• Tarihe göre sırala

ASELSAN 11 ülkeye sattı, yenilerini yaptı

ASELSAN, yurt içinde ve dışında talep gören Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ailesine, yeni ihtiyaçları da dikkate alarak 2 yeni ürün ekledi.

Kurbağaların 5 bin yıllık "üreme göçü"

Kütahya'da her yıl ilkbahar mevsiminde çiftleşmek için gruplar halinde ormandan gölete göç eden kurbağalar, yolculuklarında birbirlerini sırtlarında taşıyor. Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden bir grup, kurbağaların 5 bin yıllık olduğu belirlenen bu üreme göçünü inceledi.

Türk Antarktik Ekibi yurda döndü

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde kurulacak Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü için 24 Şubat'ta Antarktika'ya giden Özsoy liderliğindeki 4 farklı üniversite araştırmacılarından oluşan ekip yurda döndü.

Tesbih çekip çay servisi yapan robot

Şanlıurfa'da atık malzemeler kullanarak güneş enerjisiyle çalışan, projeksiyon cihazı ya da şarj olarak da kullanılabilen robot tasarlayan 11. sınıf öğrencisi, imkan verilmesi halinde daha gelişmiş tasarımlar yapmayı hedefliyor. Güneş enerjisiyle kendini şarj eden ve "Urfalı" adı verilen robot, bir elinde tespih bir elinde kahve fincanıyla servis yapmasıyla da dikkati çekiyor.

Jetgiller 'Ada' ile gerçek oluyor

Konya'da, 2011'de Türkiye'nin ilk insansı robotunu üreten yazılım firmasının yeni geliştirdiği "Ada" isimli robot, kadınların ev işlerinde en büyük yardımcısı olacak.

Türkiye’nin Antarktika’daki gururları

Bilim insanlarından oluşan İTÜ PolReC ekibi, Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uhdesinde başlayan çalışmalar kapsamında kurulması planlanan "Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü" için Antarktika'ya gitti

Çiple takip edilecek

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezince başlatılan proje kapsamında Van kedilerinin derisinin altına yerleştirilen çip sayesinde hayvanın tüm bilgilerine ulaşılabiliyor.

Mini tank "ANKEBOT" kışla yolu gözlüyor

Merkez Karatay ilçesindeki sanayi sitesindeki firma, terörle mücadelede zayiatın önüne geçebilecek robot sistemi üzerine çalışma başlattı. Firma, uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonunda bir metre yüksekliği ve 1,5 metre uzunluğunda paletli mini tank görünümündeki robot üretti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Antarktika' talimatı

Türkiye'nin Antarktika kıtasında üs kurma projesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üstlendi.

Mobil telefonlar kan tahlili yapabiliyor

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) geliştirilen yazılım sayesinde, cep telefonları, özel bir kağıt üzerine damlatılan kandan hastalıkları tespit edebilecek.İYTE Kimya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, kimya bölümü 2. sınıf öğrencisi Hakan Berk Aydın ve bilgisayar mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisi Cihan Toklucu, "BİORGB" adlı proje kapsamında geliştirdiği yazılımla, kan tahlilisayesinde öğrenilebilecek tüm hastalıkların kısa sürede, daha düşük bir maliyetle öğreni...

Çocukluk anısı mayınları icatlarıyla temizleyecekler

Çocukluklarını mayınlar arasında geçiren iki Afgan kardeş Mahmud ve Massud Hassani, icat ettikleri mayın temizleme teknolojisiyle dünyanın farklı yerlerinde her yıl onlarca sivilin ölümüne sebep olan mayınları temizlemeyi amaçlıyor.

Böcek zırhından zayıflama hapı

Aksaray Üniversitesinden (ASÜ) akademisyenler, böceğin zırh kısmındaki nanoliflerin kendi ağırlığının 40 katı yağ bağlayabildiğini ve bu yağların da sindirime girmeden dışarı atılabildiğini tespit etti.

21 adet Türk ismi uzayda

21 Adet Türk ismi, Ay'da, Mars'ta, Venüs'te ve hatta uzayın çeşitli derinliklerinden yerini aldı. Uzayın derinliklerinde tespit edilen oluşumlara 21 adet Türk ismi verildi.

Derinliğin korkunç yaratıkları

Derinliğin korkunç 'uzaylı yaratıkları': Rus balıkçısı Twitter'da paylaştığı tuhaf deniz canlıları fotoğraflarıyla bir fenomen haline geldi. İşte derin denizlerden çıkan ilginç deniz yaratıkları..

2016 Yılına damga vuran bilimsel gelişmeler

2016 yılını geride bırakırken bu süre zarfında Türkiye'de ve dünyada önemli bilimsel gelişmeler ortaya çıktı. Teknoloji ve bilim alanında 2016, insanlığa umut niteliğinde gelişmelere yer verdi. işte o gelişmeler;

Geleceğin Türk astronotları

Türkiye'de bilim, deney ve gözlemevlerinin sayısı artıyor. Geleceğin bilim adamları, astronotlarını yetiştirmek için İstanbul'daki belediyeler kollarını sıvadı. Bu merkezlerde okuldaki teorik bilgileri pratiğe dönüştürme imkanı bulan gençlerin bilim ve uzaya ilgi göstermesi sağlanıyor.

YouTube'dan milyonlarca dolar kazanıyorlar

Google bünyesinde bulunan video platformu YouTube'un en çok kazananlarınını açıkladı. İşte oyun yorumculuğundan aşçılığa kadar 2016'da YouTube'a özel ürettikleri içerikle milyonlarca dolar kazanan 10 isim...

GÖKTÜRK-1 fırlatılmaya hazır

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) geleceğe yönelik önemli projelerinden biri olan GÖKTÜRK-1'in Vega roketiyle fırlatılmak üzere hazır olduğu ve bugün Türkiye saati ile 16:51:44'te fırlatılacağı bildirildi.

2016 yılının en icatları

2016 yılını geride bırakırken teknoloji adına bir çık adım atıldı ve icatlar ortaya kondu. İşte geride bıraktığımız yıl içerisinde üretilen icatların listesi;

Yanmayan boya üretildi

Dumlupınar Üniversitesinde, bor ve nano teknoloji kullanılarak "yanmaz boya" üretildi. Üretilen bu teknoloji sayesinde bilim insanları, yangınlardaki can kayıplarını en aza indirmeyi hedefliyor.

Uzayın derinliklerinden görsel sölen

Hubble hassas teleskobu ile uzayın ve galaksinin derinlerini araştıran bilim insanları, etkileyici fotoğraf karelerine ve galaktik olaylara şahit oldu. Hubble'ın görüntüleme bilimi başkanı ise teleskobun çektiği büyüleyici 10 görseli seçti. işte o görüntüler;

Türk mühendislerden muhteşem buluş: Duvarların arkasını gösteriyor

Türk mühendisler, yurt dışında güvenlik güçlerince operasyon ve rehine kurtarmada sıkça kullanılan ve duvar arkasında canlı varlığına ilişkin bilgi veren radarı yerli olarak üretti.

Nikon'dan etkileyici mikroskobik fotoğraflar

Japon fotoğraf teknolojileri devi Nikon'un 1975 yılından bu yana düzenlediği ve birbirinden güzel fotomikrograflara (mikroskop görüntüsü fotoğraf) ödül verilen 'Küçük Dünya' adlı yarışmada bu yılın en güzel fotoğrafları belirlendi. İşte kazananlar:

1. Dünya savaşında bu teknolojiler kullanıldı

Tüm dünyayı etkileyen birinci dünya savaşında taraflar avantaj elde etmek için zamanın teknolojilerini kullandılar. Günümüze göre kullanılan teknoloji oldukça şaşırtıcı.

NASA evinizde temiz hava sağlayacak bitkileri açıkladı

Uzay çalışmalarının en başındaki ismi NASA, evimizde temiz hava solumamızı sağlayacak bitkilerin listesini açıkladı. Bu bitkiler evimize ayrı bir hava katacak.

Milli piyade tüfeği bu mahallenin eseri

Türkiye'de av tüfeği üretiminde önemli yeri olan Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu Mahallesi'nde yivsiz sessiz silah imalatı yapan iki firma, milli piyade tüfeği MPT-76'nın ana tedariğini üstleniyor.

Bozkırda milyon yıllık deniz fosilleri bulundu

Kırşehir'in Mucur ilçesine bağlı bir köyde bilim insanlarının yaptığı yüzey araştırmasında, Anadolu'nun doğa tarihine ışık tutacak 33 ile 55 milyon yıl öncesine ait deniz fosilleri bulundu.

Süper Ay Türkiye ve Dünya'da böyle görüntülendi

Ay'ın, dünyaya en yakın konuma gelmesi sonucu 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay'ın Türkiye ve dünyadan çekilmiş fotoğrafları.

Türkiye'den Süper Ay

Ay'ın, dünyaya en yakın konuma gelmesi sonucu 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsü Türkiye'nin birçok kentinden görüntülendi.

'Süper Ay' nedir?

Dünyan'ın uydusu konumundaki Ay, gezegenimize en yakın konumda olacak ve 'Süper Ay' olayı yaşanacak. Süper Ay'ı gözlemlemek için çıplak göz yeterli olacak.

Tarihi değiştirecek Osmanlı gemisi Karadeniz'de bulundu

Karadeniz'in dibinde geçtiğimiz haftalarda bulunan Osmanlı ve Bizans İmparatorlukları'na ait 44 geminin, denizcilik tarihini değiştirebilecek kadar önemli buluşlar olduğu belirtildi.

68 yıl sonra ilk kez görülecek

Çıplak gözle izlenebilecek ve sıra dışı bir görüntüye sahne olacak süper ay, 14 kasım sabahı yeniden ve daha büyük doğmak için battı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.