• Tarihe göre sırala

Dünyanın en dar evi

Polonya'nın başkenti Varşova'da iki bina arasındaki boşlukta yer alan ve dünyanın en dar evi ünvanına sahip 'Keret House', ünlü Polonyalı Mimar Jakub Szczesny tarafından tasarlandı. İçindeki en dar alanı 92 cm ve en geniş alanı 152 cm olan ev, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kervanların uğrak yeri Alarahan

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, Selçuklular döneminde ticaretin merkezi olan Antalya'nın Alanya ilçesindeki Alarahan ile buraya gelen kervanların güvenliğini sağlamak için sarp tepeye kurulan Alara Kalesi artık turistlere ev sahipliği yapıyor.

Mısır'ın çölleri değil Antalya'nın Patara'sı

Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarındaki Patara Plajı, Afrika çöllerini anımsatan kum tepeleri, atlı ve develi safari turlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

29 yıldır Kapadokya semalarında

1988 yılından bu yana Kapadokya semalarında uçan balonlar, bölgeye ve Türkiye turizmine katkıda bulunuyor. 2016 yılında 250 bin turistin sıcak hava balonlarıyla bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden seyrettiği Kapadokya, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Dreamland Balmumu Heykel Müzesi

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bulunan Dreamland Balmumu Heykel Müzesi'nde yer alan balmumu heykelleri ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Marmaris'in cennet koyları

Yeşil ile mavinin birbirine karıştığı doğa harikası 36 muhteşem koya sahip Marmaris baharı karşıladı.

Rengini denizden alan kasaba

Başkent Tunus'un merkezinde Akdeniz kıyısında yer alan Sidi Bou Said kasabası, deniz mavisi kapı ve ve pencereli, kireç boyalı evleriyle ziyaretçileri etkiliyor.

Parayla vatandaşlık veren ülkeler

Gelişmiş ülkeler yabancı yatırımcı çekmek için adeta yarışıyor. Teşvikler ise oldukça cazip. Yabancı yatırımcıya sağlanan avantajlar arasında vize muafiyeti ve vatandaşlık hakkı yer alıyor.

Rusyada kar hayatı felç ediyor

Rusya'ya kar yağışı kasım gibi başlar ve onu takip eden 6 ay hemen hemen yerden hiç kalkmaz. Hal böyle olunca ülkede karla mücadeleye büyük önem veriliyor. İşte her yıl Rusya'da yaşanan aşırı kar yağışı ardından maruz kalınan görüntüler...

Hobbit köyü Giethoorn

Şimdi bu fotoğraflara bakıp da buranın bir film seti ya da sahne olduğunu düşünmeyin. Burası bu dünyada gerçekten de var olan,içinde insanların yaşadığı ve son dönemde dünyanın en ünlü köyü olduğunu bile söylenebilir. Burası Hollanda'da bulunan Overijssel eyaletine bağlı Giethoorn köyü.

Anadolu buz tuttu

Dondurucu soğukların etkili olduğu Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde bazı göller ve şelaleler buz tuttu.

Dünyadan nefes kesen manzara fotoğrafları

Dünyanın çeşitli bölgelerinden nefes kesici güzelliğe sahip manzara fotoğrafları..

İran'a kadar böyle gidecek

Almanya'dan geçen yıl dev bir çemberle yola çıkan İranlı cimnastikçi Sadatolhosseini, eşyalarını ve valizlerini içerisine koyduğu çemberi çevirip barış mesajları vererek seyahat ediyor

Gaziantep'te bulunan mezar odaları

Hititlerin, Romalıların, Selçukların, Osmanlı'nın yaşadığı bu topraklarda görülmesi gereken birçok önemli eser var. Hürriyet'in haberine göre tam 2500 yıl öncesine ait türünün ilk örnekleri olma özelliğine sahip mezar odaları işte böyle fotoğraflandı.

Sultanahmet'e en kapsamlı restorasyon çalışması

Osmanlı mimarisinin ilk ve tek 6 minareli camisi olarak İstanbul'un siluetine katkı sunan, çinileri dolayısıyla yabancı turistlerin "Mavi Cami/Blue Mosque" diye tanımladıkları Sultanahmet Camisi, 400 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyonundan geçilerek, hatalı onarımlardan kurtarılacak.

İstanbul'un 98 yıl önce havadan çekilmiş fotoğrafları

19 Mart 1918 günü Yeşilköy'den havalanan bir Alman zeplini İstanbul'u fotoğraflamış. İşte o fotoğraflar..

Dünyanın en ürkütücü yerleri

Dünya üzerin de bilmediğiniz hatta görmek dahi istemeyeceğiniz ürkütücü yerler bulunuyor. Bu yerlerin hepsinin başlı başına esrarengiz ve sırlarla dolu hikayesinin yanı gördüğünüzde dahi ürpereceğiniz bir yapısı var.

Modern mimariye sahip camiler

İslam motiflerini bünyesinde taşıyan ve modern mimari ile dünyanın farklı yerlerinde bulunan bu camileri kesinlikle görmeniz gerekiyor.

Ülke sınırlarını gösteren 24 çarpıcı fotoğraf

Ülkeler arasındaki sınırlar bulunan coğrafi konuma göre günümüzde değişiklik gösteriyor. Bazı ülkeler arasında dikenli telli duvarlar varken, bazı ülkelerin sınırların bir evin oturma odasından geçebiliyor. İşte bunun gibi birbirinden ilginç 24 sınır fotoğrafını sizin için derledik..

Bu uçaklar nereye gidiyor?

Fotoğraf sanatçısı Mike Kelley, tam iki yıl boyunca dünyanın dört bir yanındaki 18 havalimanına giderek çekimler yaptı. Amacı, havalimanlarındaki uçak trafiğinin ne kadar yoğun olduğunu gözlemlemekti. İki yıllık bu uğraştan sonra 'Airportraits' adını verdiği fotoğraf serisini çıkarttı.

Nefesinizi kesecek dağ manzaraları

Hiç bir dağın zirvesinden gün doğumunu izlediniz mi veya bir dağa tırmanarak dünyanın gözünüzün önünden geçişini izlediniz mi? Kendinizi aniden çok küçük ve doğanın ihtişamı karşısında kaybolmuş hissedebilirsiniz. Size ilham verecek ve nefesinizi kesecek eşsiz dağ manzaraları..

İzlanda: 'Ateş ve Buz Ülkesi'

A Milli Futbol Takımımızın, 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu üçüncü maçında yarın karşı karşıya geleceği İzlanda soğuk olması ve jeotermal su kaynaklarının da zenginliği nedeniyle ''Ateş ve Buz Ülkesi'' olarak anılıyor. İşte doğal güzellikleriyle özellikle fotoğrafçılara ilham veren İzlanda'dan fotoğraflar.

Dünya'nın saklı cennetlerinden fotoğraflar

Dünyada sanki başka bir gezegenmiş gibi hissettiren mükemmel yerler var. Her ne kadar yeryüzünün her noktasını artık keşfetmiş olsak da, hala bizi büyüleyen ve nasıl oluştuğunu merak ettiğimiz birçok yer bulunuyor. İşte pembe göllerden nefes kesen dağlara, sanki başka bir gezegenden olduğunu düşündüğümüz eşsiz yerler:

Kokpitten çekilmiş nefes kesen fotoğraflar

Hollandalı pilot Christiaan van Heijst ve arkadaşı Daan Krans tarafından uçak kokpitinden çekilen doğa fotoğrafları adeta nefesleri kesiyor. Çin,Kanada ve Hindistan arası uçuşlar esnasında çektikleri fotoğraflarla Amazing Aviation isimli bir şirket bile açmışlar. İşte o muhteşem fotoğraflar.

Hacılar, Medine'deki kutlu mekanları ziyaret ediyor

Hac ibadetlerini yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan hacılar, Mekke'den sonra geçtikleri Medine'de vakitlerini ibadet ve kutlu mekanları ziyaretle geçiriyor.

16 yaşındaki doğa fotoğrafçısından muhteşem kareler

Doğa fotoğrafçısı 16 yaşındaki Jannik Obenhoff'un Almanya'nın dağları ve göllerinde çektiği fotoğraflar sosyal medyada beğeni rekorları kırıyor. Kısa bir süre içerisinde fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'da 200 bin takipçiye ulaştı.

Otostopla 170 şehir gezdi

İstanbul'dan otostopla dünya turuna çıkan 23 yaşındaki Emre Durmuş, bir yılda 29 ülke gezdi. Durmuş, Türkiye'deki darbe girişimi sırasında bulunduğu Hong Kong'da dev megafondan cep telefonu aracılığıyla İstiklal Marşı'nı yankılandırdı.

Rengarenk sonbahar rotaları

Değişen mevsimin rüzgârına takılıp çıkın yola. Rengârenk sonbahar rotaları Ömer Sercan kalemiyle Skyroad'ın eylül sayısında.

Hitler'in terk edilmiş 10 bin odalı oteli

Almanya'nın Baltık Denizi kıyılarına bakan ilginç bir sahili bulunuyor. Dünyanın en büyük oteli ünvanına sahip olan bu otelin özelliği sizi çok şaşırtacak.

Gökyüzünde görsel şölen

Doğa ile tarihin eşsiz uyumunun bir araya geldiği Kapadokya'da, ören yerlerini, doğa harikası peribacalarını ve vadileri görmek isteyen turistler için havalanan sıcak hava balonları, gökyüzünde görsel şölen oluşturuyor.

İlk Türk atlası

1803'de Osmanlı'nın başkenti İstanbul'da basılan bu atlas sadece Türkiye'de Cedid Atlas olarak anılırken dünyadaki diğer bütün kütüphanelerde Cedid Atlas Tercümesi olarak kayıtlıdır. Mashable, Cedid Atlas Tercümesi'yle ilgili bir haber yaparak bunun İslam dünyasının ilk basılı atlası olduğu bilgisini verdi. Askeri öğrenciler tarafından modern tekniklerle hazırlandığı belirtilen Atlasın III. Selim'in emriyle yapıldığı belirtiliyor. Atlasta 24 harita bulunuyor. Sadece 50 kopya basılan kitabın birç...

Mutlaka görülmesi gereken 30 yapı

İnsanlar dünyaya geldiği günden beri bir şeyler inşa ediyor. Bugüne kadar yapılmış olan ibadethane, saray, kale, müze, gökdelen gibi çeşitli mimari güzellikleri sizin için sıralamaya çalıştık.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.