GÜNDEM

Akif için Tacettin Dergahı''nda anma

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Tacettin Dergahı'ında etkinlik düzenlendi. Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 'İstiklal Marşı'mızı çocuklara öğreten öğretmenlerimizin bakanı olmakla övünüyorum' dedi

Haber Merkezi Yeni Şafak
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'İstiklal Marşımızı milyonlarca çocuğa öğreten anlatan, öğretmenlerimizin bakanı olmaktan gerçekten müftehirim (övünüyorum)' dedi. Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Taceddin Dergahı'nda etkinlik düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Avcı, etkinliğe katılan çocukların üşüdüğünü belirterek konuşmasını uzatmak istemediğini söyledi. İstiklal Marşı için ilk teşebbüsü başlatan Maarif Vekaleti'nin yani Milli Eğitim Bakanlığı'nın mensubu olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Avcı, 'İstiklal Marşı'mızı milyonlarca çocuğa öğreten anlatan, öğretmenlerimiz bakanı olmaktan gerçekten müftehirim. Mehmet Akif'i, Taceddin Dergahı'nı, İstiklal Marşı'nın yazılış hikayesini yıllardır milli hafızamızda tazeleyen Yazarlar Birliği'nin kurucu üyelerinden olmaktan dolayı müftehirim' dedi.

MİLLİ MUTABAKAT METNİMİZ

Ankara Valisi Yüksel de Mehmet Akif Ersoy'un milli ve manevi anlayışı, çağdaş düşünceyle yoğuran; toplumcu, milli ve ahlaki yeni bir çığırı Türk şiirine getiren büyük bir şair olduğunu anlattı. İstiklal Marşı'nın milli mutabakat metni olduğunu vurgulayan Yüksel, 'Büyük milletlerin tarihlerine bakıldığında, yüz yıllar içinde idealleştirdikleri fikirleri ve hayalleri olduğu görülür. Biz buna genel itibariyle kavramsal olarak milli şuur diyoruz. Bu şuuru taşımayan milletlerin tarih sayfaları içinde kayboldukları, dağılıp tarihin derinliklerine gömüldükleri görülür. Yani bir toplum milli ve manevi kültüründen ne zaman uzaklaşmışsa tarih sayfaları arasında kısa sürede kaybolup gitmiştir' diye konuştu.

KİŞİSEL EŞYALARI İADE EDİLSİN

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Onursal Başkanı Mehmet Doğan, 'Biz millet olarak genelde zaferleri, savaşan kahramanlarımızı hatırlarız. Edebiyatçılarımızı hatırlamak pek alışkanlığımız değildir fakat şunu unutmamalıyız. İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edilmesi büyük zaferlerimiz kadar önemli bir yıl dönümüdür'' dedi. Doğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten, Vakıflar Genel Müdürülüğü'ne devredilen Ersoy'un eşyalarının Taceddin Dergahı'na iade edilmesini de istedi.

Eşsiz dizelerle tercüman

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Gül mesajında Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine dikkati çekti: 'Milletimiz bu süreçte kenetlenerek, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle eşsiz bir direnişe ve şahlanışa imza atmıştır. Bağımsızlık sürecinde aktif rol alan ve eşsiz dizeleriyle halkımızın hislerine tercüman olan büyük mütefekkir, şair, dava adamı Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla bu kahramanlığı ölümsüzleştirmiştir. Mehmet Akif, İstiklal Marşı'yla sadece Kurtuluş Savaşı'na değil, milletimizin tarihsel yolculuğuna, gönül ve ruh yüceliğine ışık tutmuştur.''

Yorum

Bahçeli'den 'Fetih' mesajı

Bahçeli'den 'Fetih' mesajı

1

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul'un Fethi'nin 563. yıl dönümü hakkında, “Başkalarının kimin yolunda gittiği meselemiz değildir. Bizim yolumu..

PKK’nın IŞİD’ten farkı yok

PKK’nın IŞİD’ten farkı yok

2

Terör örgütü, Mardin’de yine sivilleri hedef aldı. PKK’lılar, önceki gün aracıyla evinden ayrılan Bahçebaşı Mahallesi Muhtarı Mehmet Acu’yu yol üzerin..

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

3

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

Davutoğlu'na Bolu'da yoğun ilgi

Davutoğlu'na Bolu'da yoğun ilgi

4

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile Bolu'nun Göynük ilçesini ziyaret etti. Davutoğlu çifti, bölge hal..

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

'Sivilim' diyen teröristi eski görüntüleri ele verdi

5

Nusaybin'de önceki gün teslim olan ve "sivil olduğunu, eylemlere katılmadığını" iddia eden Erkan Benli'nin, gençlere, terör örgütüne üye olmaları için..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Börü ailesiyle görüştü: Hesabı sorulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Börü ailesiyle görüştü: Hesabı sorulacak

6

Diyarbakır'da Sivil Toplum Kuruluşları'nın temsilcileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 yaşında kurban eti dağıtan Yasin Bö..

Terörü bitirmek için yemin ettik

Terörü bitirmek için yemin ettik

7

Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası açılışı ve yapımı tamamlanan tesislerin hizmete alımı dolayısıyla Anıt Park'ta düzenlenen törene katılan Ba..

Terör örgütü tescillenecek

Terör örgütü tescillenecek

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paralel yapıyla ilgili MGK’da tavsiye kararı alındığını belirterek, izlenecek süreci açıkladı. Erdoğan, "Legal görünüm altındak..

Erdoğan'dan çağrı: PKK'nın kucağından sıyrılın

Erdoğan'dan çağrı: PKK'nın kucağından sıyrılın

9

Diyarbakır'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölge halkının terör örgütü PKK ile uzantısı gibi çalışan parti ve derneklerin gerçek yüzünü gördüğünü vu..

Yolcu otobüsü tarlaya uçtu: 1'i ağır 21 yaralı

Yolcu otobüsü tarlaya uçtu: 1'i ağır 21 yaralı

10

Çorum'da yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 1'i ağır 21 kişi yaralandı. Otobüs şoförünün, yağışlı havanın etkisiyle dir..

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

11

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Doğu ve Güneydoğu'daki operasyonlara takviye güç olarak İzmir Foça'da eğitim alan 2 bin kişilik Jandarm..

Etik istifa

Etik istifa

12

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Dilencinin çantasından 6 bin 745 lira çıktı

Dilencinin çantasından 6 bin 745 lira çıktı

13

Adana'da zabıta ekiplerinin dilenirken yakaladığı 47 yaşındaki Celal Kavşat'ın üzerinden 6 bin 745 lira çıktı. Dilenmek için Elazığ'dan gelen Kavşat, ..

Emirler  şifreli gelirdi

Emirler şifreli gelirdi

14

Polisin yaptığı operasyonda kendini patlatarak öldüren IŞİD’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz, sorguda ilginç bilgiler verdi. ‘Ga..

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

15

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist etkisiz hale getirildi, 12 terörist teslim oldu. Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından iki bina..

65. Hükümet güven oyu aldı

65. Hükümet güven oyu aldı

16

TBMM'de, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in programı güven oyu aldı. Oylama sonucunu Meclis Başkanı İsmail Kahraman okudu. 453 ..

Mavi Marmara için yürüdüler

Mavi Marmara için yürüdüler

17

Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Mavi Marmara Gemisi'ne yönelik 2010 yılında gerçekleştirilen saldırının altıncı yıl dönümü, Beyoğlu'nda binle..

Havalimanında aranmaya engel olana dev ceza

Havalimanında aranmaya engel olana dev ceza

18

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı ceza yönetmeliğine göre, elle aranmaya mukavemet gösterilmesi, güvenlik personelinin işini yapmasına e..

PKK'nın korkunç planını korucular engelledi

PKK'nın korkunç planını korucular engelledi

19

Diyarbakır Kulp'taki Jandarma Karakolu'na 1 kilometre kala kurulan güvenlik noktasındaki korucular şüphelendikleri aracı durdurdu. Teröristler yaya ol..

PKK'nın sözde sorumlusu öldürüldü

PKK'nın sözde sorumlusu öldürüldü

20

Terör örgütü PKK mensuplarına yönelik Şırnak'ta sürdürülen operasyon tamamlanma aşamasına gelirken, dar bir alanda çembere alınan teröristlerle güvenl..

+