https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Gündem 2,4 milyar yıllık fosile yoğun ilgi

2,4 milyar yıllık fosile yoğun ilgi

Varlığı milyarlarca yıl öncesine dayanan dünyanın en eski fosili ilk defa Çankırı’da görücüye çıktı. Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi’nde bulunan 2,4 milyar yıllık dünyanın en eski fosili dünyada ilk defa sergilenmiş oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​2,4 milyar yıllık fosile yoğun ilgi
​2,4 milyar yıllık fosile yoğun ilgi

2,4 milyar yıllık siyanobakteriye ait fosilin ABD’de bulunmuş bir fosil olduğunu ifade eden Tabiat ve Kültür Varlıkları Tanıtma Derneği Başkanı Yusuf Öncül, “Siyanobakteriler 3,7 milyar yıllık bir geçmiş ile dünyanın en eski canlısı olarak biliniyor. Elimizde bulunan fosil Amerika'da bulunmuştur. Siyanobakteriler tek hücreli olduğu için sadece mercek altında görülür" ifadelerini kullandı. Fotosentez yapabilen ve dünyadaki oksijen miktarının yüzde 30'unu sağlayan siyanobakteri fosili Türkiye’den başka bir yerde yok.