• Tarihe göre sırala

YSK kesin sonuçları açıkladı

YSK Başkanı Güven, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarını açıkladı. Güven seçimlerinde, AK Parti'nin 317, CHP'nin 134, HDP'nin 59, MHP'nin 40 milletvekili kazandığını açıkladı. Seçime katılım oranı ise yüzde 84.4 oldu.

Kesin seçim sonuçları bugün açıklanacak

1 Kasım'da yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına yönelik itiraz süreci bugün tamamlandı. YSK, 1 Kasım Genel Seçimleri'nin kesin seçim sonuçlarını bugün açıklayacağını duyurdu.

Kesin sonuçların açıklanacağı tarih

1 Kasım'da yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına yönelik itiraz süreci bugün tamamlandı. Bu sürecin ardından kesin seçim sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu.

CHP itirazına YSK'dan ret

CHP Kahramanmaraş'ta oyların yeniden sayılması için YSK'ya yaptığı başvuru reddedildi.

YSK'dan seçim sonuçları açıklaması

YSK 1 Kasım'da gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının yarın öğlene kadar açıklanacağını bildirdi.

Tümü 100 günde yapılacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, hükümetin 100 gün içinde gerçekleştireceği vaatleri anlattı.

"Sizce Kılıçdaroğlu başarılı mı?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu başarılı mı, başarısız mı tartışmalarına ne diyorsunuz" sorusunu yanıtladı.

"Uygun politika üretemedik"

CHP Milletvekili Fikri Sağlar, partisinin Türkiye genelinde başarılı olmamasının nedenlerini sıralarken, "Milletin korkusu, can ve mal korkusudur. CHP olarak buna uygun cesur ve kararlı politikalar üretmedik" dedi.

CHP'li vekilin 1111 takıntısı

Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde 1111. milletvekili olarak TBMM'ye kaydını yaptıran CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 1 Kasım seçimleri sonrası yine 1111. üye olarak kaydını yaptırdı.

49.5'in sırrı

1 Kasım seçimlerinde AK Parti'ye ayrıntılar kazandırdı. Seçime hazırlıkta yürütülen detaylı çalışma AK Parti'nin oylarını neredeyse yüzde 20 oranında arttırdı. AK Parti, Türkiye'nin 81 ilinde oyunu arttıran tek parti oldu.

Memleket hüsranı

1 Kasım’ın ilginç sonuçlarından biri, muhalefet partisi liderlerinin memleketlerinde kaybedişi oldu. Bahçeli ve Demirtaş’ın nüfusuna kayıtlı olduğu ilçelerde AK Parti birinci parti olurken, Kılıçdaroğlu’nun ilçesinde birinci sırada HDP yeraldı. İlçesinde birinci çıkan tek lider ise Davutoğlu oldu.

Halk dirayetli hükümet istedi

1 Kasım seçimlerini değerlendiren Gazeteci Yazar Etyen Mahçupyan, 7 Haziran sonrasında dirayetli, sorun çözebilen ve Türkiye’yi yarına taşıyacak bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirterek “AK Parti bu açıdan daha tercih edilir hale geldi” dedi. Muhalefetin yenilgi psikolojisi içinde olduğunu söyleyen Mahçupyan, "AK Parti dışındakilerin herhangi bir seçim kazanma şansı kalmamış durumda" diye konuştu.

Şiddeti isteyenler kaybetti

Ortadoğu Halklarının Birliğini Koruma, Kalkındırma ve Strateji Araştırmalar Derneği (OHAK-DER) Başkanı Burhan Hedbi, 1 Kasım seçiminde şiddeti isteyenlerin kaybettiğini söyledi.

Halk dirayetli hükümet istedi

1 Kasım seçimlerini değerlendiren Gazeteci Yazar Etyen Mahçupyan, 7 Haziran sonrasında dirayetli, sorun çözebilen ve Türkiye’yi yarına taşıyacak bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirterek “AK Parti bu açıdan daha tercih edilir hale geldi” dedi. Muhalefetin yenilgi psikolojisi içinde olduğunu söyleyen Mahçupyan, "AK Parti dışındakilerin herhangi bir seçim kazanma şansı kalmamış durumda" diye konuştu.

"AK Parti'nin üzerinde tarihi sorumluluk var"

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, "AK Parti'nin seçim başarısı beni ziyadesiyle mutlu etti. Bu partinin üzerinde büyük ve tarihi bir sorumluluk var" dedi.

Zincirleme oy hırsızlığı

HDP’nin 1 Kasım’da barajı terör örgütü elemanlarının baskılarıyla aştığı ortaya çıktı. Seçmene HDP mühürlü oy pusulasını vererek zarfa atmasını isteyen örgüt üyeleri boş pusulayı istedi. Baskıyla bu yöntemi zincirleme uygulayıp oy hırsızlığı yaptı.

18 bin oy yeniden sayılacak

CHP'nin Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde yaklaşık 18 bin geçersiz oyun yeniden sayılması istemi kabul edildi.

Silivri’de sandıktan ilk sırada HDP çıktı

Seçimde barajı güçlükle geçen HDP, paralel yapı soruşturmasından tutukluların da yer aldığı Silivri Cezaevi’ndeki sandıktan birinci çıktı. Bin 493 oy çıkan HDP’nin 7 Haziran’a göre oylarının bir bölümünü CHP’ye kaptırdığı görüldü.

Seçim vaadini 5 günde yerine getirdi

İnegöl ilçe merkezine 10 kilometre mesafedeki Cerrah Mahallesi'ne seçim çalışmaları sırasında PTT acentesi, doğalgaz ve bankamatik sözü veren AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, vaadini 5 gün içinde yerine getirdi.

HDP üçüncü sayımda 27 oyla kaybetti

Mersin'de 1 Kasım seçimlerinde 93 oy ile ikinci milletvekilliğini kaybettiklerini ileri süren HDP'liler, ilçe seçim kuruluna başvurarak oyların yeniden sayılmasını istedi. İl Eşbaşkanı Selman Günbat, itirazlar sonucu şu ana kadar yapılan sayımlarda, 93 olan farkın 27'ye düştüğünü öne sürdü.

Avrupalı Türkler seçimlerde düzenleme istiyor

1 Kasım seçimlerinde oy kullanan Avrupa'daki Türk seçmenler süreçteki sıkıntıların giderilmesi için birtakım yeni düzenlemeler yapılmasını istiyor.

HDP'nin Mardin itirazı reddedildi

HDP'nin, Mardin'in Midyat ve Artuklu ilçelerindeki bazı sandık sonuçları için yaptığı itiraz reddedildi

MHP’de kaçak müşahit avı

MHP'de oluşturulan komisyon oy kaybının nedenini arıyor. Muhalefet bayrağını açanların uzun süredir partinin dışında olduğunu, seçimlerde parti için çalışmadığını, hatta partiye oy bile vermediğini iddia edildi.

CHP'ye seçim kurulundan ret

CHP'nin, Erzincan'daki merkez ve 8 ilçede "geçersiz oyların yeniden sayılması" talebiyle ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazlar reddedildi.

"Biz olmasak HDP oy alamazdı"

Terör örgütünün sorumlularından Cemil Bayık, HDP'yi kastederek "Direnişimiz olmasaydı bu ortamda yüzde 5 oranında bile oy alınamazdı" dedi.

"Adımız gibi alnımız da AK"

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, seçim sonuçlarıyla ilgili, “Alınan bu sonuç bizim adımızın AK olduğu gibi alnımızın da AK olduğunu gösterdi” dedi.

MHP'li Başkan istifa etti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lüleburgaz İlçe Teşkilatı Başkanı Ayhan Aksakal, 1 Kasım seçimlerinde başarısız oldukları gerekçesiyle görevinden istifa ettiğini, istifasını il başkanına sunduğunu söyledi.

"Kaybedeni olmayan bir seçim"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, 1 Kasım genel seçiminin kaybedeni olmadığını belirterek, "Kazanan ülkemiz ve milletimiz olmuştur" dedi.

317 vekil açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "317 milletvekilimizle AK Parti, parlamentonun hiç şüphesiz domine eden, parlamentoyu sürükleyen gücü olacak ama burada el birliğiyle milletimizin bu 1 Kasım seçimlerinde vermiş olduğu sonuçları gözden geçirerek yeni Türkiye'nin inşası, istikametinde adımlarımızı atacağız" dedi.

Oylar sayıldı HDP 42 oyla kaybetti

Mersin'de HDP İl Başkanlığı'nın bazı sandıklara yaptığı itiraz üzerine Toroslar İlçesi'nde geçersiz oyların yeniden sayılmasıyla ikinci milletvekilliğini kaybettiği oy sayısı 98'den 42'ye düştü. HDP bunun üzerine Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus ilçelerinde de oyların yeniden sayılması için YSK'ya başvurdu.

"1 Kasım'ın galibi millet"

AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, 1 kasım seçimlerinin galibinin milletin olduğunu söyledi. Çelik Türkiye'ye saldıranların bugün hayal kırıklığı içinde olduğunu dile getirdi.

Bakan Güllüce'den seçim kampanyası teşekkürü

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sürecinde yürütülen kampanyalarda görüntü ve gürültü kirliliğine sebebiyet vermedikleri için valilere, milletvekili adaylarına, belediye başkanlarına ve siyasi partilere teşekkür etti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.