https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Gündem 10 gün tatil kesin gibi

10 gün tatil kesin gibi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı’nda 10 günlük tatilin turizm açısından isabetli olacağını söyledi. Erdoğan, “Hükümet bu 10 günü programına aldı. Salı günü Bakanlar Kurulu var. Hayırlı bir adım olur diye umuyorum” dedi. Erdoğan, Amerika ile Kuzey Kore arasındaki gerilimi de değerlendirdi: Umarım çatışmaya dönüşmez.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan​
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan​

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hazreti Ali Camii çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 10 güne uzatılıp uzatılmayacağı en fazla merak edilen Kurban Bayramı tatiline ilişkin açıklamada bulundu ve konunun hükümetin çalışma programına alındığını söyledi.

Bir gazetecinin, son dönemde ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerginliğin uluslararası piyasaları etkilediğini ifade ederek, Türkiye’de bu konuda ne tür gelişmeler beklediğini sorması üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Bizim piyasalarımızı etkileyeceğine hiç ihtimal vermiyorum ancak nükleer silahlanmanın sürekli karşısında olduğunu söyleyenlerin burada nükleer silahlanmayla birbirlerini tehdit eder hale gelmesi düşündürücüdür. Biz işin bu yanından genel bir perspektifle bakarsak, yani gelişmemiş ülkelere veya zayıf ülkelere nükleer silahlanmada fırsat tanımayanlar, gücü ellerine alınca bu nükleer silahı acımasızca kullanmanın da gayreti içerisinde oluyorlar.

REKLAM

İKİ ÜLKE ARASINDA KALMAZ

Yani senin olsun ama bir diğerinin olmasın, bunu anlamak mümkün değil. Şu anda dünyada yaklaşık 16 ülke, nükleer silahlanmada ciddi bir boyuta ulaşmış durumda. Bunların içerisinde 3 ülke var ki bunların şu anda nükleer silahlanmada ciddi bir gücü var. Temenni ederiz ki ABD-Kuzey Kore arasındaki bu tehditler, adeta bir vuruşmaya dönüşmez ve bu, dünyada sadece ikisi arasında kalmayabilir. Daha farklı bir tehdit sürecini de başlatabilir. Burada bir politik neticeye dönüşmek suretiyle noktalanır diye temenni ediyorum.”

MÜSAADE ETMEYİZ

Erdoğan, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki hareketlilik ve İdlib’teki çatışmasızlık bölgesinde yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

REKLAM

İnsani yardım konusunda düşüncemiz hep aynı. Ancak insani yardım konusu ne yazık ki insani yardımdan çıkıp adeta bir silahlanma sürecine girdi. Şu anda biz insani yardıma yine varız. O noktada Cilvegözü’nü açık tutacağız ama bunlar gıdadır, ilaçtır, giyim vesaire. Fakat iş silah gibi vesaire, bu tür şeylere dönerse, buna tabii bizim yol vermemiz, müsaade etmemiz mümkün değil.

İDLİB’İ SÜRATLE ÇÖZEBİLİRİZ

İdlib’te ise görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle Milli İstihbarat Teşkilatımız bu konuda Rusya ve İran’la görüşmelerini sürdürüyor. İdlib’le ilgili de Moskova görüşmeleri olumlu bir şekilde cereyan etti. Öyle zannediyorum ki Moskova görüşmeleri eğer uygulamadaki Astana filan biliyorsunuz bunlar bunun içinde, güvenli bölge vesaire bunlar da bu değerlendirmenin içinde yer alması halinde İdlib’i süratle çözüme kavuşturacağız diye düşünüyorum.”

REKLAM

HAYIRLI BİR ADIM OLUR

Erdoğan, Kurban Bayramı tatiline ilişkin soruya karşılık da “Şu anda tabii Hükümet, bu 10 günü programına aldı, çalışıyor. Eğer önünde ve arkasında durum hakikaten müsaitse turizm açısından isabetli olur ve gerek iç turizmde, gerekse dış turizm açısından şu anda hareketlenen turizm sektöründeki açığımızı süratle kapama fırsatını verir. Öyle zannediyorum ki salı günü Bakanlar Kurulumuz var. Bunu Cumhurbaşkanlığı’nda yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum” dedi.

  • Alman heyete izin
  • Alman heyetinin 8 Eylül’de Konya’ya yapacağı ziyarete ilişkin soru üzerine Erdoğan, Almanların bu talebine NATO ile görüşerek olumlu bir yaklaşım sergilediklerini söyledi. Erdoğan, “Bu tabii bir İncirlik olayı değil, daha farklı bir olay. Bu çerçevede şu anda gerek başta Milli Savunma Bakanlığımız olmak üzere Dışişleri Bakanlığımız bu süreci yönetiyorlar. Şu anda da olumlu istikamette devam ediyor” dedi.