GÜNDEM

Depremi unutma, unutturma

Marmara depreminin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde belediye tarafından deprem anıtı yaptırıldı.

İha Yeni Şafak
17 Ağustos 1999 Marmara depreminin merkez üssü Gölcük, depremin izlerini hala taşıyor. Toplam 15 bin 500 konutun yıkılması, 5 bin 333 vatandaşın hayatını kaybetmesi ve 5 bin 252 vatandaşın yaralanmasıyla sonuçlanan asrın felaketinin merkezi Gölcük'te, belediye tarafından yeni bir şehir imar edildi. Donanma kenti Gölcük'te çöken sahil yeniden düzenlenerek yeşil alan olarak belirlenirken, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş depremden gereken dersi aldıklarını ve herkesin depremden ders alması gerektiğini söyledi.

Ellibeş açıklamasında, "Gölcük halkı asrın felaketi olarak adlandırılan büyük bir deprem yaşadı. Merkez üssü Gölcük olan depremin üzerinden tam 8 yıl geçti. Bu yıl 8. yılı tamamlamış oluyoruz. O günleri unutmamız mümkün değil. Özellikle depremde halkımızdan çok şehit verdik. Onların acıları hala taptaze yüreklerimizde duruyor. Nihayetinde bir gerçek var. Hayat devam edecek, devam etmeliydi. Geride kalanlar açısından en azından bu böyleydi. Gölcük halkı depremin hemen arkasından silkindi, tekrar ayağa kalkması gerektiğini anladı. Hep beraber el ele vererek, Gölcük'ü imar ve inşa etti. Yurt içinde ve yurt dışında birçok kişi kurum ve kuruluş, Gölcük'ün yaralarını sarmaya çalıştı. Tabii ki en büyük sorumluluk yerel yönetimler olarak belediyelere düştü. Çünkü bire bir insanlarla yaşayan belediyelerdi. 17 Ağustos 1999'da Gölcük'te bin 850 bina, 12 bin 500 konut, 2 bin iş yeri yıkıldı. 5 bin 333 insan hayatını kaybetti ve 5 bin 252 insan da yaralandı. Bugün ise karşımızda, tüm alt yapısı tamamen değişmiş, doğalgazıyla, yollarıyla, sosyal tesisleriyle, binalarıyla, park ve bahçeleriyle kültür ve sanat faaliyetleriyle ayağa kalkmış, dimdik yürüyebilen bir Gölcük var. Bu bizi sonsuz mutlu ediyor. Gölcük'ün yeniden eski günlerini aratmayacak günlere kavuşması bizi çok onurlandırıyor. Bizim bu güzel çalışmalarımıza, bugüne gelmemizde katkısı olan tüm kişi ve kuruluşlara gönülden teşekkür ediyoruz. Devletimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Gölcük'ü yeniden imar ve inşa ettik etmeye de devam ediyoruz.

Bu vesileyle de depremde şehit olan tüm insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Geride kalan ailelere sabır diliyoruz. Depremi ağıtlar yakıp ağlayarak anmak istemiyoruz. Biz dersimizi aldık ve bundan sonra mutlaka bu sarsıntılar olacak ama bu tarafta ama başka bir yörede. Hedefimiz bizim aldığımız dersi diğerleri de alsın" dedi.

Başkan Ellibeş, depremin üzerinden 8 yıl geçtiğini, halktan gelen talepler doğrultusunda depremin en fazla etkili olduğu sahilde bir deprem anıtı inşa ettirdiklerini ifade etti. İnşa edilen deprem anıtına giderek son çalışmaları gözden geçiren Başkan Ellibeş, anıtın 17 Ağustos'ta depremin yıldönümünde hizmete açılacağını sözlerine ekledi.

Ellibeş, "İnsanlar depremden önce buralarda yürüyorlardı. Depremden sonra bu kısmı halka açmayarak marina olarak düzenledik. O enkazın içinden filiz gibi doğdu buralar. İnsanlarımız 8 yıl geçmesine rağmen Gölcük'te bir anıtın olmamasının sebebini bize soruyorlardı. Depremin burada yaşandığını, ölüm ve yıkımlarla karşı karşıya kalındığını göstermek, bizden sonra gelecek nesillere hatırlatmak için bu anıtı yaptık. Üzerindeki saat ise depremin meydana geldiği saat olan 03.02'yi gösteriyor" diye konuştu.

Öte yandan Gölcük Belediyesi tarafından 16 Ağustos, 17 Ağustos ve 18 Ağustos tarihlerinde deprem konulu paneller düzenlenip fotoğraf sergileri açılacağı ve deprem şehitliğinde mevlit okutulacağı bildirildi.

Yorum

O İngiliz’e 5 yıl hapis

O İngiliz’e 5 yıl hapis

1

Terör destekçisi akademisyenler için İstanbul Adalet Sarayı'nda 'özyönetimler nevruzda' broşürü dağıttığı için gözaltına alınan İngiliz uyruklu Christ..

En parlak beyinler robotlaştı

En parlak beyinler robotlaştı

2

Dünyanın her yerinde Türkiye aleyhine çalışan paralel örgütün son çeyrek yüzyılda en parlak beyinleri iğfal ederek robota dönüştürdüğünü söyleyen Erdo..

Ege'de sıcak dakikalar

Ege'de sıcak dakikalar

3

Türk sularına giren Yunan balıkçılar, Türk Sahil Güvenlik ekipleri ile Yunan Sahil Güvenlik ekiplerini Ege Denizi'nde karşı karşıya getirdi. Bir süre ..

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

Samanyolu TV bu gece tamamen kapanıyor

4

Bir süre önce Türksat uydusundan ve dijital platformlardan çıkartılan paralel yapının yayın organlarından Samanyolu TV karasal yayınlarını sonlandırıp..

Ünlü heykeltraş 'CHP'ye rüşvet verdim' diyerek kendini ihbar etti

Ünlü heykeltraş 'CHP'ye rüşvet verdim' diyerek kendini ihbar etti

5

Ünlü Heykeltıraş Ragıp Çiçen, İzmir'in CHP'li Karabağlar Belediyesi'ne tehditle ve zorla 1 buçuk milyon lira rüşvet verdiğini iddia ederek kendisi hak..

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

Sarıyer'de terör operasyonu: Mahalle abluka altına alındı

6

Sarıyer'in Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde DHKP-C ve DAEŞ terör örgütlerine yönelik operasyon düzenlendi. Polis helikopterinin de destek verdiği oper..

Kuzey Irak'a hava harekatı

Kuzey Irak'a hava harekatı

7

Kuzey Irak'taki Kandil-Hakkurk ve Avaşin'de tespit edilen hedeflere 4 F-16 ve 14 F-4 2020 savaş uçaklarınının katılımıyla hava harekatı düzenlendi. Şı..

TEOG'da hatalı soru iddiası

TEOG'da hatalı soru iddiası

8

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne TEOG’da tarih sorusunun iptali için başvuru yapıldı. Bu yılın en zor..

Ankara'yı kana bulayacaklardı: 4 gözaltı

Ankara'yı kana bulayacaklardı: 4 gözaltı

9

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 1 Mayıs'a yönelik eylem hazırlığında oldukları belirlenen DAEŞ terör örgütü üy..

8 km’den vurdu

8 km’den vurdu

10

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testler..

HDP terörü

HDP terörü

11

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin ilk Anayasa Komisyon toplantısında HDP’liler terör estirdi. Bakan Bozdağ'a hakaret eden HDP'l..

12 terörist öldürüldü 5 terörist yakalandı

12 terörist öldürüldü 5 terörist yakalandı

12

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 6, Şırnak'ta 6 olmak üzere 12 teröristin daha öldürüldüğünü açıkladı. 5 terö..

Şikede medya ayağı sende!

Şikede medya ayağı sende!

13

Tahşiye kumpasının mimarı Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın, şike kumpasında imzası olduğu belirlendi. Şike soruşturmasından önce Şerif..

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

Skandalın belgeleri ortaya çıktı

14

Yaralı PKK ve PYD'li teröristlerin Diyarbakır'daki iki devlet hastanesinde sahte kayıtlarla tedavi edildiğini belgeleyen kayıtlara ulaşıldı. Hastane ..

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

Mirgün Cabas: Kut'ül Amare'yi merak etmiyorum

15

CNN Türk'teki programlarına son verilen Mirgün Cabas, her gün program yapmamanın en iyi yanının "Kut'ül Amare'yi bilmemek olduğunu" söyledi. Osmanlı'n..

PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

16

Bingöl'deki operasyonlarda PKK'ya ait 2 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. Bunların arasında, terör örgütünün daha önce hiç kullana..

Samanyolu TV tamamen kapandı

Samanyolu TV tamamen kapandı

17

Geçtiğimiz günlerde Türksat uydusundan ve dijital platformlardan çıkartılan paralel yapının yayın organlarından Samanyolu TV karasal yayınlarını sonla..

Erdoğan'dan 19.16 detayı

Erdoğan'dan 19.16 detayı

18

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılında sosyal medya hesapları üzerinden kutlama mesajlarını paylaştı. Erdoğan'ın paylaşımlarının ..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıllarca milliyetçiliği yanlış işlerle tanıttılar

19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tuzla Sedef Tersanesi'nde "Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu'nun İnşa Başlangıç Töreni"nde konuştu. Konuşmas..

Tedbiren durdular

Tedbiren durdular

20

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, olağanüstü kongre sürecinin mahkeme kararıyla tedbiren durdurulduğunu açıkladı. Muhalifler karara itiraz ede..

+