GÜNDEM

Füze savaşında Çin bir adım önde

Türkiye, ABD, Çin, Rusya ve Fransa'nın yarıştığı 4 milyar dolarlık uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinde kritik kararını yarın verecek. Ankara'nın 'Türk firmaların aktif katılımı' ve 'teknoloji transferi' şartına sıcak bakan Çin, bir adım önde.

Abdülkadir Selvi Yeni Şafak
Suriye'den gelebilecek saldırılara karşı NATO'ya müracaat ederek Patriot talebinde bulunan Türkiye, yerli savunma sanayii için kritik kararı yarın yapılacak Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında verecek.

BMC OMUZLAYACAK

Rusya, Fransa, ABD ve Çin'in kıran kırana bir yarış içinde olduğu savunma sistemleri konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak toplantıda karar verilecek. Türkiye, yerli katkı payını şart koştuğu hava savunma sistemlerinin üretiminde kendi firmalarımızın aktif katılımını şart koşuyor. Roketsan, Ayesaş ve BMC firmaları hava savunma sisteminin üretiminde aktif katılımcı olacak. Füze rampaları ise yolların emektarı olan BMC kamyonların özel üretimine monte edilecek.

UÇAKLARA KARŞI ETKİLİ

'Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi' için Rusya Antey 2500 füzeleri, Fransa Samp-T Hava Savunma sistemleri, Çin FD-2000 model uzun menzilli hava savunma sistemleri, ABD ise Patriotlarla şansını deniyor.

Uzun menzilli hava savunma sistemini kurmak amacıyla 4 milyar dolarlık ihaleye çıkan Türkiye, sistemlerin sadece füzelere karşı değil uçak, helikopter ve İHA'lardan oluşan hava soluyan sistemlere karşı da etkili olmasını talep etti. Böylece sadece balistik ya da güdümlü füzelere karşı etkili olan, klasik uzun menzilli hava savunma sistemleri geliştirilmek suretiyle uçak, helikopter ve İHA'lara karşı da kullanılabilecek. Yeni uzun menzilli hava savunma sistemleri devreye girdiği taktirde, her türlü hava saldırısına karşı etkili olacak.

YERLİ KATKI ŞARTI

Yarın yapılacak toplantıda ihaleye katılan sistemler, yerli katkı payı açısından da elemeye tabi tutulacak. 4 adet savunma sistemi almayı planlayan Türkiye, teknoloji transferi için yerli katkı payını da arıyor.

Çin, uzun menzilli hava savunma sistemleri ihalesinde, 600 kilometreden gelen füzeleri tespit ederek havada imha eden FD-2000 modeliyle şansını arıyor. Yerli katkı payına açık olduğunu bildiren Çin, Türkiye'nin önceliklerine göre, sistem üzerinde değişiklik yapabilme imkanını sunuyor. ABD, Rusya ve Fransa sistemin bir bütün olduğunu belirterek, yerli katkıya yanaşmazken Çin, Türk firmalarıyla işbirliği yapabileceğini bildirdi.

Kulisi Putin yapıyor

4 milyar dolarlık ihaleyi kazanmak için büyük çaba sarf eden Rusya'nın lobi faaliyetlerini ise Devlet Başkanı Vladımir Putin yürütüyor. Putin, Başbakan Erdoğan ile İstanbul'da ve Rusya'da yaptığı görüşmelerde ihalenin ülkesine verilmesi yönünde talepte bulunmuştu. Rusya, ihaleye Antey 2500 model hava savunma sistemleri ile katılıyor. Antey 2500 füzeleri, 2500 kilometreden füzeyi tespit ederek, havada imha etme özelliği ile tanınıyor.

Çift yönlü değerlendirme

Türkiye, yerli katkı payını önemsediği ve füze sistemleri dışında uçak, helikopter ve İHA'lar gibi hava soluyan sistemlere karşı da etkili olmasını istediği için modeller, bu açıdan da değerlendirilecek. Uzun menzilli hava savunma sistemleri yüzde 70 füzelere, yüzde 30 hava soluyan sistemlere karşı etkileri açısından değerlendirmeye tabi tutulacak.

Yorum

Ferhat Göçer trafik kazası geçirdi

Ferhat Göçer trafik kazası geçirdi

1

Sanatçı Ferhat Göçer, içinde bulunduğu otomobile arkadan gelen başka bir aracın çarpması sonucu kaza geçirdi.

1 Mayıs'ta 15 bin polis görev yapacak

1 Mayıs'ta 15 bin polis görev yapacak

2

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında 15 bin polis, 3 polis helikopteri ve 120 TOMA'nın görev yapacağı bildirildi.

Diyarbakır'da askeri binaya bombalı saldırı

Diyarbakır'da askeri binaya bombalı saldırı

3

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca askeri bir binaya el yapımı patlayıcı atıldı. Çatıya isabet eden el yapımı patlayıcı,..

Helikopterler ardı ardına iniş yaptı

Helikopterler ardı ardına iniş yaptı

4

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi istikametinden gelen 5 helikopter, şehirden 7 kilometre uzaklıktaki Otluca köyünde bulunan Dağ ve Komando Tugay Komutanlı..

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

Sağ yakalanan 'milyonluk terörist' daha önce iki kere ölmüş

5

Muş'un Varto ilçesi Teknedüzü köyünde geçen 6 Nisan'da düzenlenen operasyonda sağ yakalanan ve başına 1 milyon lira ödül konulan PKK'lı terörist Mehme..

Türk askeri resmen Katar’da

Türk askeri resmen Katar’da

6

Türkiye’nin Katar’daki askeri varlığı artık resmiyet kazandı. Başbakan Davutoğlu’nun Doha’da imza koyduğu anlaşmalar, ‘Basra’ya 100 yıl sonra dev adım..

PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

PKK'nın cephaneliği ele geçirildi

7

Bingöl'deki operasyonlarda PKK'ya ait 2 sığınakta çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. Bunların arasında, terör örgütünün daha önce hiç kullana..

Başbakan'ın övdüğü öğretmenden büyük fedakarlık

Başbakan'ın övdüğü öğretmenden büyük fedakarlık

8

Muş'ta, ağır kış mevsiminde öğrencilerini kucağında taşıyarak okula götüren, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun örnek gösterdiği öğretmen Cengiz Sur, köyün ..

Alçak hakarete ikişer yıl hapis

Alçak hakarete ikişer yıl hapis

9

Charlie Hebdo dergisindeki Hz. Muhammed’e hakaret içeren alçak karikatürü Cumhuriyet gazetesindeki köşelerinde yayınlayan Ceyda Karan ve Hikmet Çetink..

Bitlis’te ardı ardına depremler

Bitlis’te ardı ardına depremler

10

Bitlis'te gün boyu merkez üssü Kireçtaşı, Tatlıkaynak ve İçmeli köyü olan 2.4, 3.2, 3.6 ve 2.8 şiddetlerinde depremler meydana geldi.

Tahammülsüz ve İslamofobik

Tahammülsüz ve İslamofobik

11

Avrupa’da siyaset yapan Müslümanlar, son dönemde haklarında yürütülen karalama kampanyaları nedeniyle siyasi kariyerini sona erdirmek zorunda kalıyor...

"Kilis'te aile ziyaretlerine başlıyoruz"

"Kilis'te aile ziyaretlerine başlıyoruz"

12

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, Kilis'te aile ziyaretleri başlatacaklarını belirterek, "Bir bölümüne de kendim katılacağım programlarda..

Şehit babaya son bakış

Şehit babaya son bakış

13

Şehit Üsteğmen Rahim Çelik için Sultanbeyli'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Orgeneral Hulusi Akar da katıldı. Camiye p..

Bursa'daki saldırıda gözaltı sayısı 16 oldu

Bursa'daki saldırıda gözaltı sayısı 16 oldu

14

Bursa'da, kadın teröristin üzerindeki düzeneği patlatması sonucu meydana gelen terör saldırısına ilişkin soruşturmada gözaltına alınanların sayısı 16'..

Mahalleli hırsızları girdikleri binaya kilitledi

Mahalleli hırsızları girdikleri binaya kilitledi

15

Şişli'de bir evde hırsızlık yaptıkları belirtilen çocuklar, mahalleli tarafından girdikleri binaya kilitlenerek olay yerine çağrılan polis tarafından ..

5 yaşındaki oğlunu midibüste unuttu

5 yaşındaki oğlunu midibüste unuttu

16

Antalya'da annesi tarafından şehir içi yolcu midibüsünde unutulan 5 yaşındaki Burak Orcam, polise teslim edildi. Bir süre sonra oğluyla buluşan Ayşe O..

TEM şube müdürüne yakalama kararı

TEM şube müdürüne yakalama kararı

17

Erzincan'daki "Ergenekon" davası sürecinde Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürü olan Murat Günbeyi hakkında, Fetullahçı Terör..

Suda arama

Suda arama

18

Yüksekova’da operasyona katılan güvenlik güçleri, zorlu koşullara rağmen arama tarama faaliyetlerine devam ediyor. Güvenlik güçleri, yüksekliği yarım ..

Bursa'da faciayı 'beton saksılar' önledi

Bursa'da faciayı 'beton saksılar' önledi

19

Bursa'da düzenlenen canlı bomba saldırısıyla ilgili detaylar belli oluyor. Ulu Camii'de gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı sırasında duvar dibinde..

Milli gururumuz ANKA görevde

Milli gururumuz ANKA görevde

20

Türkiye, Suriye sınır ötesinde DEAŞ, güneydoğuda da PKK terör örgütüne karşı aktif mücadele yürütürken, milli platformlarını da bu süreçte etkin kulla..

+