GündemAkıttığınkanda boğul

Akıttığın kanda boğul

Terör örgütü üst yöneticisi Brett McGurk, sadece 2015-2017 arasında Suriye'de 17 bin, Irak'ta ise 25 bin sivili vahşi yöntemlerle katlettirdi. Mazlum yakınları, Beyaz Saray'a bağlı katilin hesap vereceği günü bekliyor.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
​‘Özel yetkili temsilci’ sıfatıyla Beyaz Saray’ın Suriye’ye gönderdiği Brett McGurk, başta PKK olmak üzere farklı örgütlerden devşirdiği teröristlerle 40 bin kişilik katliam ordusu kurdu.
​‘Özel yetkili temsilci’ sıfatıyla Beyaz Saray’ın Suriye’ye gönderdiği Brett McGurk, başta PKK olmak üzere farklı örgütlerden devşirdiği teröristlerle 40 bin kişilik katliam ordusu kurdu.

‘Özel yetkili temsilci’ sıfatıyla Beyaz Saray’ın Suriye’ye gönderdiği Brett McGurk, başta PKK olmak üzere farklı örgütlerden devşirdiği teröristlerle 40 bin kişilik katliam ordusu kurdu. McGurk’ün yönettiği terör ordusu, 2015-2017 döneminde Suriye’de 17 bin, Irak’ta ise 25 bin sivili vahşi yöntemlerle katletti. McGurk’ün bizzat kontrol ettiği terör örgütleri eliyle 7 milyondan fazla Iraklı ve Suriyeli sivil, evlerinden ve beldelerinden sürüldü. Göreve geldiği 2015 yılından buyana birçok toplu katliam, tehcir ve sistematik yağma suçlarına imza atan McGurk’ün ‘insanlığa karşı işlenen suçlar’ kapsamında yargılanması isteniyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye sığınan Suriye PKK’sı (PYD) eski sözcüsü Talal Silo da McGurk için ‘örgütün beyni’ ifadesini kullanmıştı.

ÇIRAKLIĞI IRAK’TA GEÇTİ

McGurk ilk görev yeri olan Irak’ta 2003 ABD işgalinin hemen ardından atanan sömürge valisi Paul Bremer’in yardımcılığını yaptı. 2005 Irak Anayasası’nın hazırlanmasında aktif rol alan McGurk, Bağdat’ta isminin karıştığı bir skandal sonrası yenidenv Washington’a çağrıldı. Dönemin ABD Başkanı Barack Obama, Bağdat’ta görev yaptığı süre içerisinde Irak’ın parçalanması adına büyük çaba sarfeden McGurk’ü 2015 yılında General John Allen’ın yerine DEAŞ’la Mücadele Koalisyonu Başkanlığı’na ‘Özel Temsilci’ unvanıyla atayarak yeniden bölgeye gönderdi.

İLK GÖRÜŞMESİ PKK İLE

Obama’nın 2015 Ekim'inde bölgeye sömürge valisi olarak gönderdiği McGurk, ABD ordusuna ait helikopterle indiği Rümeylan’daki ABD üssünde ilk görüşmeyi PKK elebaşıları Şahin Cilo ve Bahoz Erdal’la gerçekleştirdi. O dönem DEAŞ’ın devir-teslim tiyatrosuyla PKK’ya verdiği Ayn el-Arab, Kamışlı ve Afrin dışında hakimiyet alanı olmayan terör örgütüne ‘devlet olacaksınız’ vaadinde bulunan McGurk, DEAŞ bahanesiyle işgal edilerek kurulacak korsan devlet haritasını da PKK elebaşılarıyla paylaştı.

ÖRGÜTE “AKDENİZ’ SÖZÜ

Suriye’de ilk görüşmeyi PKK’nın Kandil’den gönderilen isimleriyle yapan sömürge valisi McGurk, “ABD kara gücü olarak sizi seçti. En geç bir yıl içerisinde Kamışlı’dan Akdeniz’e inen hattın kontrolü sizde olacak” dedi. McGurk, PKK’nın bölge işgalinin kara ayağı ile birlikte ABD’nin eğitim, cephane, silah takviyesi ile hava bombardımanlarını da doğrudan yöneten isim oldu. Özellikle son iki yıldaki birçok katliam, tehcir, yağma ve sistematik terör eylemlerinin baş sorumlusu McGurk için Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) tarafından önceki gün suç duyurusunda bulunuldu. Bini aşkın kişinin şehadeti, 15 bin kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan sabotaj, suikast ve bombalı eylemler nedeniyle McGurk hakkında şehit ve gazi yakınlarının da suç duyurusu hazırlığında olduğu belirtiliyor.

  • Sabotaj uzmanı
  • Göreve geldiği 2015 yılından itibaren PKK/PYD’nin beyni olarak faaliyet yürüten Brett McGurk, terör örgütünü tabela oyunlarıyla meşrulaştırma mücadelesi verdi. İlk olarak Burkan el Fırat ismiyle hülle örgüt kuran McGurk, bu projenin başarısız olması sonrası ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) ismiyle yeni bir tabela terör oluşumunu ilan etti. Pentagon’a bağlı CENTCOM Generali Joseph Votel ve McGurk tarafından kurulan SDG’nin PKK’yı meşrulaştırma amaçlı kurulduğu gerçeği, 2017 yılı temmuz ayında ABD Özel Kuvvetler Komutanı Raymond Thomas tarafından itiraf edildi. Suriye ve Irak’ta yaşanan katliam ve işgalleri doğrudan yöneten McGurk, 2015-2017 aralığında Türkiye’de gerçekleşen ve tamamı Suriye-Irak bağlantılı terör eylemlerinin de bir numaralı sanığı durumunda. Türkiye’nin bu dönem zarfında maruz kaldığı bombalı eylemlerde verdiği şehit sayısı toplamda bini aştı. Fırat Kalkanı Harekâtı ile bozulan terör koridoru projesine karşılık DEAŞ’a karşı verilen 7 aylık savaş döneminde sözde DEAŞ karşıtı koalisyonun Mehmetçik’e hava desteği vermesini engelleyen McGurk, operasyon sürescince verilen 71 şehidin de sorumlusu olarak gösteriliyor.

Aşağılık yalancı

ABD’nin gün yüzüne çıkan DEAŞ pazarlıkları, sömürge valisi Brett McGurk tarafından yönetildi. ABD yönetimi, kuruluş amacı Irak’ta Peşmerge, Suriye’de ise PKK’ya alan açmak olan DEAŞ’ın misyonunu tamamladığı bölgelerde birçok ajanını hava ve karayolu ile tahliye etti. ABD’nin Musul, Deyrizor, Tel Afer, Rakka, Münbiç ve Tabka bölgelerindeki kirli işbirliği ve pazarlıkları yürüten isim olan McGurk, Türkiye’yi teröre destek vermekle suçladı. İlk olarak Suriye ve Irak’a giden 40 bin DEAŞ’lı teröristin Türkiye’den destek gördüğünü söyleyen sömürge valisi McGurk, 2017 yılı haziran ayı içerisinde katıldığı bir panelde ise İdlib’de el-Kaide’nin Türkiye’nin himayesinde olduğu yönünde skandal ifadeler kullandı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ellerinin üstünde Kudüs müdafaası
2008 yılında işgalci İsrail'in saldırısında bacaklarını kaybeden ve engelli haliyle 11 kardeşinin geçimini sağlayan 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya, Gazze'nin simge isimlerinden biriydi. Ebu Süreyya, protestolar sırasında elektrik direklerine tırmanıp Filistin sancağını en yükseğe dikmesiyle tanınıyordu. Kudüs gösteriler sırasında İsrail askerlerinin kurşunu başına isabet etti ve şehit oldu.‘Kudüs’ zirvesine tepki gösterenlere muhteşem yanıt
Gazeteci Abdurrahman Uzun, İstanbul'da gerçekleştirilen Kudüs Zirvesi'ne 'Neden Doğu Kudüs?' şeklinde tepki gösterenlere yanıt verdi.
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...