GÜNDEM

Akif için Tacettin Dergahı''nda anma

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Tacettin Dergahı'ında etkinlik düzenlendi. Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 'İstiklal Marşı'mızı çocuklara öğreten öğretmenlerimizin bakanı olmakla övünüyorum' dedi

Haber Merkezi Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'İstiklal Marşımızı milyonlarca çocuğa öğreten anlatan, öğretmenlerimizin bakanı olmaktan gerçekten müftehirim (övünüyorum)' dedi. Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Taceddin Dergahı'nda etkinlik düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Avcı, etkinliğe katılan çocukların üşüdüğünü belirterek konuşmasını uzatmak istemediğini söyledi. İstiklal Marşı için ilk teşebbüsü başlatan Maarif Vekaleti'nin yani Milli Eğitim Bakanlığı'nın mensubu olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Avcı, 'İstiklal Marşı'mızı milyonlarca çocuğa öğreten anlatan, öğretmenlerimiz bakanı olmaktan gerçekten müftehirim. Mehmet Akif'i, Taceddin Dergahı'nı, İstiklal Marşı'nın yazılış hikayesini yıllardır milli hafızamızda tazeleyen Yazarlar Birliği'nin kurucu üyelerinden olmaktan dolayı müftehirim' dedi.

MİLLİ MUTABAKAT METNİMİZ

Ankara Valisi Yüksel de Mehmet Akif Ersoy'un milli ve manevi anlayışı, çağdaş düşünceyle yoğuran; toplumcu, milli ve ahlaki yeni bir çığırı Türk şiirine getiren büyük bir şair olduğunu anlattı. İstiklal Marşı'nın milli mutabakat metni olduğunu vurgulayan Yüksel, 'Büyük milletlerin tarihlerine bakıldığında, yüz yıllar içinde idealleştirdikleri fikirleri ve hayalleri olduğu görülür. Biz buna genel itibariyle kavramsal olarak milli şuur diyoruz. Bu şuuru taşımayan milletlerin tarih sayfaları içinde kayboldukları, dağılıp tarihin derinliklerine gömüldükleri görülür. Yani bir toplum milli ve manevi kültüründen ne zaman uzaklaşmışsa tarih sayfaları arasında kısa sürede kaybolup gitmiştir' diye konuştu.

KİŞİSEL EŞYALARI İADE EDİLSİN

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Onursal Başkanı Mehmet Doğan, 'Biz millet olarak genelde zaferleri, savaşan kahramanlarımızı hatırlarız. Edebiyatçılarımızı hatırlamak pek alışkanlığımız değildir fakat şunu unutmamalıyız. İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edilmesi büyük zaferlerimiz kadar önemli bir yıl dönümüdür'' dedi. Doğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten, Vakıflar Genel Müdürülüğü'ne devredilen Ersoy'un eşyalarının Taceddin Dergahı'na iade edilmesini de istedi.

Eşsiz dizelerle tercüman

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Gül mesajında Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine dikkati çekti: 'Milletimiz bu süreçte kenetlenerek, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle eşsiz bir direnişe ve şahlanışa imza atmıştır. Bağımsızlık sürecinde aktif rol alan ve eşsiz dizeleriyle halkımızın hislerine tercüman olan büyük mütefekkir, şair, dava adamı Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla bu kahramanlığı ölümsüzleştirmiştir. Mehmet Akif, İstiklal Marşı'yla sadece Kurtuluş Savaşı'na değil, milletimizin tarihsel yolculuğuna, gönül ve ruh yüceliğine ışık tutmuştur.''

Yorum

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

Kilis'e yine roket atıldı: 4 yaralı

1

Suriye tarafından atılan 2 katyuşa roketatar mermisi Kilis kent merkezinde patladı. Çok sayıda araç ile evde hasar oluşan patlamalarda 4 kişi yaraland..

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

Erdoğan'dan yaralı askere telefon jesti

2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlerce açılan ateşte kurşunlardan birinin cep telefonuna isabet etmesi sonucu hafif yar..

İstihbaratı verdik ABD, IŞİD’i vurmadı

İstihbaratı verdik ABD, IŞİD’i vurmadı

3

IŞİD dün Kilis’e 2 roket daha attı. Türk Silahlı Kuvvetleri, roketlerin ateşlendiği IŞİD mevzilerini tespit etti. Koordinatlar, anında İncirlik'e ak..

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

Başbakan Davutoğlu: Sanal şarlatanlara izin vermeyeceğiz

4

Başbakan Davutoğlu, sanal şarlatan ve müfterilerin ayak oyunlarına izin vermeyeceklerini vurgulayarak "Bugün herkes imtihandadır. Kim ne fitne yaparsa..

Kamplar yerle bir

Kamplar yerle bir

5

Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine F-16 ve F-4 2020’lerle hava harekatı düzenlendi. 18 savaş uçağıyla gerçekleştirilen harekatta, teröristlere ait sı..

Taksim'e çıkmak isteyen gruba müdahale

Taksim'e çıkmak isteyen gruba müdahale

6

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinin yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı'na gitmek isteyen gruba, polis müdahale etti. Taksim'e çıkma..

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

HDP'li vekiller PKK sloganlarıyla Meclis'i terk etti

7

HDP'li milletvekilleri, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nu 'Biji Serok Apo' sloganlarıyla M..

Şampiyonlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaret

Şampiyonlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaret

8

Eurocup Şampiyonu Galatasaray Erkek Basketbol Takımı'nı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Galatasaray, şampiyonluğuyla bir..

Casusluk için Yargıtay beklenecek

Casusluk için Yargıtay beklenecek

9

Can Dündar'ın yargılandığı MİT TIR’ları davasında savcı, “casusluk” suçunun belirlenmesi için Yargıtay’daki davanın beklenmesini istedi.

Hama’da katliam endişesi!

Hama’da katliam endişesi!

10

Suriye’nin Hama şehrindeki hapishanede Esed rejiminin siyasi tutukluları idamını kabul etmeyen mahkumlar isyan çıkardı. Binden fazla tutukludan haber ..

Bordo berelilere sürpriz ziyaret

Bordo berelilere sürpriz ziyaret

11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ziyaret etti. Yetkililerden bilgi alan Erdoğan, bordo berelilerin eğitimini izledi.

Sınırda 6 terörist öldürüldü

Sınırda 6 terörist öldürüldü

12

Irak sınırındaki 1 askerin şehit düştüğü terörist saldırı sonrası başlatılan operasyonda şimdiye kadar 6 PKK'lı öldürüldü. Operasyonlar sürüyor.

PKK’ya hava darbesi

PKK’ya hava darbesi

13

Hakkari Şemdinli’de iki askeri şehit eden PKK’ya en kapsamlı hava harekatı düzenledi. Şemdinli’de İHA’ların tespit ettiği noktaları, skorsky ve kobra ..

'5 yıl sonra karşılaştılar'

'5 yıl sonra karşılaştılar'

14

HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel, Şırnak Silopi'de saldırdığı Emniyet Müdürü Murat Çetiner ile 5 yıl sonra ilk defa Bakırköy'de karşı karşıya geld..

AB vize kararını bugün açıklıyor

AB vize kararını bugün açıklıyor

15

AB Komisyonu’nun bugün Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılmasını öngören tavsiye kararını alması bekleniyor. Komisyonun kararı, AP ve AB Konseyi’ni..

Şehir komandosu geliyor

Şehir komandosu geliyor

16

Genelkurmay, Türkiye ve Ortadoğu’da değişen çatışma konseptine uygun yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Dağ ve kırsalda çatışmaya alışık komandolara ..

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

Başkanlığa destek yüzde 60’ı geçti

17

MAK Danışmanlık'ın yaptığı araştırma, Türk halkının başkanlık sistemine olan büyük desteğini ortaya koydu

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

18

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası mutâbakatı tercih etse de, gerekirse tek başına Suriye'ye kara gücü gönderebileceğini belirtti. "Gerek ne..

Meclis'in tarihe geçen kavgaları

Meclis'in tarihe geçen kavgaları

19

Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nda ikinci raunt geride kaldı. Meclis'te uzun zamandır görm..

TEM'de FSM yolunu kilitleyen kaza

TEM'de FSM yolunu kilitleyen kaza

20

TEM Otoyolu Kavacık-FSM istikameti üzerinde trafik kazası meydana geldi. Kaza nedeniyle köprü yolunda trafik yoğunluğu arttı. Seyir hızı saatte 20 km'..

+