GÜNDEM

Trabzon Ayasofya da mahzun

Ayasoyfa denildiğinde akla hemen İstanbul'un fethinin sembolü Ayasofla Camii gelir. Ancak İstanbul Ayasofya'nın Türkiye genelinde 5 kardeşi daha var ve birçoğu da kendisi gibi hüzünlü. Fetih sembolü olarak camiye çevrilen Ayasoflar şimdilerde müze olarak kullanılıyor.

Yeni Şafak Yeni Şafak
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç; "Trabzon Ayasofya Camii'nin kayıtlarda cami olarak bilindiği halde, restorasyonu takiben türlü hile ve entrikalarla amacından aykırı bir hale getirilmiştir." dedi. Özgenç, Ayasofya camileri konusununun yeniden gündeme alınmasını gerektiğini ifade ederek, " Bu konuya duyarlı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, yerel ve genel basın kuruluşları konuyu yeniden gündeme getirerek hükümetin elini güçlendirmeli ve gerekli kamuoyunu oluşturmalı." şeklinde konuştu.

6 AYASOFYA VAR

Türkiye'de altı tani Ayasofya isimli caminin bulunduğu hatırlatan Özgenç, şunları söyledi: "Türkiye'de 2'si İstanbul'da olmak üzere Edine, Kırklareli, İznik ve Trabzon'da toplam 6 Ayasofya Camii var. Bunlar Kiliseden çevrilme camiler olduğunu biliyoruz. Büyük Ayasofya, Küçük Ayasofya, İznik Ayasofya'sı Trabzon Ayasofya'sı, Enez Ayasofya'sı ve Vize Ayasofya'sı...

Küçük Ayasofya Cami, İznik Ayasofya Cami ve Vize Ayasofya (Gazi Süleyman Paşa Camii) adıyla ibadete açıldı. Trabzon Ayasofya ve özellikle Büyük Ayasofya'da açılmalı. Trabzon Ayasofya'nın yaklaşık 550 yıl önce Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildiğini ve ne yazı ki 1960'lı yıllardan beri de vakfiyeye aykırı olarak kullanılmaktadır. KOBİDER olarak bizler bu tarihi miraslara sahip çıkmaya çalıyoruz. Burası hukuken vakıf olduğu biliniyor. Vakfın gayesi buranın cami olarak açık kalmasıdır. Bu sebeple vakıf edilen ibadethaneler müze olarak kullanılamaz.

İZNİK AYASOFYA İBADETE AÇILDI

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Bursa'nın İznik ilçesindeki "Ayasofya Camii"nin ibadete açılması yönündeki kararının ardından tarihi cami, yaklaşık 90 yıl aradan sonra ibadete açıldı. Aynı şekilde takriben 50 yıl önce müzeye çevrilen Trabzon Ayasofya'da ibadete açılmalı. Bu ülkeyi bize vatan yapanların emanetlerini muhafaza etmeliyiz."

PONTUS'A HİZMET

"Tüm Ayasofyaların tamamı saray hazinesine ait oldukları için imparatorluğu fetheden imparatorun şahsi mal varlığına geçmesi hasebiyle hukuki statüleri diğer kiliselerden çok farklı olduğu bilinen bir gerçektir." diyen Özgenç; sözlerini şöyle sürdürdü: "İznik Ayasofya Orhangazi'nin, İstanbul ve Trabzon Ayasofyalar da Fatih Sultan Mehmet'in şahsi mal varlıklarındandırlar. Cami olarak vakfedildiklerinden dolayı da kıyamet sabahına kadar camiden başka bir işlev göremezler. Tıpkı Trabzon Ayasofya Camii gibi. 1961 yılına kadar aslına uygun şekilde ibadete açık olan Trabzon Ayasofya Camii, bölgeye nasıl ve kimin himayesinde geldiği bilinmeyen kişi ve kişilerin hileleriyle ibadete kapatılıyor.

Türlü hile ve entrikalarla müzeye dönüştürülen Ayasofya Camii Trabzon'un en anlamlı ibadet yerlerinden biridir. Dolayısıyla bu tarihi yapı aslına uygun hale getirilerek tekrar camiye çevrilmeli. İstanbul'da Bizans'ın, Trabzon'da da Pontus'un simgesi olarak kabul edilen Ayasofyaların Cami'den farklı bir statüde kullanılmasını sağlamak, bu toprakların yeniden Bizans ve Pontus yapılması manasına geldiğini hatırlatmak isteriz. Fatih'in din ve vicdan hürriyeti anlayışı ile bu tür yapılar depo, ahır ve benzeri şekilde aşağılayıcı ve rencide edici amaçla kullanılmamış fetih hakkı ile camiye tahvil edilmiştir."

Yorum

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

Ünlü iş adamı Tarık Almış vefat etti

1

İzmir'de, hayırsever iş adamı Tarık Almış, 80 yaşında hayatını kaybetti.

28 Şubatçılara Yüce Divan yolu gözüktü

28 Şubatçılara Yüce Divan yolu gözüktü

2

28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile kuvvet komutanları Yüce Divan'da yargılanacak. Mahkeme Başbuğ'la kararı emsal göstere..

Bozdağ: Çarpıtma ve algı operasyonu

Bozdağ: Çarpıtma ve algı operasyonu

3

Adalet Bakanı Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kırşehir'e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında bulunan ve yaptığı konuşmayı alkışlayan yüksek mahkeme ba..

65. Hükümet güven oyu aldı

65. Hükümet güven oyu aldı

4

TBMM'de, Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in programı güven oyu aldı. Oylama sonucunu Meclis Başkanı İsmail Kahraman okudu. 453 ..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tanışık Köyü'nü ziyaret etti

5

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 köylünün hayatını kaybettiği Tanışık köyünü ziyaret ederek, ölenlerin yakınlarına b..

Emirler  şifreli gelirdi

Emirler şifreli gelirdi

6

Polisin yaptığı operasyonda kendini patlatarak öldüren IŞİD’li canlı bomba Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz, sorguda ilginç bilgiler verdi. ‘Ga..

Bizi bırakıp kaçtılar

Bizi bırakıp kaçtılar

7

Terör örgütünde başlayan büyük çözülme hız kazandı. Sadece 3 günde Mardin’de 76 terörist teslim oldu. Nusaybin’de güvenlik güçlerine sığınan PKK’lılar..

Etik istifa

Etik istifa

8

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

Coniler'in YPG pozuna sert tepki

9

Rakka'ya yönelik operasyonda aktif rol alan ABD askerlerinin Suriye PKK'sına aktif dahlini gösteren fotoğraflara Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Onlara ta..

ABD’yi kınıyorum

ABD’yi kınıyorum

10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’dan hem ABD’ye hem de terör örgütü ve HDP’ye ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, “Amerika’nın PYD’ye, YPG’ye ver..

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

Yüksekova'da sokağa çıkma yasağına düzenleme

11

Terör operasyonlarının sürdüğü Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağına kısmi düzenleme getirildi. Buna göre, ilçede yasak yarın sabah 06..

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

Putin: İlk adım Ankara'dan gelmeli

12

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist öldürüldü

13

Mardin ve Şırnak'ta 21 terörist etkisiz hale getirildi, 12 terörist teslim oldu. Operasyon bölgesinden kaçmaya çalışan teröristler tarafından iki bina..

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

11 bakanlığa bakan yardımcısı atandı

14

Binali Yıldırım'ın başbakanlığında kurulan 65. Hükümet'in 11 bakanlığına bakan yardımcısı ataması yapıldı. Atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de ..

8 terörist daha öldürüldü

8 terörist daha öldürüldü

15

Genelkurmay Başkanlığı dünkü operasyonlarda, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1, Şırnak'ta 5, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2 teröristin öldürüldüğünü açıkl..

6 kente 'toz' yağacak

6 kente 'toz' yağacak

16

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin doğusu ile Şırnak çevrelerine yönelik toz taşınımı uyarısı yapıldı. Görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, ça..

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

Binler Ayasofya önünde Fetih namazı kıldı

17

Anadolu Gençlik Derneği’nin, İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında binlerce kişi Ayasofya Camisi önün..

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

Devlet Bahçeli'ye 8 rakip

18

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin, “şahsımla yarışacaklar” açıklamasının ardından genel başkanlık yarışına girecek adaylar boy göstermeye başladı..

Emniyeti alarma geçiren laptop

Emniyeti alarma geçiren laptop

19

Gaziantep'te operasyonda dizüstü bilgisayara monte edilmiş bir patlayıcı düzeneği bulundu. Şimdiye kadar ilk kez bulunan söz konusu dizüstü bilgisaya..

"Beni öldürün başka çocuk alın"

"Beni öldürün başka çocuk alın"

20

Bir lokantada 3 yaşındaki Y.K'ye asitli madde atan Cihan Araçman hakkında 24.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Çocuğu..

+