• Tarihe göre sırala

İl il 1 Kasım - 16 Nisan karşılaştırması

Halk %51,4 ile anayasa değişikliği referandumuna 'evet' dedi. 81 ilde 1 Kasım genel seçimleri ve 16 Nisan anayasa referandumu sonuçlarının karşılaştırmasını sizin için hazırladık.

Zamanının ötesinde teknolojiye sahip casus aletleri

ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA), bugüne kadar sırları daima merak edilen ve komplo teorileriyle anılan bir organizasyondur. ABD'nin başkenti Washington'da bulunan CIA Müzesi, geçmişteki görevlerde kullanılan teknolojik aletleri gözler önüne seriyor. İşte zamanının çok ötesinde teknolojiye sahip casus aletleri:

Soma'da 21 ay sonra o noktadan ilk fotoğraflar

Manisa'nın Soma ilçesinde facianın meydana geldiği kömür ocağının, bugüne kadar uzmanların girip inceleyemediği, 301 madencinin çoğunun can verdiği noktanın 21 ay sonra ilk kez fotoğrafları ortaya çıktı. Facianın izlerinin bulunduğu fotoğraflarda, demir rayların, boruların, ince tel gibi bükülüp, kullanılamaz hale geldiği görüldü.

Şimdiki halleri görenleri şaşırtıyor

Yeşilçam yıldızlarının gençlik halleri ve şimdiki halleri arasındaki fark. Zaman onları böyle değiştirdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Anıtkabir'e son yolculuğu

İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün Anıtkabir'e son yolculuğu sırasında çekilen fotoğraflar.

İstiklâl marşımızın yazıldığı dergâh

Ankara'nın manevi merkezlerinden biri olan Taceddin Dergâhı, istiklâl marşımızın yazılışına şahit olan mekândır. 17. asır mutasavvıflarından Taceddin-i Veli Hazretleri'ni ağırlayan dergâh, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun da ebedî istiratgâhıdır.

Dünya Kadir gecesini idrak etti

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi Lübnan'dan, Senegal'e Nijerya'dan New York'a, ABD'den Gazze'ye Kırgızistan'dan Bosna Hersek'e Hırvatistan'dan Arnavutluk Irak ve Sırbistan'a tüm dünyada coşku içerisinde idrak edildi.

Sanat Eserine Vurulan Kur’an Mührü

Medeniyetimizin en güçlü sembolü ve en etkili unsuru olan Kur'an-ı Kerim'in kimliğimizin oluşmasında önemli rolü vardır. Geçmişten günümüze sanat eserlerinde ya da yapıların çeşitli yerlerinde o eserle ya da o yerle bir açıdan irtibatlı ayet, sure, hadis veya mesaj içerikli yazılar tezyinatta kullanılmıştır.

Türbeye açılan mihrap

Himmet Baba Camii, Elbistan'ın kendine özgü mihrabıyla bilinen camilerindendir. Türk mimarisinde başka bir örneği bulunmayan mihrap, gerçek işlevinin yanında türbe kapısı olarak kullanılıyor.

Son cuma

İsrail'in sınırlamalarına aldırmayan 500 binden fazla Müslüman, Ramazan ayının son cumasını Mescid-i Aksa'da ibadet ederek geçirdi. Mescid-i Aksa'nın avlusunda toplanan binlerce Müslüman, cuma namazını birlikte kıldı.

Evliyalar diyarının 'Pîr'i

Evliyalar şehri Kastamonu'nun tarihi ve kültürel dokusunun en önemli değerlerinden biri Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi'dir. Hz. Pîr'i ağırlayan mekânın taşı toprağı Mekke'ye, suyu zemzeme benzetilir.

Şucaiyye çocuklarının Ramazan'ı

İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırılarında büyük yıkıma maruz kalan Şucaiyye mahallesinde Ramazan ayı nedeniyle çocuklar için etkinlik düzenlendi. Bir sivil kuruluş tarafından organize edilen etkinlikte çocuklar için çeşitli eğlence aktiviteleri düzenlendi.

Tarihi su kanallı Yivli Cami

Selçuklu döneminde yapılan ve minaresinde bulunan 8 yiv dolayısıyla "Yivli Minare Camisi" olarak anılan camide bulunan 800 yıllık su kanalları, ilgi çekiyor. Ramazan ayı dolayısıyla vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören Alaeddin Camisi'nin zeminindeki üzeri camla kapatılarak koruma altına alınan 800 yıllık su kanalları dikkat çekiyor.

Şeb-i İhya

İran'da Kadir Gecesi ramazan ayının 19, 21 ve 23'üncü günlerinden biri olarak kabul ediliyor. Şeb-i İhya olarak adlandırılan bu gecelerde mescitlerde toplanan İranlılar, toplu bir halde imsak vaktine kadar dua ediyor. Ramazan ayının 21. gecesi Tahran'daki Musalla Camisi'ne akın eden yüzlerce İranlı, birlikte ibadet etti.

Trakya'nın baklavası

Tekirdağ'da peynir, yumurta, irmik ve un karıştırılarak yapılan Hayrabolu tatlısı'nın, bayramda, düğünde ve özel günlerde baklavadan daha fazla tercih edildiği bildirildi.

Topkapı Sarayı'nın en özel mekânı

Osmanlı'da Peygamber sevgisinin en büyük timsali olan Hırka-i Saadet Dairesi, Topkapı Sarayı'nın en mûtenâ yeridir. Mukaddes Emanetleri ilk günden itibaren hürmet ve muhabbetle taht odasında muhafaza eden padişahların, neredeyse doğumdan ölüme kadar bütün hayatları bir şekilde bu daireyle ilişkilidir.

İslamabad Ramazan'ı

Pakistan'da Ramazan ayı tüm coşkusu ile yaşanmaya devam ediyor. Başkent İslamabad'da sokaklarda kurulan yer sofralarında ihtiyaç sahiplerine iftar veriliyor.

Diyanet'ten 9 bin Suriyeli’ye iftar

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Seymenler kent meydanında 9 bin Suriyelinin katılımıyla iftar programı düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez, "Bir mümin için en güzel vatan, mümin kardeşinin kalbidir. Allah'a hamdolsun ki bizi birbirimize yurt kıldı, bizi birbirimize vatan kıldı. Mümin müminin yurdudur. Mümin müminin vatanıdır" dedi.

Tarihi Yarımada'da "Baklava Alayı"

Sultanmahmet'te, Ramazan ayı kapsamında tarihi "Baklava Alayı" etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, 60 kişilik mehter takımı yer alırken, dönem kıyafetleri giyen 20 yeniçeri ve 80 kişilik diğer askeri görevliler de tarihi kişilikleri canlandırdı. Tarihi gelenekte, Sultanhamet Cami'sinin belirli yerlerine kurulan masalarda halka ve turistlere 15 bin baklava dağıltıldı.

Medine usulü iftar sofrası Şehzadebaşı Camii'nde kuruldu

YediHilal, Medine usulü yer sofrası iftarını Şehzadebaşı Camii'nde kurdu. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanısıra, Yenişafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül ve ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu programda hazır bulundular.

Anadolu'nun ilk kandili

Kars Kalesi eteğinde yer alan Harakâni Türbesi ve Camii, serhad şehrinin manevi merkezidir. Türbede medfun olan Hasan Harakâni, Anadolu'nun fethi için ilk tohumları atmış ve bu uğurda şehit düşmüş ilk evliya alperendir.

Topkapı’da gizli bir mücevher

Topkapı surları dışındaki Takkeci Camii, dış görüntüsüyle tipik bir mahalle mescidi fakat iç tezyinatıyla bazı selâtin camilerini bile kıskandıracak özellik ve güzellikte.

Boğaz'ın manevi bekçisi

Boğaz'a hâkim sırtta, yeşillikler arasında yer alan Yahya Efendi Dergâhı, İstanbul'un en huzurlu mekânlarından biri. Doğal çevreyle uyumlu bir mimarisi olan dergâh, şehrin keşmekeşinden sıkılıp ruhunu arıtmak isteyenlerin uğrak yeri.

Katar'da geleneksel ramazan eğlencesi: Garangao

Ülke genelinde çeşitli etkinliklerle günler öncesinden başlayan "Garangao" geleneği, çocuklar tarafından festival havasında kutlanıyor. Başkent Doha'daki Eş-Şekab Binicilik Kulübü'nde, Katar Vakfı tarafından kurulan etkinlik alanında rengarenk geleneksel kıyafetler içindeki çocuklar, halat çekme, beş taş, ip atlama, yağ satarım, bal satarım gibi geleneksel oyunlar oynadı.

Dünden bugüne mahya geleneği

Mahyaların kurulmasındaki temel amaç insanları iyiliğe ve sevaba yönlendirmek, insanlara güzel mesajlar vermekti. Bu yazıları tasarlayıp, minarelere asılmasını sağlayan sanatçılara ise “mahyacı" adı verilir.

İstanbul’un devşirme camileri

İstanbul'un fethinin hemen ardından Fatih, hükümranlık hakkı ve fethin alâmeti olarak Ayasofya'yı camiye çevirdi. Zaman içinde harap olan ve atıl kalan onlarca Bizans eseri de “şenlendirme” politikasıyla yeniden canlandırılarak mabet haline getirildi.

Tek direk üstünde yükselen cami

Şeyh Fethullah Camii, Gaziantep'in kendine özgü mimarisiyle öne çıkan camilerindendir. Başka hiçbir camide görülmeyen bir şekilde tek direk üstünde yükselir.

Barakada iftar

İç savaştan kaçarak ailesiyle İstanbul'a yerleşen Suriyeli Ali Emin ve ailesi, yıkık bir binanın avlusuna kurduğu barakada iftar yapıyor. Suriyeli Ali Emin; Ramazan güzel geçiyor. Allah ne nasip ederse bulduklarımızla iftarımızı açıyoruz. Yakınlarımız, komşularımız davet ediyor, birlikte oruç açıyoruz diyor.

Gazze sahilinde iftar

İsrail ablukası altındaki Gazze'de Filistinli aileler, sıcak havaların da etkisiyle iftarlarını Gazze sahilinde yaptı.

İşte TSK'nın yeni gözdesi ''Samur''

TSK için Türk mühendislerce tasarlanan ve milli imkanlarla yapılan "Samur", şekil değiştirip hem karada hem de denizde ilerleyerek askerlerin su engelini aşmasını sağlıyor.

Beyrut'ta ramazan

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki bir çok camii dekoratif süslemeleriyle dikkat çekiyor. Beyrut'taki Emir Assaf Camii ve çevresine,Ramazan'a özel ışıklı süslemeler yapıldı.

Danyal peygamber makamı

Danyal peygamberin türbesini barındırmasından dolayı Makam-ı Şerif Camii olarak da anılan Makam Camii, Tarsus'un en önemli dinî ziyaretgâhıdır. Bulunduğu mahalleye adını veren bu manevi merkez, Hz. Ömer devriyle tarihleniyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.