• Tarihe göre sırala

Son hallerine çok şaşıracaksınız

Obezite çağın hastalıkları arasında sayılıyor. Kalp rahatsızlıkları, nefes darlığı, tansiyon, şeker gibi bir çok hastalığa neden olan fazla kilolardan kurtulmak bazılarımız için bir hayal gibi görünebilir. Ancak bu azimli çiftler beraber zayıflayarak kendi hayatları için çok büyük değişiklikler yaptılar. İşte çiftlerin ilham verici öncesi ve sonrası fotoğrafları..

Solaklar bu meslekte daha başarılı

Sağ el yerine sol eli kullanmak, sola yatkınlık olan solaklık sinistralite olarak da biliniyor. Solaklar günlük aktivitelerde özellikle yazı yazarken sol ellerini kullanıyor. Uzmanlara göre, solaklar bazı mesleklerde daha başarılı oluyor. Matematik ve müzik bu meslekler arasında.

Dişçi korkusu olanlara 10 tavsiye

Dişçiye gitme düşüncesi bile bir kabus halini alıyorsa bu 10 önemli tavsiye ile korkunuzu yenmede size yardımcı olacak. "Kişilerin tedavileri sırasında karşılaştığı acılı ve travmatik durumlar diş hekimi fobisinin oluşmasında en önemli faktörlerin başında gelmektedir.” diyen Dt. Tarcan Topçuoğlu, diş hekimi korkusu olanlara 10 önemli tavsiyede bulundu.Diş hekimi korkusu olanlara uzmanından 10 önemli tavsiye...

Dikkat! Boy farkı oluşabilir

Uzmanlar, insan hayatında sıkça görülen bel rahatsızlıklarının ağır yük kaldırmak, fazla kilo, hareketsizlik gibi birçok unsurun yanında bacaklardan birinin diğerinden kısa olması yüzünden de oluşabileceğini söyledi.

İçmemek sinirlilik nedeni!

Su içmek gündelik hayatta ihmal ettiklerimizin başında gelir. Az içilen su vücudun tüm dengesini bozar ve kişide yorgunluk, hazıfa bozukluğu, sinirli davranışlar görünür. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç suyun faydalarını ise şöyle açıkladı:

Bebek arabasının üzerine battaniye örtenler dikkat!

Siz de bebeğinizi güneşten korumak için yaz günlerinde bebek arabasının üzerine battaniye ya da tülbent mi örtenlerden misiniz? Bunu sakın yapmayın!

Tatilde kilo almanızı engelleyecek 4 altın öneri

Tatil dönüşü aynalara küsmemek için yapılması gerekenlerin başında beslenmenin doğru planlanması yer alıyor. Zorlukla verdiğiniz kiloları geri almak istemiyorsanız tatil süresince Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı'nın önerilerine kulak vermeniz gerekiyor.

Tatlı kriziyle başa çıkmak için 10 öneri

7'den 70'e herkes, şeker ve şekerli gıdaları severek tüketiyor. Ancak kişide yedikçe daha fazla yeme isteği uyandıran bu ürünleri tüketirken aşırıya kaçmak sağlığı tehdit ediyor. Şekerin mutluluk hissi veren endorfin salınımını sağlamasından dolayı kişilerin şeker kullanmadığında kendini mutsuz hissettiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Olcay Barış, sağlığımızı riske atacak boyutlarda şeker tüketimini engellemek için tatlı krizleriyle baş etmenin yollarını anlattı.

Avokadonun şaşırtıcı faydaları

Avokado kabuğu yeşil, yenen kısımları beyaz, iri çekirdekli bir meyvedir. İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddeler avokadonun içinde bulunuyor. İşte avokadonun şaşırtıcı faydaları:

Deniz suyu neden yararlı?

Yaz mevsimi boyunca olabildiğince deniz suyundan ve güneşten istifade etmenin hem fiziksel, hem de psikolojik olarak bedene olumlu geri dönüşleri oluyor. Sesinin sakinleştirici etkisinin yanında, içinde 90'a yakın faydalı madde barındıran deniz suyunun yararları...

Sigarayı bıraktıktan dakikalar sonra

Vücudumuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile sağlığınıza büyük faydaları olacaktır. Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

Bel fıtığı hakkında merak edilen 10 soru

Ülkemizde çok fazla görülen bel fıtığı problemi, insan yaşamını oldukça olumsuz etkiliyor. Gün içerisinde yapılan düzensiz hareketler, ağır yük kaldırmak, spor yaparken dikkatsiz davranmak, egzersize ısınmadan başlamak bel fıtığı rahatsızlığını tetikleyen nedenlerden sadece birkaçı.. Bel fıtığı rahatsızlığını 10 soruda ele alan Prof. Dr. Ahmet Salim Göktepe en çok merak edilen soruları cevaplıyor.

Karpuzun beyaz kısmını tüketirseniz

Zengin içeriğiyle birçok önemli hastalıktan koruyan karpuz, aynı zamanda kan damarlarını rahatlatıyor. Yaz mevsiminin favori meyvelerinden karpuz, kanserden tansiyona kadar birçok hastalıktan koruyor. İşte karpuzun faydaları..

Bayram tatlılarındaki gizli tehlike

Çok küçük görünüyorlar ama içerikleri de zararları da çok büyük. O nedenle dikkatli tüketmemiz gereken o tatlılardan bazıları galerimizde...

Bayramı sağlıklı geçirmenin yolu

Ramazan ayı boyunca birbiri ardına sıralanan iftar sofralarının yerini geleneksel bayram sofraları alıyor. Ramazan ayının bitmesiyle bayramda yemek düzeni tamamen değişiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, bireylerin bayramda tüketecekleri gıdalara daha çok dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor

Ramazan Bayramı'nı sağlıklı geçirmek için 10 öneri

Bayramı sağlıkla geçirmek için dikkat edilmesi gerekenler:

Hamile kadınların en çok aşerdiği 10 yiyecek

Hamileliğin ilk üç ayında 7-12 haftalarda görülen aşerme durumunun, bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler vardır. Bu belirtiler kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir. Aşerme belirtileri genellikle 4. aydan itibaren kesilmeye başlar. Çok nadir olarak 5. aya kadar uzayabilir. Peki aşeren anne adayları bu aylarda en çok hangi yiyecekleri yemek istiyor?

Uyurken dişimizi sıktığımızda ne oluyor?

Diş Hekimi Zafer Kazak, stresin gece diş sıkmamıza neden olduğunu belirtti.Gün içinde yaşadığımız stresler gece uyurken diş sıkmamıza neden oluyor. Bu rahatsızlığın, eklem veya çiğneme kaslarında ağrı ve fonksiyon bozukluğuna neden olduğunu belirten Zafer Kazak, dişlerimizi sıktığımız anlarda neler olduğunu anlattı.

Karpuz sevenler dikkat!

Yaz sıcağında en lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun birçok hastalığın deva olduğu ve iyi bir besin olduğu kesin. Bazı zararları da olan karpuzun sağlığımızı etkileyen özellikleri neler?

Bektaşi üzümünün faydaları

Bektaşi üzümü yetiştirmesi ve bakımı kolay, özen gerektirmeyen bir meyvedir. Bektaşi üzümü her derde deva olmasıyla bilinir. Haziran ayında olgunlaşan bektaşi üzümü bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Göz altı morluğunun 7 sebebi

Dış görünüşü olumsuz etkileyen göz altı morluklarının başta kadınlar olmak üzere birçok kişinin ortak şikayetleri arasında ilk sıralarda yer aldığını belirten uzmanlar, bu şikayetten kolay ve ağrısız tedavi yöntemleriyle kısa sürede kurtulmanın mümkün olduğuna dikkat çekiyor. Morlukların 7 sebebini uzmanlar şöyle sıraladı:

Karpuz çekirdeğinin faydaları

Protein oranı yüksek olan karpu çekirdeğinin ve karpuzun faydalarını diyetisyen Fatma Gönen sıraladı..

Yaz meyvelerinde gizli tehlike

Karpuzdan üzüme, erikten şeftaliye, incirden armut ve böğürtlene… Zira özellikle yaz sofralarında ana öğün olarak bile tüketilen yaz meyvelerinin içeriğinde meyve şekeri olarak bilinen fruktoz, kan şekerinde yükselmeden sık acıkmaya, gaz ve karın ağrısından kilo alımı, insülin direnci hatta obeziteye dek birçok şikayete ve hastalığa yol açabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan 10 yaz meyvesinin faydalarını ve tüketirken dikkat edilmesi gereken kuralları anlattı; önemli uyarılar ve öneril...

Susuzluğa karşı hoşaf

Ramazan'da sıvı tüketiminin büyük önem taşıdığını ifade eden Diyetisyen Belkız Ünal, çay ve kafeinli içeceklerin vücudun su ihtiyacını karşılamadığını, aksine vücudun daha fazla su kaybetmesine yol açtığını söyledi.İftar ve sahur arasında kaybedilen su ihtiyacının tamamlanması gerektiğini belirten Ünal, suya alternatif olarak komposto, karpuz, su oranı yüksek meyveleri önerdi.

Mutluluk meyvesi

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, strese karşı muz önerisinde bulundu. Küçük, muzun, şekerli tadı güzel aroması, kolay çiğnenebilir olması ve taşımadığı avantajı ile muzun her yaş grubu tarafından sevilen bir meyve olduğunu ifade ederek,"Yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemiklere desteği ve vitamin-mineral içeriği ile bilinen muzun vücudumuza sağladığı daha birçok yarar vardır dedi. Muzun ayrıca mutluluk veren bir meyve olduğunu da ekleyen Uzman Diyetisyen Aslıhan K...

Şeker hakkında 8 acı gerçek!

Şeker çok lezzetli ve bir o kadar da sağlıksız. Dünya genelinde tüketimi hızla artıyor. Buna bağlı olarak obezite ve sağlık sorunları da... İşte şeker hakkında aslında bilmek istemeyeceğiniz bazı gerçekler.

Hurmanın şaşırtıcı zararı

Ramazan'a özel lezzetler arasında yer alan hurmanın böbrek hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Hurmanın içinde yüksek oranda yer alan potasyumun fazlalığı böbrek hastalıklarında ani kalp durmalarına neden olarak hayati tehlikeye yol açabiliyor. Nefroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Murat Tuncer böbrek hastalarının Ramazan ayında dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Misvağın bilimsel olarak kanıtlanmış 10 faydası

Misvak, erak ağacından yapılır ve yaklaşık 1400 yıldır doğal diş fırçası olarak kullanılmaktadır. Özellikle ramazan ayında çok fazla kullanılıyor. Her şeyin yapaylaştığı dünyamızda hala doğal olarak kalan ve bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış olan bir bitkidir. İşte misvağın faydaları..

Şekerden 10 adımda kurtulun

Yapılan araştırmaların sonuçları tartışılmayacak kadar güçlü. Dünyayı vurmuş olan obezite salgınının ve kronik hastalıkların arkasında şeker var. Kalp hastalıkları, kanser, bunama, Tip-2 diyabet gibi pek çok hastalık dönüp dolaşıp şekerle ilişkilendiriyor. Fonksyonel tıp uzmanı Mark Hyman şekeri vücudunuzdan atmak ve bağımlılıktan kurtulmak için 10 gün yeterli diyor.

Oruçla ilgili en sık sorulan sorular

Ramazan ayı ile beraber herkes yeniden oruç hakkında sorular sormaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı en çok soruları ve yanıtlarını listeledi. işte o sorular ve cevapları..

İftar ve sahurda mutlaka tüketin

Bu bitkiyi iftar ve sahurda mutlaka tüketin ve faydalarına tanık olun...

Ramazan'a özel Osmanlı şerbetleri

Eski zamanlarda şu anki soğuk içeceklerin yerini şerbetler alıyordu. Birçok hastalığa iyi geldiği gibi özellikle Ramazan ayında sindirme yardımcı olması ve vücuttaki sıvı/şeker dengesini sağlar. İşte Osmanlı mutfağından içinizi serinletecek 18 şerbet tarifi:

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.