GÜNDEM

Bedelli askerlik yaşı 27'ye mi çekiliyor?

Geçtiğimiz haziran ayına kadar 30 ve üzeri yaşındakilerin faydalandığı bedelli askerlik yasasından 27 ve üzeri yaştakilerin de faydalanması için kampanya başlatıldı. Siyasi kulislerde bu yönde bir çalışma olacağı konuşulurken, CHP'nin yeni bir tasarı sunacağı belirtiliyor. Numan Kurtulmuş'un son çıkışı da bedellicilerin umut ışığı oldu.

Begim Çelikkol / yenisafak.com.tr Yeni Şafak
Askerlik Kanunu'nda yapılan değişiklikle 30 yaşındakilerin 30 bin TL karşılığında bedellik askerlik yapılabileceği uygulamasının üzerinden bir yıl geçmişken, 27 yaşındakiler de bedelli askerlik istemeye başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bedelli askerlikte yaş sınırının düşebileceği konusunda sinyal verdi. Kurtulmuş, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında , 'Benim fikrim yaş aşağıya indirilebilir. Miktar aşağıya indirilebilir. Gençlere düşük faizli krediler verilebilir. Özel sektörde çalışanlar için bu sürede ücretsiz izin uygulanabilir' dedi.

BEDELLİ ASKERLİK '27 YAŞA ÇEKİLSİN' TALEBİ

Kurtulmuş'un açıklamaları sosyal medyada da yankı uyandırdı. Çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde konu hakkındaki görüşlerini dile getirmeye çalışanlar, '27 yaş için bedelli askerlik bekleyen işverenleriz', '27 yaşındayız! 30 yaş için bedelli askerlikten yararlananlarla hiçbir farkımız yoktur', 'İşimizi kaybetmek istemiyoruz', 'Gerekirse bedelli askerlik için Maliye kayıtlarımızı istesin', 'Yaş sınırının 27'ye çekilmesi bu yasayı daha anlamlı hale getirecektir', 'En kısa zamanda yaş düşmeli' şeklinde yorumlar yaptı.

CHP, 'YAŞ SINIRI OLMASIN' DEMİŞTİ

Geçtiğimiz Haziran döneminde CHP'li vekillerden yaş sınırı olmadan bedelli askerlik yapılabilmesine ilişkin bir teklif TBMM'ye sunulmuştu. Teklifle yıllık 12 bin liradan az geliri olan ya da hiç olmayanlardan bedel alınmaması, yıllık 12 bin ile 25 bin lira arasında geliri olanlardan ise 7 bin 500 lira bedel alınması öngörülüyordu. Yıllık geliri 25 bin liradan fazla olanların bedel miktarı da 15 bin lira olacağı ifade edilmişti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz o dönemde "Ne yaş sınırında ne de bedelde bir değişiklik olmayacak' demişti.

CHP'DEN YENİ SORU ÖNERGESİ

Bu arada CHP'den geçtiğimiz gün yine bir soru önergesi geldi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Bakan Yılmaz'a cevaplaması üzerine 'Bedelli askerlik için müracaat eden yükümlü sayısı ne kadardır?' ve 'Bedeli gerek defaten, gerekse yarısını başvuru tarihinde diğer yarısını başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde ödeyenlerden ne kadar tahsilat sağlanmıştır?' diye sordu.

Öte yandan 30 yaş için bedelli askerlik uygulamasından bugüne yaklaşık 69 bin 818 kişi yararlandı.

Yorum

Erzincan’da evleri su bastı

Erzincan’da evleri su bastı

1

Erzincan'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı evlerin bodrum katlarını su bastı. Akşam saatlerinde, 2 gündür yağan yağmurun etkisini artırması ..

Azerbeycanlı öğrencilere Türkçe sınav

Azerbeycanlı öğrencilere Türkçe sınav

2

Azerbeycan'da 'Türkçe Yeterlilik Sınavı' yapıldı. Sınava katılımın en fazla Bakü'den olduğunu söyleyen yetkililer öğrencilerin Türkiye'de hazırlık sın..

FETÖ’ye destek veren 14 iş adamı sorgulanıyor

FETÖ’ye destek veren 14 iş adamı sorgulanıyor

3

Balıkesir’de FETÖ/PDY il yapılanmasına soruşturmada 14 iş adamı gözaltına alındı. Trabzon’da bazı şirketlere kayyum atandı. Zonguldak'ta ise 8 kişi it..

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

4

İstanbul ile İzmir arasındaki yolu 3 buçuk saate düşürecek olan Osman Gazi Köprüsü'nün inşaatında son aşamaya gelindi. Köprünün Ramazan Bayramı'ndan ö..

Oyunu bozacağız

Oyunu bozacağız

5

Parti içindeki muhalif isimlere seslenen MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Biz bu davamıza sımsıkı bağlıyız ve sadığız. Bir kez daha vurgulayayım ki: Oyunu ..

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

6

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Doğu ve Güneydoğu'daki operasyonlara takviye güç olarak İzmir Foça'da eğitim alan 2 bin kişilik Jandarm..

Alkışları hazmedemedi

Alkışları hazmedemedi

7

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kırşehir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını alkışlayan yüksek yargı mensuplarını hedef alarak, "O Yargıtay Başkan..

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

8

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1915 olaylarını sözde Ermeni Soykırımı olarak nitelendiren karar tasarısının 2 Haziran 2016 tarihinde Alman Federal Pa..

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

9

Bakırköy'de gasp suçundan aranan şüpheli, bir kadını silahla rehin aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık köyünü ziyaret ederek, ölenlerin yakınlarına b..

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

11

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinden biri Gaziantep Havalimanı Lojmanlarının bahçesine, diğeri ise boş araziye düştü. Korku ve paniğe neden olan ..

Tanışık köyü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekliyor

Tanışık köyü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekliyor

12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün ziyaret edeceği Tanışık köyünde hazırlıklar tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan için köye yapılan helikopte..

Eskişehir’de 'huzur operasyonu'

Eskişehir’de 'huzur operasyonu'

13

Eskişehir'de, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından 'huzur operasyonu' gerçekleştirildi. Terör ve kaçakçılık olaylarıyla ilgili meydana gel..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

14

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

15

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

16

Cumhurbaşkanı Erdoğan STK temsilcilerine seslendi.

Kaçırılan işadamı çekyatın içinden çıktı

Kaçırılan işadamı çekyatın içinden çıktı

17

Fatih'te Irak uyruklu 66 yaşındaki iş adamını kaçırarak 2 gün boyunca elleri ve ayaklarını bağlayarak çekyatın altında sakladıkları iddia edilen 2 kiş..

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

18

Zonguldak Ereğli'de yaşayan emekli İsmet Koç, bir tanıdığından aldığı yeşil yumurtalardan elde ettiği civcivleri çoğaltarak yeşil renkte yumurtlayan 5..

Provokatörler gözaltında

Provokatörler gözaltında

19

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın, Sinop'ta katılacağı "Zamanın Sabrı" konulu konferansı engellemek isteyen ve provokatörce tavırla..

Bizi bırakıp kaçtılar

Bizi bırakıp kaçtılar

20

Terör örgütünde başlayan büyük çözülme hız kazandı. Sadece 3 günde Mardin’de 76 terörist teslim oldu. Nusaybin’de güvenlik güçlerine sığınan PKK’lılar..

+