https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Gündem 7 yılda bir binlerce kişi Hacet Duası için toplanıyor

7 yılda bir binlerce kişi 'Hacet Duası' için toplanıyor

Çankırı'nın Ilgaz ilçesine bağlı Şeyhyunus köyünde her 7 yılda bir geleneksel hale gelen 'Hacet Duası' yaklaşık 7 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Haber Merkezi IHA
7 yılda bir düzenlenen 'Hacet Duası'na yaklaşık 7 bin kişi katıldı.
7 yılda bir düzenlenen 'Hacet Duası'na yaklaşık 7 bin kişi katıldı.

Ilgaz ilçesi Şeyhyunus köyünde geleneksel hale gelen bu duanın geçmişinde köyde yatmakta olan Horasan Erenlerinden Şeyh Yunus Hazretleri adına her yedi yılda bir 'Hacet Duası' ismi verilen dua ediliyor.

Yıllardır süre gelen bu adet sonucu gelen misafirlere köylülerin katkısıyla 7 büyükbaş hayvan kesilerek ikramda bulunuluyor. Fakat duaya gelen kişilerin sayısı her geçen yıllar daha fazla çoğaldığından çevre köylerinden katkılarıyla bu kesilen büyükbaş hayvan sayısı 20'ye ulaştı.

Köylülerin büyük bir heyecan ve aşkla gerçekleştirdikleri bu duada hazırlıklar günler öncesinden başlıyor, koca koca kazanlar kuruluyor.

REKLAM

Bu yıl da düzenlenen 'Hacet Duası'na aralarında milletvekillerinin de bulunduğu yaklaşık 7 bin kişi katıldı.

Bu yıl da büyük bir kalabalığa ev sahipliği yapan köydeki 'Hacet Duası'na Çankırı Milletvekilleri Hüseyin Filiz, M.Emin Akbaşoğlu, Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz, dernek başkanları ve köylüler katıldı.