2018'de 9 bin doktor atanacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, '2018'de 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz.' dedi Pratisyen hekim ihtiyacının 5-6 yıla kapanacağını söyleyen Bakan Demircan, sağlıkta şiddetin kabul edilemez olduğuna değindi.

1,5 yaşındaki Muhammed Ali ilik nakli bekliyor

Konya’nın Ereğli ilçesinde, bir buçuk yaşındaki oğlunun ilik nakli olması için 50 bin liraya ihtiyacı olan genç anne, “Ne olursunuz çocuğumu kurtarın. Çocuğum ilik nakli olmazsa gözümün önünde ölecek” diyerek gözyaşı döküyor.

SGK’dan 'e-bildirge' açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) e-Bildirge uygulamalarında yapılacak bakım çalışmaları nedeniyle 17 Aralık Cumartesiyi Pazara bağlayan gece saat 00.05 ile 04.05 saatleri arasında hizmet verilemeyeceğini duyurdu.

Yıllarca yastık kılıfını değiştirmeyen kadın gözlerinden oluyordu

Çin'de yaşayan bir kadın, beş yıl boyuna yastık kılıfını değiştirmeyince ilginç bir hastalığa yakalandı. Kuruluk nedeniyle gözlerini dahi açamayan kadının kirpiklerinde 100'e yakın ev tozu akarı yani mite olduğu tespit edildi.

Özel hastanelerde yeni düzenleme

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile özel hastanelerde çalışan doktorlar mesai saatleri dışında başka bir özel sağlık kurumunda nöbet tutabilecekler. Ayrıca bir tıp kurumu bünyesinde bulunan ünite ve merkezler başka bir kurum veya hastaneye devredilebilecek.

Kanserojen madde 23 Aralık'ta yasaklanıyor

Ayakkabıdan çantaya, tekstilden takı ve saatlere, bebek bezlerinden deterjan ve oda spreylerine, çocuk bakımından temizliğe kadar yüzlerce üründe kanserojen ve alerjen yasağı 23 Aralık’ta başlıyor. Evlerde bebeklerin ağzının değme ihtimali olan masa, sandalye dahil hiç bir üründe artık kanser yapıcı ürün kullanılamayacak. Çocuk parklarının zeminlerinde dahi kanserojen madde aranacak

2 milyon‘sessiz’ nüfus

Nüfus kütüklerinde kayıtlı olmasına rağmen hiçbir hareket görünmeyen 2 milyon 273 bin 5 kişi için nüfus idaresi harekete geçti. Bu insanların ölmüş olabileceğini belirten Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, “Bu, toplumsal bir sorundur. Bunları tespit edeceğiz” dedi. Mülki idarelere bu durumdakilerin MERNİS bilgilerinin gönderildiğini belirten Güner, “Sağ da olabilir, yurt dışına gitmiş ve orada ölmüş de olabilir. Sağ görünmelerinde bazı kişilerin menfaati olabilir. Emniyet ve j...

MR için sıra beklemeye son

Sağlık Bakanlığı aylarca beklenen MR veya tomografi sırasına çözüm bulacak adımı atıyor.

Canan Karatay: Erkeklerin ömrü kadınlardan daha kısa oluyor

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, erkeklerin ömrünün kadınlara göre daha kısa olduğunu söyledi.

Hastaneye peş peşe getirilen iki kadın da takside doğum yaptı

Evlerinde fenalaşınca taksiyle hastanenin kapısına kadar getirilen anneler, burada daha fazla dayanamayıp araç içerisinde doğum yaptı. Taksi içinde iki kadına doğum yaptıran hastane çalışanları daha önce böyle bir olay ile karşılaşmadıklarını söyledi. 2 kız bebeğin ve annelerinin sağlık durumlarının iyi olduğu söylendi.

Sağlık Bakanı Demircan'dan istifa iddialarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, istifa ettiğiyle ilgili iddialara açıklık getirdi. Demircan, görevinin başında olduğunu, makamını milletinin emaneti olarak gördüğünü söyleyerek iddiaları "algı operasyonu" olarak değerlendirdi.

Yanlış teşhis hayatını kararttı

Dizindeki ağrılar için gittiği hastanede kemik kanseri teşhisi konan ve 9 seans kemoterapi alan küçük Talha’nın teşhisi yanlış çıktı. Çocuğun ailesi teşhisi koyan hastane ve doktor hakkında savcılığa gitti.

En sık yaşanan kış hastalıkları

Kış mevsimiyle birlikte havalar iyiden iyiye soğurken hastalıklar da giderek yaygınlaşıyor. Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında gripten bronşite, boğaz enfeksiyonlarından sinüzite pek çok hastalık hem yetişkinleri hem çocukları etkisi altına alıyor.

Acile kaldırılan adamın dövmesi doktorları şoke etti

Göğsünde İngilizce "Diriltmeyin" yazılı bir dövme olan adam, bilinçsiz bir halde acil servise kaldırıldı. Dövmeyi gören doktorlar kısa süreli bir şaşkınlığın ardından hastaya müdahale etmeye karar verdi. Yaşlı adam, müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığından 'ilaç fiyatı' açıklaması

Sağlık Bakanlığı, 19 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere 917 ilacın fiyatında düşüş, 945 ürünün fiyatında artış yapıldığını açıkladı.

'Gereksiz antibiyotik kullanımı azalmaya başladı'

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Sancar, gereksiz antibiyotik kullanımının azalmaya başladığını belirtti.

'Her 10 çocuktan biri obez'

Sağlık Bakanı Demircan, obez çocuk oranının 2013'de yüzde 8,3 iken 9,9'a yükseldiğini söyledi. Türkiye'de her 10 çocuktan birinin obez olduğunu söyleyen Demircan, kilolu çocukların sağlığını tehdit eden en önemli konunun obezite olduğunu kaydetti.

Antikor tedavisi migrene çözüm olacak

Migrene karşı antikor tedavisi geliştirildi. İngiltere'de geliştirilen antikor iğnesinin migren nöbetlerinin sayısını ve ağrıların şiddetini azalttığı tespit edildi.

Kanser DVD’siders oluyor

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kuzu’nun kolon ve rektum kanseri tedavisi üzerine hazırladığı DVD dünyaya açılıyor. 4,5 yılda hazırlanan eğitim DVD’si Avrupa’da cerrahlara ders materyali olarak dağıtılacak.

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden kadının karnından 'havlu' çıktı

Trabzon'da karın ağrısı, mide bulantısı ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvuran kadının karnında tespit edilen havlu ameliyatla alındı. Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Ayhan Çağılcı, günümüzde bu tarz hataların yapılmaması gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden korkunç analiz: İlaçların yüzde 11'i sahte

Dünya Sağlık Örgütü, yoksul ve gelişmekte olan ülkelerde satılan ilaçların yüzde 11'ini sahte olduğunu açıkladı. Örgüt, sıtma ve zatürreden kaynaklanan çocuk ölümlerinin önemli bir bölümü sahte veya standart altı ilaçlardan kaynaklandığını belirtti. Ayrıca Örgüt dünyada sahte ilaçlara yılda 30 milyar dolar harcandığını tahmin ediyor.

Doğumda hafızasını kaybeden kadın kendisini 13 yaşında sanıyor

22 yaşındaki Gallerli Shannon Everett, doğum yaptıktan sonra hafıza kaybına uğradı ve uyandığından beri kendisini 13 yaşında zannediyor. Doktorlar, genç kadının amniyotik sıvı embolisi geçirdiğini ve bu durumun 20 binde bir meydana geldiğini söylüyor.

Müslüman doktorlar acılara son vermek için yarın toplanıyor

Dünya genelindeki İslam ülkelerinde faaliyet gösteren doktorlar, sağlık kaynaklı yaşanan acılara son vermek için 28 Kasım- 1 Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek “Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi”nde buluşacak.

Depresyon hastası 7 kilo para yedi

Hindistan'da yaşayan Maksud Han isimli adamın midesinden toplamda 7 kg ağırlığında bozuk paralar, çiviler, cam parçaları ve başka pek çok yabancı madde çıkartıldı. Maksud Han'ın depresyon hastası olduğu iddia edildi.

Kanser olmayan çocuğa 9 seans kemoterapi yapıldı

İstanbul'da 7 yaşındaki Yusuf Civelek'e kanser teşhisi koyuldu. 9 seans kemoterapi tedavisi gördü, bacağını kaybedebileceği söylendi. Ailesi, tetkikleri bir başka doktora gösterince çocuğun kanser olmadığı ortaya çıktı.

Şekerin zararını şeker lobisi duyurmadı

Şekerin zararlarının, 50 yıl önce 'şeker lobisinin' desteğiyle yapılan bilimsel bir araştırmada ortaya çıktığı, lobinin baskısıyla araştırmanın yayınlanmasının engellendiği belirtildi.

TÜBİTAK'tan obeziteye karşı 'nişasta'

Türkiye'de görülme sıklığı giderek artan obezite ve diyabet hastalıklarını önlemek amacıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü tarafından tokluk hissi vererek yeme isteğini kontrol eden "dirençli nişasta" geliştirildi.

65 yıldır bu aletin içinde yaşıyor

70 yaşındaki Paul Alexander, geçirdiği çocuk felcinin ardından 65 yıldır ‘çelik ciğere’ mahkum yaşıyor. Alexander, ekipman üreticilerinin ve sigorta firmalarının 2015’te bakım kapsamından çıkarttıkları çelik ciğerinin çalışır durumda kalması için otomobil tamircilerine güveniyor.

'Bangladeş'e 2 hastane ile 10 sağlık merkezi kuracağız'

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Hüseyin ile yaptığı görüşmede, "Bu yılın sonuna kadar, sığınmacıların yaşadığı Cox's Bazar'a 2 sahra hastanesi kuracağız ve bunlarla birlikte çalışacak 10 adet de sağlık merkezi oluşturacağız. Bölgede 125 bin kişiye hizmet verebileceğiz." dedi.

Mide sancısıyla doktora giden hastanın "cennet hurması" çıktı

Trabzon'da Mide sancısı şikayetiyle hastaneye başvuran Zeki Baş'ın midesinde çok sayıda tükettiği cennet hurmasının oluşturduğu kitle tespit edildi. Ameliyatla kitleden kurtulan Baş'ın doktoru, fazla cennet hurmasının karaciğer yağlanmasına da neden olduğunu kaydetti.

Trabzon hurması hastanelik etti

Trabzon'da mide sancısı şikayetiyle hastaneye başvuran Zeki Baş'ın midesinde çok sayıda tükettiği cennet hurmasının oluşturduğu kitle tespit edildi. Ameliyatla kitleden kurtulan Baş'ın doktoru, fazla cennet hurmasının karaciğer yağlanmasına da neden olduğunu kaydetti.

13 yıllık hemşire herkesi kandırdı

İstanbul Tıp Fakültesi'nde hemşire olarak görev yapan Mail Ö.'nün eskiden yatakhane sorumlusu olduğu kamuya ait yatakhanede 2004'ten bu yana ailesini barındırdığı ortaya çıktı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.