• Tarihe göre sırala

II. Ramses'e ait olduğu tahmin edilen bir heykel bulundu

Mısır'ın başkenti Kahire'nin Al-Matareya bölgesinde Mısır Antik Eserler Bakanlığı ve Mısır-Alman arkeologların iş birliği ile gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar kapsamında, eski Heliopolis'teki Kral II. Ramses'e ait olduğu tahmin edilen heykel parçaları bulundu.

Akdeniz'de yine facia

Akdeniz'de alabora olan tekneden 74 göçmenin cesedi, Libya'nın Zawiya şehrinde sahile vurdu.

Güney Afrika Parlamentosunda arbede

Güney Afrika Parlamentosunda konuşan Devlet Başkanı Zuma'ya tepki gösteren muhalefet partisi EFF milletvekilleri ile onları dışarı çıkarmaya çalışan meclis güvenlik güçleri arasında arbede ve yumruklaşmalar yaşandı.

Emine Erdoğan Tanzanya'da TİKA ofisinin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'dan oluşan Afrika ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan, Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) ofisinin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanzanya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Tanzanya'da Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanzanya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, özel uçak "TUR" ile Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'a geldi.

Karnak Tapınağı'na güneşin "kış vuruşu"

Firavunlar tarafından dünyanın güneşin etrafındaki hareketleri hesaplanarak inşa edilen Karnak Tapınağı, güneşin doğuşundan önce yerlerini alan turistler, yılda bir kez gerçekleşen bu doğa olayını hayranlıkla izledi. Mısır firavunlarının "kış vuruşu" olarak niteledikleri olay, yaklaşık 25 dakika sürdü.

Afrika'da Osmanlı torunu taç giydi

Nijer'de bulunan Agadez bölgesinin Sultanı Oumarou İbrahim Oumarou için taç giyme töreni düzenlendi. Geleneksel kıyafetlerle törene katılan bölge sakinleri, müzik eşliğinde şarkı söyledi. Agadez, bir dönem Osmanlının atadığı sultanlarla yönetilen, Nijer'deki 7 bölgeden biri. Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt'ın torunlarından olduğu belirtilen Agedez sultanlarının ailesine, bölgede "İstanbulavi" diye hitap ediliyor.

Halep'teki katliama Tunus'ta protesto

Tunus'ta Rusya'nın Tunus Büyükelçiliği yakınında toplanan göstericiler, Halep'te sivillere yönelik saldırıları protesto etti.

9 yıldır yemeden içmeden yaşadığını iddia ediyor

Etiyopya'da 9 yıldır yemek yemeden yaşadığını ileri süren genç kız Ambaw ülkenin gündemine oturdu.

Tunus'un kerpiçten yapılmış "çöl sarayları"

Tunus'un Medenin ve Tatavin şehirlerinde çöl sarayları olarak isimlendirilen yapılar, tarihte kabilecilik kültürünün etkin olduğu güney kentlerinin mimarisini yansıtıyor.

Akıl hastaları kaderine terk edildi

Gana'nın başkentinde bulunan Akra Psikiyatri Hastanesi'ndeki akıl sağlığını kaybeden hastalar, uygun olmayan koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Vahşi doğa

Afrika'nın dünyaca ünlü Kruger Milli Parkı'nda nadir görülen bir olay yaşandı..

İki katlı yetimhanede 600 çocuk

Kenya'nın büyük gecekondu mahallelerinden Mathare'de kimsesiz 600 çocuk, iki katlı bir yetimhanede zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor.

Fildişi Sahili'nde anayasa değişikliğine doğru

Bouake kentindeki Bouake Stadyumu'nda referandum için düzenlenen mitinge, çok sayıda vatandaş katıldı. Fildişi Sahili Meclis Başkanı Guillaume Soro geçen hafta, Devlet Başkanı Alassane Ouattara tarafından meclise sunulan yeni anayasa tasarısının kabul edildiğini, yürürlüğe girmesi için de 30 Ekim'de referanduma gidileceğini açıklamıştı.

Bu şehrin yükünü kadınlar çekiyor

Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da tüm ağır iş kollarında kadınları görmek mümkün.

Otoyolun ortasında ilginç görüntü

Güney Afrika'da seyahat eden sürücüler bazen çok garip manzaralara şahit oluyor.

Milyonda bir görülen hastalığa iyileşme umudu

Gana'da yaşayan 3 yaşındaki Ethan Sugloo milyonda bir görülen bir hastalıkla dünyaya geldi. Gana'da İngilizce öğretmeni olan kızını ziyarete gittiğinde Ethan'ın babasıyla tanışan doktor David Williams ve eşi, küçük Ethan'ın hayatını değiştirecek ameliyat için kolları sıvadı.

Dünyanın en kırılgan ülkeleri

Fund for Peace araştırma şirketi tarafından hazırlanan yıllık En İstikrarlı Ülkeler listesini yayımladı. Liste 12 kritere göre hazırlanırken Türkiye 79. sırada yer aldı. Kamu hizmetlerine erişim, mültecilerin yaygınlığı, insan hakları şartları gibi kriterler dikkat çekti. Buna göre üst sıralarda İskandinav ülkeleri yer alırken, şaşırtıcı bir şekilde şu anda iç savaşın devam ettiği Suriye son sırada yer almadı.

Balon ve şekerle gelen mutluluk

Afrika ülkelerinde, ayaklarında ayakkabı, üzerilerinde kıyafet, kimi zaman da yiyecek ekmekleri dahi olmayan çocukların yüzü, Türkiye'den gelen yardım kolileriyle dağıtılan balon ve şekerlerle güldü.

Mogadişu'ya Albayrak imzası

Albayrak Grubu, Türkiye-Afrika ilişkilerinde anahtar bir role sahip olacak olan bir projeye imza attı. Sadece 20 ayda Somali'ye inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük Büyükelçilik binası olarak adından sıkça söz ettirecek olan Mogadişu Külliyesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan açılış töreninde Somali'deki yatırımlarından dolayı Albayrak Grubu'na özel olarak teşekkür ederken, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, dev yapının kısa sürede inşa edildiğine işaret ederek...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Somali'nin başkenti Mogadişu'da Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile birlikte Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği'nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kenya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Kenya'da Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uganda'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika ziyaretinin ilk durağı Uganda'da, Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni tarafından Entebbe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

Kenya'da IEBC protestosuna sert müdahale

Kenya'nın başkenti Nairobi'de toplanan binlerce protestocu polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

265 metre minareli cami

Cezayir'de inşaatına başlanan The Djamaa El Djazair camisi 265 metrelik minaresiyle dünyanın en yüksek minareli camisi olacak.

İneklerini makineli tüfekle koruyan kabile

Dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan, onca acının, on binlerce kişinin kaybının ve 2 milyondan fazla insanın yer değiştirmesinin ardından 2011'de bağımsızlığına kavuştu.

9 bin kişi tahliye ediliyor!

Endonezya'nın başkentine yakın Bekasi şehrinde şiddetli yağışlar sonucunda nehir kenarındaki duvarın yıkılmasıyla Pondok Gede Permai bölgesini sel bastı. Endonezya Ulusal Afet Yönetimi ajansı, bölgede 9.000 kişinin selden etkilendiğini ve tahliye edilmek zorunda kaldıklarını belirtti. Son günlerde mevsimsel yağışlar ve yüksek gelgitler Endonezya genelinde yaygın sellere sebep oldu.

Aslan kente indi

Aslan şehrin sokaklarına indi. Güney Afrika'nın en büyük şehirlerinden olan Johannesburg'ta meydana gelen olayda dişi bir aslan sokağa inerek görenleri şaşkınlık içinde bıraktı. Gece yarısı bir aracın üzerine çıkan aslanı görenler korku dolu anlar yaşadı. Aslanın yakınlarda bulunan bir yapım şirketine ait olduğu ve buradan kaçtığı bildirildi. Columbus ismi verilen aslanın bir aslan parkından ödünç alındığı öğrenildi. Yapım şirketinin çekimlerden sonra güvenlik ünlemleri almadan aslanı bırakması ...

Peru'da yasadışı madencilik operasyonu

Peru'nun başkenti Lima'nın Villa el Salvador bölgesinde, 200 polis ve 8 savcı bir madene yönelik yasadışı madencilik operasyonu düzenledi. Operasyonda 4 kamyona ve bir istif makinesine el konuldu.

Cadı diye ailesi terk etmişti! İşte son hali

Nijerya'da iki yaşındaki bir çocuk ailesi tarafından 'cadı' olduğu düşüncesiyle sokağa terk edilmişti. 8 ay boyunca sokaklarda yaşam mücadelesi veren çocuğa, bölgede gönüllü yardım hizmeti vermek için bulunan Danimarkalı Anja Ringgren Loven yardım etmişti... Tüm tedavi masraflarını karşılayan ve onunla yakından ilgilenen Danimarkalı yardım görevlisi, Instagram hesabından küçük çocuğun son fotoğrafını paylaştı...

Sahra çölüne timsah parkı

Fas'ın güneyinde Sahra Çölü yakınlarındaki Agadir kentinde Mayıs 2015'te açılan ilk timsah parkı Croco Park, kısa sürede bölgenin önemli turistik merkezlerinden biri konumuna geldi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.