GÜNDEM

İşte Kanal İstanbul rotası

İstanbul'un çılgın projesi, Kanal İstanbul'un güzergahı netleşti. Kanal, K.Çekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında olacak. Bu rotanın seçilmesinin nedeni, hiç orman arazisi bulunmaması, istimlak bedeli ile kazı maliyetinin düşük olması.

Behlül Çetinkaya Yeni Şafak
Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl açıkladığı ve kamuoyunda 'Çılgın Proje' olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'nde güzergâh hâlâ sır gibi saklanıyor, ancak maliyeti ve hafriyat kolaylığı açısından en uygun yerler olan Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında çalışmalar başladı bile. Kamulaştırma açısından en az sorunlu, rakım olarak en alçak ve maliyet açısından ise en düşük nokta olan güzergahtaki bazı mahallelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv alanlar oluşturuldu. Güzergâh üzerinde yer alan yerleşim alanlarında ise arazi fiyatları şimdiden tavan yaptı.

KÜÇÜKÇEKMECE DEVRE DIŞI

Kanal İstanbul için en uygun olan güzergâhın ilk noktası Küçükçekmece Gölü. Evsel atık ve ağır metallerin kirlettiği göl, içme suyu amaçlı kullanılmadığı için devre dışı bırakılmasında bir problem bulunmuyor. Ayrıca Sazlıdere Barajı ile Küçükçekmece Gölü arasında bulunan Sazlıdere Vadisi, göl ile baraj arasında açılacak kanal için çalışma yapmaya uygun bir alan oluşturuyor. Yükseltisi çok fazla olmayan bu alanda istimlak problemi yok.

ORMANDA MİNİMUM KAYIP

Projeyle Sazlıdere Barajı da devredışı kalacak, ancak Melen Çayı'ndan su geliyor olması nedeniyle İstanbul'da su problemi yaşanması beklenmiyor. Sazlıdere Barajı'nın bütün rezerv alanını kullanarak devam edecek Kanal İstanbul, bu derin vadiden Boyalık ve Baklalı bölgelerine yöneliyor. Maksimum rakımın 30 metre olduğu bu bölgede yine vadilerden ve dere yataklarından ilerleyecek olan kanalın güzergâhında önemli bir yerleşim bulunmazken kısmen tarım arazileri yer alıyor. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması. Kanal ayrıca üçüncü havalimanının hemen yanında bitiyor.

Alternatifleri çok maliyetli

Kanal İstanbul için adı geçen iki güzergah daha var. Bunlardan ilki Büyükçekmece Gölü'nden başlayıp Bahşayiş Deresi üzerinden ilerleyip kuzeydoğuya dönerek Boyalık'tan Karadeniz'e ulaşıyor. Bu bölgede ilk projedeki gibi vadiler ve su havzaları bulunmadığı için maliyet artıyor, hafriyat çalışması çoğalıyor. Ayrıca bu güzergahta İstanbul içme suyunun yüzde 7'sinin sağlandığı Büyükçekmece Gölü de var. Yetkililer bu önemli gölü devre dışı bırakmak istemiyor. İkinci hat ise Silivri'nin batısından başlayıp Fenerköy ve Kabakçı üzerinden Karadeniz'e ulaşıyor. Burada da hafriyat ve maliyet ilk projedekinden kat kat daha fazla. Ayrıca bu bölgede çok fazla orman arazisi bulunuyor.

3 mahalleye talih kuşu

25 metre derinlikte ve 150 metre genişlikteki Kanal İstanbul Projesi'nin en önemli istimlak ve kamulaştırma çalışması, -son anda bir değişiklik olmazsa- Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinin Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerinde gerçekleştirilecek. Önemli bir yolun komşusu olacak ruhsatsız ve imarsız evlerden oluşan mahalleler kanala cephe bir konumda olduğu için şimdiden değerlendi. Arazi fiyatlarının tavan yaptığı bu yerlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı bölgeleri rezerv alan ilan etti.

Yorum

Helâlleşemedik

Helâlleşemedik

1

Ümran Menderes, eşi Aydın Manderes’in babasıyla ilgili en büyük ukdesinin helâlleşememesi olduğunu söyledi. 'Aydın hep ‘helâlleşemedik, helâlleştirmed..

Kaseti getireni hatırlayamadı

Kaseti getireni hatırlayamadı

2

Deniz Baykal’ı koltuğundan indiren kaset komplosuyla ilgili ifade vermekten kaçan Kılıçdaroğlu, mahkemeye dilekçe gönderdi. CHP lideri, videonun kim t..

Dokunulmazlık için AYM’ye başvurdu

Dokunulmazlık için AYM’ye başvurdu

3

Meclis Genel Kurulu'nda dokunulmazlıkların kaldırılması yasa teklifine sınırlı destek veren CHP'den yeni hamle geldi.

Mini Normandiya

Mini Normandiya

4

Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en riskli hücum harekatı olan 'amfibi harekat' konusundaki yeteneğini müttefik kuvvetlerle paylaştı.

Askere yıldırım kalkanı

Askere yıldırım kalkanı

5

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan 'Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi' ile kırsalda operasyona, tatbikata çıkan askeri birlikler yıldır..

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

Teslim olan terörist örgütün planını açıkladı

6

Mardin'in Nusaybin ilçesinde dün teslim olan 42 teröristin yapılan sağlık kontrollerinden sonra ifadeleri alınmaya başlandı. Teröristler, Nusaybin ilç..

Asansörde korkunç ölüm

Asansörde korkunç ölüm

7

İstanbul-Bahçelievler'de yük asansörünün altında kalan bir kişi canından oldu.

İlklerin MGK’sı

İlklerin MGK’sı

8

MGK’nın mayıs ayı olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapıldı. 65. hükümetin ilk MGK toplantısında Başbakan Yıldırım, Baş..

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

9

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, “şahsımla yarışacaklar” açıklamasının ardından genel başkanlık yarışına girecek adaylar boy göstermeye başladı..

İnce’den nabız turları

İnce’den nabız turları

10

CHP’de olası bir olağanüstü kurultayda genel başkan adayı olması beklenen Yalova Milletvekili Muharrem İnce, nabız yoklamaya devam ediyor. İnce ve eki..

Nusaybin’de 2 şehit

Nusaybin’de 2 şehit

11

Nusaybin'den devam eden operasyonlarda ekipler, Yenişehir Mahallesi'ne girdi. Bu sırada PKK'lılar yola döşediği patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada..

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

TSK obüslerle DAEŞ'i vurdu

12

Sınır karakollarında konuşlu bulunan Fırtına obüsleri ve ateş destek vasıtalarıyla Suriye'deki DAEŞ mevzileri vuruldu. Öte yandan DAEŞ saldırısında ya..

Antalya'da üst düzey program

Antalya'da üst düzey program

13

Dışişleri Bakanlığı, En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programının Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı'nın Antaly..

Büyük çözülme

Büyük çözülme

14

Mardin Nusaybin’de ağır darbe alan terör örgütü PKK’da çözülme hız kazandı. Daha önce teslim olan 25 teröristin ardından dün de 10’u kadın 42 PKK’lı g..

Terör kadını etkisizleştiriyor

Terör kadını etkisizleştiriyor

15

Albayrak Grubu'nun sponsorluğunda, Dünya Müslüman Hayırseverler Konseyi (WCMP) tarafından iki yılda bir düzenlenen “Dünya Hayırseverler Forumu” sona e..

Paralel örgüt mağdurlarına maaş müjdesi

Paralel örgüt mağdurlarına maaş müjdesi

16

Zonguldak'ta paralel yapının mağdur ettiği işçilere, kayyumdan müjdeli haber geldi.

27 Mayıs bir kara leke

27 Mayıs bir kara leke

17

Emekli tuğgeneral Tanrıverdi, “27 Mayıs silinmez kara lekedir. 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat postmodern darbesi ile 27 Nisan e-muhtırasına da..

Şüpheli adaylara yeniden sınav

Şüpheli adaylara yeniden sınav

18

İncelenen sınav belgelerinde, elektronik kayıtlarda veya yapılan analizlerde olağandışı bulgulara rastlanması halinde adaylar, maliyeti ÖSYM tarafında..

Bahçesaray'da çekirge istilası

Bahçesaray'da çekirge istilası

19

Van'ın Bahçesaray ilçesinin Güneyyamaç ve Kaşıkçılar Mahalleleri'ni çekirgeler istila etti. Vatandaşlar ekinlere, ağaçlara, sebzelere büyük zarar vere..

Ortak Kızılay’ın ilk zirvesi Ekim ayında

Ortak Kızılay’ın ilk zirvesi Ekim ayında

20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında İslam ülkelerinde Ortak Kızılay kurulması önerisinin temelleri, Dünya İ..

+