• Tarihe göre sırala

Yarım litre süt 5 kilogram ete, 8,5 kilogram elmaya bedel

Günlük olarak ihtiyaç duyulan kalsiyum için tüketilmesi gereken yarım litre sütün, bu mineral açısından 5 kilogram ete, 6 kilogram patatese, 8,5 kilogram elmaya bedel olduğu belirtildi.

Yemen'e gönderilecek ilk kargo hazır

Binlerce sivilin koleradan öldüğü, binlercesinin tedavi için ilaç beklediği Yemen'e Türkiye'nin yardımı hazır. Dünya Sağlık Örgütünden yapılan yazılı açıklamada, 27 Nisan'dan bu yana Yemen'de 179 bin 548 şüpheli kolera vakası görüldüğü ve bunlardan bin 205 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Uyuşturucudan207 bin kişi öldü

Birleşmiş Milletler’in (BM) 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla hazırladığı rapor acı bir gerçeği gözler önüne serdi.

Bağımlılarınzihinleritemizlenecek

Yeşilay, uyuşturucu bağımlılarının topluma kazandırılması için proje hazırlıyor. Yeşilay Genel Başkanı Prof. Mücahit Öztürk,tedaviye rağmen iyileşmeyen gençlerin zihinlerinin, açılacak rehabilitasyon merkezlerinde temizleneceği müjdesini verdi.

5 milyon kişi e-Nabız’lı

Sağlık Bakanlığı’nın en çok ses getiren bilişim projesi olarak görülen e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, tüm vatandaşlara sağlık kayıtlarına 7/24 erişim imkanı sunuyor.

Gece körlüğü genetik bir hastalık

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Yusuf Durlu, halk arasında tavuk karası (retinitispigmentosa) olarak bilinen gece körlüğünün kalıtım yoluyla aileden geçen, önemli nadir hastalıklardan olduğuna dikkat çekti.

Engel tanımayanmobil uygulama

Sağlık Bakanlığı, işitme ve konuşma engellilerin acil durumlarda yardım isteyebilmesi için görüntülü sağlık desteği hizmeti getirdi. Mobil uygulama sayesinde, vatandaşlar işaret dili bilen personellerle görüşebilecek.

İlaç bekleyen SMA hastalarına müjde

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından SMA hastalarının hastalarının ilaçlarının karşılanması için SGK'ya yazı yazılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu SMA Tip-1 hastalığı ilaçlarının geri ödeme kapsamına alınacağını söyledi.

Bayramda porsiyon miktarına dikkat

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, Ramazan Bayramı’nda nasıl beslenilmesi ve porsiyon miktarının nasıl ayarlanması gerektiğini konusunda açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığından 'bayram kahvaltısı' önerisi

Bakanlıkça, bayram kahvaltısında, gün içinde tüketilecek şeker miktarı göz önünde bulundurularak reçel ve baldan kaçınılması ve bayramda şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı ve meyvelerin tercih edilmesi önerisinde bulunuldu.

Çölyak hastaları artık baklava yiyebilecek

Şanlıurfalı baklava ustası, Çölyak hastaları için özel olarak ürettiği glutensiz baklavayı sipariş üzerine Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor.

5.8 kilogram ağırlığında doğdu

Üç çocuk annesi Chrissy Corbitt, dördüncü çocuğu dünyaya geldiğinde büyük bir şaşkınlık yaşadı. Chrissiy sezeryanla tam 5.8 kilogram ağırlığında bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Çocuklarda uçak korkusuna dikkat

Çocuğunuz uçağa binmekten korkuyorsa, öncelikle onu sakince dinleyin. Korkusunu anlamaya çalışın. Uçuşla ilgili yanlış ya da eksik bilgilerini düzeltin. İkinci olarak uçuşun nasıl olduğunu, nasıl güvenlik önlemleri alındığını çocuğa açıklayın.

Kanal tedavisi sonrası uzun süreli ağrılara dikkat

Endodonti Uzmanı Dr. Dt. Dilara Arslan, kanal tedavisinin bitimi sonrasında ağrıların uzun süre devam etmesi halinde dişin fonksiyona girmesini engelleyen ağrıların hekim tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Damar genişlemesi varisin habercisi olabilir

Damar genişlemelerinin varis habercisi olabileceğini belirten uzmanlar, özellikle ayak bilekleri etrafında, diz arkalarında, bacaklarda toplardamarlarda görülen damarlanmalar varis habercisi olabileceğini ve yüzün daha çok orta bölümünde görülen damarlanmaların ise rosacea denilen hastalığa işaret ettiğini ifade ediyor.

Bayramda aşırı yemeyin

"Bayramda aşırı yiyerek sağlığınızı riske atmayın" uyarısında bulunan uzmanlar, bayramda tüketilen aşırı yiyecek ve özellikle aşırı şekerin ani kilo artışı yapabileceği gibi çeşitli hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olabileceğini belirtiyor.

Tatlılardan sonra dişlerinizi fırçalayın

Bayramdatüketilen tatlı gıdalardan sonra dişlerin detaylıtemizlenmesi gerektiğini belirtenDt. Selma Kurtoğlu, "Şeker, çikolata, lokum gibi gıdalardansonra dişlerin özellikle fırçalanması veya bol su ile çalkalanmasıgerekir" dedi.

Diyabet hastalarına tatlı uyarısı

Bayramda özellikle diyabet hastalarının şeker, çikolata ve tatlı tüketimi konusunda dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Seyfi Yılmaz, “Özellikle bayramlarda kendimizi kontrol etmemiz gerekiyor. Eğer tatlı tüketilmek isteniyorsa bunun yerine, miktarlarına dikkat etmek şartıyla sütlü tatlılar ya da şeker oranı düşük meyveler tercih edilmelidir" dedi.

Robotik cerrahide Avrupa 4’üncüsüyüz

Sağlık Bakanlığı verilerinden alınan bilgilere göre, Avrupa ülkeleri içinde Türkiye, robotik cerrahide 4’üncü sırada yer alıyor. Robotik cerrahi daha çok üroloji, kadın doğum, kulak, burun, boğaz ve göğüs cerrahisi alanlarında uygulandı.

Bayramda merdiven altı üretime dikkat

Bayramların vazgeçilmezi olan kolonya, lokum, şekerleme ve çikolata tezgahlardaki yerini alırken, üreticiler kalitesi düşük ve tarihi geçmiş ürünlere dikkat edilmesi konusunda uyarıyor.

İşte sünnet için en uygun yaş

Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde veya 6 yaşından sonra yapılmasını ve yaz döneminde yapılmasının da daha uygun olacağını öneriyor.

Yeni doğan bebeklerde bu testler şart

Yeni doğan bebeklerde tarama testlerinin önemine dikkat çeken Çocuk doktoru Ferruh Baş, "Bu testler, bebeklerde gizli hasarlar verebilecek hastalıkların hiç ortaya çıkmadan tanı konmasını amaçlayan programlardır" dedi.

Adını bilmediği hastalık yatağa bağladı

Mersin'de 27 yaşındaki genç öğretmen 2 yıldır ne olduğunu öğrenemediği hastalığı yüzünden yatağa bağlandı. Aşırı yorgunluk hissi ve dayanılmaz ağrılarla gününün neredeyse tamamını yatarak geçirdiğini ifade eden İngilizce öğretmeni Fatma Arzu Aslan, hastalığının ne olabileceği konusunda herhangi bir somut veriye ulaşamadığını söyledi.

3 boyutlu bebek dünyaya geldi

Anne karnında iken görme engelli anne ve babası için maketi yapılan Ebrar Tuğba bebek dünyaya gözlerini açtı.

'Salmonella' insan sağlığını tehdit ediyor

Çığ ya da pişmemiş sağlıklı şartlarda saklanmayan gıdalardan bulaşan Salmonella bakterisi bağırsak enfeksiyonları virüs, bakteri, mantar, küf, parazitler ya da çeşitli hastalıklara neden oluyor. Tedavi edilmediğinde de ciddi sağlık riskleri doğuruyor.

Bayramda tatlı tüketirken diş sağlığına dikkat

Tatlı yiyeceklerin çok tüketilmesinin ağız ve diş sağlığına olan olumsuz etkileri hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar, çok şeker tüketmenin dişlerin çürümesini hızlandırdığı konusunda uyarıyor.

Fazla kilo fıtık riskini arttırıyor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Erdem Yıldırım, ağır yük kaldıranlar, omurga üzerinde zorlama yaşayanlar, ağır fiziksel çalışma içinde olanlar ve fazla kilosu olanlar da bel fıtığı yaşama riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Skolyoz ergenliğe kadar daha sık görülüyor

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Sağlam, Skolyoz hastalığının her yaşta da ortaya çıkabildiğini ancak, ergenliğe kadar olan kısımda daha sık görüldüğünü belirtti.

Anne adaylarına tatil uyarıları

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, Ramazan Bayramı dolayısıyla karayoluyla yolculuk yapacak anne adaylarına, 2 saatte bir mola vererek 15-20 dakika yürümeleri uyarısında bulundu.

Kilolu çocuklara dikkat

Beslenme ve Diyet Uzmanlarından Gözde Gence, araştırmalara göre Türkiye’de çocukluk çağı obezitesinin tüm çocuklarda yüzde 6,5, fazla kilolu çocukların oranının ise yüzde 14,3’e ulaştığını söyledi.

Stresi kontrol altına almak kendi elimizde

Stresle baş edebilmek için, işe ve sosyal hayata daha aktif katılmalı, mücadele ve değişiklikten zevk alınması gerektiğini ifade eden Uzm. Psikolog Gözde Nilüfer, "Olaylara olumlu bir bakış açısı geliştirmeli. Hoşgörülü ve esnek olmalı, yakın çevreyle olumlu ilişkiler kurmaya çaba göstermeliyiz" dedi.

Artan saç dökülmesi hastalık habercisi

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şemsettin Karaca, saçın normalden fazla dökülmesinin hastalık olduğunu belirterek, günde 100-150 saç telinin dökülmesinin normal olduğunu ve bu sayının artması veya mevcut saç yoğunluğunda azalmanın saç kökünü ilgilendiren bir hastalık habercisi olabileceğini söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.