• Tarihe göre sırala

2 Kasım gazete manşetleri

Türkiye seçimini yaptı ve 'istikrar' diyerek AK Parti'yi tek başına iktidara taşıdı. İki kişiden birinin oyunu alarak yüzde 10'a yakın artış gösteren AK Parti, yüzde 49.4 oy oranına ulaştı. Tüm illerde oyunu artıran AK Parti, 12. sandık yarışından da zaferle çıktı. Rakiplerine büyük fark atan AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin aldığı oyların toplamından daha fazla oy aldı. Gazeteler ise AK Parti'nin seçim zaferini böyle gördü...

2015 Milletvekili listesi

26'ncı dönem milletvekili genel seçimlerinde oy kullanma süresi tamamlandı. Resmi olmayan açıklamalara göre AK Parti yüzde 49 ile birinci parti olarak 316, CHP yüzde 25 ile 134, MHP yüzde 12 ile 41, HDP yüzde 11 ile 59 milletvekili çıkardı. İşte il il milletvekili listeleri.

AK Parti seçmeni sokaklara döküldü

1 Kasım milletvekili genel seçimlerinin açıklanmaya başlaması ile birlikte AK Parti seçmeni sokaklara dökülerek zafer kutlaması yaptı.

AK Parti'de balkon konuşması için hazırlık

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yapması beklenen balkon konuşması için partide hazırlık yapıldı. İşte hazırlıklardan yansıyan ilk kareler...

Dünyanın en uzun kızı oy kullandı

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde, geçen yıl 2 metre 13.5 santim boyuyla dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Rumeysa Gelgi, ilk kez oy kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan oyunu kullandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oyunu İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Saffet Çebi Ortaokulunda kullandı.

Oy kullanmaya böyle geldi

Siirt'te 65 santimetre boyundaki bedensel engelli Bedia Ekinci, annesinin sırtında geldiği okulda oyunu kullandı.

Davutoğlu ailesi oyunu kullandı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oyunu Konya Şükrü Doruk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde kullandı.

Üçüz ninelerde oylarını kullandı

Ordu'nun Perşembe ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki üçüz nineler, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına giderek oylarını kullandı.

Bakanlar ve siyasiler sandık başında

1 Kasım Milletvekili Seçimleri için bakanlar ve siyasiler oylarını kullanmaya başladı.

Oy pusulaları askeri helikopterle taşındı

Diyarbakır'da 26. Dönem milletvekili genel seçimi için bazı yerleşim yerlerine güvenlik gerekçesiyle seçim görevlileri ve içinde oy pusulası bulunan torbalar, helikopterle taşındı. Lice ilçesinde helikoptere alınan seçim görevlileri ve oy pusulaları, Üçdamlar, Tepe ve Kayacık mahallelerine götürüldü.

Oy verme işlemi başladı

Seçimde 54 milyon 49 bin 940 seçmen, cezaevlerinde kurulacak 358 sandıkla birlikte toplam 175 bin 6 sandıkta oy kullanacak.

Seçim kazanan afişler

Çok partili dönemin başlangıcı olan 1946 tarihiyle yeni bir sürece girilmişti. Küçük çapta yapılan toplantılardan büyük katılımlı mitinglere dönüşen siyasi propagandaya 1950 tarihiyle birlikte afiş ve gazete ilanları da eklendi. Tanıtımlar 70'lerde şarkılar ile seçmenin heyecanına heyecan katarken, 80'lerde ise sihirli kutu televizyon ile siyasetçiler artık evlere konuk oluyordu. 90'larda ise pop kültürünün siyasete hakim olduğu bir yöntem izlenmişti. Şarkılar artık partilere ve lidere yazılıyor...

Başbakan Davutoğlu çarık dikti, bakır işledi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Gaziantep'teki Elmacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısını gezdi. Davutoğlu, önlük giyerek çarık yapımı hakkında bilgi aldı. Bir bakırcıda bakır bardak işleyen Davutoğlu, baklavacı dükkanının ziyaretinde de baklava şerbetledi.

Başbakan vatandaşlarla selamlaştı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Kocaeli mitingine katıldı. Davutoğlu, mitingin ardından vatandaşları selamladı, bir çocuğu kucağına alıp sevdi.

Büfeden 'bildirdi'

Bursa bağımsız milletvekili adayı Ali Osman Demirtaş, bir çay bahçesindeki büfenin penceresinden seçim konuşması yaptı.

Başbakan Davutoğlu çocuklarla ilgilendi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Erzurum'da STK temsilcileri ile yemekli toplantıda bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, toplantıya katılan çocukları sevdi.

'İlk adım' Samsun'da atıldı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitinge katılarak konuşma yaptı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.