• Tarihe göre sırala

Avrupalı maceracıların adresi: Sutjeska Milli parkı

Bosna Hersek'in en eski milli parklarından biri olan Sutjeska, yeşilin binbir tonunu yansıtan ormanlarıyla dikkat çekiyor. Bölgeye özgü vahşi yaşamı tüm yönleriyle gözlemleyebilmenin mümkün olduğu park, adeta canlı bir müzeyi andırıyor.

İzlanda'nın doğa güzellikleri

Atlas Okyanusu'ndaki İzlanda doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor.

Uzaydan görülen heykeller ziyaretçileri bekliyor

Kapadokya'da Avustralyalı heykeltıraş Andrew Rogers tarafından 2007 ve 2009 yılında yapılan heykeller, gökyüzünden bile görülebilen büyüleyici görünümüyle keşfedilmeyi bekliyor.

Ölüdeniz'in havadan göz kamaştıran güzelliği

Dünyanın önemli yamaç paraşütü merkezleri arasından gösterilen Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi'nde turizm sezonu sürüyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uçuş yaptığı merkezde macera sevenler gökyüzünde bir yandan adrenalin dolu dakikalar yaşarken bir yandan da Ölüdeniz'i havadan izlemenin keyfini yaşıyor.

Gümüşhane'nin Sümela'sı: Çakırkaya Manastırı

Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı Çakırkaya köyünde bulunan ve 13 ve 15. yüzyıllar arasında yapıldığının tahmin edilen 65 metre yüksekliğe sahip kayanın oyulmasıyla yapılan Çakırkaya Manastırı turizme kazandırılacak.

Toprak yığınına yüzlerce kuş yuva yaptı

Van'ın Gedikbulak Mahallesi'nde yol kenarında bulunan ve köylülerin evlerinin damlarına sermek üzere kullandıkları toprak yığınlarına yüzlerce kuş yuva yaptı. Kuşlar yuvalarına yem taşıyarak yavrularını da beslemeye çalıştı.

52 odalı yer altı şehri bulundu

Kayseri'nin Gesi bölgesindeki mahalle sakinlerinin ve çobanların bölgede mağara olduğu ihbarı üzerine başlatılan çalışma sonucu 52 odalı bir yer altı şehri bulundu.

Dünyanın en ilginç terkedilmiş 10 mekanı

Bu terk edilmiş kasaba ve şehirler sanki devasa zaman kapsülleri gibiymiş gibi hissettiriyor. Turist ve fotoğrafçıların gözdesi olan birbirinden ilginç terkedilmiş kasabaları sizin için sıraladık..

Gizemli Bosna piramitleri

"Bosnalı İndiana Jones" olarak tanınan arkeolog Semir Osmanagic'in ortaya attığı ancak varlığı konusundaki tartışmaların yıllardır sürdüğü Bosna Piramitleri, bulundukları Visoko şehrine her yıl onbinlerce turist çekiyor.

Selimiye'nin manevi şifreleri

Mimar Sinan'ın ustalık döneminin ve Türk-İslam medeniyetinin şaheseri olan Selimiye Camisi, mimarisinin yanında, yapıya yüklenen anlamlarla da hayran bırakıyor.

Ramazanda mutlaka gidilmesi gereken camiler

11 Ayın Sultanı Ramazan geldi. Bu mübarek ayda huzur bulacağınız ve ziyaret edilmesi gereken camileri sizin için derledik..

İnci kefalinin akıntıya karşı dansı

Van Gölü'nde yaşayan ve yılın belli döneminde üreme için suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefalinin yolculuğu izleyenleri adeta büyülüyor.

Şovalyeler adası Rodos

12 Adalar içinde yer alan ve şovalyeler adası olarak da bilinen Yunanistan'ın Rodos adasında, Ortaçağ'a ait 6 kapıdan oluşan bir kalenin içine kurulmuş ''Eski Şehir'' her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumunca (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'nde yer alan şehir, ziyaretçilerini adeta zaman yolculuğuna çıkarıyor.

İshak Paşa Sarayı'na turist akını

"Medeniyetler geçidi'' olarak nitelendirilen Ağrı'da yer alan ve Türkiye'de, Topkapı Sarayı'ndan sonra ikinci büyük saray olan kartal yuvası görünümlü İshak Paşa Sarayı, bölgede sağlanan huzur ve barış ortamı sebebiyle adeta turist akınına uğradı. Özellikle İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Doğubayazıt Belediyesince çevre düzenlemeleri yapılan ilçedeki tarihi İshak Paşa Sarayı, Doğubayazıt Kalesi ve Ahmed-i Hani Türbesi yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra fotoğraf sanatçılarının da ...

Dalış turizmi için batırıldı

Antalya'da, dalış turizmine katkı sağlaması için Kaş ilçesinde 5 metre derinliğe batırılan 45 tonluk tank, Güvercin Adası mevkisine taşınarak, 20 metre derinliğe indirildi

Avustralya'da karşılaşabileceğiniz korkunç canlılar

Sadece Avustralya kıtasında karşılaşabileceğiniz tehlikeli ve korkunç hayvanlar..

Kuzey Amerika'nın en büyük şelalesi

ABD-Kanada sınırındaki Ontario Gölüne dökülen Horseshoe (Atnalı), American ve Bridal Veils adlı şelalelerin meydana getirdiği Niagara Şelaleleri dünyanın en fazla turist çeken ilk 5 noktası arasında yer alıyor.

Doğa tutkunları için saklı cennet: Eğrigöl

Konya ve Antalya sınırında, Geyik Dağları'nın eteklerindeki Taşeli platosunda yer alan Eğrigöl, el değmemiş doğası, endemik bitkileri ile yaylacılar, doğa ve fotoğraf tutkunları ile kampçıları misafir ediyor.

Kuyucak Gölü angutlarla görsel şölen sunuyor

Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Kuyucuk Gölü'nü de bünyesinde barındıran Kars'taki kuş cenneti, 30 binden fazla angutun vazgeçilmez adresi oldu.

1965 yılında Suriye

Charles W. Cushman isimli fotoğrafçı tarafından yaklaşık 40 yıl önce çekilen Suriye fotoğrafları o zamanlar ülkenin günlük yaşamından kesitler sunuyor.

76 yaşındaki tank turizm için "batırılacak"

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hibe edilen 1941 yapımı tank, dalış turizminde kullanılmak üzere Muğla'nın Marmaris ilçesinde batırılacak.

Dünyanın en lüks tren yolculuğu

JR East Shiki-Shima lüks treni kişi başı yaklaşık 35 bin TL ile dünyanın pahalı yolculuklarından biri olabilir. Trende bulunan iki katlı süitler selvi ağacından yapılmış küvetler ve en iyi mobilyalar ile döşenmiş.

Dünyanın en dar evi

Polonya'nın başkenti Varşova'da iki bina arasındaki boşlukta yer alan ve dünyanın en dar evi ünvanına sahip 'Keret House', ünlü Polonyalı Mimar Jakub Szczesny tarafından tasarlandı. İçindeki en dar alanı 92 cm ve en geniş alanı 152 cm olan ev, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kervanların uğrak yeri Alarahan

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, Selçuklular döneminde ticaretin merkezi olan Antalya'nın Alanya ilçesindeki Alarahan ile buraya gelen kervanların güvenliğini sağlamak için sarp tepeye kurulan Alara Kalesi artık turistlere ev sahipliği yapıyor.

Mısır'ın çölleri değil Antalya'nın Patara'sı

Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarındaki Patara Plajı, Afrika çöllerini anımsatan kum tepeleri, atlı ve develi safari turlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

29 yıldır Kapadokya semalarında

1988 yılından bu yana Kapadokya semalarında uçan balonlar, bölgeye ve Türkiye turizmine katkıda bulunuyor. 2016 yılında 250 bin turistin sıcak hava balonlarıyla bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden seyrettiği Kapadokya, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Dreamland Balmumu Heykel Müzesi

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bulunan Dreamland Balmumu Heykel Müzesi'nde yer alan balmumu heykelleri ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Marmaris'in cennet koyları

Yeşil ile mavinin birbirine karıştığı doğa harikası 36 muhteşem koya sahip Marmaris baharı karşıladı.

Rengini denizden alan kasaba

Başkent Tunus'un merkezinde Akdeniz kıyısında yer alan Sidi Bou Said kasabası, deniz mavisi kapı ve ve pencereli, kireç boyalı evleriyle ziyaretçileri etkiliyor.

Parayla vatandaşlık veren ülkeler

Gelişmiş ülkeler yabancı yatırımcı çekmek için adeta yarışıyor. Teşvikler ise oldukça cazip. Yabancı yatırımcıya sağlanan avantajlar arasında vize muafiyeti ve vatandaşlık hakkı yer alıyor.

Rusyada kar hayatı felç ediyor

Rusya'ya kar yağışı kasım gibi başlar ve onu takip eden 6 ay hemen hemen yerden hiç kalkmaz. Hal böyle olunca ülkede karla mücadeleye büyük önem veriliyor. İşte her yıl Rusya'da yaşanan aşırı kar yağışı ardından maruz kalınan görüntüler...

Hobbit köyü Giethoorn

Şimdi bu fotoğraflara bakıp da buranın bir film seti ya da sahne olduğunu düşünmeyin. Burası bu dünyada gerçekten de var olan,içinde insanların yaşadığı ve son dönemde dünyanın en ünlü köyü olduğunu bile söylenebilir. Burası Hollanda'da bulunan Overijssel eyaletine bağlı Giethoorn köyü.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.