GündemAiHM hukuku çiğnedi

AiHM hukuku çiğnedi

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesi milletvekillerinden oluşan Hakim Seçme Komisyonu, 29 Eylül’deki mülakatlarda adayların mesleki yeterliliklerinden ziyade politik görüş ve tavırlarını öğrenmeye çalıştı. Son karar 9-13 Ekim’de meclisin Strazburg’daki toplantısında verilecek.

Osman ÖzganYeni Şafak
​Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev alması için Türkiye'nin önerdiği üç isime farklı kriterler uygulanıyor
​Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev alması için Türkiye'nin önerdiği üç isime farklı kriterler uygulanıyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görev alması için Türkiye'nin önerdiği üç isime farklı kriterler uygulanıyor. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesi milletvekillerinden oluşan Hakim Seçme Komisyonu, yeterlilik ölçmekten ziyade siyasi mülakata aldığı adaylara, ileride AİHM önüne taşınabilecek güncel ve siyasal konulara ilişkin sorular yöneltiyor. Türkiye’nin 3 adayı ile ilgili nihai kararı önümüzdeki hafta AKPM verecek.

DANIŞMA PANELİ UYGUN BULMAMIŞ!

Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, AİHM’de Türkiye adına hakim olarak görevli Işıl Karakaş’ın 30 Nisan 2017’de görev süresi dolmadan önce aday belirlemek için çalışma başlattı. Bu kapsamda, belirlenen üç aday geçen yıl Avrupa Konseyi bünyesindeki “Danışma Paneli”ne gönderildi. Sadece öz geçmişler üzerinden değerlendirmelerde bulunabilen ve adaylarla mülakat yapmaya yetkili olmadığı öğrenilen Danışma Paneli, belirlenen üç adayla ilgili “uygun değil” şeklinde görüş bildirdi. Bunun üzerine Türkiye, yetkisi olmasına ve adaylarının yeterliliğinden kuşku duymamasına rağmen aday listesini hakim seçiminde yetkili AKPM üyesi milletvekillerinden oluşan AİHM Hakimi Seçme Komisyonu’na göndermedi.

YENİ LİSTEYİ DE BEĞENMEDİLER

Hükümet yeni bir sürecin başlatılmasını kararlaştırdı ve yeni aday ilanına çıkıldı. Başvuranlar arasından yapılan değerlendirmeler sonucu 5 Nisan 2017’de Avukat Famile Arslan, o dönem Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olan Yargıtay Üyesi Basri Bağcı ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Ergin Ergül, şeffaf ve standartlara uygun bir seçim süreci yürütülerek gerekli şartları taşımaları nedeniyle aday gösterildi. Danışma Paneli, söz konusu üç adayı da uygun bulmadığına yönelik görüşünü bu yılın Haziran ayında Türkiye’ye iletti.

SİYASİ SORULAR SORDULAR

Ancak bu sefer hükümet Danışma Paneli’nin görüşünü dikkate almayıp listeyi AİHM Hakimi Seçme Komisyonu’na sundu. Komisyon, 3 adayla da 29 Eylül’de Paris’te mülakat gerçekleştirdi. Yarımşar saat süren komisyonda sorulan sorular Danışma Panelini’nin söz konusu tutumunun nedenini ele verdi. Komisyonun, söz konusu adaylara mesleki yeterliliklerini ölçmeye yönelik hiçbir soru yöneltmediği, daha çok ileride AİHM önüne taşınabilecek güncel ve siyasi konulara ilişkin sorular yönelttiği öğrenildi. Bu da komisyonun, adayların yeterliliklerinden ziyade görüşlerini anlamaya çalıştığını ortaya koyuyor.

NİHAİ KARARI MECLİS VERECEK

Adaylarla ilgili nihai kararı, Avrupa Komisyonu’na üye 47 ülkenin meclis temsilcilerinden oluşan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi verecek. Kararın, 9-13 Ekim arasında Strazsurg’da yapılacak toplantıda çıkması bekleniyor. Avrupa Birliği çifte standartlı kararları ile Türk kamuoyu nezdinde büyük itibar kaybetti. Avrupa Konseyi için de önemli bir sınav olacak oylama, Türkiye için diğer ülkelerle aynı kıstasların uygulanıp uygulanmadığını da ortaya koyacak.

FETÖ'NÜN ÖNEM VERDİĞİ KURUMLARIN BAŞINDA

AİHM, FETÖ'nün en çok önem verdiği ve sızmaya çalıştığı kurumların başında geliyor. Ancak FETÖ'nün bu göreve hazırladığı ve bu nedenle Avrupa Konseyi ve AİHM'de uzun süreli staj ve secondary statüsünde çalıştırmayı sağladığı birçok hakim, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından FETÖ'cü hain darbe girişiminin ardından meslekten çıkarıldı. Bu da Danışma Paneli ile AİHM Hakimi Seçme Komisyonu'nun tutumunu net olarak gözler önüne seriyor. Öte yandan, Türkiye'nin gösterdiği isimlerin seçilmesini istemeyen bazı kesimler, siyasi tutum izleyen Danışma Paneli ile AİHM Hakimi Seçme Komisyonu'nun adayları yetersiz bulduğunu iddia ederek propaganda yapıyor.

  • Türkiye'nin en güçlü listesi
  • AİHM’nin çalışma dilleri olan İngilizce ve Fransızca’dan en az birini akıcı şekilde diğerini ise pasif olarak kullanabilmesi beklenmektedir. AİHM yargıçlığı adaylığı için belirlenen 3 kişilik listenin, Türkiye’nin şimdiye kadar AK’ye gönderdiği en güçlü liste olduğu belirtiliyor. Adaylarda Fadile Arslan, hem Hollanda hem de Türk hukukuna hakim. İngilizce ve Fransızcayı iyi bilen Arslan, Hollanda’da avukatlık yapıyor. Diğer bir aday ise Yargıtay Üyesi Basri Bağcı. Bağcı, birçok uluslararası projede görev almış ve İngiltere’de bulunmuş bir isim. Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül de hakimlik ve Adalet Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail eşkıyalığı: Filistin bayrağı astığı için…
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri eşkıyalık yaptı. Dükkanlarındaki Filistin bayrağını kaldırmayan 16 yaşındaki Ahmet'e silahıyla saldıran işgalci askerin insanlık dışı müdahalesi kameraya kaydedildi.
Filistinli çocuklara 'İsrail’in başkenti' soruldu: İşte cevaplar…
Filistin'de geçtiğimiz yıllarda çocuklara 'İsrail'in başkenti neresidir?' diye soruldu ve 'Kudüs' demeleri sonucunda ödül verileceği söylendi. Sizce ne cevap verdiler?
Bu ağaçlar elektrik üretecek
Balıkesir'de bir grup öğrenci, geliştirdikleri "Solar Ağaç" projesiyle vatandaşların telefonlarını ağaçta şarj edip ücretsiz wifi sisteminden faydalanmasını sağlayacak.
Buz tutan göle ilk balık ağları atıldı
Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, soğuk havayla birlikte buz tuttu. Yüzeyi buz tutan göl, muhteşem bir görüntü oluştururken, çocuklar buzda kaymanın keyfini yaşadı.
İsrail polisinden Filistin bayrağı açan göstericilere müdahale
İsrail polisi, Doğu Kudüs'te Filistin bayrağı açarak gösteri düzenleyen Filistinlilere müdahale etti. Ellerindeki Filistin bayraklarını sallayan çocukların üzerine ses bombası atan İsrail polisi, halkın elindeki bayrakları zorla alarak karakola götürdü. Bunun üzerine Kudüslüler, uçan balonlara astıkları Filistin bayrağını gökyüzüne bıraktı.Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.