Altınşehir'e kentsel dönüşüm müjdesi

Zeynep Çiftçi 00:00 Mart 29, 2007 Yeni Şafak

Altınşehir'e kentsel dönüşüm müjdesi

Fotoğraf: Yeni Şafak
Küçükçekmece Ayazma ve Tepeüstü mevkilerinin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınarak bu bölgedeki yapıların yıkılmasıyla başlayan süreçten sonra gecekonduların yoğun olarak bulunduğu Altınşehir için de Kentsel Dönüşüm Projesi gündeme geldi. Yetkililere göre, yüzde 100 kaçak yapılaşmanın olduğu Altınşehir'deki 200 bin binanın yıkılarak kentsel dönüşüm projesine dahil edilmesi yakın dönem için zor görünüyor. Uzmanlar böyle söylese de bölgede oturan vatandaşlar gecekondularının yıkılacağı söylentisinden oldukça tedirgin durumdalar.

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Oflaz, Altınşehir bölgesi için yapılan imar planının mevcut durumu kapsamadığını söyledi. İmar planının, bundan sonraki yapılaşmanın sağlıklı olması amacıyla için hazırlandığının altını çizen Oflaz, bölgede gecekondu yıkımının söz konusu olmadığını ve vatandaşların paniğe kapılmamasına gerek olmadığını söyledi. Altınşehir bölgesinde yüzde 100 kaçak bir yapılaşma olmasına rağmen mevcut olan 200 bin kaçak binanın yıkımının mümkün olmadığını belirten Oflaz, bundan sonrası için yasal ruhsatlı binalar oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Oflaz, şimdiki koşullarda Altınşehir'deki 200 bin kaçak konutun yıkılarak bu bölgenin Kentsel Dönüşüm Projesi'ne dahil edilmesinin çok masraflı olacağını, bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınşehir Bölgesi için 1/5 binlik nazır imar planı hazırlayarak bölgede bundan sonra kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini ifade etti. Oflaz, bu imar planıyla bölgede konut alanlarının, park alanlarının, okul, hastane gibi alanların yerlerinin belirlendiğini ve artık gelişigüzel bir yapılaşmaya izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

  Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

  Altınşehir'e kentsel dönüşüm müjdesi

  Altınşehir'e kentsel dönüşüm müjdesi
  Yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik. Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

  SON DAKİKA

  #title#