GÜNDEM

Depremi unutma, unutturma

Marmara depreminin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde belediye tarafından deprem anıtı yaptırıldı.

İha Yeni Şafak
17 Ağustos 1999 Marmara depreminin merkez üssü Gölcük, depremin izlerini hala taşıyor. Toplam 15 bin 500 konutun yıkılması, 5 bin 333 vatandaşın hayatını kaybetmesi ve 5 bin 252 vatandaşın yaralanmasıyla sonuçlanan asrın felaketinin merkezi Gölcük'te, belediye tarafından yeni bir şehir imar edildi. Donanma kenti Gölcük'te çöken sahil yeniden düzenlenerek yeşil alan olarak belirlenirken, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş depremden gereken dersi aldıklarını ve herkesin depremden ders alması gerektiğini söyledi.

Ellibeş açıklamasında, "Gölcük halkı asrın felaketi olarak adlandırılan büyük bir deprem yaşadı. Merkez üssü Gölcük olan depremin üzerinden tam 8 yıl geçti. Bu yıl 8. yılı tamamlamış oluyoruz. O günleri unutmamız mümkün değil. Özellikle depremde halkımızdan çok şehit verdik. Onların acıları hala taptaze yüreklerimizde duruyor. Nihayetinde bir gerçek var. Hayat devam edecek, devam etmeliydi. Geride kalanlar açısından en azından bu böyleydi. Gölcük halkı depremin hemen arkasından silkindi, tekrar ayağa kalkması gerektiğini anladı. Hep beraber el ele vererek, Gölcük'ü imar ve inşa etti. Yurt içinde ve yurt dışında birçok kişi kurum ve kuruluş, Gölcük'ün yaralarını sarmaya çalıştı. Tabii ki en büyük sorumluluk yerel yönetimler olarak belediyelere düştü. Çünkü bire bir insanlarla yaşayan belediyelerdi. 17 Ağustos 1999'da Gölcük'te bin 850 bina, 12 bin 500 konut, 2 bin iş yeri yıkıldı. 5 bin 333 insan hayatını kaybetti ve 5 bin 252 insan da yaralandı. Bugün ise karşımızda, tüm alt yapısı tamamen değişmiş, doğalgazıyla, yollarıyla, sosyal tesisleriyle, binalarıyla, park ve bahçeleriyle kültür ve sanat faaliyetleriyle ayağa kalkmış, dimdik yürüyebilen bir Gölcük var. Bu bizi sonsuz mutlu ediyor. Gölcük'ün yeniden eski günlerini aratmayacak günlere kavuşması bizi çok onurlandırıyor. Bizim bu güzel çalışmalarımıza, bugüne gelmemizde katkısı olan tüm kişi ve kuruluşlara gönülden teşekkür ediyoruz. Devletimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Gölcük'ü yeniden imar ve inşa ettik etmeye de devam ediyoruz.

Bu vesileyle de depremde şehit olan tüm insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Geride kalan ailelere sabır diliyoruz. Depremi ağıtlar yakıp ağlayarak anmak istemiyoruz. Biz dersimizi aldık ve bundan sonra mutlaka bu sarsıntılar olacak ama bu tarafta ama başka bir yörede. Hedefimiz bizim aldığımız dersi diğerleri de alsın" dedi.

Başkan Ellibeş, depremin üzerinden 8 yıl geçtiğini, halktan gelen talepler doğrultusunda depremin en fazla etkili olduğu sahilde bir deprem anıtı inşa ettirdiklerini ifade etti. İnşa edilen deprem anıtına giderek son çalışmaları gözden geçiren Başkan Ellibeş, anıtın 17 Ağustos'ta depremin yıldönümünde hizmete açılacağını sözlerine ekledi.

Ellibeş, "İnsanlar depremden önce buralarda yürüyorlardı. Depremden sonra bu kısmı halka açmayarak marina olarak düzenledik. O enkazın içinden filiz gibi doğdu buralar. İnsanlarımız 8 yıl geçmesine rağmen Gölcük'te bir anıtın olmamasının sebebini bize soruyorlardı. Depremin burada yaşandığını, ölüm ve yıkımlarla karşı karşıya kalındığını göstermek, bizden sonra gelecek nesillere hatırlatmak için bu anıtı yaptık. Üzerindeki saat ise depremin meydana geldiği saat olan 03.02'yi gösteriyor" diye konuştu.

Öte yandan Gölcük Belediyesi tarafından 16 Ağustos, 17 Ağustos ve 18 Ağustos tarihlerinde deprem konulu paneller düzenlenip fotoğraf sergileri açılacağı ve deprem şehitliğinde mevlit okutulacağı bildirildi.

Yorum

Erzincan’da evleri su bastı

Erzincan’da evleri su bastı

1

Erzincan'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı evlerin bodrum katlarını su bastı. Akşam saatlerinde, 2 gündür yağan yağmurun etkisini artırması ..

Azerbeycanlı öğrencilere Türkçe sınav

Azerbeycanlı öğrencilere Türkçe sınav

2

Azerbeycan'da 'Türkçe Yeterlilik Sınavı' yapıldı. Sınava katılımın en fazla Bakü'den olduğunu söyleyen yetkililer öğrencilerin Türkiye'de hazırlık sın..

FETÖ’ye destek veren 14 iş adamı sorgulanıyor

FETÖ’ye destek veren 14 iş adamı sorgulanıyor

3

Balıkesir’de FETÖ/PDY il yapılanmasına soruşturmada 14 iş adamı gözaltına alındı. Trabzon’da bazı şirketlere kayyum atandı. Zonguldak'ta ise 8 kişi it..

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

Osmangazi Köprüsü’nde sona gelindi

4

İstanbul ile İzmir arasındaki yolu 3 buçuk saate düşürecek olan Osman Gazi Köprüsü'nün inşaatında son aşamaya gelindi. Köprünün Ramazan Bayramı'ndan ö..

Oyunu bozacağız

Oyunu bozacağız

5

Parti içindeki muhalif isimlere seslenen MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Biz bu davamıza sımsıkı bağlıyız ve sadığız. Bir kez daha vurgulayayım ki: Oyunu ..

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

Bölgeye 2 bin kişilik JÖH

6

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Doğu ve Güneydoğu'daki operasyonlara takviye güç olarak İzmir Foça'da eğitim alan 2 bin kişilik Jandarm..

Alkışları hazmedemedi

Alkışları hazmedemedi

7

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kırşehir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını alkışlayan yüksek yargı mensuplarını hedef alarak, "O Yargıtay Başkan..

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

Kılıçdaroğlu’dan Alman liderlere mektup

8

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1915 olaylarını sözde Ermeni Soykırımı olarak nitelendiren karar tasarısının 2 Haziran 2016 tarihinde Alman Federal Pa..

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

Bakırköy'de aranan şüpheli bir kadını rehin aldı

9

Bakırköy'de gasp suçundan aranan şüpheli, bir kadını silahla rehin aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık köyünü ziyaret ederek, ölenlerin yakınlarına b..

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

Suriye'den Gaziantep'e roket atıldı

11

Suriye'den atılan 2 roketatar mermisinden biri Gaziantep Havalimanı Lojmanlarının bahçesine, diğeri ise boş araziye düştü. Korku ve paniğe neden olan ..

Tanışık köyü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekliyor

Tanışık köyü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekliyor

12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün ziyaret edeceği Tanışık köyünde hazırlıklar tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan için köye yapılan helikopte..

Eskişehir’de 'huzur operasyonu'

Eskişehir’de 'huzur operasyonu'

13

Eskişehir'de, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından 'huzur operasyonu' gerçekleştirildi. Terör ve kaçakçılık olaylarıyla ilgili meydana gel..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

14

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

İncirlik’teki uçaklara koordinat veriyorlar

15

Rakka'ya Afganistan'dan gelen ABD askerleri, kollarına PYD/YPG arması takıp İncirlik'ten kalkan uçaklara koordinat veriyor. IŞİD'e karşı ÖSO için hava..

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

Dürümlü'nün hesabını birlikte soracağız

16

Cumhurbaşkanı Erdoğan STK temsilcilerine seslendi.

Kaçırılan işadamı çekyatın içinden çıktı

Kaçırılan işadamı çekyatın içinden çıktı

17

Fatih'te Irak uyruklu 66 yaşındaki iş adamını kaçırarak 2 gün boyunca elleri ve ayaklarını bağlayarak çekyatın altında sakladıkları iddia edilen 2 kiş..

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

Bu tavuklar yeşil yumurtluyor

18

Zonguldak Ereğli'de yaşayan emekli İsmet Koç, bir tanıdığından aldığı yeşil yumurtalardan elde ettiği civcivleri çoğaltarak yeşil renkte yumurtlayan 5..

Provokatörler gözaltında

Provokatörler gözaltında

19

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız'ın, Sinop'ta katılacağı "Zamanın Sabrı" konulu konferansı engellemek isteyen ve provokatörce tavırla..

Bizi bırakıp kaçtılar

Bizi bırakıp kaçtılar

20

Terör örgütünde başlayan büyük çözülme hız kazandı. Sadece 3 günde Mardin’de 76 terörist teslim oldu. Nusaybin’de güvenlik güçlerine sığınan PKK’lılar..

+