GÜNDEM

Füze savaşında Çin bir adım önde

Türkiye, ABD, Çin, Rusya ve Fransa'nın yarıştığı 4 milyar dolarlık uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinde kritik kararını yarın verecek. Ankara'nın 'Türk firmaların aktif katılımı' ve 'teknoloji transferi' şartına sıcak bakan Çin, bir adım önde.

Abdülkadir Selvi Yeni Şafak
Suriye'den gelebilecek saldırılara karşı NATO'ya müracaat ederek Patriot talebinde bulunan Türkiye, yerli savunma sanayii için kritik kararı yarın yapılacak Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında verecek.

BMC OMUZLAYACAK

Rusya, Fransa, ABD ve Çin'in kıran kırana bir yarış içinde olduğu savunma sistemleri konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak toplantıda karar verilecek. Türkiye, yerli katkı payını şart koştuğu hava savunma sistemlerinin üretiminde kendi firmalarımızın aktif katılımını şart koşuyor. Roketsan, Ayesaş ve BMC firmaları hava savunma sisteminin üretiminde aktif katılımcı olacak. Füze rampaları ise yolların emektarı olan BMC kamyonların özel üretimine monte edilecek.

UÇAKLARA KARŞI ETKİLİ

'Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi' için Rusya Antey 2500 füzeleri, Fransa Samp-T Hava Savunma sistemleri, Çin FD-2000 model uzun menzilli hava savunma sistemleri, ABD ise Patriotlarla şansını deniyor.

Uzun menzilli hava savunma sistemini kurmak amacıyla 4 milyar dolarlık ihaleye çıkan Türkiye, sistemlerin sadece füzelere karşı değil uçak, helikopter ve İHA'lardan oluşan hava soluyan sistemlere karşı da etkili olmasını talep etti. Böylece sadece balistik ya da güdümlü füzelere karşı etkili olan, klasik uzun menzilli hava savunma sistemleri geliştirilmek suretiyle uçak, helikopter ve İHA'lara karşı da kullanılabilecek. Yeni uzun menzilli hava savunma sistemleri devreye girdiği taktirde, her türlü hava saldırısına karşı etkili olacak.

YERLİ KATKI ŞARTI

Yarın yapılacak toplantıda ihaleye katılan sistemler, yerli katkı payı açısından da elemeye tabi tutulacak. 4 adet savunma sistemi almayı planlayan Türkiye, teknoloji transferi için yerli katkı payını da arıyor.

Çin, uzun menzilli hava savunma sistemleri ihalesinde, 600 kilometreden gelen füzeleri tespit ederek havada imha eden FD-2000 modeliyle şansını arıyor. Yerli katkı payına açık olduğunu bildiren Çin, Türkiye'nin önceliklerine göre, sistem üzerinde değişiklik yapabilme imkanını sunuyor. ABD, Rusya ve Fransa sistemin bir bütün olduğunu belirterek, yerli katkıya yanaşmazken Çin, Türk firmalarıyla işbirliği yapabileceğini bildirdi.

Kulisi Putin yapıyor

4 milyar dolarlık ihaleyi kazanmak için büyük çaba sarf eden Rusya'nın lobi faaliyetlerini ise Devlet Başkanı Vladımir Putin yürütüyor. Putin, Başbakan Erdoğan ile İstanbul'da ve Rusya'da yaptığı görüşmelerde ihalenin ülkesine verilmesi yönünde talepte bulunmuştu. Rusya, ihaleye Antey 2500 model hava savunma sistemleri ile katılıyor. Antey 2500 füzeleri, 2500 kilometreden füzeyi tespit ederek, havada imha etme özelliği ile tanınıyor.

Çift yönlü değerlendirme

Türkiye, yerli katkı payını önemsediği ve füze sistemleri dışında uçak, helikopter ve İHA'lar gibi hava soluyan sistemlere karşı da etkili olmasını istediği için modeller, bu açıdan da değerlendirilecek. Uzun menzilli hava savunma sistemleri yüzde 70 füzelere, yüzde 30 hava soluyan sistemlere karşı etkileri açısından değerlendirmeye tabi tutulacak.

Yorum

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

Günlüğü bulunan kadın terörist teslim oldu

1

Mardin'in Nusaybin ilçesinde teslim olan PKK'lı 25 terörist sağlık kontrolünden geçirildi. Teslim olan teröristler arasında bir süre önce vasiyetini y..

Kara haber

Kara haber

2

Van Çaldıran’da yol kapatıp araç yakan PKK’lılara müdahale için bölgeye giden askerlere pusu kuruldu. Zırhlı araçların geçişi sırasında yola döşedikle..

Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu

Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu

3

65. Hükümet Başbakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu. Açıklamayı yapan Numan Kurtulmuş, Hükümet Sözcüsü olarak görevini sürdüreceğini bildir..

MHP'de kongre tarihi belli oldu

MHP'de kongre tarihi belli oldu

4

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Yargıtay'ın MHP kararının ardından açıklamalarda bulundu. Yalçın, 26 Haziran veya 10 Temmuz'da kongreye gidi..

Kardeşinin bakan olduğunu pazarda öğrendi

Kardeşinin bakan olduğunu pazarda öğrendi

5

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan AK Parti Düzce Milletvekili Faruk Özlü'nün Düzce'nin Topçular köyünde yaşayan ablası Mürvet Çolak, kardeşinin b..

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

AK Parti'nin üç ayaklı şifresi

6

Türk siyaseti AK Parti'de yaşanan bayrak değişimiyle tarihi günlere tanıklık etti. 2. Olağanüstü Kongre'de MKYK listesinde yaşanan değişim Bakanlar Ku..

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

PKK'nın silah mevzisi vuruldu

7

Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait silah mevzisi imha edildi. Savaş uçakları, Mardin kırsalında..

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

Kurultay tarihini Bahçeli açıkladı

8

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Partimiz, 10 Temmuz 2016 Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu'nda seçimli Olağanüstü Büyük Kurultayı millet ve tarih ..

İstanbul'un 25 ilçesinde elektrik kesintisi

İstanbul'un 25 ilçesinde elektrik kesintisi

9

İstanbul'un Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerini..

Başbakan Davutoğlu'nun son imzası Maarif Vakfı'na

Başbakan Davutoğlu'nun son imzası Maarif Vakfı'na

10

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan devraldığı Başbakanlık görevinde yaklaşık 21 ay kalan Davutoğlu döneminde önemli siyasi gelişmeler yaşandı. Davutoğlu'nun so..

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

MGK'dan teröre kucak açan Avrupa'ya sert mesaj

11

MGK sonrası yapılan yazılı açıklamada terörle mücadele vurgusu yapılırken, PYD'nin Avrupa'da temsilcilik açmasının müttefiklikle bağdaşmadığı bildiril..

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

Mardin'de 13 mahallede sokağa çıkma yasağı

12

Mardin'in Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçelerinin kırsalında yer alan 13 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi​.​ Yasağın saat 10'dan itibaren geçe..

Gaziantep'te DAEŞ'in hücre evine operasyon

Gaziantep'te DAEŞ'in hücre evine operasyon

13

Gaziantep'te, terör örgütü DAEŞ üyelerinin kullandığı saptanan bir hücre evine operasyon düzenledi. 2 saat süren operasyonda 1 kişi gözaltına alındı. ..

Van'da alçak tuzak: 6 asker şehit

Van'da alçak tuzak: 6 asker şehit

14

Van'ın Çaldıran ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 6 asker şehit olurken, 4 asker yaralandı.

Tüm gözler orada

Tüm gözler orada

15

Başbakan Davutoğlu'nun istifasının ardından, 65. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım'ın yeni Bakanlar Kurulu list..

Kılıçdaroğlu HDP'ye yol gösterdi

Kılıçdaroğlu HDP'ye yol gösterdi

16

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık oylaması sırasında partisinin milletvekillerine müdahale ettiği iddialarını yalanladı. HDP'nin destek isteğini..

Defolun gidin

Defolun gidin

17

PKK’nın büyük bir tahribata yol açtığı Sur’u ziyaret etmek isteyen HDP heyeti ummadığı bir tepkiyle karşılaştı. Aralarında HDP Grup Başkanvekili İdris..

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

Yaralı polis Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetini geri çekti

18

Rüzgar Çetin'in tutuklanmasına neden olan, bir polis memurunun şehit düştüğü trafik kazasına ilişkin davada ilginç bir gelişme yaşandı. Yaralı polis, ..

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

Erdoğan'ın verdiği yemekte dikkat çeken oturma düzeni

19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki zirveye katılan heyet başkanları onuruna yemek verdi. Yemekte Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Filistin Devlet..

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

Nusaybin'de 42 terörist teslim oldu

20

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 42 terörist, güvenlik güç..

+