Çocuğunuza uçan balon alırken çok dikkat edin

Bursa’da ufak bir kızın elinde patlayan uçan balon faciaya sebep oldu. Helyum gazı ile doldurulması gereken uçan balon ucuz olsun diye lavabo açıcı ve yanıcı gazlarla doldurulunca çocukların ellerinde bir bombaya dönüşüyor.

Tavuk pilav yedi felç kaldı

İngiltere'de yayımlanan "This Morning" isimli sabah şovunun prodüktörü, Budapeşte seyahati sırasında yediği yemeğin içinde yer alan fındık nedeniyle felç kaldı. 29 yaşındaki Amy May Shead 2 senedir tek başına yemek yiyemiyor, hareket edemiyor ve hiçbir şekilde konuşamıyor.

Kurban Bayramı’na özel beslenme önerileri

Bayramda tüketilen fazla et sonucu ödem artışı, tansiyon yüksekliği ve mide problemleri yaşanabilir. Uzmanlar sağlıklı bir Kurban bayramı geçirmek için beslenme konusunda önemli önerilerde bulundu.

Sokakta kıyma çekmenin cezası 3 bin 200 TL

Kurban Bayramı’nda işleme kayıt belgesi olmayan ya da hijyen kurallarına uymadan kıyma çekenlere 3 bin 200 TL para cezası kesilecek. Bu cezalar, et işleme kapsamına girerse ceza miktarı daha da ağır olacak. İşletme kayıt belgesi olan fakat hijyen kurallarına uymayanlara da ağır cezalar kesilecek.

Obezite D vitamini eksikliğine neden oluyor

Özellikle zayıflamak amacıyla yapılan diyetlerde alınan kalori miktarı azaltılıyor ve azalan kalori miktarıyla birlikte alınan besin miktarının da azalması sonucunda vücutta vitamin eksikliği ortaya çıkıyor. Uzmanlar, bin 200 ve bin 400 kalorinin altındaki diyetlerde mutlaka vitamin takviyesi kullanmak gerektiğini vurguluyor.

Bayramda et tüketimine dikkat

Uzmanlar, Kurban Bayramı'nda et tüketimiyle ilgili uyarılarda bulunuyor. Et sindirimi zor olan besindir. Özellikle yeni kesilmiş hayvanların etindeki sertlik hem sindirimde hem de pişirmede zorluğa yol açıyor. Bu nedenle özellikle mide ve bağırsak hastalarının yeni kesilmiş et tüketimine dikkat etmesi gerekiyor.

Gebelik döneminde bol meyve tüketin

Gebelikleri boyunca meyve tüketen annelerin çocukları daha zeki oluyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda gebelik boyunca meyve tüketiminin, bebeklerdeki zihinsel gelişim üzerinde en etkili faktör olduğu anlaşıldı.

Kurbanlık hayvanlara kan ve süt örneklerinden gebelik testi

Türkiye’de ilk kez hayvanlardan alınan kan ve süt örnekleri laboratuvar ortamında çeşitli testlerden geçilerek hayvanların gebe olup olmadığı tespit ediliyor. Bu uygulama ile pazara getirilen büyükbaş hayvanlara anında gebelik testleri yapılacak.

27 yıl sonra gelen mutluluk

Sivas’ta yaşayan 42 yaşındaki Ayşe Durukan ve 52 yaşındaki Kemal Durukan çifti, çevrelerinin tepkilerinden endişe ederek yıllarca tüp bebek tedavisine başvuramamıştı. Her tedavide başarısız sonuç elde eden çift tam vazgeçmek üzereyken son kez başvurdukları tüp bebek merkezinde yıllar sonra çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı.

Bakan Demircan: Çok başlılık verimi düşürdü

Sağlık Bakanı Demircan, sağlık hizmetlerinde çok başlılığın verimi düşürdüğünü gördüklerini belirterek, çok başlılığın kalkacağını söyledi. "Çok başlılığın verimi düşürdüğünü gördük" diyen Bakan Demircan, eski sisteme tekrar dönüş yapılamayacağını kaydetti.

Bağırsak mikropları beyni etkiliyor olabilir

Bazı bağırsak mikroplarının beyin ile kortizol hormonu vasıtasıyla iletişime geçtiği keşfedildi. Kortizolün, ruminococcus ve beyinde N-Asetilaspartat konsantrasyonları arasında bir tür ara buluculuk yaptığı, bir başka deyişle ruminococcusun kortizol aracılığıyla beyinle iletişime geçtiği ve beyinde değişikliklere yol açtığı belirlendi.

Midenizi küçültmeden bir daha düşünün

Yrd. Doç. Dr. Göknur Yorulmaz, mide küçültme (Bariatrik Cerrahi) hakkında açıklamalarda bulundu. Obezitenin ciddi sağlık sorunlarına yol açması dahilinde tüp mide ameliyatını önerdiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yorulmaz, vitamin, mineral eksikliği ve kemik kaybına dikkat çekti.

Kurban Bayramı'nda tüm tedbirler alındı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Kurban Bayramı ve sağlık çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, tüm tedbirleri aldıklarını ve hastanelerde acil servislerin açık olduğunu, trafik kazalarına karşı trafikte dikkatli ve kurallara uygun seyir edilmesini, kurban kesecek kişilerin olası yaralanmalara karşı işinin ehli insanlar olmasını ve kurban etlerinin de sağlık şartlarına uygun pişirilmesi konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığından 'zayıflama hapı'na takip

Adana’da internetten aldığı zayıflama ilacını kullanan bir kişinin yaşamını yitirdiği iddiaları üzerine Sağlık Bakanlığı, söz konusu ürünü takibe aldı.

Uykusuzluk epilepsi nöbetini arttırıyor

Uykusuzluk nörolojik bir hastalık olan epilepsi hastalığında nöbet sıklığını arttırıyor. Tedavinin başarılı olmasında nöbet sıklığının önemli rol oynadığını belirten uzmanlar, epilepsi hastalarının günlük yaşamlarında dikkat etmesi gereken hususları açıkladı.

Otizmde iletişim çok önemli

Otizmde, aile için en zor zaman otizm tanısının ilk konulduğu zamandır. Ailenin bu durumu ve önlerindeki uzun süreci kabullenme ve artan sorumluluklar karşısında bilinçlenmesi çok önemlidir. Bu süreçte ailenin yalnız olmadığını gösteren sosyal hayattakien büyük destekçisi grup terapileri ve aile içi iletişim olacaktır.

Tiroid metabolizmanın orkestra şefi

Tiroid hormonları asıl olarak metabolizmayı düzenleme görevi yapsalar da, üreme fonksiyonu ve zeka gelişimi dahil pek çok rolleri var. Tiroidin az çalışmasına hipotiroidi, fazla çalışmasına ise hipertiroidi deniyor. Tiroid bezinin normal çalışabilmesi için besinlerle yeterli iyot alımının da olması gerekiyor.

Çizgi filmler çocukları olumsuz etkiliyor

Çizgi filmlerden olumsuz etkilenen çocuklarda okula karşı isteksizlik, okuma alışkanlığının körelmesi, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu ortaya çıkabiliyor. Öte yandan izlediği filmden etkilenen çocuklar hayalle gerçeği ayırt edemediği için filmde gördüğü şeyleri gerçek hayatta uygulamak, onlar gibi beslenmek ve onlar gibi yaşamak isteyebiliyor.

Gençlerin kanını 8 bin dolara satıyorlar

ABD’li doktor Jesse Karmazin, yaşlı insanları gençlerin kanını enjekte ederek gençleştirebileceğine inanıyor. 'Ambrosia' adlı bir şirket kuran Karmazin, 16-25 yaşlarındaki gençlerden aldığı kanı yaşlılara 8 bin dolara enjekte ediyor.

Engelli çocuklar burada egzersizle iyileştiriliyor

AB'nin desteğiyle başlayan ve Gaziantep'te Fiziksel Engelliler Vakfınca yürütülen "Sportif Beceri ve Koordinasyon Projesi" kapsamında engellilerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Burada ağırlıklı olarak engelli çocuklar muayene edilerek kişisel egzersiz programları hazırlanıyor.

Hastalarda ana tedaviyi destekleyici 'at terapisi'

Yrd. Doç. Dr. Balıkçı, "Atla terapi, serebral palsiden tutun, otistiklere, beyin travmalarına, felçlilere, psikolojik problemleri olan tüm hasta gruplarına ana tedaviyi destekleyici amaçlı başarılı sonuçlar veren yan terapi uygulamasıdır" dedi.

Anne karnındaki bebeğe akciğer ameliyatı

Konya'da Emel Camcı'nın 5 aylık hamileyken akciğerinde su toplandığı tespit edilen bebeğine dünyada nadir başvurulan yöntemle anne karnında operasyon gerçekleştirildi.

İnatçı çocukla baş etme yolları

Küçük yaştaki çocuklar kendisini doğru ifade edemediği için inatçı bir tutum sergileyebiliyor. Böyle durumlarda çocuğunuza 'inatçı' kelimesini kullanmayın ve neden böyle davrandığını sorarak, kendisini ifade etme hakkı tanıyın; bu çocuğunuzda önemli biri olduğu hissi uyandıracak ve olumlu davranış sergilemesini sağlayacaktır.

Çocukları dijital tehlikeden koruyun

Yaz tatili olması nedeniyle boş vakitleri oldukça fazla olan çocukları dijital tehlikeden uzak tutmak gerekiyor. Uzmanlar, çok fazla televizyon izleyen ve bilgisayar başında vakit geçiren çocukların algılamasında azalma, dil gelişimi ve motor becerilerinde yavaşlama olduğunu söylüyor.

Gebelikte folik asiti kesinlikle aksatmayın

Annedeki folik asit eksikliğinden dolayı boynunda yumru oluşan Miraç Bebek’in sağlığına kavuştu. Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özkan Durmaz, annelerdeki folik asit eksikliğinin bebeklerde ölümle sonuçlanabilecek doğumsal anomalilere neden olabileceğini söyledi.

Tiroit hastalıkları gebeliği tehlikeye düşürüyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, tirodin az ya da çok çalışmasının adet düzensizlikleri, adet görememe, gebe kalamama veya düşüğe sebep olabileceğini söyledi.

Reflü hastaları sakın bunları yapmayın

Reflü hastalarına önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, alınacak basit önlemlerle hastalığın seyrinin yavaşlatılabileceğini bildirdi. Hastaların, sırt üstü yatmaması, aşırı yemek yememesi, uykudan 3 saat önce çay, kahve, alkol, çikolata ve gazlı içecekleri tüketmeyi bırakması gerekiyor.

Gebelikte hafif egzersizler yapın

Gebelikte yapılan egzersizin önemine değinen uzmanlar, bu egzersizlerin hafif şiddette olması gerektiğini belirterek, anne adaylarına egzersizle ilgili önemli bilgiler verdi.

Seyahatlerde nasıl beslenmeli

Sık sık seyahat eden, iş yoğunluğu yüksek, sürekli stres altında olan kişiler özellikle seyahatlerde beslenmesine özen göstermesi ve dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar, sürekli seyahat edenleri beslenme konusunda uyararak önemli önerilerinde bulundu.

Hacamat için sertifikalı hekimleri tercih edin

Dr. Kalaycı, hacamat ve sülük gibi geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavisi almak isteyenleri, sertifikası bulunan hekim ve uygulama merkezlerini tercih etmeleri için uyardı.

Çocuğunuzu her yıl göz doktoruna götürün

Bebeklerin gözleri 7 - 8 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Küçük yaşlarda ortaya çıkan görme bozuklukları, göz tembelliğine yol açıyor. Göz tembelliğinde erken tanı için çocukların 1 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak göz muayenesinden geçirilmesi gerekiyor.

Kıbrıs kekiğinin faydaları

Kıbrıs Kekiği, mide kanseri, ülselerler ve lenfomaya iyi geliyor. Yapılan araştırmalarda Kuzey Kıbrıs’ta bulunan bir kekiğin gastrit ve ülserler, mide kanseri ve mide lenfomasında etken olarak bilinen bakterileri öldürdüğü saptandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.