Canan Karatay’a zeytinyağı ile tereyağı tepkisi

Canan Karatay'ın ‘çaya şeker yerine tereyağı kullanın’, ‘zeytinyağı anne sütü gibidir, çocuklarınıza içirin’ önerisine sert tepki geldi.

Bir ameliyat iki şifa

Kütahya’da, göğsünde sıkışma şikayetiyle hastaneye kaldırılan 70 yaşındaki hasta, 7 saat süren operasyonla hem baypas oldu hem de kalbine yakın 17 santimetrelik tümörden kurtuldu.

Kilo aldırmayan lahmacun

Lahmacundan pideye, Anadolu mutfak kültürün vazgeçilmez ürünleri, diyet programlarına uyarlandı. KİBEM tarafından hayata geçirilen proje ile diyet yapanların yanı sıra tansiyon, şeker, obezite hastaları ve çocuklar da Anadolu mutfağının en sağlıklı halini tadacak.

Hamile olduğunu doğumdan 4 saat önce öğrendi

Instagram fenomeni olan Connie Whitton, doğumdan 4 saat önce hamile olduğunu öğrendiğini, kilo aldığını sandığını söyledi. Sırt ağrıları için hastaneye giden Whitton, 4 saat sonra anne oldu.

Canan Karatay lahana tarlasına girdi

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden birinin lahana olduğunu söyledi. "Bol bol lahana turşusu yiyin" diyen Karatay, bu besinin en doğal probiyotik olduğunu kaydetti.

Acı sevenler dikkat: İsotta kanserojen madde var

Prof. Dr. Ferit Atasoy, Şanlıurfa isotunun geçirdiği aşamaları inceledi. Atasoy, yanlış yöntemle üretilen isotun kanserojen madde taşıdığını iddia ederek biberin fazla karartılmaması tavsiyesinde bulundu.Atasoy, en ideal isotun mor renk olduğunu kaydetti.

Omuriliği kırıldı 3 gün sonra yürüdü

Adana’da motosiklet kazasında omuriliği kırılan ve felç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan genç, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde yapılan başarılı operasyon sayesinde ameliyattan 3 gün sonra yürümeye başladı, 6 gün sonra da taburcu oldu.

Çölyak hastaları ödeneklerinin artırılmasını istiyor

TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuran dilekçenin ilk imzacısı Mustafa Erbir, çölyak hastalarına yapılan ödemenin 3 yıldır artmadığınıve bunun hastaları zor durumda bıraktığını söyledi.

Evlat edinen anneler de emzirebilecek

Yurt dışında uzun süredir kullanılan sistem geliştirilerek, evlat edinen veya sütü gelmeyen annelerin bebeklerini emzirebilmesi sağlandı.

Elektronik zehirin hedefi gençler

Yeşilay Genel Müdürü Yılmaz, elektronik sigarada, nikotinin yanı sıra kimyasal maddeler ve zararlı partiküller bulunduğunu belirterek, ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedef kitlesini gençlerin oluşturduğunu söyledi.

İlk yüz naklini yapan Özkan: Kendimizi çok farklı hissettik

Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Prof. Dr. Özkan, ameliyat sırasında ekibiyle birlikte yaşadıklarını anlattı. Özkan, "Yüz nakli operasyonunda yeni yüzü yerleştirdiğimizde bambaşka bir insanla karşılaştık. Tüm ekip o an birkaç saniye durakladık. Kendimizi çok farklı hissettik" dedi.

Helal Akreditasyon Kurumu kuruluyor

Helal Akreditasyon Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Her gün 5 tane sünger yiyor

İngiltere'de Pika sendromundan muzdarip olan Emma Snowdon günde 3 veya 5 tane sünger yediğini söyledi. Snowdon, büyükannesinin vefatıyla sünger yemeğe başladığını ifade etti.

Şizofreniye ilaçlı şifa

Şizofreni tedavisinde her gün ağızdan alınan ilaçlar yerine enjeksiyon yöntemiyle 15-30 gün ya da 3 ay gibi uzun etkili ürünler, özellikle yalnız yaşayan ve ilaç kullanımını reddetme potansiyeline sahip hastalar için avantaj sağlıyor.

Kanser ilacını reçetesiz satıyorlar

Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen kanser ilacının piyasada bulunmaması yetkilileri harekete geçirdi. Reçetesiz ve internette satıldığı ortaya çıkan meme kanseri ilacıyla ilgili eczanelere denetim yapıldı. İhbarların dikkatle incelendiğini söyleyen yetkililer, karaborsacılara karşı vatandaşları uyardı.

Sağlık Bakanlığından 'reçetesiz ilaç' açıklaması

Sağlık Bakanlığı alınan tüm bu tedbirlere rağmen meme kanseri ilacının piyasada bulunamadığı iddiaları üzerine eczanelere yönelik denetimler gerçekleştirildiğini, denetimler sonucu meme kanseri ilacını reçetesiz satan ya da İlaç Takip Sistemi stok bildirimi yapmadığı tespit edilen eczacılar hakkında gerekli işlemler başlatıldığını açıkladı.

Kazadan sonra Rusça konuşmaya başladı

Osmaniye'de geçirdiği kaza sonrasında kaldırıldığı hastanede 10 gün yoğun bakımda kalan ve yaklaşık bir ay sonra taburcu olan 27 yaşındaki Hatice Tatlıer, bir anda hiç bilmediği Rusça'yı konuşmaya başladığını iddia etti. Doktorlar ise bunun aksan değişikliği olduğunu söyledi.

Oyun yüzünden gözlerinden oldu

Çin'de ismi açıklanmayan 21 yaşındaki bir kadın, 1 hafta boyunca 8 saat aralıksız “Arena of Valor/Honour of Kings” oyunu oynamaktan gözünü kaybetti. Uzmanlar, uzun süre hareketsiz kalan kadının vücut kan dolaşımını bozduğunu ve bu nedenle gözünde büyük bir kanamaya neden olduğunu söyledi.

Tiryakisine müjde: Çay içmek zayıflatıyor

Yeni bir araştırmaya göre siyah çay içerek kilo alımı engelleniyor. California Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, siyah çay kilo vermeye neden olan bakterinin büyümesini engelliyor.

Gıda hilesi 3 kişiyi öldürdü

Gıda ürünlerindeki hileler hakkında bilgi veren Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, gıdalardaki melamin maddesi nedeniyle Çin'de üç kişinin öldüğünü söyledi. Başkan Saner, Türkiye'de de bazı ürünlerin içinde takviye edici gıdalar, tek tırnaklı eti, jelatin, ucuz yağların bulunduğuna dikkat çekti.

30 yıla kanserden daha çok ölüme neden olacak

Türkiye’de herhangi bir hastalıkla hastaneye başvuran 10 bireyden 3’ünün reçetesine antibiyotik yazılıyor. Her sene antibiyotik direnci nedeniyle 700 bin kişi hayatını kaybediyor. "Küresel tehlike" olarak adlandırılan antibiyotikler yaklaşık 30 sene sonra kanserden daha fazla ölüme neden olacak.

Canan Hoca'dan ilginç 'yün' yorumu

Prof. Dr. Canan Karatay, Siyez Festivali'nde yaptığı konuşmada, siyez ununun faydalarından bahsetti. Yün tüketiminin de önemine değinen Karatay, "Modern hayat, modern yataklar çıktıktan sorar hanımların, beylerin ağrılar arttı" diyerek yatak, yorgan ve yastığın 'yün' olması gerektiğini kaydetti.

Bağırsağından yaratık çıktı

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 69 yaşındaki kadının bağırsağından safra yollarına girilmeye çalışılırken fark edilen 10 santimetrelik yaratık doktorları şaşırttı. Prof. Dr. Kekilli, bu tarz vakaların Türkiye'de çok nadir görüldüğünü söyleyerek, meyve-sebze temizliğine dikkat çekti.

Çok çalışan gazetecinin kalbi dayanmadı

Japonya'da 2013 yılında kalp yetmezliğinden ölen Japon gazeteci Miwa Sado'nun son bir ayda 159 saatten fazla çalışarak sadece 2 gün izin kullandığı ve çok çalışmaktan dolayı öldüğü ortaya çıktı.

Öfkeli olanlara çözüm önerileri

Öfke, karşılanmayan beklentilere, istenmeyen sonuçlara verilen duygusal tepkidir. Geçmişe ya da bireyin çocukluğuna yönelik herhangi bir olay bulunmuyorsa, öfke sorunu telkinlerle çözümlenir ve sonrasında olaylara karşı bakış açısı değiştirilerek öfke kontrolü sağlanır.

Bu besinler yaşlanmayı geciktiriyor

Bazı besinler yaşlanmayı geciktiriyor. Bu besinlerden avokado, az yağlı yoğurt, somon, havuç, domates, brokoli, pancar ve kırmızılahana öne çıkanlardan.

Her 4 kişiden biri aynı hastalığı yaşıyor

Son yıllarda artarak özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelen varis hastalığı Türkiye’de her 4 kişiden 1’inde görülüyor. Varis, kronik enfeksiyona ve kan pıhtısına neden oluyor.

Çocuğunuz soru sormuyorsa şüphelenin

Çocukların, özellikle de gelişme dönemlerinde akla hayale gelmeyecek sorular sormasının son derece doğal ve gerekli bir davranış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, eğer çocuğunuz soru sorup öğrenmek istemiyorsa, bu durumun normal olmadığını söylüyor

Grip hastalığını ciddiye alın

Yaklaşan kış mevsimi öncesi grip uyarısı yapan uzmanlar, önemsenmeyen grip rahatsızlığının, birçok farklı hastalığı tetikleyebileceğini belirterek, hastalığın ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

10 reçetenin en az üçünde antibiyotik var

KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ergönül, 10 reçetenin en az üçünde antibiyotik yer aldığının bilindiğini belirterek, "Bu yoğun tüketimin sonucu olarak da direnç oranlarımız oldukça yüksek" dedi.

Bu hastalığı olanlar kahveden uzak dursun

Hassas bağırsak sendromu yaşayanlar kahveden uzak dursun. Şişkinlik ve gaz şikayetleri ile ortaya çıkan hastalık önemsenmediğinde tekrarlayan karın ağrısı ve huzursuzluk ile yorgunluk, sırt ve bel ağrılarına da yol açıyor.

Göz sağlığında doğru bilinen yanlışlar

Halk arasında yaygın ancak doğru olmayan pek çok bilginin göz sağlığını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, konu ile ilgili bilgiler vererek, doğru bilinen yanlışları anlattı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.