

Karnak Tapınağı'na güneşin "kış vuruşu"

Firavunlar tarafından dünyanın güneşin etrafındaki hareketleri hesaplanarak inşa edilen Karnak Tapınağı, güneşin doğuşundan önce yerlerini alan turistler, yılda bir kez gerçekleşen bu doğa olayını hayranlıkla izledi. Mısır firavunlarının "kış vuruşu" olarak niteledikleri olay, yaklaşık 25 dakika sürdü.

Afrika'da Osmanlı torunu taç giydi

Nijer'de bulunan Agadez bölgesinin Sultanı Oumarou İbrahim Oumarou için taç giyme töreni düzenlendi. Geleneksel kıyafetlerle törene katılan bölge sakinleri, müzik eşliğinde şarkı söyledi. Agadez, bir dönem Osmanlının atadığı sultanlarla yönetilen, Nijer'deki 7 bölgeden biri. Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt'ın torunlarından olduğu belirtilen Agedez sultanlarının ailesine, bölgede "İstanbulavi" diye hitap ediliyor.

Halep'teki katliama Tunus'ta protesto

Tunus'ta Rusya'nın Tunus Büyükelçiliği yakınında toplanan göstericiler, Halep'te sivillere yönelik saldırıları protesto etti.

9 yıldır yemeden içmeden yaşadığını iddia ediyor

Etiyopya'da 9 yıldır yemek yemeden yaşadığını ileri süren genç kız Ambaw ülkenin gündemine oturdu.

Tunus'un kerpiçten yapılmış "çöl sarayları"

Tunus'un Medenin ve Tatavin şehirlerinde çöl sarayları olarak isimlendirilen yapılar, tarihte kabilecilik kültürünün etkin olduğu güney kentlerinin mimarisini yansıtıyor.

Akıl hastaları kaderine terk edildi

Gana'nın başkentinde bulunan Akra Psikiyatri Hastanesi'ndeki akıl sağlığını kaybeden hastalar, uygun olmayan koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Vahşi doğa

Afrika'nın dünyaca ünlü Kruger Milli Parkı'nda nadir görülen bir olay yaşandı..

İki katlı yetimhanede 600 çocuk

Kenya'nın büyük gecekondu mahallelerinden Mathare'de kimsesiz 600 çocuk, iki katlı bir yetimhanede zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor.

Fildişi Sahili'nde anayasa değişikliğine doğru

Bouake kentindeki Bouake Stadyumu'nda referandum için düzenlenen mitinge, çok sayıda vatandaş katıldı. Fildişi Sahili Meclis Başkanı Guillaume Soro geçen hafta, Devlet Başkanı Alassane Ouattara tarafından meclise sunulan yeni anayasa tasarısının kabul edildiğini, yürürlüğe girmesi için de 30 Ekim'de referanduma gidileceğini açıklamıştı.

Bu şehrin yükünü kadınlar çekiyor

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da tüm ağır iş kollarında kadınları görmek mümkün.

Otoyolun ortasında ilginç görüntü

Güney Afrika'da seyahat eden sürücüler bazen çok garip manzaralara şahit oluyor.

Milyonda bir görülen hastalığa iyileşme umudu

Gana'da yaşayan 3 yaşındaki Ethan Sugloo milyonda bir görülen bir hastalıkla dünyaya geldi. Gana'da İngilizce öğretmeni olan kızını ziyarete gittiğinde Ethan'ın babasıyla tanışan doktor David Williams ve eşi, küçük Ethan'ın hayatını değiştirecek ameliyat için kolları sıvadı.

Dünyanın en kırılgan ülkeleri

Fund for Peace araştırma şirketi tarafından hazırlanan yıllık En İstikrarlı Ülkeler listesini yayımladı. Liste 12 kritere göre hazırlanırken Türkiye 79. sırada yer aldı. Kamu hizmetlerine erişim, mültecilerin yaygınlığı, insan hakları şartları gibi kriterler dikkat çekti. Buna göre üst sıralarda İskandinav ülkeleri yer alırken, şaşırtıcı bir şekilde şu anda iç savaşın devam ettiği Suriye son sırada yer almadı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.