• Tarihe göre sırala

Yurttan LYS manzaraları

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan LYS maratonu devam ediyor. LYS-2 fen bilimleri sınavı saat 10.00'da başladı. Bazı üniversite adayları sınava son anda yetişirken bazı adaylar ise geç kaldıkları için salonlara alınmadı.

Türkiye'de LYS heyecanı

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı matematik oturumu (LYS-1), saat 10.00'da başladı.

Öğrencilerin karne sevinci

2016-2017 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrenciler yaz tatiline girdi. Öğrenciler bütün yıl boyunca yaptıklarını gösteren karnelerini almanın sevincini yaşıyor. İşte Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden karne günü fotoğrafları..

KPSS'nin ilk oturumu başladı

Kamudaki A grubu kadrolar ile öğretmenlik için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) ilk oturumu başladı. Adaylar sınava geç kalmamak için salonlara koşarak gittiler.

​İlkokul öğrencileri mangala turnuvasında yarıştı

Muratbey Okullararası Mangala Turnuvası, Kasımpaşa Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı. Turnuvada 69 okuldan 132 öğrenci yarıştı.

Nefes egzersizi yaparak sınava girdiler

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Melahat Faraçlar Ortaokulunda yaklaşık 180 öğrenci, rehber öğretmenleri eşliğinde önce nefes ve gevşeme egzersizi yaptı, sonra da merkezi ortak sınava girdi.

YGS birincisi Ahsen Zeynep Kaya Bingöl'e büyük gurur yaşattı

YGS'de 500 tam puan alarak 4 puan türünde Türkiye birincisi olan Ahsen Zeynep Kaya, ilk kez bu başarının elde edildiği Bingöl'ün gururu oldu

YGS Maratonu başladı

Yüz binlerce öğrencinin ter döktüğü Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) başladı. Çocuklarıyla okul önüne gelen aileler de sınavın başlamasının ardından dua etti.

YGS'ye girecek öğrencilere 9 altın öneri

YGS yaklaştıkça adayların stresi artıyor. Sınav esnasında birçok öğrenci basit hatalar yapıyor. Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil, sınava gerecek öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu. Sınav öncesinde, sınav sırasında ve sınav sonunda uyulacak bu 10 altın öneri

Sınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları

Gençlerin hayatında en önemli dönüm noktalarından biri olan üniversite sınavı öncesi; kaygının belirli bir oranda olması motive ediciyken, fazla artması başarısızlığa neden olabiliyor. YGS öncesinde ve sırasında, çoğu zaman performansı düşüren yüksek kaygı düzeyi ile baş etmek için bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız, sınav psikolojisi hakkında bilgi verdi ve gençlere önemli önerilerde bulundu.

19 üniversitenin rektör adayları açıklandı

YÖK'ün internet sitesinde 19 üniversitenin rektörlüğü başvuruda bulunanların listesi açıklandı. 19 üniversite için toplam 358 akademisyen başvuruda bulundu. En çok başvuru 43 aday ile İzmir Demokrasi Üniversitesi'ne oldu.

Dürüstlük Kantini

Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde bir ortaokulda uygulamaya konulan "Dürüstlük Kantini Projesi" çerçevesinde öğrenciler, haftanın iki günü sorumlusu bulunmayan kantinden alışveriş yapıyor.

Dünyanın en iyi üniversitelerinin yıllık ücretleri

Yurt dışında eğitim çoğu öğrencinin özgeçmişine eklemek istediği bir özellik olmakla beraber gelişimine de katkı sağlar. Bunun için dünyanın en iyi üniversitelerinin yıllık öğrenim ücretlerini sizin için araştırdık.

İşte kapatılan üniversiteler

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK), Bakanlar Kurulu'na tavsiyesiyle alınan OHAL kararının ardından ilk kanun hükmünde kararname (KHK) yayınlandı. İşte o kararnamede yer alan ve kapatılan o 15 üniversite...

LYS sonuçları en hızlı nasıl öğrenilir?

YGS-LYS maratonunun tamamlanmasıyla birlikte artık adaylar tamamıyla sonuçlara odaklanmış durumda. ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yayınladığı takvime göre sonuçlar bugün açıklanacak. Peki sonuçlara erişim nasıl sağlanacak? Sonuçlara en hızlı erişim nasıl sağlanır?

Katliam köyü Dürümlü'de acı karne günü

Terör örgütü PKK'nın bomba yüklü kamyonu infilak ettirmesi sonucu 16 köylünün hayatını kaybettiği Diyarbakır'ın Dürümlü köyünde öğrenciler, karne sevincini yaşayamadı. Karnesini alan öğrencilerin, katliamda hayatını kaybeden yakınlarının mezarlarına koşması yürekleri dağladı. Yakınlarına dua eden öğrenciler, mezar taşlarını öptü.

Sinema ve tiyatroya makyöz yetiştiriyorlar

Çanakkale'deki Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Bölümünde eğitim gören öğrenciler, aldıkları artistik ve plastik makyaj dersleri sayesinde sinema, tiyatro ve opera sanatçılarının makyözü olabiliyor.

Sınava girecekler dikkat! Sınavdan önce sakın bunu içmeyin

Üniversite kapısını aralayacak YGS sınavının telaşı, gençleri sardı. Sınav stresini yenmek kadar sınav öncesi düzenli beslenme de motivasyon ve başarıyı olumlu etkiliyor. Sınavdan önce koyu çay içmek, konsantrasyonu bozuyor, biberiye ise hızlı düşünmeyi geliştiriyor. Sınav öncesi susuzluğu artıran sucuk, salam gibi işlenmiş ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Serra Arslan, sınava girecek öğrenciler için doğru beslenme yollarını anlattı.

Sömestr için 10 altın kural

Açık öğretim öğrencileri dahil, örgün eğitimde, resmi ve özel okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen yarıyıl tatiline giriyor. İki hafta boyunca okuldan ayrı kalacak öğrencilerin bu sürede tatil rehavetine kapılmaması gerekiyor.Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) çalışma takvimine göre, birinci kanaat dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016'da yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 C...

11 soruda Türkiye İsrail ilişkilerinde son durum

31 Mayıs 2010 yılında 9 kişinin öldürülmesi ile sonuçlanan 'Mavi Marmara Katliamı' sonrası Türkiye'nin dondurduğu İsrail ilişkileri düzeliyor mu? İsrail kaynakları anlaşmaya varıldığını iddia etti ancak Ankara "nihai anlaşma yok" açıklaması yaptı. İsrail daha önce hiçbir ülkeden özür diledi mi? Türkiye'nin İsrail politikası değişir mi? Sabah.com.tr yazarı, Taha Dağlı bu sürecin ne anlama geldiğini değerlendirdi. İşte 10 soruda Türkiye - İsrail ilişkilerinde son durum

Bu okulda öğrenciler kitap okumak için yarışıyor

Konya'da Şems-i Tebrizi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, kendilerine sinema, tiyatro ve gezi gibi fırsatlar da sunan "Kitap Dostları Topluluğu Projesi" çerçevesinde, kitap okumak için adeta birbiriyle yarışıyor.Projenin başladığı 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında, bin öğrenci 13 bin kitap okudu. Proje başlamadan 327 üyesi bulunan okul kütüphanesine, öğrencilerin tamamı üye oldu.Öğrencilerin, derslerdeki başarı ve davranış gibi bazı şartlara göre katılabildiği ve 154 üyesi b...

Terör ve baskı eğitimi durduramadı

Güneydoğu'da terör örgütü PKK'nın yol kesme, araç yakma, barikat kurma, hendek kazma, hendeklere patlayıcı ile tuzak kurma eylemleri öğrencilerin eğitim hakkına engel olmadı. Diyarbakır'daki bin 568 okuldan Bismil, Silvan, Sur ve Hani ilçelerindeki 18 okulda güvenlik gerekçesiyle eğitim öğretim hizmeti verilemezken, il genelinde eğitim gören öğrencilerden sadece yüzde 2'sinin okula devam etmediği belirtildi. Terör olaylarının en yoğun yaşandığı Silvan'daki 157 okuldan sadece Tekel ve Mescit maha...

Erdoğan'a önlüklü ilkokul fotoğrafı hediye edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitim-öğretim hayatına başladığı İstanbul Kasımpaşa'daki Piyalepaşa İlkokulu'nu ziyaret etti.

Milyonlarca öğrenci için 'okul' heyecanı

Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte milyonlarca öğrenci sabahın erken saatlerinde okul yolunu tuttu. İlk defa okula başlayan öğrenciler kadar velilerin de heyecanlı oldukları gözlerden kaçmadı. Zorlu bir sürecin başladığını belirten veliler, yeni eğitim ve öğretim yılının tüm veli ve öğrencilere hayırlı olması dileğinde bulundu.

Öğretmenlerin atama heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığı, 105 branşa 37 bin kadro için öğretmen atamasını gerçekleştirdi.

Dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği tescillendi

İşte dünyaca ünlü Forbes dergisinin açıkladığı herkesin mutlaka tüketmesi gereken, dünyanın en sağlıklı on yiyeceği...

POMEM'de mezuniyet coşkusu

Mersin Polis Meslek Eğitim Merkezi'nin (POMEM) 14. dönem eğitim programından mezun olan 481 polis adayı için tören düzenlendi. Törende, polis adayları yemin etti.

Bahriyeliler geleceğe böyle hazırlanıyor

Heybeliada'da bulunan Deniz Lisesi Komutanlığı öğrencileri, yaz kampı faaliyetlerini Amfibi Görev Grup Komutanlığı bünyesindeki Foça Deniz Üssü'nde yapıyor.

Biri ıskalarsa hepsi kaybediyor

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Menteş Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde düzenlenen kampa katılarak, 40 dereceye varan sıcaklıkta güç, irade ve sabır sınırlarının zorlandığı etaplarda teorik bilgilerini sahada uygulama fırsatı yakalıyor.

Askerliği 'şanlı yuva'da öğreniyorlar

"Şanlı yuva" Kara Harp Okulu'na kabul edilen 19 ülkeden 284 öğrenci, Türk subay adaylarıyla yıl içinde aldıkları eğitimi, İzmir'deki Menteş Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde zorlu arazi koşullarında uygulamalı olarak icra ediyor. Güç engel parkurunu belirlenen sürede geçmeye çalışan öğrenciler, RPG-7 roketatarın da kullanıldığı atış eğitiminden geçiyor.

Elleri ayakları ve gözleri bağlı suya atıldılar

Dünyanın en zorlu askeri eğitimleri arasında gösterilen Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'ndaki Komando İhtisas Kursu'nun dördüncü ve son aşaması olan Su Üstü Komando Harekatı tatbikatı, Eğirdir Gölü'nde tamamlandı. Kursiyerler, 10 metrelik kuleden teçhizatlarıyla "çivileme" diye tabir edilen atlayış gerçekleştirdi.

Kuleli Askeri Lisesi'nde mezuniyet heyecanı

Kuleli Askeri Lisesi'nden 2014-2015 eğitim öğretim yılında mezun olan 221 öğrenci, düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.