• Tarihe göre sırala

Sağlık çalışanlarının üst öğrenim sorunu bitti

Lisans tamamlama hakkına kavuşan sağlık çalışanlarının şimdi de 'üst öğrenim' sorunu sona erdi.

İhtiyacı olmayana ilaç yok

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta dönüşüm programını vatandaşın çilesini, sıkıntılarını sonlandırmak ve hayatını kolaylaştırmak için yaptıklarını söyledi. Akdağ, son 14 yılda sağlıkta memnuniyetin yaklaşık 2 katına çıktığını ifade ederek, akılcı ilaç kullanımını sağlayacaklarını ve ihtiyacı olanın hemen ulaşacağı ilacın, ihtiyacı olmayanın kullanmayacağı bir hale getirileceğini kaydetti.

Ela bebeğe şifa İsrail'de bulundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde lösemi tedavisi gören 21 aylık Ela bebeğe uygun ilik İsrail'de bulundu. Senaç ailesi 9 ay önce hastalanan kızlarının nakledilecek ilik ile sağlığına kavuşacağı günleri heyecanla bekliyor.

'Türkiye dünya markası oldu'

SGK Başkanı Bağlı, Türkiye'nin hem sunduğu hizmet, hem bu hizmete erişilebilirliğin kolaylığı hem de kapsam ve maliyet bakımından Genel Sağlık Sigortası'nda dünya markası olduğunu söyledi. Bugüne kadar en kaliteli hizmetin İskandinav ülkelerinde verildiğini söyleyen Başkan Bağlı, artık Türkiye'nin dünyada bir numara olduğunu ifade etti.

'Sık diş beyazlatma dişte kararma yapar'

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Araştırma Görevlisi Dt. Sevda Öztürk, dişi haddinden fazla ve sık bir şekilde beyazlatmanın, dişte doku kayıpları oluşturacağını ve dişlerin "grimsi" bir renk almaya başlayacağına vurgu yapıyor.

Bacağını ters diktiler

Konya’da trafik kazası sonucu sol bacak uyluk bölgesindeki kırıklar nedeniyle bir dizi ameliyat geçiren 24 yaşındaki Fevzi Aktaş’ın, protez kullanabilmesi amacıyla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla sol bacağı ters dikildi. Bacağını tamamen kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan gencin bacağı bu şekilde protez kullanımına karşı uygun hale getirildi.

'Biz bir zulmü ispatladık'

Sağlık Bakanı Recep Akdağ önemli açıklamalarda bulundu. 2023 yılında Türkiye'de her hastanın tek başına bir odada yatacağını müjdeleyen Akdağ, şehir hastanelerinin devlet hastaneleri gibi ücretsiz olduğunu söyledi. Obezite ve tütünle mücadeleye devam edeceklerini yineleyen Akdağ, yasakların bir yere kadar etkili olduğunu ifade etti. Bakan, İdlib'de kimyasal saldırıya uğrayarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler ile ilgili olarak ise, "Biz bir zulmü ispatladık. Tüm sonuçlarda kimyasal zehirlenme orta...

50 yıllık ilaçla ilgili korkunç iddia

Fransa'da yapılan bir araştırmada, epilepsi ve bipolar bozukluk tedavisi için kullanılan 'Valproat' adlı ilacın, 4 bin 100 bebeğin kusurlu doğumuna neden olmuş olabileceği ortaya çıktı. 1967'den bu yana kullanılan ilaçla ilgili, doktorlara uyarı yapıldı.

Kola içenler dikkat: Felç bırakıyor

ABD'de yapılan bir araştırma, gazlı diyet içeceklerin her gün tüketilmesinin bunama riskini 3 katına çıkardığını ortaya koydu. Aynı araştırma, yapay tatlandırıcı içeren içecekleri her gün tüketen kişilerde felç riskinin arttığı sonucunu da açıkladı.

Tüp bebekte 'sağlıklı bebek' dönemi

Türk bilim insanları, tüp bebek tedavisinde embriyonun sağlıklı olup olmadığını tespit etmek için kullanılan yöntemle ilgili yeni bir çalışmayı Türkiye'ye taşıdı. Yeni uygulamayla, embriyodan beşinci günde alınan sıvıdan DNA incelemesi yapılarak, mekanik hasar etkisi nedeniyle embriyonun anne rahmine tutunma aşamasındaki olumsuz etki ortadan kaldırılmaya çalışılacak.

Tükenmeden önlem alın

EÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayriye Elbi, tükenmişlik sendromuna karşı iyi uyuyarak, düzenli beslenerek, egzersiz yaparak ve dinlenmeye zaman ayırarak önlem alınabileceğini belirtti.

'Erişkin dönemde yapılan aşılar hastalıklardan koruyor'

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özer, erişkin dönemde de tıpkı çocukluk döneminde olduğu gibi aşıların bireyleri hastalıklardan koruduğunu, ekonomik kazanımlar sağladığını bildirdi.

429 bin insan öldü

Sağlık Bakanlığı Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 212 milyon kişi sıtma hastalığına yakalanırken, bu kişilerden 429 bini hayatını hayatını kaybettiği açıklandı. Türkiye'de, "Sıtma Eliminasyon Programı"nın hayata geçirilmesiyle yerli sıtma bulaşma vakaları sona erdi, vakaların sadece yurt dışı kaynaklı olduğu tespit edildi.

Kabartma yazılı ilaç kutuları geliyor

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik değişikliğine göre, tüm ilaç kutularında ilaçların isimleri, görme engelliler için aynı zamanda Braille formatında kabartma yazı ile yazılacak. Görme engelliler için kullanma talimatı, duyarak algılanabilecek bir formatta sunulabilecek.

Saç dökülmesinin sebebi şaşırtıyor

Dr. Emrah Çinik, beslenme bozukluğunun saçları döktüğünü söyledi. Saç dökülmesinin, psikolojik probleme neden olduğunu söyleyen Dr. Çinik, rahatsızlık duyanların saç ekimi yaptırmak için geç kalmaması gerektiğini ifade etti.

Hastalara 'nefes' üretiyorlar

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesinde kurulan sistem sayesinde, hastaların ihtiyacı olan tıbbi oksijen gazı, yerinde üretilerek kurum bütçesine önemli katkı sağlanıyor. Hastanenin başhekimi Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız, hastaların ihtiyaç duyduğu nefesi en güvenli şekilde üreterek maliyetten de kâr ettiklerini söylüyor.

Gülerken bile acı çekiyordu

İzmir'de, tıpta çok nadir görülen bir hastalık nedeniyle sol yanağındaki damarların sinirlere yaptığı baskı sonucu 11 yıldır gülerken dahi acı çeken 69 yaşındaki Ayşe Kır, mikrocerrahi yöntemiyle üst üste binen sinir ve damar arasına "yastık" konularak, gülerken bile yaşadığı ağrılarından kurtuldu.

Obezite ameliyatı masum değil

Obezitenin son bulmasına yönelik ameliyatların tıbbi nedenler dışında estetik kaygılarla da yapıldığını söyleyen Prof. Özkan; nörolojik bozukluklar, yürüme güçlüğü ve ölüm riskine işaret etti.

Ebeler eski günlerini arıyor

İnsanlık tarihinde yüzyıllarca doğumları gerçekleştiren ebeler, son yıllarda deyim yerindeyse sağlık sistemimizin mengenesine sıkıştı. Hastanelerde hemşirelik yaptırılan ebeler, sezaryenle doğumların artması ile doğum sürecinden de dışlandı. Ebeler, doğumun patronu oldukları itibarlı günlerini arıyor.

Kaynatmak çözüm değil

Adana'da aynı aileden üç kişinin domates konservesi yedikten sonra yaşamını yitirdiği iddiaları üzerine uzmanlar ev yapımı sebze konservelerinin sağlık açısından tehlikeli olabileceğine dikkati çekti. Marketten alınan konservelerin de söyleyen uzmanlar, evde kaynama yöntemiyle yapılan konservelerde gıda zehirlenmesine neden olan mikroorganizmaların kaybolmadığını kaydetti.

Dikkat! Yumurtanız bayat olabilir

Yumurtanın son kullanım tarihini basit bir testle anlayabilirsiniz. Soğuk suyun içine bıraktığınız yumurta eğer dibe çöküyorsa taze, suyun yüzeyinde yüzüyorsa bayat olduğunu gösteriyor.

Sağlıkta 2023 hedefleri

Sağlıkta 2023 vizyonunun üçlü sacayağında şehir hastaneleri, enstitüler ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi yer alıyor. 1 milyon 100 bin kişilik ‘sağlık ordusu’ ile yıllık 2 milyon sağlık turistinin ve 20 milyar dolar gelirin hedeflendiği 2023’te, iki yüz yatak kapasiteli Nene Hatun Hastane Gemisinin de suya indirilmesi hedefleniyor.

2 milyar TL'lik ilaç Türkiye'de üretilecek

Pek çok ilaç Türkiye’de üretim için yatırımlarını tüm hızıyla sürdürüyor. Projenin ilk iki fazının tamamlanması ile 2,2 milyar TL’lik ithal ilacın yerli üretime kayması bekleniyor.

Nisan yağmurları şifa saçıyor

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, nisanda yağan yağmurların demir maddesi içerdiğini söyledi. Kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarı"Nisanda yağan yağmurlar, demir maddesi içermektedir. Nisan yağmurlarıyla, kış boyunca en alt seviyeye inen vücudun demir miktarı, en doğal yoldan geri kazanılabilir" dedi.

Epilepsi nöbetlerine son

Ankara Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Kurt, epilepsi rahatsızlığında ilaca dirençli hastalarda tedavide cerrahiyi tercih edebildiklerini belirterek, “Uygun olan hastaların yüzde 90-95’i cerrahi sonrası nöbetsiz hale gelir” dedi. Prof. Dr. Kurt, cerrahi müdahale kararını konseyin aldığını sözlerine ekledi.

Dikkat! Konserve ölüme neden olabilir

Adana’da aynı aileden 4 kişinin konserve domates ile yapılmış menemen yemesinin ardından 1,5 ay içinde ölmesi herkesi korkuttu. Ölümle sonuçlanan konserve faciasını Uzman Diyetisyen Ümran Canlı değerlendirerek, “Besin zehirlenmelerinin yüzde 52’si toksit madde içeren sebze konservelerinden meydana geliyor” dedi.

Hareketsiz yaşayanları bekleyen tehlike

Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman, felç vakalarının önlenmesi ve başarılı rehabilitasyon döneminin geçirilmesi için hareketli bir yaşam modelinin benimsenmesi gerektiğini bildirdi.

Alkol ve uyuşturucudan tehlikeli

Sosyal medya bağımlılığı nedeniyle terapistlere başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. Uzmanlar, sosyal medya bağımlılarının tedavisinin diğer bağımlılıklardan daha zor olduğu görüşünde.

Sağlık Bakanı Akdağ'dan üniversite hastaneleri açıklaması

Üniversite hastanelerinin bakanlığa bağlanıp bağlanmayacağı hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Akdağ, "Kamu üniversitelerinin hastanelerini kuvvetlendirecek, mali durumlarını iyileştirecek, biraz daha oraları birer güçlü sağlık kuruluşları hale getirecek bir yeni model üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Lösemi hastası bebeğin ilk sözü: Acıdı

Antalya'da akut lösemi hastası 1 yaşındaki Elif Lacin'in annesi Emine Lacin, kızının öğrendiği ilk kelimenin 'acıdı' olduğunu, bu kelimeyi ilk duyduklarında hemşirelerin de gözyaşlarına hakim olamadığını söyledi. Anne Emine Lacin, Kızının koşup oynayacak yaşta olduğunu fakat hastalıkla mücadele ettiğini kaydetti.

Bebeğinin kokusunu alınca komadan çıktı

Trafik kazası sonucu komaya giren kadın polis Amelia Banna, komadayken doğum yaptı. 3 ay komada kalan kadın, yoğun bakıma getirilen bebeğinin kokusuyla gözlerini açtı. 'Mucize' olarak değerlendirilen gelişme karşısında doktorlar Amelia Banna'nın tamamen iyileşebileceğini ifade etti.

Kulağından bin tane dev karınca çıktı

Hindistan'ın Gucerat eyaletinin Deesa ilçesinde insanı şoke edecek bir olay yaşandı. Kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 12 yaşındaki Shreya Darji'nin kulaklarından bugüne kadar yaklaşık bin tane dev karınca çıkarıldı. Shreya'nın ebeveynleri, küçük kızlarının kulağından her gün ortalama 10-15 kadar karıncanın dışarı çıktığını kaydetti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.