• Tarihe göre sırala

Fazla tuz gece uyutmuyor

Japon doktorlar, gece tuvalete sık kalkmakla tuz tüketimi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı. Tuzu normalden fazla tüketen 98 hastanın gece daha fazla tuvalet ihtiyacını gidermek istediği belirtilirken, günlük tuz miktarının yetişkinlerde 5 gramı, 7 yaşından küçük çocuklarda ise 2 gramı geçmemesi uyarısında bulunuldu.

Türk dernek Sudan'da 3 bin kişiyi tedavi etti

Sudan Türkiye Tıbbi Yardım Derneğinin yürüttüğü kampanya kapsamında 3 bini aşkın kişi tedavi edildi.Derneğin, Güney Kordofan'ın Kubi bölgesinde 23-26 Mart'ta düzenlenen ücretsiz tedavi kampanyasında dahiliye alanında 580, çocuk hastalıkları 230, genel sağlık 430, kadın hastalıkları ve doğum 370, göz 503, işitme sorunları alanında ise 180 kişiye müdahale edildi.

Şar Dağı'nın eteğinde son teknoloji devlet hastanesi

300 Yataklı Elbistan Devlet Hastanesinin açılışı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katılımı ile yapıldı. Bakan Akdağ, yaptığı konuşmada, hastanenin Elbistan'a yapılan birçok önemli yatırımın en önemli halkasından biri olduğunu söyledi. Hastanenin 300 yataklı olduğunu, 40 yoğun bakım yatağının bulunduğunu aktaran Akdağ, her Elbistanlının hastanede mükemmel şartlarda hizmet alacağını belirtti.

Avusturya’dan Türk hastanesine teşekkür mektubu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 6 aydır üzerinde çalışıldığı ve önümüzdeki haftalarda açıklayacağı Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programının ikinci fazı beklenirken, Bursa'nın Karacabey Devlet Hastanesi'ne Avusturyalı bir vatandaştan teşekkür mektubu geldi. Karacabey Devlet Hastanesi'nde tedavi olan Aydemir Dedehayır mektubunda, "35 yıldır Viyana'da yaşıyorum. Buradaki devlet hastanelerinde rastlanılmayacak kadar çabuk ve nazik bir şekilde tedavim gerçekleşti. İlaçlarım bitti ve eski sağlığıma kavuştum....

'Önce öde, sonra parasını al' dönemi kapandı

Vatandaşlar 119 malzemeyi, önce cebinden ödeyip daha sonra SGK'ya giderek parasını istemek zorunda kalmadan, ücretsiz veya fiyat farkı ödeyerek alabilecek.

Reflüyü hafife almayın

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Remzi Beştaş, çoğu zaman ihmal edilen, hastalar tarafından çok önemsenmeyen bir hastalık gibi görünen reflünün aslında çok dikkat edilmesi gereken ve ciddi sonuçlara yol açan bir hastalık olduğunu vurguladı.

Bahar ayları kabusunuz olmasın

Polen ve tozların gözde oluşturduğu kaşıntı, sulanma ve kızarıklıkların kısa sürede geçeceğini düşünmenin yanlış olduğunu belirten uzmanlar, sıradan gibi görünen bu rahatsızlığın görme bozukluğuna sebep olabileceğini söyledi.

Sağlığın başı organik doğum

Hastalıkların arttığı günümüzde doğal yaşamın önemi daha iyi anlaşılıyor. Bunun ilk basamağı ise normal, diğer bir deyişle “organik doğum”. Sezaryen şampiyonu Türkiye'de bu noktada acil planlama şart!

Karnından 15 kilogramlık kitle çıktı

Balıkesir'de 20 yıl boyunca karnındaki 15 kilogram ağırlığındaki kitleyle yaşayan 75 yaşındaki hasta, geçirdiği operasyonun ardından sağlığına kavuştu. Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli, "Tansiyonu yükselen ve bunun üzerine yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan hasta, daha sonra başarılı bir operasyondan geçirildi ve karnındaki kitle alındı" diye konuştu.

Şehir hastaneleri ile sağlıkta yeni dönem

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “14 yıllık hayalim” diye anlattığı şehir hastaneleri projesi kapsamında hizmete giren ilk hastaneler hasta kabulüne başladı. Toplamda 40 bini aşkın hasta yatağına sahip olacak 29 şehir hastanesi ile ülkemizde sağlıkta yeni bir dönem başlıyor.

Isparta Şehir Hastanesi açılıyor

Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak. 800 yatak kapasitesine sahip hastanede 324'ü tek, 150'si ise iki kişilik odalarda hizmet veriliyor. 221 bin 353 metrekare inşaat alanına sahip Isparta Şehir Hastanesi bünyesinde 20 ameliyathane, 131 yoğun bakım ünitesi ve 167 poliklinik bulunuyor.

Kolon kanserinden korunmanın 10 yolu

Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş, kolon kanserinden korunmak için dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlıklarını anlatarak önerilerde bulundu.

Saçlarınızın arasındaki tehlike

Havalar ısındı, ağaçlar çiçek açtı. Bunlar psikolojimizi olumlu etkiliyor ancak alerjik reaksiyonları da artırıyor. Bahar alerjisi her 100 kişiden 10'unu etkiliyor. Polenlerin yoğun olduğu sabah 8-10 saatlerine dikkat edilmesi gerektiğini anlatan uzmanlar, saçların arasına polenin yerleştiğini söyleyerek her akşam duş alınmasını önerdi.

'Cesaretli' muhtar gençleri kurtardı

Altındağ Zübeyde Hanım Mahallesi Muhtarı Canan Erenözlü, çocukların uyuşturucu tuzağına düşmesini engellemek için mücadele ediyor. Aileler ve çocuklar ile bire bir görüşen Erenözlü, Narkotik Şube Müdürlüğü'nün desteğiyle 30 çocuğu tedavisi ettirdi. Kendiliğinden uyuşturucuyu bırakan çocukların da olduğunu anlatan Erenözlü,8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Çalışkan ve Cesaretli Kadın Ödülü"ne layık görüldü.

Tablet ve telefon nörolojik hastalıkları artırıyor

Ekran zamanı ya da 3T olarak isimlendirilebilen; televizyon, telefon ve tablet karşısında geçirilen günlük zamanın uzun olmasının çocuklarda beyin gelişimini olumsuz olarak etkilediğini açıklayan uzmanlar, ekrandaki ışık uyaranların bazı nörolojik hastalıkların ortaya çıkma riskini artırdığını söyledi.

20 günde 3 kere tüm kanı değiştirildi

29 yaşındaki Murat Arpaçay, makat bölgesinden yaşadığı ağır kanamalarla birden hastaneye kaldırıldı. 20 gün içerisinde sürekli kan nakli yapılan Arpaçay'a 50 ünite yani yaklaşık olarak 15 litre kan verildi. Arpaçay'ın iyileşmesinin tek yolunun karaciğer nakli olduğu ortaya çıktı ve ağabeyinden organ nakli gerçekleştirildi.

İlaçların yarısı açılmadan atılıyor

Eczacı Ayşem Jale Kıhtır, ilaç teknolojisi konulu bir fuarda bugüne kadar topladıkları 362 bin kilogramlık atık ilaç verilerini açıklayarak, atık ilaçların yüzde 29'unun son kullanma tarihinin geçmediğini, yüzde 45'inin ise hiç açılmadığını söyledi.

Bakanlıktan tuz uyarısı

Başkent Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezer, "Sağlıksız kabul ettiğimiz Amerikan beslenme tarzında bile bizden daha az tuz tüketildiğini görüyoruz" diyerek tuz tüketimine karşı uyardı. Tuzu azaltarak kalp damar hastalıklarının önüne geçilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Sezer, tuzun kan basıncını yükselttiğini anlattı.

Kanser ilaçlarından 10 kat daha etkili

Oncotarget dergisinde yayınlanan bir araştırmada, C vitaminin bazı kanser ilaçları ve deneysel ilaç 2-DG'den 10 kat daha etkili olduğu ortaya çıktı. Araştırma ekibinin başındaki doktor Michael Lisanti, Araştırmamız erken sonuçlarına göre özellikle portakalda bulunan C vitamini kansere karşı çok daha etkili” diye konuştu.

Komadan 140 gün sonra çıktı

Manisa'nın Salihli ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonrası bilincini kaybeden Emine Hanım Yakar, 140 gün sonra bitkisel hayattan çıkarak doktorlarını sevindirdi. Salihli Devlet Hastanesi Başhekimi Gökhan Gürsoy, yaptığı açıklamada, Yakar'ın, ilermiş yaşına rağmen komadan çıkmasının kendilerini çok sevindirdiğini söyledi.

Ekmekteki GDO bugün belli olacak

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ekmekte GDO kullanıldığı iddiasına ilişkin "Bugün tahlil sonuçları belli olduktan sonra hemen kamuoyuyla paylaşacağız. Bütün tedbirlerimizi alacağız. Gereğini yapacağız. Vatandaşın sağlığı bizim için çok önemli" dedi.

Doktorlar iki hastanede aynı anda çalışabilecek

Özel hastanede çalışan hekimler, mesai saatleri dışında başka bir özel hastanede daha çalışabilecek. Ayrıca özel hastaneler, Sağlık Bakanlığının izniyle planlama kapsamındaki ünite ve merkezlerini başka özel hastaneye devredebilecek ve hastaneler, kendi aralarında veya tıp merkezleri ile karşılıklı kadro değişimi yapabilecek.

Sigarayı bırakana ücretsiz yemek

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından "Sigarayı bırakan öğrenciye bir yıl ücretsiz yemek" kampanyası ile 3 bin öğrencinin bu bağımlılıktan kurtulması hedefleniyor. Uygulamanın belirli bir süresi bulunmadığını aktaran Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, "Sigara sizi bırakmadan siz sigarayı" bırakın diye konuştu.

Hayatı garanti altına alındı

Isparta Şehir Hastanesinde doğan ilk bebek olan Ali bebek, AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın tarafından hayat boyu eğitim bursu ve iş garantisiyle ödüllendirildi.

İnternet bağımlılığını 9 yolla bitirin

Teknolojinin ilerlemesiyle, çok küçük yaşlardan itibaren çocukların bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik aletlere erişimi kolaylaşıyor. Uzman Psikolog Merve Demir, çocuklarda internet bağımlılığı konusunda dikkat çekerek, bir çocuğun, konuşma becerisinde yaşıtlarının gerisinde kalabileceği tehlikesi hakkında aileleri uyardı. Demir, internet kullanımına sınır getirebilme yollarını da sıraladı.

Balık yağı erken doğumu engelliyor

Avustralyalı bilim adamları, hamilelikte alınan balık yağının bebeklerin zekası üzerinde etkisi olmadığı sonucuna vardı. Çalışma kapsamında 2 bin 500 kadın 10 yıl boyunca hamileliklerinden itibaren çocukları 7 yaşına gelene kadar izlendi. Araştırmanın yazarlarından Dr. Jacqueline Gould ayrıca balık yağı takviyesinin erken doğumları nispeten azalttığını söyledi.

Türk kası tarih oluyor

Vücudun belirli bölgelerinde stoklanan yağların sağlığı tehdit ettiğini belirten uzmanlar, karın ve bel bölgesindeki yağları lazer liposuction ile eritmenin mümkün olduğunu söyledi.

'Evde sağlık hizmeti mükemmel olacak'

Bakan Akdağ, Elazığ'ın Doğukent Mahallesi'ndeki Şehir Hastanesi inşaatında incelemede bulundu. Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Akdağ, buradaki açıklamasında, Elazığ Şehir Hastanesi inşaat alanında, bin 38 yataklı büyük bir külliye yaptıklarını belirtti. Evde sağlık hizmetine de değinen Akdağ, 310 bin kişinin faydalandığını ve mükemmel hale getirileceğini kaydetti.

Örümcek zehri şifa oldu

Avustralya'da yürütülen bir araştırma örümcek zehrinin felç tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu. Avustralyalı bilim insanları, örümcek zehrindeki bir proteinin, beyni felç sonrasında oluşabilecek hasardan koruyabileceğini saptadı.

İstanbul'un rutubeti ekmekleri bozuyor

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, günübirlik tüketim için üretilen ekmekte sadece un, su, maya ve tuz kullanıldığını, hiçbir katkı maddesi bulunmadığını ve katkı maddesinin fırıncıya ek masraf getirdiğini belirterek, "Raf ömrü uzun, ambalajlı ekmeklere dikkat edilmeli. Bu ekmeklerde katkı maddesi kullanılıyor" dedi. Kolivar, İstanbul'daki rutubet nedeniyle ekmeklerin bayatladığını kaydetti.

Çaresiz aile yoğun bakımda yardım bekliyor

Sakarya'da, 10 binde bir görülen SMA hastalığına yakalanan 6.5 aylık oğlunu 3 aydır kucağına alamayan anne NEziha Çapkın, 561 bin dolar tutan ilaçlar için gözyaşları içinde yardım istedi. Anne ve baba çaresiz şekilde yoğun bakım ünitesinin kapısında nöbet tutuyor. Türkiye'de 200 bin SMA hastası olduğunu söyleyen baba Metin Çapkın, yardım istiyor.

'e-Nabız'dan uluslararası başarı

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve her türlü sağlık kaydına erişime olanak sağlayan "e-Nabız" uygulaması, 2016 Dünya Zirve Ödüllerinde "En İyi Sağlık Uygulaması" seçildi. 178 ülkeden 400'den fazla projenin yarıştığı yarışmadan birinci olan uygulama 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.