Gündem60 aylıklar için lise planlaması

MEB 60 aylıklar için lise planlaması yapıyor

60 aylıklar için lise planlaması

2012-2013 eğitim yılında okula başlayan 60 aylık çocuklar liseye başlayacakları zaman 500 bin kontenjan fazlasına sebep olacak. Öğrencilerin mağdur olmaması için çalışma başlatan MEB, geçici olarak ikili eğitimi hayata geçirecek.

Ahmet Fatih ErturanYeni Şafak
4+4+4 zorunlu eğitim sistemiyle okula başlayan 60 aylık öğrenciler, 2 yıl sonra liseye başlayacak.
4+4+4 zorunlu eğitim sistemiyle okula başlayan 60 aylık öğrenciler, 2 yıl sonra liseye başlayacak.

2012-2013 eğitim-öğretim döneminde hayata geçirilen 4+4+4 zorunlu eğitim sistemiyle okula başlayan 60 aylık öğrenciler, 2 yıl sonra liseye başlayacak. Normal şartlarda her yıl 1 milyon 200 bin öğrencinin katıldığı eğitim sistemine 60 aylık öğrencilerin de okula başlamasıyla 1 milyon 700 bin öğrenci katılmış oldu. Liseye başlayacak yaklaşık 500 bin fazla öğrenci için Milli Eğitim Bakanlığı çalışma başlattı.

OKUL SAYISI ARTMAYACAK

Geçici sıkıntı olarak gördüğü bu durum için Milli Eğitim Bakanlığı, 500 bin öğrenci için ekstra okul sayısını artırmayı planlamıyor.

ÖNCELİK İKİLİ EĞİTİM

Bunun yerine alacağı önlemlerin başında ikili eğitim sistemi var. 2 yıl sonra ilk aşamada birçok okulda ikili eğitime geçmeyi hedefleyen Bakanlık, böylece derslik sayısını artırmış olacak. İkinci önlemde ise öğrenci sayısında kritik seviyelerde olan göç oranının fazla olduğu bölgelerde gelecek dönemde de ihtiyacın olacağını düşünerek okul yapmayı planlıyor.

REKLAM

Sınav artık mecburi değil
GÜNDEM
Sınav artık mecburi değil