Gündem40 günlük bebeğini denize atmıştı Cezai sorumluluğu tam çıktı

Eminönü'nde bebeğini denize atan annenin cezai sorumluluğu tam çıktı

40 günlük bebeğini denize atmıştı: Cezai sorumluluğu tam çıktı

İstanbul'da Eminönü Vapur İskelesi'nde 40 günlük bebeğini denize attığı iddiasıyla hakkında dava açılan anne Fatma K. ile birlikte yaşadığı bebeğin babası Mustafa T'nin yargılanmasına devam edildi. Davaya gelen Adli Tıp Kurumunun raporuna göre sanık Fatma K.'nın suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

Haber MerkeziAA
Fatma K. 40 günlük bebeğini denize atmıştı.
Fatma K. 40 günlük bebeğini denize atmıştı.

Eminönü Vapur İskelesi'nde 40 günlük bebeğini denize attığı iddiasıyla hakkında dava açılan anne Fatma K. ile birlikte yaşadığı Mustafa T'nin yargılandığı dosyaya gelen Adli Tıp Kurumunun raporuna göre, sanık Fatma K.'nın suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık Fatma K. ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına bir avukat da hazır bulundu. Duruşmaya bebeğin babası Mustafa T. ise gelmedi.

Duruşmada dinlenen tanık Fatih Öncü, olay tarihinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde psikiyatri bölümünde görev yaptığını belirterek, sanık Fatma K.'nın tedavi amaçlı hastaneye geldiğini ve burada daha önce söylemediği bazı şeyleri kendisine anlatmak istediğini belirtmesi üzerine tutanak tuttuklarını anlattı. Tanık Öncü, konuyla ilgili savcılığa bilgi verip, ifade de verdiğini söyleyerek, söz konusu ifadesini tekrar ettiğini belirtti.

REKLAM

Mahkeme Başkanı Mustafa Karayıldız, önceki celsede verilen ara karar doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetki alanı dışındaki Bakırköy, Küçükçekmece, Büyükçekmece, İstanbul Anadolu ve Gebze cumhuriyet başsavcılıklarına yazı yazılarak, dava konusu olayın suç tarihi olan 23 Ocak 2017 ile bu tarihi takip eden günlerde denizden çıkarılmış yeni doğmuş bir bebekle ilgili soruşturmalarının olup olmadığına ilişkin soruya cevapların geldiğini belirterek, konuyla ilgili bir soruşturma kaydının bulunmadığının bildirildiğini açıkladı.

Mahkeme Başkanı Karayıldız, sanık Fatma K. hakkında 4. Adli Tıp İhtisas Kurulunun 20 Kasım 2017 tarihli raporun dosyaya geldiğini, raporda özetle sanığın suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğunun anlatıldığını bildirdi.

REKLAM

Bebeğin babasının da tutuklanması talep edildi

Duruşmada, tanık ve gelen evraklara ilişkin sanık ve avukatlarına beyanları soruldu. Sanık avukatları da beyanda bulunmak için süre istedi.

Duruşmada söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili avukat Hatice Boz ise gelen evraklara ilişkin bir diyeceklerinin bulunmadığını ancak tanığın beyanında diğer sanığın da suça karıştığı yönünde ifadesinin bulunduğunu, bu nedenle sanık Mustafa T.'nin de tutuklanmasını talep etti.

Bunun üzerine söz alan sanık Mustafa T.'nin avukatı ise, müvekkilinin savunmasının alındığını ve suç işlediğine dair dosyada mevut delil bulunmadığını iddia ederek, tutuklanma talebinin reddedilmesini istedi.

Talepler ve diğer hususlara ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Bilgin Uysal da, diğer sanığın tutuklanmasına yönelik talebin dosyadaki mevcut delil durumuna göre reddine karar verilmesini, sanık Fatma K.'nın ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talebinde bulundu.

REKLAM

Talepleri karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Mustafa T.'nin tutuklanmasına ilişkin talebin dosyadaki mevcut delil durumunu göz önüne alarak reddine karar verdi. Sanık Fatma K.'nın ise tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, Adli Tıp Kurumun'dan gelen rapora karşı beyanda bulunmak üzere sanık avukatlarına süre verilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

  • Fatih'te ocak ayında polise teslim olan Fatma K, 40 günlük kız bebeğini denize attığını söylemiş, ekiplerce yapılan aramalar sonuçsuz kalmıştı. Olayın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, Fatma K. ile 1,5 yıldır birlikte yaşadığı ve bebeğinin babası olan Mustafa T, gözaltına alınıp tutuklanmıştı.
  • Başsavcılıkça hazırlanan iddianamede, sanıklar Fatma K. ile Mustafa T.'nin "Altsoydan akrabayı kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep ediliyor.

İstanbul'da denizde 40 günlük bebek aranıyor
GÜNDEM
İstanbul'da denizde 40 günlük bebek aranıyor

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.Erdoğan'dan adaşı olan üçüzlere ev ziyareti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta, AK Parti İl Kongresi ve toplu açılış töreninin ardından 1999 doğumlu 'Berhan Recep', 'Ensar Tayyip' ve 'Berat Erdoğan' isimli üçüzleri evlerinde ziyaret etti. İşte o renkli anlar...
Küresel ısınmanın ne olduğunu gösteren en net an!
National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen tarafından Kanada'nın Baffen Adası'nda çekilen görüntüler izleyenleri üzerken düşündürdü.


"Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin 14 yaşındaki Filistinli çocuğu gözleri bağllı gözaltına alırken çekilen ve İntifadanın sembolü haline gelen o fotoğrafı göstererek, "İsrail bir terör devletidir. Kudüs'ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs' şiirini okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Sivas 6. Olağan Kongresinde partililere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda Nuri Pakdil'in 'Kudüs' şiirini okudu.
Türk öğrencilerden Mescid-i Aksa'da bayraklı protesto
Türk öğrenciler Kudüs'ün Osmanlı hakimiyetinden gidişinin 100'üncü yıl dönümünde Mescid'i Aksa'nın avlusunda protesto düzenleyerek böyle tepki verdi.


"Banker Bilo" filmi gerçek oldu
Başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın paylaştığı 'Banker Bilo' filmi Adana'da gerçek oldu. Kimliği belirsiz insan kaçakçıları, paralarını aldıkları aralarında çocuk ve hamile kadınların da bulunduğu 10'u Iraklı, 43'ü Suriyeli 53 kişiyi, Suriye'den kaçak yolla Adana'nın Ceyhan İlçesi'ne getirip, "Ankara buradan 1 saat uzaklıkta" deyip indirdikten sonra kayıplara karıştı. Bu sırada geldikleri yerin Adana olduğunu öğrenen Iraklı hamile bir kadın, fenalık geçirdi.
Maden işçilerinden örnek hareket
Türkiye'nin en büyük kömür işletmesi olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesi'ndeki işçilerden örnek hareket....
Başkentleri ezbere söyleyen Hasan bakın İsrail için ne dedi
Lübnan'da geçtiğimiz senelerde çekilen görüntüde henüz 2 yaşında olan Hasan, ülkelerin başkentlerini ezbere sayarken İsrail için bunları söyledi.
Londra’da Türk bayraklı ‘Kudüs’ protestosu
ABD'nin aldığı karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs kararına karşı çıkan yüzlerce İngiltere vatandaşı, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Gösterilerde dikkat çeken detay ise Türk bayraklarıydı...
Trump′ın Kudüs kararına tepki yağdı
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasının ardından Filistin yeniden çatışma bölgesi haline geldi. Trump'ın tepki çeken bu kararı ardından kim dedi? Aradan geçen 68 yıl içinde Filistin toprakları nasıl küçüldü?


Kudüs için bir şey yap!
Kudüs... Kapanmayan yaramız, bitmeyen meselemiz. Şimdilerde ABD'nin skandal kararı ile gündemimizde.


Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.
Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Belhi
İslam'ın gurur kaynağı olan, bilinen ilk bilişsel psikolog, beden ve akıl sağlığını ayıran ilk hekim El Belhi'yi bu haftaki Müslüman Alimler serimizde ele aldık. İşte yerin resmini ilk kez kullanarak coğrafyada, akıl sağlığına önem vererek psikolojide çığır açan Müslüman Alim el Belhi...


Ünlü sunucudan muhteşem Kudüs yorumu
Ünlü sunucu ve gazeteci Abdurrahman Uzun, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı skandal Kudüs kararını 'İncil okurken sigara içilir mi?' hikayesi üzerinden 3 dakikada böyle özetledi.
Erdoğan'dan Pavlopulos'a: Biz olmasak NATO'ya giremezdiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyaretinde Atina'da Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile ortak basın açıklaması yaptı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un Lozan ile ilgili sözlerine Erdoğan sert yanıt verdi.
Kudüs... Şimdi ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump, dün Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Trump'ın açıklaması tüm dünyada öfkeyle karşılanırken, skandal açıklamadan bu zamana kadar yaşananları özetledik...